Jump to content

Νέο μέλος


johnie

Recommended Posts

gia sas k apo mena...proxtes pira ena enydrio mh programatismena me diastasis 60M 30P 40 Y to opio eixe mesa k ena 8ermostati k ena filtro i diakosmisi einai poli ftoxiki sygkrisi me ta dika sas 2 pseftika fyta k ena maoni (na valo ali8ina fyta? ) k exw parei k 6 psarakia 1 glifti 2 tigrakia 2 maures xhres k ena mauro me matia petaxta den kserw pos to lene ... elpizo na me voi8isete se tyxon apories mou euxaristo!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας!

Βασικά δεν πρέπει να έχεις στρώσει το ενυδρείο σου ή κάνω λάθος;

Πότε το γέμισες και πως έχεις τα ψάρια μέσα από προχτές;

Πάρε τεστ (NH3-4, NO2, NO3, kH, gH, pH) αν δεν έχεις γιατί προβλέπω απώλειες!

Έχεις κάποιον γνωστό με ενυδρείο να σου δώσει υλικά φίλτρου να μπολιάσεις το δικό σου;

Αυτό με τα πεταχτά μάτια έχει διπλή ουρά;

Δες την φώτο!

Αν είναι αυτό τότε είναι Black Moore και είναι χρυσόψαρο!

Πρακτικά δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα γιατί ζει σε κρύο νερό!

Τότε πρόσεχε γιατί μπορεί να του τσιμπάνε την ουρά τα τιγράκια και όχι μόνο αυτού του ψαριού!

Σίγουρα σου προτείνω να βάλεις φυτά!

Καλή συνέχεια!

post-1048-1152044743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας!

:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΦΙΛΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.

Νομιζω ξεκινησες αποτομα το ενυδρειο σου.

Το νερο σου ΔΕΝ ειναι ετοιμο [ στρωμενο ] για να βαλεις ψαρια.

ΔΩΣΕ τα ψαρια σε αλλο φιλο με ενυδρειο, και ξεκινα το στρωσιμο του νερου, [ διαβασε διαφορα ποστ για τους τροπους στρωσιματος ] ΠΑΡΕ τα τεστ και αρχισε μετρησεις. Οταν φτιαξουν οι μετρησεις ξεκινας και βαζεις λιγα - λιγα τα ψαρακια σου.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZOME φιλε .... !!! :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Καλη αρχη και καλη συνεχεια ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:

Αν μπορείς γράφε στα ελληνικά :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες στο aquazone φιλε. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο forum και απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone....

Διάβασμα και όχι βιαστικές κινήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας Φίλε johnie.

Καλή συνέχεια στα πρώτα σου βήματα. Με τις συμβουλές των Φίλων του forum και το διάβασμα των επι μέρους συζητήσεων και των άρθρων, είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα θαυμάσουμε το ενυδρείο σου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα χαιρομαι που βρηκα ατομα σχετικα επι του θεματος.

Φιλε kouzman Ειχες δικιο το ψαρακι το δαγκωσανε τα υπολοιπα ψαρια στην ουρα κ ψωφησε. τωρα θα παω να εφοδιαστο με τα καταλληλα τεστ που μου υπεδειξες να κανω τις μετρήσεις.

το δυσκολο ειναι να βρω καποιον που εχει ηδη ενυδρειο δεν νομιζω να εχει καποιος φιλος μου η δεν το γνωριζω θα ψαξω ομως

τα ψαρακια ειναι μεσα ηδη 10 μερες μεσα κ ηδη φαινονται να τα πανε καλα εκτος απο τον μαυρουλη που τον δαγκωσανε.

Σας ευχαριστω πολυ παιδεια κ πιστευω με το διαβασμα να μπει σε μια καλη σειρα το ενυδρειο μου

φιλικα Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιος από το forum με πλεόνασμα στρωμένων υλικών μπορεί να σου δώσει! Δυστυχώς εγώ είμαι στην Σύρο!

Διαφορετικά:

Πάρε τα τεστ και να κάνεις μετρήσεις συχνά (ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3-4)!

Αν θυμάμαι καλά να προσέξεις πολύ μετά την 14η μέρα που ανεβαίνουν τα ΝΟ2!

Τότε μπορείς να τα καταπολεμήσεις με αλλαγές νερού!

Απλά πρόσεξε τις παραμέτρους του νερού που θα βάλεις να μην αλλάξεις τελείως τη χημική σύνθεση (σκληρότητες & pH) του νερού!

