Jump to content

βοηθεια στην επιλογη ψαριων


Recommended Posts

Γεια σας..εχω ενα ενυδρειο 45 καθαρα λιτρα ....το φλιτρο δουλευει 4 μερες....πριν να βαλω το φιλτρο ειχα ενα χρυσοψαρο για 3 μερες αλλα ψοφησε και τωρα περιμενω μεχρι να στρωθει το ενυδρειο για να βαλω μεσα ψαρια......θελω να μου προτεινεται μερικα ψαρια που θα μπορουσα να βαλω στο ενυδρειο...ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενα μονομαχο, 3-4 apple snails, γαριδες red cherry, κανετο καταφυτο για να μπορεις να βαλεις και κανενα αλλο ψαρι με κοντη ουρα που δε θα το πειραζει ο μονομαχος... και θα εισαι αρχοντας..... :D

Link to comment
Share on other sites

βασικα ελεγα να μην βαλω μονομαχο να βαλω ενα αλλο ψαρι....γιατι μονομαχο εχω σε ενα 20λτ.... :D

Link to comment
Share on other sites

αν σου αρεσουν τα γατοψαρα τα μικρα οπως τα κοριντορας βαλε 6-7 και υποστρωμα με αμμο. αλλιως βαλε καποια ζωοτοκα τηροντας βεβαια τις αναλογιες αρσενικα θηλυκα :D

Link to comment
Share on other sites

το αντιχλωριο οπως λεει πανω στο μπουκαλακι θα το βαζεις πρωτα στο νερο που θα μπει στο ενυδρειο και μετα θα ριχνεις το ετοιμο νερο στο ενυδρειο. ποσοτητα αναλογα με αυτη που λεει πανω το προιον...

Link to comment
Share on other sites

ειναι 5μλ στα 10 λιτρα...!!! :D:angry2:

Πιο αντιχλωριο λεει 5ml σε 10λτρ?? Καπου κανεις λάθος. ;)

Cory σε 45 λιτρα... να ΜΗΝ βαλεις.... το προφιλ του ειδους αναφερει σε 80λτρ τουλαχιστον κι αυτό σε ομαδα 10 ατομων.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36775

Καλό θα ειναι να μη δινουμε συμβουλες οταν ακομα κι εμεις οι ιδιοι ΔΕΝ ειμαστε σιγουροι και ΔΕΝ το εχουμε ψαξει.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζα πως μετα την αλλαγη θα εβαζα το αντιχλωριο.....δηλαδη νομιζα πως πρωτα θα εκανα αλλαγη νερου και μετα μεσα στο ενυδρειο θα εβαζα το αντιχλωριο....

αρα....το αντιχλωριο το προσθετουμε στο νερο που ΔΕΝ εχουμε βαλει ακομα στο ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζα πως μετα την αλλαγη θα εβαζα το αντιχλωριο.....δηλαδη νομιζα πως πρωτα θα εκανα αλλαγη νερου και μετα μεσα στο ενυδρειο θα εβαζα το αντιχλωριο....

αρα....το αντιχλωριο το προσθετουμε στο νερο που ΔΕΝ εχουμε βαλει ακομα στο ενυδρειο?

Ακριβως αυτο. Και καλυτερα ετοιμασε το 24ωρες πριν το βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις δικιο δεν θυμομουν τα λιτρα :D παντως το θεμα το εχω ψαξει... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

για τη ποσοτητα στο αντιχλωριο κοιτα μην αντι για λιτρα λεει γαλονια και υπολογησε 4 λιτρα ειναι περιπου το καθε γαλονι.... αν λεει ας πουμε 5 ml στα 10 γαλονια τοτε θες 5ml στα 38 περιπου λιτρα... αρα εσυ γυρο στα 7ml υπολογιζε...δες το παντως!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

και τα 2 λεει δηλαδη..''adding 5ml of AquaSafe for every 10 litres(approx.2gallons)of water''....αυτα...

