Jump to content

ΤΙΜΕΣ PH GH KH


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΘΕΠΜΟΚΡΑΣΙΑ 27 ΒΑΘΜΩΝ ΚΕΛΣΙΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ¨

PH 7.5

KH 6

GH 9

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟ ΜΕΛΑΝΟΥΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΑΤΟΨΑΡΟ.ΦΙΛΤΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΤΥΡΦΗ ΚΑΙ SIPORAX KAI YALOBAMBAKA. ΠΗΡΑ ΤΟ TETRA PH/KH PLUS ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΕΡΙΠΑΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΘΕΠΜΟΚΡΑΣΙΑ 27 ΒΑΘΜΩΝ ΚΕΛΣΙΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ¨

PH 7.5

KH 6

GH 9

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟ ΜΕΛΑΝΟΥΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΑΤΟΨΑΡΟ.ΦΙΛΤΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΤΥΡΦΗ ΚΑΙ SIPORAX KAI YALOBAMBAKA. ΠΗΡΑ ΤΟ TETRA PH/KH PLUS ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΠΕΡΙΠΑΤΟ?

28180[/snapback]

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 100 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΠΑ ΑΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έβαλες υγρά για να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού και συγκεκριμένα να τις ανεβάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Με τις παραμέτρους και τα ψάρια που έχεις δεν χρειάζεται να πειράξεις τις σκληρότητες.

Παρ' όλα αυτά τα φυτά δεν κινδυνεύουν να πάθουν τίποτα. Μετά τα υγρά τι σκληρότητες έχεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έβαλες υγρά για να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού και συγκεκριμένα να τις ανεβάσεις;

28192[/snapback]

Επίσης να προσθέσω στο παραπάνω: Αν θές να ανεβάσεις το ΚΗ/GH γιατί έχεις βάλει τύρφη (που χρησιμοποιείται για να μειώσει τις τιμές των παραπάνω:wootwoot:. Έχει γίνει κάποιο λάθος σε αυτά που έγραψες ή έχεις καταλάβει κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι μαλακο νερο λογω μελανοταινιας ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΩΝ ΤΟ CO2 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ TETRA PH/KH PLUS

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι μαλακο νερο λογω μελανοταινιας ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΩΝ ΤΟ CO2 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ TETRA PH/KH PLUS

28260[/snapback]

Αν θέλεις μαλακό νερό τότε κινείσαι στην αντίθετη κατεύθυνση. Αν θέλεις περισσότερο διοξείδιο για τα φυτά σου νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να προσθέσεις διοξείδιο (που θα σου ρίξει και το ΡΗ) ή να χρησιμοποιήσεις ειδικά πρόσθετα (όπως το Seachem Flourish Excel) που υποκαθιστούν την παροχή διοξειδίου ως ένα βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα φυτά σου παθαίνουν κάτι το ιδιαίτερο από τις απότομες αλλαγές στο νερό αλλά ούτε και αν δεν έχουν πολύ διοξείδιο!

Το πολύ πολύ να μην αναπτύσσονται γρήγορα!

Αντίθετα, αν δεν προσέξεις μπορείς να χάσεις κανένα ψάρι!

Καλό θα ήταν να προσθέσεις CO2 και όχι να πειράζει τις παραμέτρους του νερού!

Τις συνθήκες του νερού σου δεν θα τις αλλάζεις ποτέ απότομα!

Τα σκευάσματα για να ανεβάσεις και να κατεβάσεις τις τιμές δεν προτείνονται από τα παιδιά εδώ και πλέον συμφωνώ και εγώ μαζί τους!

Χρησιμοποιούν άλλους ρυθμιστές από αυτού που θα έπρεπε και δημιουργούν μια σχετικά ασταθής ισορροπία στο νερό!

Δες το παρακάτω link και διάλεξε πιο απλές μεθόδους (όπως η σόδα)!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Εσένα αν κατάλαβα καλά σε ενδιαφέρει να ανεβάσεις το kH! (δεν το βρίσκω πάντως πολύ χαμηλό)

Το gH κατεβαίνει με την χρήση τύρφης και είσαι οκ (δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο)!

Το pH δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι πιο πάνω από την τιμή που έχεις τώρα!

Τα ψάρια σου θα πρέπει να τα βρεις ένα ένα και να δεις σε τι συνθήκες ζούνε για να πετύχεις μια μέση λύση (αν δεν είναι όλα στις ίδιες τιμές)!

Τέλος να ξέρεις ότι η τύρφη θέλει αντικατάσταση ανάλογα με τις οδηγίες τις μια και θα φτάσει σε κορεσμό μετά από κάποιο διάστημα!

Ψαχτώ λίγο και μην επεμβαίνεις χωρίς μελέτη δεν χρειάζεται να βιάζεσαι!

Ότι άλλο θες ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα φυτά σου παθαίνουν κάτι το ιδιαίτερο από τις απότομες αλλαγές στο νερό αλλά ούτε και αν δεν έχουν πολύ διοξείδιο!

Το πολύ πολύ να μην αναπτύσσονται γρήγορα!

Αντίθετα, αν δεν προσέξεις μπορείς να χάσεις κανένα ψάρι!

Καλό θα ήταν να προσθέσεις CO2 και όχι να πειράζει τις παραμέτρους του νερού!

Τις συνθήκες του νερού σου δεν θα τις αλλάζεις ποτέ απότομα!

Τα σκευάσματα για να ανεβάσεις και να κατεβάσεις τις τιμές δεν προτείνονται από τα παιδιά εδώ και πλέον συμφωνώ και εγώ μαζί τους!

Χρησιμοποιούν άλλους ρυθμιστές από αυτού που θα έπρεπε και δημιουργούν μια σχετικά ασταθής ισορροπία στο νερό!

Δες το παρακάτω link και διάλεξε πιο απλές μεθόδους (όπως η σόδα)!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Εσένα αν κατάλαβα καλά σε ενδιαφέρει να ανεβάσεις το kH! (δεν το βρίσκω πάντως πολύ χαμηλό)

Το gH κατεβαίνει με την χρήση τύρφης και είσαι οκ (δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο)!

Το pH δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι πιο πάνω από την τιμή που έχεις τώρα!

Τα ψάρια σου θα πρέπει να τα βρεις ένα ένα και να δεις σε τι συνθήκες ζούνε για να πετύχεις μια μέση λύση (αν δεν είναι όλα στις ίδιες τιμές)!

Τέλος να ξέρεις ότι η τύρφη θέλει αντικατάσταση ανάλογα με τις οδηγίες τις μια και θα φτάσει σε κορεσμό μετά από κάποιο διάστημα!

Ψαχτώ λίγο και μην επεμβαίνεις χωρίς μελέτη δεν χρειάζεται να βιάζεσαι!

Ότι άλλο θες ρωτάς!

28262[/snapback]

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...