Jump to content

Black-spotted Boxfish


Recommended Posts

να σου ζήσει !

είναι πολύ όμορφο και ενδιαφέρον ψάρι

δεν κάνει για reef ενυδρεία

μπορεί να φτάσει τα 45 εκατοστά

αν είναι πολύ μικρο είναι δύσκολο να συντηρηθεί και θα κυνηγηθεί από άλλα <άγρια> ψάρια , το ίδιο δεν είναι πολύ άγριο άλλα θα προσπαθήσει να επιβληθεί σε πιο <αδύναμα > ψάρια

στη φύση τρώει αλγες , σκουλήκια μικρά οστρακόδερμα και μικρά ψαράκια

να θυμάσαι ότι πρέπει πρώτα να μαθαίνεις για το ψάρι που σε ενδιαφέρει ώστε να μην έχεις προβλήματα στο ενυδρείο :D

καλή συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

+1

Eπειδη στο χομπυ μας ,απολυτος γνωστης δεν ειναι κανεις,πρωτα το ψαχνουμε μονοι μας,επειτα ρωταμε και μια δευτερη γνωμη και μετα,αφου κατανοησουμε τις ιδιαιτεροτητες και τις αναγκες του οργανισμου που θελουμε να αγορασουμε,προβαινουμε στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

να θυμάσαι ότι πρέπει πρώτα να μαθαίνεις για το ψάρι που σε ενδιαφέρει ώστε να μην έχεις προβλήματα στο ενυδρείο :D

καλή συνέχεια :D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι τρωει αυτο ρε παιδια? μου ειπαν κατεψυγμενη τροφη.

τι ενοουμε?

εχει υπέροχες πίτσες κατεψιγμένες ο υφαντης!!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

τι τρωει αυτο ρε παιδια? μου ειπαν κατεψυγμενη τροφη.

τι ενοουμε?

Καλαμαρι,γαριδα και ενυδρειακες katecygmenew τροφες με καποιο καλο μεγεθος,οπως το krill.

Οσοι εχουν προσωπικη εμπειρια απο το συγκεκριμενο πανεμορφο ψαρι,μπορουν να σε κατατοπισουν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμενα Krill small,large ,Artemia, Mysis απο τα πετ , γαριδες ,καλαμαρια, οστρακα κτλπ απο τον ψαρα της γειτονιας σου....

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου γιατι το ψαρακι που διαλεξες ειναι αρκετα επικινδυνο μιας κ αν νιωσει στρες αφηνει πολλα τοξικα μεσα στο νερο που σκοτωνουν το ιδιο το ψαρακι κ οτι αλλο εχεις μεσα στο ενυδρειο.Ισως να πρεπει να το γυρισεις πισω η να το δωσεις καπου.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι 85 λιτρα τρεχει 1 μηνα και κατι και εχω 2 σαλιγκαρια εναν αστακο και ενα κλοουν μαζι με το περιεργο ψαρακι. εχω διαβασει για τα τοξικα που λες.. ελπιζω να μην συμβει κατι τετοιο.

:D:angry2:;)

Link to comment
Share on other sites

85 λίτρα είναι λίγα γενικός ..και είναι καθαρά αυτά τα 85?

Όλοι μας μπορεί να θέλουμε περίεργους και παράξενους οργανισμούς στα ενυδρεία μας, αλλά αυτό που προέχει είναι αν τα ενυδρεία μας και οι συνθήκες τους είναι ικανά να καλύψουν τις ανάγκες αυτών των οργανισμών.

Για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου πρότειναν και οι υπόλοιποι.... να το επιστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι 85 λιτρα τρεχει 1 μηνα και κατι και εχω 2 σαλιγκαρια εναν αστακο και ενα κλοουν μαζι με το περιεργο ψαρακι. εχω διαβασει για τα τοξικα που λες.. ελπιζω να μην συμβει κατι τετοιο.

:D:angry2:;)

το ενυδρειο τρεχει πολυ λιγο καιρο για να εχει σταθερες τιμες ετσι ωστε να συντηρησει ψαρια ποσο μαλλον ενα boxfish.Ο αστακος δεν ειναι reef safe κ υπαρχει καλη πιθανοτητα να γευματισει πανω σε καποιο ψαρακι.πες μας κ το αλλο το ψαρακι πως λεγετε η βγαλτο μια φοτο να μας το δειξεις.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ ρε παιδια αλλα ...αλλα λενε αλλοι και αλλα αλλοι εδω μεσα...

ο αστακος μου ειναι reef safe και μαλιστα απο τους ποιο ''χεστες'' αστακους ωστε να επιτεθεί σε ψαρακι.

το αλλο ψαρακι ειναι κλουν οπως ειπα ο γνωστος σε ολους μας νεμο.

τεσπα καθε ενας εδω μεσα εχει την δικη του αποψη-εμπειρία

σεβομαι ολα οσα μου λετε(λογω εμπειριας ) ασχέτος αν οι αποψεις διίστανται...

respect!!!! :D:angry2:;):hysterical:

Έγινε επεξεργασία - misigun
Link to comment
Share on other sites

Προκαλει μαλον συγχυση η λεξη αστακος.Καποια ειδη ειναι reef safe και καποια οχι.

Εχεις τον enomopletapus?Aν ναι,εξαρταται απο τον χαρακτηρα του και το ποσο καλα ταισμενος ειναι.Αλλοι ειχαν προβλημα με επιθεσεις σε σαλιγκαρια,clam και μικρα ψαρια και αλλοι δεν ειχαν κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο αστακος σου ζει?ολα οκ ?οσο αναφορα το Boxfish δυστηχως δεν ειναι reefsafe και τα λιτρα σου λιγα και θα προσπαθεισει να σου φαει διαφορα οπως σαλιγγαρια, αστακο,γαριδες,κτλπ οποτε μαλλον θα πρεπει να το αποχωριστεις.... παντως πριν ξανααγορασεις κατι ενημερωσου πρωτα για την συμβατοτητα αν ειναι reef safe οπως και το τελικο μεγεθος μιας και τα λιτρα σου ειναι περιορισμενα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο αστακος σου ζει?ολα οκ ?οσο αναφορα το Boxfish δυστηχως δεν ειναι reefsafe και τα λιτρα σου λιγα και θα προσπαθεισει να σου φαει διαφορα οπως σαλιγγαρια, αστακο,γαριδες,κτλπ οποτε μαλλον θα πρεπει να το αποχωριστεις.... παντως πριν ξανααγορασεις κατι ενημερωσου πρωτα για την συμβατοτητα αν ειναι reef safe οπως και το τελικο μεγεθος μιας και τα λιτρα σου ειναι περιορισμενα...

ο αστακος μια χαρα ζει και βασιλευει... οσο αναφορα το boxfish δυστυχώς δεν το διαλεξα, δωρο ηταν και παρολου που ρωτησαν τους ειπε οτι ειναι reef safe...και εγω εδω που τα λεμε διαβαζω οτι ειναι reef safe αλλα με προσοχη.

τεσπα...θα δουμε ευχαριστω ολους σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...