Jump to content

βοηθεια στην επιλογη ψαριων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα βακτηρια ειναι για την επιταγχυση του στρωσιματως στο ενυδρειο?

Οχι τοσο οσο στο να κρατανε χαμηλα την τοξικοτητα σε αμμωνια και νιτρωδη μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να μην βαλω?

Bάζε ρε παιδί μου αλλά στην ουσία τα ζουμια δεν κάνουν και πολλά πράγματα με το να ρίχνεις και να ρίχνεις.. Βάλε μια φορά την βδομάδα.. Αυτό δεν θα αλλάξει ο κύκλος του αζώτου θα ολοκληρωθεί όταν είναι να ολοκληρωθεί...

Το πιο βασικό που κάνουν είναι να σου πέρνουν οι πετ σοπάδες τα λεφτά ;)

Πάρε ένα μικρο stress zyme ρίχνε μια φορά την βδομάδα μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο σου και μην ξαναπάρεις..

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Bάζε ρε παιδί μου αλλά στην ουσία τα ζουμια δεν κάνουν και πολλά πράγματα με το να ρίχνεις και να ρίχνεις.. Βάλε μια φορά την βδομάδα.. Αυτό δεν θα αλλάξει ο κύκλος του αζώτου θα ολοκληρωθεί όταν είναι να ολοκληρωθεί...

Το πιο βασικό που κάνουν είναι να σου πέρνουν οι πετ σοπάδες τα λεφτά ;)

Πάρε ένα μικρο stress zyme ρίχνε μια φορά την βδομάδα μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο σου και μην ξαναπάρεις..

Θα έλεγα ότι κάθε σκεύασμα έχει το ρόλο του όταν χρησιμοποιείται σωστά, με μέτρο και με βάση τις οδηγίες του κατασκευαστή. Δεν φτιάχνονται όλα "για να σου τα παίρνουν οι pet shop boys". Υπάρχουν "ζουμιά" που μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα, αρκεί να τα χρησιμοποιείς σωστά, με υπομονή και ψυχραιμία.

Υπό αυτή την έννοια, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να συμβουλέψουμε το φίλο μας, ότι αν είναι να πάρει stress zyme ας διαβάσει και ας ακολουθήσει τις οδηγίες του κατασκευαστή και επιπλέον αφού τις κατανοήσει ας ρωτήσει και στο forum αν κάποιος έχει συγκεκριμένη σχετική εμπειρία από τη χρήση του σκευάσματος είτε ακολουθώντας πιστά είτε παρεκκλίνοντας από τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.. Ο κατασκευαστής να σου πω τι λέει επειδή τυγχάνει να έχω stress zyme της API... λέει για την έναρξη του στρωσίματος ρίξε διπλή δόση ανάλογα με τα λίτρα σου (λέει 5ml per 10 gallon, δλδ στην αρχή 10 ml per 10gallon (38 ltr) ) . Ριξε μια δόση στην 1η, μια στην 7 και μια στην 14 μέρα...

Και μετά λέει ρίχνε την κανονική δόση (5ml per 10 gallon) κάθε βδομάδα... Δεν νομίζω πως κάθε βδομάδα για χρόνια πρέπει να ρίχνεις βακτήρια έχουν δημιουργηθεί πιστεύω αποικίες και αναπαράγωνται με τρελούς ρυθμούς και μόνα τους... Βέβαια ίσως πρέπει να ρίχνεις μέχρι να στρωθεί τελείος δηλαδή μέχρι 3 μήνες ξέρω γω..

Πάντως να ρίχνεις βακτήρια καθε βδομάδα για όλη την ζωή του ενυδρείου (to maintain good water που λεν' και αυτοί) επειδή το λέει η API δεν ξέρω δεν μου φαίνεται και πολύ πιστευτό Ανδρέα

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ρίχνεις βακτήρια καθε βδομάδα για όλη την ζωή του ενυδρείου (to maintain good water που λεν' και αυτοί) επειδή το λέει η API δεν ξέρω δεν μου φαίνεται και πολύ πιστευτό Ανδρέα

Πολύ σωστά. Γι αυτό με το stresszyme ακολουθούμε το προτεινόμενο πρόγραμμα για ένα διάστημα 2-3 μηνών και σταματάμε.

