Jump to content

Αρακας


Recommended Posts

Λοιπον αν και μια βδομαδα ειναι μεσα τα νεον τετρα μου ..ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα.

Περασανε το πρωτο στρες και ολα πανε καλα ..

Τρωνε με μεγαλη ορεξη ..κολυμπανε δεξια αριστερα ...ε εχουν λιγο φοβο ακομα αλλα σιγα σιγα αρχιζουν και καταλαβαινουν οτι αυτος ο γιγαντας οταν ερχεται να τα τρωμαξει ...μαζι με τον τρομο πεφτει και φαι ...αρα δεν μπορει να ειναι και τοσο κακος ...το απογευμα χθες μου χαρησανε και μερικα απο αυτα καποια μουτρακια κολημενα στο τσαμι να με παρατηρουν και αυτα ...αμ τι μονο εγω θα τα βλεπω..?

Στο διαταυτα ειπα και για εμπλουτισμο του μενου αλλα και για κανα καλο χ#$σιμο να ριξω λιγο αρακα

Τον εβρασα τον αποφλιοσα ..τον εκοψα οσο το δυνατον ποιο ψιλα κομματια ...και τον εριξα ...

μονο ενας ετρεξε απο περιεργεια να δει τι καλουδια εριξα το εβαλε στο στομα του και το εφτυσε αμεσως λες και τους εριξα να φανε σκ@τ@ !!!

Στο ρεζουμε ειναι οτι ολα τα κομματια του αρακα μηνανε στον πατο και δεν το πλησιαζει κανεις :blink:

Τι να τους κανω ...να τα μαλωσω και να τους πω οτι αν δεν φανε τα λαχανικα τους δεν θα τα αφησω ναδουνε τηλεωραση ? :D:angry2:;):hysterical::hysterical::rasp:

Δεν τον τρωνε ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν και μια βδομαδα ειναι μεσα τα νεον τετρα μου ..ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα.

Περασανε το πρωτο στρες και ολα πανε καλα ..

Τρωνε με μεγαλη ορεξη ..κολυμπανε δεξια αριστερα ...ε εχουν λιγο φοβο ακομα αλλα σιγα σιγα αρχιζουν και καταλαβαινουν οτι αυτος ο γιγαντας οταν ερχεται να τα τρωμαξει ...μαζι με τον τρομο πεφτει και φαι ...αρα δεν μπορει να ειναι και τοσο κακος ...το απογευμα χθες μου χαρησανε και μερικα απο αυτα καποια μουτρακια κολημενα στο τσαμι να με παρατηρουν και αυτα ...αμ τι μονο εγω θα τα βλεπω..?

Στο διαταυτα ειπα και για εμπλουτισμο του μενου αλλα και για κανα καλο χ#$σιμο να ριξω λιγο αρακα

Τον εβρασα τον αποφλιοσα ..τον εκοψα οσο το δυνατον ποιο ψιλα κομματια ...και τον εριξα ...

μονο ενας ετρεξε απο περιεργεια να δει τι καλουδια εριξα το εβαλε στο στομα του και το εφτυσε αμεσως λες και τους εριξα να φανε σκ@τ@ !!!

Στο ρεζουμε ειναι οτι ολα τα κομματια του αρακα μηνανε στον πατο και δεν το πλησιαζει κανεις :angry2:

Τι να τους κανω ...να τα μαλωσω και να τους πω οτι αν δεν φανε τα λαχανικα τους δεν θα τα αφησω ναδουνε τηλεωραση ? :blink::rasp::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Δεν τον τρωνε ?

:D:angry2:;):hysterical:

Πραγματικα το κειμενο σου εχει πολυ γελιο!! :hysterical:

Δεν εχουν ξαναδοκιμασει τετοια λιχουδια μολλον και τους φενεται ασυνηθιστο..

Ξαναπροσπαθησε, και την επομενη φορα ριξτους και την τροφη που προτιμανε να τρωνε ταυτοχρονα ωστε να τα μπερδεψεις και φανε και τον αρακα καταλαθος!

Δεν ξερω αν ειναι σωστο...μια ιδεα εριξα...με επιμονη θα τα καταφερεις πιστευω! :rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν και μια βδομαδα ειναι μεσα τα νεον τετρα μου ..ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα.

Περασανε το πρωτο στρες και ολα πανε καλα ..

