Jump to content

Φλερτάρουν τα Corrys μου?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

θέλω να κάνω μία ερώτηση σε όποιον γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει.

Σε ένα από τα ενυδρεία μου φιλοξενώ και δύο κορυντοράκια, που φυσικά δεν ξέρω και δεν μπορώ να διακρίνω αν πρόκειται για ιδίου φύλλου ή αν είναι ζευγάρι.

Μέσα στο διάκοσμο του ενυδρείου περιλαμβάνεται και μία καρύδα που είχε ξεμείνει από παλιά όταν είχα φτιάξει φωλιά για kribensis.

Τις τελευταίες μέρες τα corrys είχαν χαθεί μέχρι που πίστεψα πως είχαν πεθάνει και φαγώθηκαν από τα υπόλοιπα ή είναι σε κάποιο σημείο, που δεν μπορώ να βρω ό,τι είχε μείνει. :hysterical:

Μέχρι προχθες το απόγευμα που τα είδα να βγαίνουν μέσα από την καρύδα. :D

Έψαξαν για υπολείμματα τροφών, έφαγαν ότι έφαγαν και μετά από καμιά ωρίτσα τα είδα να ξαναμπαίνουν και πάλι στην καρύδα.

Δεν έκανα καμία κίνηση και περίμενα και χθες που έκαναν πάλι τα ίδια. :angry2:

Γι' αυτό και ερωτώ τους πλέον έμπειρους:

1.- Είναι συνηθισμένο κάτι τέτοιο ή υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώνουν μέσα στην καρύδα?

2.- Πως μπορώ να διαπιστώσω τι έχει γίνει? Να σηκώσω την καρύδα ή θα τους χαλάσω όλο το... σκηνικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συγγνώμη που θα στη χαλάσω αλλά δε νομίζω να τρέχει τίποτα... ;) Τα Corys δε ζευγαρώνουν μέσα σε σπηλιές και ούτε προστατεύουν τα αυγά τους, ώστε να μπορούσαμε να πούμε ότι είναι συνέχεια μέσα στην καρύδα διότι έχουν αυγά... Εφόσον τα γατόψαρα σου είναι πλήρως αναπτυγμένα μπορείς να τα ξεχωρίσεις με σχετική ασφάλεια από το σωματότυπο και το μέγεθός τους. Τα θηλυκά γίνονται μεγαλύτερα και πιο σωματώδη από τα αρσενικά. Τα αρσενικά είναι πάντα σχετικά λεπτά, ενώ τα θηλυκά έχουν πιο φουσκωτή κοιλιά ειδικά όταν είναι αυγωμένα. Αν τα κοιτάζεις από πάνω μπορείς να βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα. Τώρα όσον αφορά την αναπαραγωγή, τα κόρυς αποθετουν τα αυγά τους κυρίως στα τζάμια του ενυδρείου, αλλά πολύ συχνά και σε φύλλα φυτών, σε σωλήνες ή εξόδους φίλτρων και γενικότερα σε εξοπλισμό του ενυδρείου... Τα αυγά τα βρίσκουμε διάσπαρτα σε διάφορα σημεία του ενυδρείου ανά ομάδες και όχι όλα μαζί μιας και η φύση έχει αποφασίσει ότι είναι ασφαλέστερα τα αυγά από θηρευτές αν βρίσκονται διάσπαρτα...

