Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα,

Ξεκινάω να αναφέρω το γεγονός ότι δεν έχω συμπληρώσει την φόρμα αφού δεν έχω κάνει μετρήσεις στο νερό οπότε και παραθέτω το πρόβλημα.

Όπως φαίνεται και στα στοιχεία μου έχω 60L ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο (1 επίπεδο υαλοβάμβακα, 1 σφουγγάρι μαύρο (άνθρακα), 1 σφουγγάρι μπλε και στο τελευταίο επίπεδο τύρφη).

Μέσα έχω 4 guppy αρσενικά, 2 guppy θυληκά, 8 ροδόδτομους και 1 γλύφτη (placostomus).

Το πρόβλημα ξεκίνησε μετά την "ταυτόχρονη" γέννα και των 2 θυληκών. Έχω μια γεννήστρα (αυτή με τον πλαστικό σκελετό και την σίτα της JBL) με ~20 γόνους.

Προχτές είδα στο αρσενικό να έχουν θολώσει (και έχουν διογκωθεί λίγο) και τα 2 μάτια του και να έχει βγάλει και στο στόμα του μια μιοκρή διόγκωση (όλες αυτές οι διογκώσεις έχουν το λευκό χρώμα του βαμβακιού). Τα χρώματα, η όρεξη και η κολύμβηση δεν έχουν επηρεαστεί. Το άφησα αφού δεν ήξερα αν κάνει να χρησιμοποιήσω φάρμακα αφού έχω τους γόνους και χτες διαπίστωσα κάτι τραγικό: στο αρσενικό, στο σημείο του "πωπού" φαίνεται να κρέμεται ένα λεπτό (μόνο με μεγεθυντικό φακό το είδα) μακρινάρι λευκό (δεν ξέρω αν είναι σκουλίκι γιατί δεν ξέρω πως να τα ξεχωρίζω). Επιπλέον, η μια θυλικιά έχει 1 σχίσιμο στο αριστερό κάλυμμα του βραγχίου και έχει διογκωθεί (και θολώσει - όπως στο αρσενικό) το 1 μάτι.......

Τελικά, αυτό που ζητάω είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω φάρμακο ενώ έχω τους γόνους μέσα και αν γνωρίζετε κάποιο φάρμακο που θα μου λύσει το πρόβλημα............(αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τελικά).

Υ.Γ.: επισκέφτηκα το link (http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12) στο aquazone με τις διαγνώσεις με μπερδεύτηκα καθώς είδα να ανήκουν σε περισότερρες από 1 κατηγορίες.

Υ.Γ2: φωτό δεν έχω αφού το κινητό μου τις τρβάει θολές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να σε βοηθήσουμε με τις πληροφορίες που μας δίνεις .

Αν δεν έχουμε καλή εικόνα του ενυδρείου σου μπορεί αυτα που θα σου πούμε να σου κάνουν μεγαλύτερο κακό στο ενυδρείο σου .

Τουλάχιστον δώσε μας το ιστορικό του ενυδρείου .

Σαν πρώτη βοήθεια κάνε αλλαγή νερού όσο νομίζεις οτι αντέχουν τα ψάρια σου και βάλε Εκτοζόν σε θεραπευτική δόση .

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχει και μεγάλο ιστορικό. το έχω 1 μήνα και η εισαγωγή ψαριών έγινε ως εξής: 1 εβδομάδα μετά την αγορά τον πλακόστομο, 4 μέρες μετά τα 4 guppy (αρσενικά) και 1 εβδομάδα μετά τα 2 θυληκά guppy και τα 4 ροδόστομα και 3 μέρες μετά τα άλλα 4 ροδόστομα.

Όσο για το ektozon, δεν ξέρω αφού έχω και τους γόνος και ψιλοανησυχώ αφού διάβασα και αυτό το post http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=552.

Μάλλον θα μείνω με τις αλλαγές νερού και μάλλον θα προμηθευτώ testakia για αμμωνία, νιτρώδη κτλ......

