Jump to content

αλλαγές νερού


Recommended Posts

κάθε ποτε πρέπει να κάνω αλλαγές νερού στο ενυδρείο μου? γιατί πρέπει να κάνω αλλαγές νερού? ποιος είναι ο παράγοντας που θα μου το καθορίσει αυτό? μπορώ να τον μετρήσω?

έχω διαβάσει αρκετά και απ' ότι έχω καταλάβει ένας παράγοντας είναι τα νιτρικά. αλλα αυτή η απορία μου γεννήθηκε σήμερα ου μέτρησα νιτρικά λιγότερα από 5. έχω να κάνω αλλαγή 10 μέρες. το ενυδρείο είναι 60 λίτρα και φιλοξενεί 10 green neon tetra 6 corydoras panda 1 ancistrus sp3 και 4 apple snail. έχει αρκετή kampompa μέσα που απ' ότι έχω διαβάσει τραβάει τα νιτρικά. αλλα λιγότερο από 5????? σχεδόν μηδέν?????????????? μου φαίνεται λίγο περίεργο.

από φιλτρανση έχω ένα 2213 εδώ και 10 μέρες με ένα λίτρο siporax και ένα εσωτερικό eheim biopower 160 με το ένα διαμέρισμα γεμάτο substrat pro.

για να μην αρχίζετε να φωνάζετε αύριο θα γίνει αλλαγή νερού και θα αφαιρεθεί το εσωτερικό αφού πιστεύω ότι ήταν αρκετός ο χρόνος για να μεταφερθεί η βιολογία.

παρένθεση: τα νιτρικά είχαν μετρηθεί πριν μπει το 2213 και ήταν γύρο στο 7 με 8. σήμερα μετρήθηκαν σχεδόν μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

1. καταρχάς με τι τεστ μετράς; :D έχει σημασία αν είναι υγρά ή στικς για να καταλάβουμε για τι ακρίβεια μιλάμε. :bowdown:

2. τα φυτά απορροφούν νιτρικά.

3. κάθε ενυδρείο είναι 1 ξεχωριστό σύστημα, στο δικό μου και 1 μήνα να μην κάνω αλλαγή επειδή η ιχθυοφόρτωση είναι πολύ μικρή, το φίλτρο πολύ καλό και τα φυτά ζούγκλα τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν πάνω 15-20. Με αυτό θέλω να σου εξηγήσω ότι ο κανόνας του 30% ανά βδομάδα δεν είναι μονόδρομος. Για να μην τον ακολουθήσεις όμως θα πρέπει να παρακολουθείς τις τιμές του νερού σου και εφόσον κρατάς όλες τις άλλες παραμέτρους σταθερές να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι πχ. το δικό σου ενυδρείο θέλει 20% κάθε δεύτερη (παράδειγμα λέω τώρα, οκ?)

Να έχεις όμως υπόψιν ότι οι αλλαγές νερού εκτός από τα νιτρικά που απομακρύνουν, εισάγουν στο ενυδρείο σου μίκρο- και μάκρο-στοιχεία που περιέχει το νερό βρύσης και χρειάζονται για την ανάπτυξη των φυτών. Σε περιπτώσεις που χρησιμοποιείται Α/Ο οι συνχομπίστες προσθέτουν με χημικά σκευάσματα αυτά τα στοιχεία.

Επίσης κάποια είδη ψαριών "ξυπνάνε" και ξεκινάνε διαδικασίες αναπαραγωγής μετά από μια γερή αλλαγή νερού της τάξης του 50%, χωρίς να είμαι σίγουρος αν αυτό οφείλεται μόνο στην μείωση των νιτρικών, ή αν τα ψάρια αντιλαμβάνονται και άλλα πράγματα...

αυτούς τους 3 λόγους ξέρω εγώ, οι πιο έμπειροι με την χημεία (δόξα τω θεώ το ΑΖ σφύζει από χημικούς :thumbup: ) ας προσθέσουν και άλλους λόγους ή ας τεκμηριώσουν καλύτερα τους πιο πάνω 3 που ανέφερα και ανακεφαλαιώνω:

1. μείωση νιτρικών αλάτων (ΝΟ3)

2. εισαγωγή μίκρο- και μάκρο-στοιχείων

3. "αφύπνιση" ενστίκτων αναπαραγωγής σε αρκετά είδη ψαριών (πχ αγγελόψαρα)

ελπίζω να βοήθησα, περιμένω με ενδιαφέρον και άλλες απαντήσεις :D

από μια απλή απορία βγαίνει μια ωραία κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο για την βοήθεια καταρχήν

μετράω με υγρά test τις api.