Τρωνε με μεγαλη ορεξη ..κολυμπανε δεξια αριστερα ...ε εχουν λιγο φοβο ακομα αλλα σιγα σιγα αρχιζουν και καταλαβαινουν οτι αυτος ο γιγαντας οταν ερχεται να τα τρωμαξει ...μαζι με τον τρομο πεφτει και φαι ...αρα δεν μπορει να ειναι και τοσο κακος ...το απογευμα χθες μου χαρησανε και μερικα απο αυτα καποια μουτρακια κολημενα στο τσαμι να με παρατηρουν και αυτα ...αμ τι μονο εγω θα τα βλεπω..?

Στο διαταυτα ειπα και για εμπλουτισμο του μενου αλλα και για κανα καλο χ#$σιμο να ριξω λιγο αρακα

Τον εβρασα τον αποφλιοσα ..τον εκοψα οσο το δυνατον ποιο ψιλα κομματια ...και τον εριξα ...

μονο ενας ετρεξε απο περιεργεια να δει τι καλουδια εριξα το εβαλε στο στομα του και το εφτυσε αμεσως λες και τους εριξα να φανε σκ@τ@ !!!

Στο ρεζουμε ειναι οτι ολα τα κομματια του αρακα μηνανε στον πατο και δεν το πλησιαζει κανεις :hysterical:

Τι να τους κανω ...να τα μαλωσω και να τους πω οτι αν δεν φανε τα λαχανικα τους δεν θα τα αφησω ναδουνε τηλεωραση ? :rasp::blink::rasp::hysterical::hysterical::hysterical:

Δεν τον τρωνε ?

Την επομενη φορα καντον λαδερο τον αρακα και βαλε λιγα καροτα,πατατες,κρεμυδι και ανιθο..

Ισως πετυχει,ποτε δεν ξερεις :D:angry2:;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να την αναμειξεις με καποια αλλη τροφη η σκορδο(ενυδρειακο)

Link to comment
Share on other sites

Βρε να τα παρει και αυτα κοροιδεμα θελουν ε ..καλη σκεψη να τα ριξω μαζι με το φαι

Αν και κατι μου λεει οτι τελικα χαζοι ειμαστε μονο εκει που μας συμφερει ...μαλλον θα τον αγνωησουν παλι

Θα δοκιμασω και θα σας πω ...

και αν δεν τον φανε ...δεν εχει παγωτο :D

Link to comment
Share on other sites

σου έχουν πάρει το πάνω χέρι... ποιος τρόμος και αηδίες, σε κοροιδεύουν κανονικά. Τι να τους κάνει η λαχανόσουπα που τους έριξες; Θέλουν σουβλάκι!

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να φανε τα neon λαχανικα ιδιως αν ειναι χορτατα.

Ειναι του κρεατος πιο πολυ.

Δοκιμασε τιποτα κατεψυγμενα της Ocean nutrition, artemia, bloodworms, daphnia κλπ ή καμια ζωντανη τροφη artemia, grindal και μετα τα λεμε

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τιποτα κατεψυγμενα της Ocean nutrition, artemia, bloodworms, daphnia κλπ ή καμια ζωντανη τροφη artemia, grindal και μετα τα λεμε

Κανουν και για χ#σιμο τα ανω ? :D

Link to comment
Share on other sites

Κανουν και για χ#σιμο τα ανω ? ;)

Εχεις κανεναν στο ματι? :angry2:

Οι φυτικες τροφες ειναι για αδειασμα του εντερου (πιο ευγενικα :D ) αλλα δεν τις συμπαθουν ιδιαιτερα.

Εμενα ουτε να τις δουν στα ματια τους, ποτε.

Ειμαι σιγουρος ομως οτι εκ φυσεως οταν εχουν αναγκη τη φυτικη τροφη θα την φανε.

Δεν κανει κακο να ζεματιζεις 1-2 μπαλακια αρακα την εβδομαδα να τα αποφλοιωνεις και να τα λιωνεις .... και οποιο θελει ας φαει.

Αν εχεις και φυτοφαγα ψαρια στο ενυδρειο δεν θα πηγαινουν χαμενα.