Τα ψάρια προετοιμάζονται για αναπαραγωγή με την άφιξη της περιόδου των βροχών στον Αμαζόνιο, καθώς εκείνη την περίοδο υπάρχει πολύ τροφή... Για να δώσουμε στα ψάρια το έναυσμα να ξεκινήσουν την αναπαραγωγή στο ενυδρείο γενικώς προσπαθούμε να έχουμε ψάρια υγειή και να προσωμοιώσουμε το περιβάλλον του Αμαζονίου κατά την περίοδο αυτή των βροχών. Συγκεκριμένα θα πρέπει τα ψάρια να ταϊζονται με ικανοποιητικές ποσότητες φαγητού την περίοδο που στοχεύουμε σε αναπαραγωγή και είναι χρήσιμη και η χορήγηση βιταμινών στην τροφή τους (όχι κάθε μέρα)... Μετά από λίγες εβδομάδες καλού ταϊσματος παρατηρούμε ότι τα ψαράκια μας έχουν γίνει ελαφρώς πιο στρουμπουλά και αυτό είναι καλό σημάδι. ΠΡΟΣΟΧΗ: δε θέλουμε να αποκτήσουμε χοντρά ψάρια που θα σκασουν απ' το φαϊ (όλα με μέτρο). Αυτό και μόνο μπορεί να είναι αρκετό για να ωθήσει τα ψάρια μας σε ζευγάρωμα, οπότε είναι πολύ πιθανό να πάμε μαι μέρα στο ενυδρείο και να βρούμε αυγά... Αν όμως δούμε ότι αυτό δεν είναι αρκετό για τα ψάρια μας, το δεύτερο βήμα είναι να προσπαθήσουμε να δώσουμε στα ψάρια μας συνθήκες που θα είχαν και στον Αμαζόνιο. Κατά την περίοδο των βροχών το νερό στον Αμαζόνιο γινεται πιο κρύο και πιο όξινο. Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε στο ενυδρείο κάνοντας συχνές, μικρές αλλαγές νερού με ελαφρώς πιο κρύο νεράκι με σκοπό να ρίξουμε τη θερμοκρασία κανα 2 βαθμούς. Κι εδώ είναι σημαντικό να αποφύγουμε τις υπερβολές διότι τα ψάρια στρεσάρονται με τις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας και δε θέλουμε να αρρωστήσουν. Επίσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αντίστροφη όσμωση στις αλλαγές νερού ώστε να κάνουμε το νερό πιο όξινο... Συχνά, λίγες μέρες πριν το ζευγάρωμα οι θηλυκές καθαρίζουν διάφορες επιφάνειες με το στόμα τους, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που γίνεται απαραίτητα αντιληπτό από μας... Λίγες ώρες πριν το ζευγάρωμα παρατηρούμε μεγάλη αναστάτωση στο ενυδρείο με τα αρσενικά κόρυ να κηνυγούν πολύ έντονα τις θηλυκές. Το ζευγάρωμα μπορεί να γίνει είτε ανάμεσα σε δύο κόρυ με τα υπόλοιπα να αδιαφορούν ή ομαδικά με τις θηλυκές να ζευγαρώνουν με όλους τους αρσενικούς όπως γίνεται και στη φύση... Όταν τελειώσουν τα κηνυγυτά των αρσενικών προς τις θηλυκές που σημαίνει πως οι θηλυκές είναι έτοιμες, συμβαίνει το αντίθετο φαινόμενο δηλαδή η θηλυκιά προσεγγίζει τον αρσενικό και σχηματίζει μαζί του ένα Τ με τη θηλυκιά να είναι το "μπαστουνάκι" και τον αρσενικό να είναι η "παύλα". Αυτό που συμβαίνει έιναι ότι η θηλυκιά βάζει το στόμα της στην περιοχή της κοιλιάς του αρσενικού στο σημείο απ' όπου θα ελευθερωθεί το σπέρμα... Τα δύο ψαράκια "σπαρταράνε" για λίγα δευτερόλεπτα σε αυτή τη στάση κι έπειτα ο αρσενικός φεύγει και η θηλυκιά η οποία κατάπιε το σπέρμα του αρσενικού μένει για λίγα δευτερόλεπτα ακίνητη μέχρι που τελικά γεννάει την πρώτη ομαδούλα αυγών τα οποία και κρατάει με τα κοιλιακά της πτερύγια και τελικά πάει και κολλάει σε κάποιο σημείο του ενυδρείου. Αυτό επαναλαμβάνεται αρκετές φορές μέχρις ότου η θηλυκιά έχει σκορπίσει σε αρκετά σημεία του ενυδρείου συνολικά γύρω στα 100-200 αυγά κατά μέσο όρο (από προσωπικές παρατηρήσεις). Έχω παρατηρήσει ότι η κάθε ομαδούλα αυγών περιέχει από 8 μέχρι 15 περίπου αυγουλάκια...