Ενδεχομένως αν κάποιος επιθυμεί, να προσθέτει την κατάλληλη δόση σε κάθε δεύτερη αλλαγή νερού ή κυρίως μετά από πλύσιμο (σε ενυδρειακό νερό φυσικά) των υλικών ενός φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι το νερο στο ενυδρειο ειναι παρα πολυ θολο/...

τωρα που εβαλα τα βακτηρια ποτε θα κανω αλλαγη νερου?

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά έβαλες?

Έβαλες την σωστή δόση???

Πρέπει να είναι άλατα...

δεν είμαι και σίγουρος για αυτό.. Αλλά αν είναι τελείως αστρωτο είναι άλατα...

Αλλαγή δεν νομίζω να χρειάζεται απλά τα βακτήρια κάνουν την δουλειά τους σε ένα νεράκι-"δολοφόνο" για τα ψάρια......

1 φορά ανα βδομάδα βακτήρια επι κανένα μήνα περίπου και μετά κάνε τεστ.!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δουλευει εδω και 24 μερες και εβαλα σημερα βακτηρια...

το κουτι πανω της sera λεει οτι μπορω να προσθεσω ψαρια μετα απο 24ωρες ..μπορω η οχι...

στις οδηγιες ελεγε να προστεθει 1 καπακι ανα 25 λιτρα...

το δικο μου ενυδρειο στο οποιο το τοποθετησα ειναι 45 λιτρα και εβαλα λιγοτερο απο 2 καπακια...

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δουλευει εδω και 24 μερες και εβαλα σημερα βακτηρια...

το κουτι πανω της sera λεει οτι μπορω να προσθεσω ψαρια μετα απο 24ωρες ..μπορω η οχι...

στις οδηγιες ελεγε να προστεθει 1 καπακι ανα 25 λιτρα...

το δικο μου ενυδρειο στο οποιο το τοποθετησα ειναι 45 λιτρα και εβαλα λιγοτερο απο 2 καπακια...

Η σερα λέει ότι θέλει..

Και εμένα η API ξέρεις τι λέει???

Μετά απο 24 μέρες.. Δηλαδή μετα απο 3 δώσεις βακτηρίων.

Μια ανα βδομάδα πως μπορείς να βάλεις ψάρια.!!

Έχω βάλει εγώ λοιπόν δόση στι 1 στις 7 και στις 14 όπως λέει η δοσολογία..

Να βάλω ψάρια?

Με πείθουν τα παιδιά να πάρω τεστ..

Αμωνία και Νο2 τα πιο σημαντικά.. (κυκλος αζωτου)

ph και σκληρότητα τα δεύτερα σημαντικότερα...

Μετράω Αμωνία.. 0..

Μετράω Νο2... 5!!!!

Αν έκανα ότι μου έλεγε η APi θα είχα σκοτώσει ήδη.......

Αν δεν θες τεστ υπομονή τουλάχιστον για 1μήνα......

Link to comment
Share on other sites

εχω τεστ για ολα....

το No2 και μενα ηταν 5 γι'αυτο και αγορασα βακτηρια...

θα μετρησω σε 24 ωρες το No2 για να δω αν κατεβηκε...εστω και λιγο...

εχω μεσα και 3 ανουμπιες αυτο θα βοηθησει?

να ρωτησω και κατι αλλο,αυτο μετα τα βακτηρια διαβασα πως οποιος θελει μπορει να το συνεχισει και περισσοτερο

δηλαδη γινεται να βαζουμε τα βακτηρια και να υπαρχουν ηδη ψαρια μεσα(παντως εγω δεν εχω βαλει ;) )

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια δεν κατεβάζουν τόσο γρήγορα όσο η τροφή..

Βιάζεσε...

Τα φυτά βοηθάνε.. αλλά δεν επιταχίνουν... στο κύκλο του αζώτου κάνε υπομονή..

Το Νο2 θα πέσει όταν είναι να πέσει και αυτό δεν θα είναι ουτε αυριο ουτε μεθαυριο..

Βρε 2,5 βδομάδες Νο2 5 έχω..!!!!!!!!!

Καλό στρώσιμο

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειπα πως σε 24 ωρες αν μου δειξει κιτρινο στα νιτρικα θα βαλω κατευθειαν ψαρια .