Τα τιγράκια πώς τα πάνε με τα άλλα ψάρια;

Όπως σου είπα δεν κάνουν διακρίσεις στις ουρές!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα κ πήρα τεστ esha aqua test λέγετε το ΝΗ 3-4 δεν το έχει ρώτησα στο κατάστημα μου είπε πος δεν το γνωρίζει κοίταξε κ σε εναν κατάλογο κ δεν το βρήκε.

τα τεστ που έκανα εδειξαν :

PH : 7.6

KH 10

N02: 5

N03 :50

GH : 21

Tα τιγράκια καλα τα πάνε με τα άλλα ψαράκια εκτός σπο μία μέρα που το ένα τιγράκι κοιτούσε επίμονα τον πυθμένα κ το αλλο κυνηγούσε τα υπόλοιπα ψαράκια τα οποια πηγαίνανε στο μέρος που κοιτούσε το αλλο τιγράκι κ τσιμπούσανε στον πυθμένα ισως να γέννησε δεν ξέρω.

Πήρα επίσης κ 2 είδη φυτών κ τα έχω βάλει μεσα κ ενα καρχαριάκη με πορτοκαλοκόκκινα πτερύγια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας :wootwoot:

Μην πάρεις άλλο ψάρι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου… και προσπάθησε να δώσεις για λίγο καιρό αυτά που ήδη έχεις σε φίλο με στρωμένο ενυδρείο.

Μόλις στρώσει το ενυδρείο σου άρχισε να βάζεις τα ψαράκια σου,

αφού μετά από διάβασμα για καταλληλότητα και αρμονική συνύπαρξη διαφορετικών ειδών αποφασίσεις τι σύνθεση θέλεις να κάνεις.

ΥΠΟΜΟΝΗ, διάβασμα και όλοι εδώ είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν ,

Καλή συνέχεια και με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα...... :wootwoot:

μη βιαζεσαι τωρα στο ξεκινημα. κανε λιγο υπομονη και ενημερουσου για το αθλημα πρωτα. η βιασυνη θα σε κανει να ξοδεψεις πολλα χρηματα και ισως να αντιμετωπισεις πολλες απωλειες. το επαθα και εμαθα.... καλη αρχη και καλη συνεχεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθετη περίπτωση θα σου βγάζει τρελές τιμές που δεν θα ισχύουν!

Γενικά, είναι μούφα και πάρε υγρά να δεις το φως σου!

Όπως σου είπαν και τα παιδία μη βιάζεσαι και να μην κάνεις τίποτα πριν μελετήσεις πολύ!

Το καρχαριάκη που πήρες ξέρεις πόσο μεγαλώνει;

Σε λίγο θα του φαίνεται γυάλα το ενυδρείο σου!

Φτάνει τα 12 cm!

http://www.hartz.com/Fish/fin%20factsfriends.asp?A=1&SKU=T60

Καλύτερα να το δώσεις πριν δεθείς μαζί του!

Να ελέγχεις τι ψάρια παίρνεις για να δεις αν ταιριάζουν!

Φυτά βάλε όσα χωράει!

Link to comment
Share on other sites

κΌντος εαν κ τα πήρα 20 ευρω τα τεστ δεν με ενθουσίασαν μήπως μπορείτε να με προτείνετε αποια τεστς ?

το καρχαριάκη δεν ειναι ετσι είναι παρόμοιο βεβαια δεν εχει μονο πορτοκαλοκοκκινι ουρα αλλα κ πττερύγεια, απο το μαγαζί μου είπε δεν μεγαλώνει πολυ εκτός κ εαν εχω μεγάλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά που σου το πούλησαν έχουν πολύ πλάκα!

Χωρίς βέβαια να ξέρω σίγουρα το είδος του, δεν νομίζω να μην φτάνει τα εκατοστά που λένε σε αιχμαλωσία (σε τέτοιες περιπτώσεις θα βρεις δύο τιμές στο τελικό μέγεθος και το αναφέρουν πολλά site)!

Ψάξε στο google ή βάλε καμιά φωτογραφία να δουν εδώ οι γνώστες να σου πούνε ποιο είδος είναι!

Για όλα (εκτός από PO4, Fe) έχω τις Sera και αν εξαιρέσεις το CO2 που είναι απαράδεκτο τα υπόλοιπα με έχουν καλύψει!

Απ’ ότι έχω ακούσει όμως εδώ υπάρχουν και καλυτέρα απλά εγώ δεν ξέρω να σου πω!

Καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος που τα έχει χρησιμοποιήσει!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...