Τα κόρυς μπορεί να έχουν έναν απ' τους πιο ενδιαφέροντες τρόπους ζευγαρώματος αλλά σαν γονείς δεν τα καταφέρνουν και τόσο καλά... Το αντίθετο μάλιστα. Οι γονείς και τα υπόλοιπα κόρυς του ενυδρείου βλέπουν ως λιχουδιά τόσο τα αυγά όσο και τα μωρά... Οπότε καλό είναι να μεταφερθούν τα αυγά σε ξεχωριστό ενυδρείο όπου θα μεγαλώσουν τα μωρά με ασφάλεια (ποσοστό εκκόλαψης και ενηλικίωσης πολύ μεγάλο) ή να μεταφερθούν τα αυγά σε γεννήστρα του κύριου ενυδρείου μέχρις ότου εκκολαφθούν και μετά τα ψαράκια περνούν απ' τις τρυπούλες της γεννήστρας στο κυρίως ενυδρείο όπου και αρχίζει ο αγώνας επιβίωσής τους έναντι των μεγάλων (μέθοδος stormtrooper)... Αυτή η μέθοδος έχει πολύ μεγάλο ποσοστό εκκόλαψης, αλλά πολύ μικρό ποσοστό ενηλικίωσης και αυτό εφόσον στο ενυδρείο υπάρχουν πολλά φυτά και κρυψώνες... Είτε τα μωρά μεγαλώσουν στο κυρίως ενυδρείο, είτες σε ξεχωριστό πρέπει να προσέξουμε να υπάρχει καλή οξυγώνωση, σταθερές συνθήκες κι επίσης ότι τα μωρά είναι πολύ ευαίσθητα ως προς τα ρεύματα στο ενυδρείο... Είναι πολύ σημαντικό να τοποθετήσουμε κάποιο προφίλτρο στην είσοδο του φίλτρου μας ώστε να μη ρουφηχτούν τα μωρά... Σε περίπτωση που τα ψαράκια αφεθούν στην τύχη τους, δηλαδή μεγαλώσουν στο κυρίως ενυδρείο, έχουμε από τη μία μικρό ποσοστό επιβίωσης, αλλά από την άλλη ξέρουμε πως τα ψαράκια που επιβίωσαν ήταν αυτά με τα ευνοϊκότερα χαρακτηριστικά για την επιβίωσή τους και επίσης αποφεύγουμε κάποια δυσάρεστα θέματα που προκύπτουν όταν τα μωρά μεγαλώνουν σε ξεχωριστό ευδρείο που είναι σχετικά μικρό... Η πρώτη εβδομάδα των μωρών στο κυρίως ενυδρείο είναι κρίσιμη. Αυτά που θα βγάλουν την πρώτη εβδομάδα να είστε σίγουροι ότι θα επιβιώσουν μιας και είναι πολύ επιφυλακτικά και ξέρουν να κρύβονται πολύ καλά σε αντίθεση με τις πρώτες 3-4 μέρες που είναι πολύ αδύναμα...

Φυσικά η διαδικασία που ακολουθούμε για να προετοιμάσουμε τα ψάρια μας να ζευγαρώσουν, μπορεί να μη χρειαστεί καθόλου και να δεις ένα μεσημεράκι στα τζάμια του ενυδρείου σου μικρά διαφανή αυγουλάκια.! :hysterical:

Ααα ξέχασα, τα αυγά συνήθως εκκολάπτονται σε 2-8 μέρες... Σε εμένα πάντα βγαίνουν την 3η ημέρα αλλά μου έχει τύχει μία φορά να βγουν τη 2η... :hysterical: Επίσης πρέπει να προσέχουμε να μην πιάσουν μύκητες τα αυγά. Αν δούμε κάποιο λευκό πρέπει να το αφαιρέσουμε για να μην κολλήσουν και τα υπόλοιπα... Τα αυγά ενώ είναι διαφανή μόλις γεννιούνται στην πορεία σκουραίνουν και τη μέρα που είναι να βγούνε έχουν το καστανό χρώμα της φυσικής ζάχαρης...

