Jump to content

Το αντιχλώριο έχει ημ. λήξης?


Recommended Posts

Έχει ημερομηνία λήξης ρε παιδιά το αντιχλώριο?Την κάνω την ερώτηση γιατί μου δώσανε καμιά 30αριά φακελάκια διαφημιστικά με αντιχλώριο της Τετρα.Σίγουρα είναι παλιά, απ΄ότι μου είπαν 2 ετών, κοιτάω πάνω στο σακουλάκι και δεν λέει τίποτα για ημ.λήξης.Να τα χρησιμοποιήσω ή να τα σουτάρω ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο ειναι ενα χημικο διαλυμα που δεσμευει τα μορια των επικινδυνων ουσιων (αμμωνια, αμμωνιο). Δεν ειναι τροφη που διατηρειται με συντηρητικα για οσο το δυνατον μεγαλητερη χρονικο διαστημα και με ημερομηνια ληξης. Εαν τα ειχαν φυλαγμενα σε μερος μακρια απο υψηλες θερμοκρασιες/υγρασια δεν πιστευω να εχουν κανενα προβλημα.

Το αντιχλωριο που εχω (Seachem Prime) η εταιρια αναφερει οτι δεν ληγει ποτε, αυτο το αναφερω ενδεικτικα, δεν μπορω να ξερω εαν εχουν την ιδια συσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει και εγώ αυτό για το πραιμ αλλά το προηγούμενο μπουκαλακι που είχα στο εξάμηνο περίπου άρχισε να έχει μια απαίσια μυρωδιά και το σούταρα... Δεν ξέρω αν θέλει ψυγείο όπως λένε για το εξελ, δεν ξέρω αν έπεσε τίποτα μέσα (δοσολογία παίρνω με σταγονόμετρο και υπέθεσα ότι κάτι θα είχε λερώσει τον μετρητή) ή τελικά δεν ξέρω αν δεν είχε τπτ και τζάμπα το πέταξα... Αλλά μιλάμε για πολύ βρώμα και δεν το διακινδύνευα... ήταν και καλοκαίρι και λέω μπας και έφαγε καμία γερή ζέστη; Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπουκαλακι εχω της Seachem (ζουμια και σκονες) βρωμανε οσο δεν παει αλλο. Να φανταστεις οτι το εχουν βαλει και το FAQ τους, φανταζομαι οτι ολοι θα νομιζανε απο την απαισια μυρωδια οτι ειναι χαλασμενο.

http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html

Q: I think that my Prime?might be old because it smells like it went bad...

A: Prime?has a very distinct odor that is similar to sulfur which is completely normal. Also, the presence of small black specks is normal.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Οτι μπουκαλακι εχω της Seachem (ζουμια και σκονες) βρωμανε οσο δεν παει αλλο. Να φανταστεις οτι το εχουν βαλει και το FAQ τους, φανταζομαι οτι ολοι θα νομιζανε απο την απαισια μυρωδια οτι ειναι χαλασμενο.

http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html

Q: I think that my Prime�ight be old because it smells like it went bad...

A: Prime�as a very distinct odor that is similar to sulfur which is completely normal. Also, the presence of small black specks is normal.

Είμαι ένας από αυτούς...ήταν το δεύτερο μου πραιμ, γιατί χρησιμοποιούσα άλλα (συνηθως τετρα). Το επόμενο ΔΕΝ θα το πετάξω... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...