Jump to content

παιδια οταν βαζω και 2ο φιλτρο πως το τοποθετω?


Recommended Posts

εχω ενα 80αρι με 6 κορι aeneus και 12 gappy, και νομιζω πως το φιλτρο μου magi 380 δεν φτανει γιαυτο ρωταω αν ειναι να βαλω ενα μικρο ακομα. αλλα το θεμα ειναι σε ποιο σημειο του ενυδρειου να το βαλω, πχ απεναντι απο το αλλο, διπλα κτλ...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 80αρι με 6 κορι aeneus και 12 gappy, και νομιζω πως το φιλτρο μου magi 380 δεν φτανει γιαυτο ρωταω αν ειναι να βαλω ενα μικρο ακομα. αλλα το θεμα ειναι σε ποιο σημειο του ενυδρειου να το βαλω, πχ απεναντι απο το αλλο, διπλα κτλ...

ευχαριστω

Καλύτερα να ΜΗΝ πάρεις ένα μικρό ακόμα γιατί σε κάποια φάση σε βλέπω να τα πετάς και τα δυο μαζί. Μάζεψε κανα φράγκο και πάρε ένα εξωτερικό μεγάλο φίλτρο που θα σου είναι χρήσιμο πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Να δώσει τόσα πολλά λεφτά για εξωτερικό φίλτρο, ενώ έχει μόνο 80λίτρα ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεκτη η αποψη και σιγουρα η καλυτερη για εξωτερικο αλλα λογω καποιον πραγματων αποφασισα να μπει εσωτερικο. τωρα αν μπορειτε να μου πειτε πως θα μπει το δευτερο εσωτερικο θα ειμουν υποχρεος. ευχαριστω ρε μαγκες για τις παντα αμεσες απαντησεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ένα εσωτερικό μπαίνει στην απέναντι πλευρά από το άλλο ή τέλος πάντων στην άλλη γωνία αν τα έχεις στην πλάτη. Τα spray bar ένα σε κάθε πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Να δώσει τόσα πολλά λεφτά για εξωτερικό φίλτρο, ενώ έχει μόνο 80λίτρα ενυδρείο???

Γιατι οχι? Αλλος ενα λογος που ειναι μικρο το ενυδρειο και θελουμε να εξοικονομησουμε χωρο.

Και δεν ειναι και μεγαλη η οικονομικη διαφορα. Ιδιως αν σκεφτουμε το αποτελεσμα.

Αν δεν γινεται να μπει εξωτερικο φιλτρο ειναι αλλο θεμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να διαθέσει 42Ε μπορεί να πάρει ένα Eheim classic 2211

και θα είναι χρήσιμο σε όποια μελλοντική επιλογή. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα πετσοπ που ειχα δει και τον ειχα ρωτησει για δυο φλουβαλ ...τα ειχε συνδεσει μεταξυ τους και ειχε συνδεσει στο ρευμα μονο το ενα το αλλο το ειχε και καλα ως ''αποθικη'' βιολογικου υλικου ..τωρα δεν ξερω αν μπορει να γινει αυτο και κατα ποσο ειναι σωστο

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα πετσοπ που ειχα δει και τον ειχα ρωτησει για δυο φλουβαλ ...τα ειχε συνδεσει μεταξυ τους και ειχε συνδεσει στο ρευμα μονο το ενα το αλλο το ειχε και καλα ως ''αποθικη'' βιολογικου υλικου ..τωρα δεν ξερω αν μπορει να γινει αυτο και κατα ποσο ειναι σωστο

Ηταν εξωτερικα φιλτρα αυτα?

Εδω δεν νομιζω να γινεται αυτο και για ποιο λογο αλλωστε?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με αυτα που λετε απλα υπαρχουν 2 magi380 αυτη τη στιγμη και αλλα λεφτα προς το παρον οχι. ενα ενυδρειο 80λιτρα με 6 cory aeneus και 12 guppy. και αναρωτιεμαι πως θα ηταν καλυτερα να τοποθετηθουν τα 2 φιλτρα. αυτο που εχω στο μυαλλο μου ειναι το ενα να ριχνει απλα προς τα αριστερα και το αλλο να ριχνει προς τα δεξια αλλα με το σπλιττερ που θα ριχνει απο πανω το νερο για καλυτερη οξυγονωση....

γνωμες..... :D

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το σεταπ θα βάλεις και τη ροή σου δεν υπάρχει

κάποιος χρυσός κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ένα εσωτερικό μπαίνει στην απέναντι πλευρά από το άλλο ή τέλος πάντων στην άλλη γωνία αν τα έχεις στην πλάτη. Τα spray bar ένα σε κάθε πλευρά.

:D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπον καταλαβα. ευχαριστω για αλλη μια φορα πρηξιματος... :D σε κανα χρονο μπορει να σταματησω να ρωταω... ευχαριστω και παλι!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...