αυτό που θέλω να καταλάβω είναι ότι δεν υπάρχει κανόνας για τις αλλαγές αλλα εξαρτάται κύριος από τις τιμές τον νιτρικών. οποτε παρακολουθούμε και δημιουργούμε ο καθένας τον κανόνα για το δικό του σύστημα.

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο για την βοήθεια καταρχήν

μετράω με υγρά test τις api.

αυτό που θέλω να καταλάβω είναι ότι δεν υπάρχει κανόνας για τις αλλαγές αλλα εξαρτάται κύριος από τις τιμές τον νιτρικών. οποτε παρακολουθούμε και δημιουργούμε ο καθένας τον κανόνα για το δικό του σύστημα.

Ακριβως.Το συστημα σου,με τις μετρησεις θα σου δειξει ποτε πρεπει να κανεις την αλλαγη σου. :D

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν σαν πρωτάρης κάνω 10 λίτρα κάθε εβδομάδα. σιγά σιγά θα αρχίσω να μεγαλώσω την περίοδο να δω πως πάμε. σκοπός μου είναι να μην κάνω αλλαγές κάθε τρις και λίγο (όχι για την ταλαιπωρία αλλα για την ηρεμία και την σταθερότητα του συστήματος μου).

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν σαν πρωτάρης κάνω 10 λίτρα κάθε εβδομάδα. σιγά σιγά θα αρχίσω να μεγαλώσω την περίοδο να δω πως πάμε. σκοπός μου είναι να μην κάνω αλλαγές κάθε τρις και λίγο (όχι για την ταλαιπωρία αλλα για την ηρεμία και την σταθερότητα του συστήματος μου).

Χωρις να υπαρχει κανονας μια αλλαγη καθε μηνα 30% ειναι καλα.Ομως οταν χρειαζεται αυτος ο χρονος μειωνεται.Και βεβαια οχι υπερβολικο φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να ταΐζω μικρές ποσότητες 3 φορες την μέρα. έχω δει ότι καταναλώνεται όλο μέσα στα επόμενα 5 λεπτά.

αν καταφέρω να φτάσω στην μια αλλαγή τον μηνα με σταθερές συνθήκες θα είναι το τέλειο πιστεύω....

Link to comment
Share on other sites

1. βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι για την σταθερότητα του συστήματός σου.

Θα σου πω το εξής: το ιδανικότερο για το σύστημά σου είναι να γίνονται μικρές και συχνές αλλαγές. Έτσι μόνο εξασφαλίζεις μεγαλύτερη σταθερότητα γιατί μόλις πχ πάνε να αυξηθούν τα NO3, τα εξισσοροπείς. Θα είναι σαν να έχεις πολύ περισσότερα λίτρα :D

δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστά, αν δεν κατάλαβες πως το εννοώ, ξαναρώτα.

2. 30% το μήνα είναι πολύ λίγο. Μήπως εννοείς τη βδομάδα φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

όχι 30% το μηνα θέλω να φτάσω.

αν δεν με κατάλαβες θέλω να εξισορροπήσω την κατανάλωση τον νιτρικών από τα φυτά με την παραγωγή νιτρικών από τα ψαρια μου. αν καταφέρω κάτι τέτοιο τα νιτρικά δεν θα ανεβαίνουν και έτσι δεν θα χρειάζεται να κάνω συχνές αλλαγές νερού. είμαι τις άποψης ότι ένα κλειστό ΚΑΙ εξισορροπημένο σύστημα μπορεί να λειτουργήσει πιο σωστά και πιο σταθερά από ένα που αλλαζει κάθε τρεις και λίγο παραμέτρους.

επαναλαμβάνω ότι δεν είναι θέμα βαρεμάρας αλλα πειραματισμών. αν θα μου βγούν σε καλο είναι άλλο θέμα.

η όλη μου απορία από την αρχή ήταν αν εκτος από τα νιτρικά υπάρχει και άλλος λόγος αλλαγής του νερού στα ενυδρεία μας.

η θεωρία τις συχνής αλλαγής μικρών ποσοτήτων έχει δοκιμαστεί και απότι έχω διαβάσει (γιατί επαναλαμβάνω είμαι πρωτάρης) είναι πετυχημένη.

η θεωρία τις σταθερότητας από την άλλη επιτυγχάνεται από έμπειρους χρηστες απότι έχω διαβάσει και έχω ακούσει.

οποτε απότι βλέπω θα πειραματιστώ και βλέπουμε.

αποτελέσματα στα προσεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Μονο νιτρικα εχει το νερο και αναλογα την μετρηση τους κανονιζουμε τις αλλαγες?

αυτή ήταν ουσιαστικά η αρχική μου ερώτηση.

οποτε ακόμα περιμένω πιο τεκμηριωμένες απόψεις σχετικά με το τι γίνετε με την αλλαγή και τι έχει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...