*Αν είσαι τυχερός, την τελευταία μέρα μπορεί να δεις τα μωρά να στριφογυρίζουν γρήγορα μέσα στο αυγό τους! :D

Σου εύχομαι σύντομα να δεις γέννα!! :angry2:

Και συγγνώμη για το κατεβατό...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλη την κατατοπιστικότατη απάντηση του miltosbitoulis2 περί αναπαραγωγής...

ΘΑ σου κάνω πρώτα μια ερώτηση...

Ποια corydoras έχεις??

Και πλέον απλά θα πω.... ο λόγος που κρύβονται είναι γιατί ενώ είναι ψάρια που πρέπει να ανήκουν σε κοπάδι για να νιώθουν ασφάλεια.... εσύ έχεις μόνο 2 με αποτέλεσμα να είναι φοβισμένα και να κρύβονται συνέχεια.....

:D

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα διαφωνήσω πως στο ότι οι γονείς βλέπουν τα αυγά και τα μικρά ως λιχουδιές. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να γίνω μάρτυρας τέτοιου συμβάντος είτε από τους γονείς προς τα αυγά ή τα μικρά, είτε από άλλα είδη Cory που μπορεί να βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο γέννας και εκκόλαψης.

Συγχαρητήρια Μίλτο για την όλη σου παρουσίαση! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα διαφωνήσω πως στο ότι οι γονείς βλέπουν τα αυγά και τα μικρά ως λιχουδιές. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να γίνω μάρτυρας τέτοιου συμβάντος είτε από τους γονείς προς τα αυγά ή τα μικρά, είτε από άλλα είδη Cory που μπορεί να βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο γέννας και εκκόλαψης.

Συγχαρητήρια Μίλτο για την όλη σου παρουσίαση! :D

Έχω γίνει μερικές φορές μάρτυρας σε τέτοιο περιστατικό, λίγο μετά την εναπόθεση αυτών και ο αρσενικός και μια θηλυκιά έτρωγαν με μανία αυγά από τζάμια και φύλλα, το είδος ήταν Corydoras aeneus "albino", παρ' όλα αυτά μπορεί απλά να ήθελαν κάποια για συμπλήρωμα θρεπτικών και τα υπόλοιπα να τα άφηναν ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ' απ' όλα να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και ιδιαίτερα για το κατατοπιστικότατο.... κατεβατό :D:D:D

Στο ενυδρείο υπάρχουν μόνο δύο, γνωρίζω ότι χρειάζονται περισσότερα, αλλά μέχρι και προχθές δεν είχαν ανάλογη συμπεριφορά.

Αντίθετα "όργωναν" κυριολεκτικά την άμμο που υπάρχει στο βυθό του ενυδρείου, αλλά μου έκανε εντύπωση ότι χάνονταν μέσα στην καρύδα.

¨

Όσο για το φύλλο τους ακόμη και από πάνω που τα βλέπω όντως το ένα φαίνεται πιο... "ψωμομένο" από το άλλο, αλλά οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, όπως πχ για τα guppies ή τα kribensis. <_<

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε μια φωτο να δουμε το ειδος... και να δωσουμε να διαβασεις το σωστο προφιλ ωστε να μαθεις όλες τις πληροφοριες!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες ολες οι απαντησεις.

Εβαλες κανενα καινουριο ψαρι στο ενυδρειο? ή καποιο απο τα υπαρχοντα ψαρια εδειξε να κανεις κινησεις αναπαραγωγης?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα διαφωνήσω πως στο ότι οι γονείς βλέπουν τα αυγά και τα μικρά ως λιχουδιές. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να γίνω μάρτυρας τέτοιου συμβάντος είτε από τους γονείς προς τα αυγά ή τα μικρά, είτε από άλλα είδη Cory που μπορεί να βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο γέννας και εκκόλαψης.