Link to comment
Share on other sites

To EKTOZON δεν επηρεάζει αρνητικά τους γόνους. Με ποιον τρόπο έκανες στρώσιμο? Οι αλλαγές μόνο πιθανόν να μη βοηθήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Το "στρώσιμο" διήρκεσε 1 εβδομάδα. αφού γέμισα το ενυδρείο με το υπόστρωμα (πετραδάκια ψιλά) και έβαλα και τα φίλτρα, αερόπετρες κτλ......του έβαλα νερό και χρησιμοποίησα τα Sera Bio-Nitrivec, Tetra Bactozyme και Sera Aquatan. Έτσι σε 1 εβδομάδα θεώρησα ότι θα έχει ετοιμαστεί το νερό........

Link to comment
Share on other sites

Το "στρώσιμο" διήρκεσε 1 εβδομάδα. αφού γέμισα το ενυδρείο με το υπόστρωμα (πετραδάκια ψιλά) και έβαλα και τα φίλτρα, αερόπετρες κτλ......του έβαλα νερό και χρησιμοποίησα τα Sera Bio-Nitrivec, Tetra Bactozyme και Sera Aquatan. Έτσι σε 1 εβδομάδα θεώρησα ότι θα έχει ετοιμαστεί το νερό........

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε τεστάκια για το νερό σου. Αυτά που χρησιμοποίησες για να στρώσεις το ενυδρείο σου είναι σωστά υλικά αλλά θέλουν σωστούς χρόνους και σειρά που θα μπουν για να κάνουν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν άντεξα και πήρα τεστάκια (stick 5+1 της JBL και έναν δείκτη NH3 της seachem που μπαίνει στο ενυδρείο και διαρκεί 1 χρόνο) αφού είδα ότι το αρσενικό έχασε το μεγαλύτερο μέρος της ουράς του και έχουν μείνει μόνο τα κόκκαλά της......... Τα έβγαλα και τα έβαλα σε λεκανάκι (θα τους έβαζα φάρμακο την άλλη μέρα αφού δεν έχω 2ο ενυδρείο) έτσι ώστε να μην μολυνθούν και τα υπόλοιπα και μετά από λίγη ώρα διαπίστωσα ότι το θηλυκό πήδηξε από την λεκάνη και το βρήκα κατάμαυρο στο πάτωμα. Βάζοντάς το στην λεκάνη (είδα το πίσω πτερύγιο να κάνει ψιλο-σπαραγμούς) συνήλθε το χρώμα του. επειδή το λυπήθηκα το ξαναέβαλα στο ενυδρείο αλλά δεν μπορεί να κινηθεί το ίδιο καλά, το σώμα του δεν λυγάει καλά και χρησιμοποιεί τα πλαινά πτερύγια για να κινηθεί. Δεν ξερω αν είναι από το σοκ ή αν συνέλθει. Θα δείξει η αυριανή μέρα.

Τα τεστ έδειξαν ότι τα νιτρώδη είναι σε ακραία επίπεδα: Έριξα μια κάψουλα Bactozym (Tetra) στο φίλτρο και αύριο θα ξανακάνω αλλαγή νερού (τελευταία αλλαγή έκανα την Παρασκευή).

NO3 = 25

NO2 = 1~2 (δεν βγαίνει ακριβώς το χρώμα...)

GH = 10 d

KH = 6 d

PH = 7.6

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση αμμωνίας δεν μας έδωσες.

Μεγάλη αλλαγή νερού (>50%) με προετοιμασία με αντιχλώριο σε διπλή δοσολογία βάση των συνολικών σου λίτρων και όχι μόνο της αλλαγής.

Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και πιθανόν να έχουμε να αντιμετωπίσουμε και κάποια ασθένεια εκτός από τα δηλητήρια.

Συμπλήρωσε την φόρμα για να μας διευκολύνεις!

Link to comment
Share on other sites

ok, σε ευχαριστώ. αυτό θα κάνω (εννοώ θα συμπληρώσω την φόρμα).

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Τα 2 ψαράκια ψόφησαν, οπότε αναμένω βοήθεια για το νερό μην τυχόν και κολλήσουν και τα υπόλοιπα......

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Μέσα έχω 4 guppy αρσενικά, 2 guppy θυληκά, 8 ροδόδτομους και 1 γλύφτη (placostomus).