μπορω να περιμενω οσο χρειαστει...αλλωστε τα ψαρια εκει ειναι δεν φευγουν σωστα? ;):thumbup: ...

παντως ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας..οταν εχω νεοτερα θα σας πω...

καλο μεσημερι σε ολους..

Link to comment
Share on other sites

πηρα 1 ξυλο mopani για το ενυδρειο...

το επλυνα και τωρα το εχω μεσα σε καυτο νερο...τι αλλο να κανω

πριν το βαλω μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πηρα 1 ξυλο mopani για το ενυδρειο...

το επλυνα και τωρα το εχω μεσα σε καυτο νερο...τι αλλο να κανω

πριν το βαλω μεσα στο ενυδρειο?

Ενα απλο δυνατο ντους εφτανε, να φυγουν σκονες και χωματα.

ΥΓ συνηθως με τα βακτηρια εμποριου θολωνει το νερο για λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έφυγαν είναι σίγουρο αλλά μην αγχώνεσαι, θα σου βγάλει ό,τι έχει και θα το διαπιστώσεις κι από το χρώμα ;)

Το καλύτερο πάντως θα ήταν αυτό που σου είπε ο κύριος Σπύρος, ένα δυνατό ντους για να φύγουν χώματα και σκόνες.

Link to comment
Share on other sites

εχω καποιες αποριες σχετικα με τα βακτηρια..

1.Αλλαγες μπορουμε να κανουμε?

2.Ποσες φορες πρεπει να βαλουμε βακτηρια πριν τοποθετησουμε τα ψαρια?

3.Οταν ειναι μεσα τα ψαρια βακτηρια κανει να βαζουμε?

αυτες ηταν οι αποριες μου :)

Link to comment
Share on other sites

εχω καποιες αποριες σχετικα με τα βακτηρια..

1.Αλλαγες μπορουμε να κανουμε?

2.Ποσες φορες πρεπει να βαλουμε βακτηρια πριν τοποθετησουμε τα ψαρια?

3.Οταν ειναι μεσα τα ψαρια βακτηρια κανει να βαζουμε?

αυτες ηταν οι αποριες μου :)

1. Οταν στρωνεται το ενυδρειο με βακτηρια και χωρις ψαρι αλλα με τροφη, δεν χρειαζονται αλλαγες εκτος απροοπτου.

2. (Τα παρακατω ειναι η δικη μου αποψη ,αφου διαφωνω με το στρωσιμο με ψαρι στο ενυδρειο. Ακομα και με χαμηλα τοξικα στο νερο κατα το στρωσιμο που υποσχονται τα προιοντα με βακτηρια, δεν πετυχαινει παντα, ιδιως σε αρχαριους )

Αναλογα τη δοσολογια που λεει στις οδηγιες, με τη διαφορα οτι οπου λεει ψαρια εμεις το υπολογιζουμε ως τροφη.

Δλδ στις οδηγιες λεει βαλτε βακτηρια και αμεσως βαλτε το πρωτο ψαρι, εγω βαζω βακτηρια και μετα ριχνω ελαχιστη τριμμενη ψαροτροφη.

Το κριτηριο για να βαλουμε το πρωτο ψαρΙ (και οχι τα ψαριΑ) ειναι να εχει στρωσει το ενυδρειο και αυτο σε ενα νεο χομπιστα θα του πουν μονο οι μετρησεις οι οποιοες πρεπει να δειχνουν

ΝΗ3 Αμμωνια : Μηδεν

ΝΟ2 Νιτρωδη : Μηδεν

ΝΟ3 Νιτρικα : Πανω απο μηδεν (μετα γινεται αλλαγη σε τετοιο ποσοστο ωστε να πεσουν σε ασφαλη επιπεδα Για τα ψαρια αλλα και αποφυγη αλγων κατω απο 20-25ppm)

3. Δεν πειραζει να βαζουμε αν υπαρχει λογος, αλλιως ειναι περιττα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..

σημερα το πρωι(στις 12) που ειχε περασει ενα 24ωρο απο την ωρα που εβαλα τα βακτηρια και βρηκα 5mg/l..

φανταστειται να μην ειχα μετρησεις και να εβαζα τα ψαρια που λεει οτι μετα απο 24 ωρες μπορουμε να βαζουμε ψαρια.. :) ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...