Jump to content

Τα χρυσόψαρα τρώνε τα Platies;


Recommended Posts

moderator note:

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες, είναι κανονισμός του φόρουμ.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

geia sas exw ena enidrio 90l.......

8elo na balo platus mesa.....

alla exo k xrisopsara......8a ta fane ta platus ama t balo???

γεια σου φιλε τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ενω τα πλατυ οχι οποτε μην τα βαλεις μεσα...

ποσα χρυσοψαρα εχεις μεσα?θελουν περιπου 60 λιτρα το ενα αναλογα βεβαια και το ειδος σε ενηλικο σταδιο οποτε καλυτερα παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για τα χρυσοψαρακια σου,η κανε το ενα κοινωνοικο με τροπικα... :D

Link to comment
Share on other sites

Με δυο ή τρια fancy goldfish (αυτα με τις ουρες) είσαι καλα σε αυτά τα λίτρα. Απλα πρέπει να έχεις πολλη καλη φίλτρανση και παραλληλα μετρια ροη γιατί και βρωμιαρικα ψάρια είναι και (τα fancy) δεν είναι καλοι κολυμβητες...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τη λετε αλλα εβαλα εγω το πλατυς μεσα και δεν το πιραξαν.......

εμενα στο πετ σοπ μ ειπαν οτι τ πλατυς μπωρουν να ζισουν και στους 22 βαθμους....αλλα εγω δεν το πολιπιστεψα!!!

και για αυτο το εχω στους 26 βαθμους....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τη λετε αλλα εβαλα εγω το πλατυς μεσα και δεν το πιραξαν.......

εμενα στο πετ σοπ μ ειπαν οτι τ πλατυς μπωρουν να ζισουν και στους 22 βαθμους....αλλα εγω δεν το πολιπιστεψα!!!

και για αυτο το εχω στους 26 βαθμους....

Σου εχει δωθει ηδη απαντηση.....δεν σου αρεσε,εκανες το δικο σου.συνεχισε να κανεις λαθη και θα ποσταρεις στις ασθενειες μετα.. :D

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν εκανα ακριβος το δικο μου......απλα τα χρισοψαρα θα τα δοσω......

πιραζει που τα εβαλα μαζι???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εκανες την ερωτηση αφου δεν θελεις να ακουσεις? :D

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν εκανα ακριβος το δικο μου......απλα τα χρισοψαρα θα τα δοσω......

πιραζει που τα εβαλα μαζι???

Αν τα δωσεις αλλαζει το πραγμα..αν και επρεπε πρωτα να τα δωσεις και μετα να αλλαξεις συνθεση.

Τα χρυσοψαρα ζουν σε κρυο νερο οπως σου ειπαν και ΔΕΝ ειναι καλο να τα βαζουμε σε θερμοκρασια ανω των 23.

Τα πλατυ απο οσο ξερω ΔΕΝ θελουνε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες και προτιμουν απο 24 και πανω.

Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν προκειται για ιδανικη συμβιωση..αν θα τα φανε...εξερταται απο τα μεγεθη και των 2.

Link to comment
Share on other sites

κωστα.....επειδι ειμαι εντελος χαιβανει σε αφτα......

για να βαλω ζοντανα φυτα μεσα τη χρειαζεται???

Link to comment
Share on other sites

κωστα.....επειδι ειμαι εντελος χαιβανει σε αφτα......

για να βαλω ζοντανα φυτα μεσα τη χρειαζεται???

ενα ενα ωστε να καταλληξει το ενυδρειο σου στολιδι!

κανε μας μια πληρη παρουσιαση ωστε να εχουμε μια εικονα και ανεφερε μας τον εξοπλησμο και τα χαρακτηριστικα.

ετσι θα μπορεσουμε να σε κατατοπισουμε για να κανεις σωστες, αλλα και εξυπνες κινησεις...

:D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 90L και μέσα υπάρχει άπλετος χώρος για αρκετά πράγματα, λόγο του φτωχού μου εξοπλισμού. Υπάρχει 1 μικρό ψεύτικο φυτό, 1 πέτρα σχετικά μέτρια, το αρκετά ογκώδες φίλτρο με πολλές δυνατότητες εξέλιξης, και ένα μικρό σωληνάκι για να βγάζει φυσαλίδες. Τώρα από πετρούλες επειδή το ενυδρείο το είχα πάρει άδειο και το φτιάχνω σιγά σιγά, έχω σχετικά λίγες νομίζω για το φύτεμα των φυτών. Τι πρέπει να κάνω τώρα για να βάλω και λίγα ζωντανά φυτά μένα...??? (Το ενυδρείο βρίσκεται στους 26 βαθμούς και τα ψάρια δείχνουν ποιο χαρούμενα από πριν...)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι υπάρχει επίσης και ένα στολιδάκι με μια τρυπούλα στην μέση... (Καλή κρυψώνα για το πλάτυ, και τα αυγά του...???) Ο κονγκολέζος και τα χρυσόψαρα, δεν χωράνε...

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφια?

λαμπες?ποσες και ποσα βατ???

μαρκα φιλτρου?εσωτερικο??

τι χαλικι?ασβεστολιθικο?

Θα μας τα πεις ενα ενα η θα μας βοηθησεις για να σε βοηθησουμε???

Βαλε μια φωτογραφια!!

Link to comment
Share on other sites

φωτο θα βαλω το βραδι γιατι δεν ειμαι σπιτι αυτι την στιγμη......βασικα μετα της 8 θα βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα είμαι αρχάριος... Τις πέτρες της πήρα από ένα pet shop της γειτονιάς... το φιλτο μου ειναι biobox2post-19395-1272555040_thumb.jpg

τα υπολιπα δεν τα ξερω.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι υπάρχει επίσης και ένα στολιδάκι με μια τρυπούλα στην μέση... (Καλή κρυψώνα για το πλάτυ, και τα αυγά του...???) Ο κονγκολέζος και τα χρυσόψαρα, δεν χωράνε...

τα platy είναι ζωότοκα δηλ. γεννανε ψαράκια και όχι αυγά. Σίγουρα θα στα φάνε τα μικρα τα χρυσόψαρα.

καμιά μέτρηση σε αμμωνία και νιτρικά έχεις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...