18 σταγονες πιστευω θα ειναι καλα για 45 λιτρα.Εγω βαζω 12 και εχω 30 λιτρα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το προτεινόμενο ειναι να ετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σε καποιο δοχειο.

Το νερο τις αλλαγης πρεπει να εχει τις ιδιες συνθηκες με το υπαρχον νερο στο ενυδρειο.

Το αντιχλωριο το ριχνεις στο δοχειο με το νερο που προετοιμαζεις.

Καλό ειναι να το ανακατεψει και λίγο.

Η πόσοτητα του αντιχλωριου που θα ριξεις ειναι ίση ή λίγο περισσοτερη απο την προτηνομενη αναλογια αλλα για τα λίτρα που αλλαζεις.

Δηλαδή αν τα λίτρα του ενυδρειου σου ειναι 60 και εσυ αλλαζει τα 20 και το αντιχλωριο προτείνεται 5ml για 10ltr, εσυ θα βαλεις στα 20λτρ 10ml αντιχλωριο γιατι απο εκει θελεις να το αφαιρεσεις.

Βεβαια, κακό ΔΕΝ κανει να ρίξεις και λίγο παραπανω, αλλα όχι και το μισο μπουκαλι!!

Συνηθως στα νεα ενυδρεια, 1-2 μηνων, προτείνεται να βαζει περιπου την διπλασια ποσοστητα. Ορισμενα το γραφουν πανω.

Αυτό γιατι εχει και μερικες ουσιες που κανοουν καλο στο "δερμα" των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

ενακοπαδακι 6-7 ατομων....αλλα αν ειναι να βαλεις νεον τα λιτρα σου χωρανε μονο ενα κοπαδακι.....τα νεον θελουν και χαμηλο ph.....

Link to comment
Share on other sites

ενακοπαδακι 6-7 ατομων....αλλα αν ειναι να βαλεις νεον τα λιτρα σου χωρανε μονο ενα κοπαδακι.....τα νεον θελουν και χαμηλο ph.....

6-7 ατομα για κοπαδοψαρα... ΔΕΝ ειναι ουτε καν ομαδα!... <_<

Οταν μιλαμε για κοπαδοψαρα συζηταμε για μια ομαδα τουλαχιστον 12 ατόμων.

Για τα δικα σου λίτρα όμως ειναι αν και μικρο ψαρι πάλι απαγορευτικό....

Διαβασε και το προφιλ των ψαριων να καταλαβεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Γενικά, οταν έχουμε κοπαδόψαρα καλό θα ειναι να τοποθετουνται σε ενυδρειο που να έχει μήκος... εκει θα δεις τη συμπεριφορα αυτων των ψαριων και κυριως σε ομαδες ανω των 20ατομων.

Link to comment
Share on other sites

6-7 ατομα για κοπαδοψαρα... ΔΕΝ ειναι ουτε καν ομαδα!... <_<

Οταν μιλαμε για κοπαδοψαρα συζηταμε για μια ομαδα τουλαχιστον 12 ατόμων.

ναι εχεις δικιο το ξερω πως δεν αποτελουν ομαδα....απλα το ειπα επειδη τα λιτρα του ειναι απαγορευτικα για τοσα ψαρια..... :D

Link to comment
Share on other sites

γαριδουλες φιλε μου γαριδουλες τα νεον θελουν χαμηλο ph.και τουλαχιδτον 80 ποντους μηκος ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις πως το βαζω στο μονομαχο?(για το αντιχλωριο?)

οι γαριδες δεν μου αρεσουν....δεν ξερω γιατι αλλα δεν τις συμπαθω καθολου...

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις πως το βαζω στο μονομαχο?(για το αντιχλωριο?)

Ναι.

Ρωτας πως να βαζεις αντιχλωριο στο νεο ενυδρειο.

Και σε ρωτω πως βαζεις στο μονομαχοενυδρειο το αντιχλωριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...