Link to comment
Share on other sites

Κανουν και για χ#σιμο τα ανω ? :angry2:

Εαν το θελεις μονο για χ#σιμο δωστα ρετσινολαδο ειναι αποτελεσματικο. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν μου βρητε τροπο για κλισμα σε τετρα θα ειστε μαγκες ;):hysterical::hysterical::rasp:

Στην πρωτη 5αδα νεον που εβαλα .. ο ενας μαγκας αρχισε να μεγαλωνει πολυ ποιο γρηγορα απο τα αλλα

Ενταξυ μαλλον προσαρμοστηκε και γρηγοροτερα ....

και μετα σκεφτηκα οτι μπορει απλα να ειναι πρησμενο...

Τωρα στην πορεια αποδειχτηκε οτι και τα υπολοιπα μεγαλωνουν σχετικα γρηγορα ...ηταν αρχη και φοβηθικα

Τωρα ολα δειχνουν να πανε καλα

Εχουν ξεψαρωσει (αν γινεται να ξεψαρωσει ψαρι :D ) και στο φαι ανεβαινουν και στην επιφανεια !

Εχει πλακα οτι την τροφη της σερα την τρωνε με τρελη λεμαργεια (λες και δεν τα εχεις ταισει ποτε) ενω την αλλη (new age new wave ....κατι με new τελος παντων) ....δεεεε δειχνουν ιδαιτερη ευχαριστηση ...

Σαν μωρα ειναι τα ατιμα ..τρελο χαζι ....αχ να τα ειχα στην δουλεια ....αν και στρωνει σιγα σιγα και το μονομαχοενυδρειο και εκει !

Αρα λογικα με τα ανω δεν ειναι αμση η αναγκη του αρακα ... ..αλλα το παιδι και το σκυλι οπως το μαθεις ειναι που λενε ....ΘΑ ΤΟΝ ΦΑΝΕ ..... :angry2: κατσε να βγαλω μια φωτογραφια να κανω μια ερωτηση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γαρ αρχαριος ακομα θα ηθελα να ρωτησω και το εξης ..

Οκ εχω ακουσει οτι η τροφη που πρεπει να δεινεις στα ψαρακια ειναι τοσο οσο να εχει φαγωθει μεσα σε 1 με 3 λεπτακια ..και καταλαβαινω και το γιατι ...και για να φανε μια οικανοποιητικη ποσοτητα ολα και για να μην

μηνει και σαπισει τροφη στο ενυδρειο και ανεβασει αμωνια συν το αισθητικο θεμα ! Οκ

Τα ψαρακια μου ομως εχουν διαφορετικη αποψη :D

Οσες νιφαδες βυθιστουν αμεσα ... ...κατασπαραζωνται αμεσα ..τι λεπτο μου λες ..λεμε για δευτερολεπτα .

Αρκετες ομως μενουν στην επιφανεια ... με αυτες υπαρχει αλλο προτοκολο ...τις αφηνουν να κανουν βολτες

μεχρι να αποφασισουν να κανουν (ενα ενα καθε φορα) κανα μακροβουτι και να την φανε ..αυτο περνει ομως χρονο ....Οταν ταισω ομως πρωι ..το απογευμα δεν υπαρχει ιχνος ...αρα καταναλωνεται ...χαλαει ομως την πραξη του 3λεπτου ! :angry2:

Οπωτε plan b

post-18440-1273225907_thumb.jpg

Στην ανω φωτογραφεια την ποσοστητα αυτη θα την χαρακτηριζατε (για 10 νεον τετρα και κανενα ψαρι αλλο μεσα) ως

1ον ρε μαγκα τα ψαρια λοιμοκτονουνε

2ον την παλευουνε αλλα πινανε

3ον τοσο πρεπει να τρωνε

4ον μαλλον το παρακανεις

5ον το τσιμπας το φαγακι φιλαρακι

6ον ..καλη ειναι για καρχαριες ...

ξεχασα να πω οτι περιπου αυτη ειναι η ποσοτητα που τους δεινω 2 φορες την ημερα μια για πρωινο και μια απογευματακι ...

Απο την συμπεριφωρα των ψαριων δεν μπορω να βγαλω καμοια ακρη μιας και αν το βγαλεις απο το νερο και το πεταξεις μεσα στην τροφη ...εκει θα κατσει και χωρις παραπονο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι

Αφου μενει και λιγο σημαινει οτι χορταινουν.

Θα μαθεις να ρυθμιζις σιγα σιγα να μη μενει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...