Jump to content

Χελώνες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κανεις ιδέα αν οι χελώνες αναπαράγονται υπο αιχμαλωσία. Έχω μια αρσενική και μια θηλυκή κ... λέω μήπως!

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν αμα έχεις τις σωστες συνθήκες.

Γενικα η θυληκια είναι "έτοιμη" μετα τα 3-4 χρονια τις και ο αρσενικός μετα τα 2-3.

Ποιο είδος έχεις συγκεκριμένα; Αυτη με τα κοκκινα "αυτία";

Καλα θα κάνεις να διαβάσεις εδώ για επιπλέον πληροφορίες. Λαμπα UV έχεις; Είναι απαραίτητη για τις χελώνες.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Εχω λάμπα, ναι. Τις έχω σε ενυδρείο, με αρκετο χώρο. Ναι, αυτές με τα "κόκκινα αυτια" έχω. Αρα μπορεί σε κάνα χρόνο να με κάνουν μπαμπά...! :D

Link to comment
Share on other sites

Turtle eggs are fertilized as they are being laid and buried in the sand. The time between mating and egg laying can be days or weeks

Ψαξε και στο google για περισσότερες πληροφοριές. Για να σε βοηθησω, η επιστιμονική τους ονομασία είναι Trachemys Scripta Elegans και η κοινή τους Red eared slider - RES .

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ 2 αλλα δεν ξέρω ακόμα το φίλο τους. φαίνεται από τα νύχια απότι έχω διαβάσει μετά από την ηλικία τον 2 χρόνον. όσο για τα αυγά απότι μου έχουν πει πιο έμπειροι που είχαν για χρονια μπορεί να δεις αυγά αν έχεις άμμο αλλα πρέπει να κανεις και προσομοίωση παραλίας ώστε να μείνουν στεγνά για να εκκολαφθούν. γενικά απ' ότι έχω καταλάβει είναι αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο να γίνεις παππούς από τα χελωνάκια αλλα όχι ακατόρθωτο. μεράκι θέλει.

καλή προσπάθεια.

ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...