Το πρόβλημα ξεκίνησε μετά την "ταυτόχρονη" γέννα και των 2 θυληκών. Έχω μια γεννήστρα (αυτή με τον πλαστικό σκελετό και την σίτα της JBL) με ~20 γόνους.

Προχτές είδα στο αρσενικό να έχουν θολώσει (και έχουν διογκωθεί λίγο) και τα 2 μάτια του και να έχει βγάλει και στο στόμα του μια μιοκρή διόγκωση (όλες αυτές οι διογκώσεις έχουν το λευκό χρώμα του βαμβακιού). Τα χρώματα, η όρεξη και η κολύμβηση δεν έχουν επηρεαστεί. Το άφησα αφού δεν ήξερα αν κάνει να χρησιμοποιήσω φάρμακα αφού έχω τους γόνους και χτες διαπίστωσα κάτι τραγικό: στο αρσενικό, στο σημείο του "πωπού" φαίνεται να κρέμεται ένα λεπτό (μόνο με μεγεθυντικό φακό το είδα) μακρινάρι λευκό (δεν ξέρω αν είναι σκουλίκι γιατί δεν ξέρω πως να τα ξεχωρίζω). Επιπλέον, η μια θυλικιά έχει 1 σχίσιμο στο αριστερό κάλυμμα του βραγχίου και έχει διογκωθεί (και θολώσει - όπως στο αρσενικό) το 1 μάτι.......

Τελικά και τα 2 απεβίωσαν (παρόλο που τα έβαλα σε ένα μεγάλο λεκανάκι με νερό από το ενυδρείο μου ώστε να αγόραζα σήμερα φάρμακο και να τους έδινα)..........

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60L (55 καθαρά)

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Mini Biobox 2 με 4 κουτάκια (1 επίπεδο υαλοβάμβακα, 1 σφουγγάρι μαύρο (άνθρακα), 1 σφουγγάρι μπλε και στο τελευταίο επίπεδο τύρφη)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 μήνα

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 guppy αρσενικά, 1 guppy θυληκό, 8 ροδόδτομους και 1 γλύφτη (placostomus) και 15 γόνους Guppy.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα με JBL Novo Color ή Sera GVG-mix. για τον γλύφτη έχω κάτι ταμπλέτες (δεν θυμάμαι μάρκα) αλλά πλέον δεν του πετάω φαγητό.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.6

- KH: 6 d

- GH: 10 d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): Το δεικτάκι της seachem είναι ακόμα κίτρινο (=οκ βάσει οδηγιών) αλλά βάσει οδηγιών σε λίγες μέρες θα δείξει σίγουρα.

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 1~2 (δεν βγαίνει ακριβώς το χρώμα...) και μου λέει ότι είναι σε toxic επίπεδα

- ΝΟ3 (νιτρικά): 25

- Θερμοκρασία: 27 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:no

-Strips:Yes (JBL 5+1 test strip) και δεικτάκι για αμμωνία της seachem

-Ηλεκτρονικά:no

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: 1 guppy αρσενικό + 1 guppy θυληκό

- Ιστορικό Ψαριού: είναι μέσα στο ενυδρείο μερικές εβδομάδες και έχει κάνει 1 γέννα το θυληκό.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): όλα καλά αν εξαιρέσουμε αυτά που ανέφερα στην γενική πριγραφή.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Δεν έχω κάτι περαιτέρω να προσθέσω. Αρκεί να μην μου αρρωστήσσουν και τα υπόλοιπα............

Έγινε επεξεργασία - mavrosipotis
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού και Εκτοζόν .

Σταματάς το τάισμα για 3 ημέρες και προσθήκη ενός ακόμα φίλτρου ή μείωση της ιχθυοφόρτησης .

Ζωντανά βακτήρια θα βοηθήσουν .

Link to comment
Share on other sites

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Mini Biobox 2 με 4 κουτάκια (1 επίπεδο υαλοβάμβακα,

1σφουγγάρι μαύρο (άνθρακα), 1 σφουγγάρι μπλε και στο τελευταίο επίπεδο τύρφη)

Αυτά τα δύο δεν πάνε μαζί (άνθρακας, τύρφη) πρέπει να βγάλεις τον άνθρακα,

θα τον βάζεις μόνο όταν είναι απαραίτητος μετά από θεραπεία πχ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...