Συγχαρητήρια Μίλτο για την όλη σου παρουσίαση! <_<

Νίκο κι εγώ την πρώτη φορά που μου γέννησαν τα κόρυς μιας και δεν είχα καμία εμπειρία επί του θέματος πίστευα το ίδιο από τότε που μιλήσαμε στο τηλέφωνο και μου το είπες. Παρόλ' αυτα, όπως είπε και ο Γιώργος έχω γίνει κι εγώ πολλές φορές πλέον μάρτυρας τόσο στο φάγωμα μικρών όσο και στο φάγωμα αυγών. Και για να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες... Την πρώτη φορά που μου γέννησαν τα κόρυς, δεν πείραξαν ούτε στο ελάχιστο τα αυγά, ίσα-ίσα παρατήρησα ότι η θηλυκιά τα άγγιζε με τα μουστάκια της μια στο τόσο προφανώς για να δει αν είναι καλά. Παρόλ' αυτά επειδή στο ενυδρείο έχω διάφορα είδη σαλιγγαριών λαθρεπιβατών το ένα απ' τα οποία παρατήρησα ότι έκανε επίθεση στα αυγά, τα μετέφερα στη γεννήστρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καθαρά γι' αυτό το λόγο κι όχι λόγω επίθεσης των γονέων... Παρόλ' αυτά τα μωρά ήταν μια άλλη υπόθεση. Την περισσότερη μέρα τα κόρυς μου κάθονται ήρεμα και ξεκουράζονται, εκτός απ' όταν πλησιάσω το ενυδρείο οπότε και καταλαβαίνουν ότι έρχεται το φαϊ και γίνεται χαμός. Κάτι αντίστοιχο έγινε όταν άρχισαν να εκκολάπτονται τα μωρά και να βγαίνουν απ' τη γεννήστρα σα βροχή... Στο ενυδρείο επικρατούσε πανηγύρι και μάλιστα είδα και νεογέννητα να φαγώνονται. Μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι επειδή δεν άντεχα να σκέφτομαι τα μωρά να φαγώνονται καθόμουν όλο το απόγευμα μπροστά στο ενυδρείο και όταν έβλεπα κάποιο ενήλικο να πλησιάζει κάποιο νεογέννητο το έδιωχνα με μία κίνηση του χεριού μου. Στις επόμενες δύο γέννες παρατήρησα ότι τα σαλιγγάρια δεν πήγαιναν στα αυγά κι έτσι τα άφησα τα αυγά στο ενυδρείο με το δεδομένο ότι οι γονείς δε θα τα πειράξουν... Αυτό όντως ίσχυσε τις πρώτες δύο μέρες. Την τρίτη μέρα, όπου συνήθως εκκολάπτωνται τα αυγά μας παρατήρησα ότι δειλά δειλά άρχισαν να τα τρώνε. Αυτό που συμπέρανα ήταν ότι τις πρώτες δύο μέρες που τα μωρά δεν είχαν αναπτυχθεί μέσα στο αυγό το οποίο λογικά θα ήταν σκέτο νερό, μάλλον δεν τα ενδιέφερε η γεύση τους... Την τρίτη ημέρα όμως που τα μωρά ήταν έτοιμα να βγουν, υπέθεσα ότι θα είχαν ίδια νοστιμιά με τα νεογέννητα οπότε μιας και "τιμούσαν" τα δεύτερα γιατί να μην "τιμούσαν" και τι πρώτα...? Αυτό τουλάχιστον υπέθεσα στην αρχή... Επειδή όμως φέτος δεν έχω και πολύ χρόνο τις περισσότερες φορές άφηνα τα αυγά μέσα στο ενυδρείο στην τύχη τους... Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι κάθε φορά τα τρώνε και πιο νωρίς... Μάλιστα τώρα πρόσφατα είχα πάλι γέννα και βρήκα αυγά πάνω στο τζάμι κι επίσης κάτω από ένα φύλλο πολύσπερμα... Επειδή κάθε φορά έχανα τα αυγά αποφάσισα να τα μεταφέρω αυτή τη φορά και περίμενα λίγες ώρες να σκληρύνουν. Ε λοιπόν σας πληροφορώ ότι το απόγευμα που πήγα να τα μεταφέρω, είχαν εξαφανιστεί όλα τα αυγά από το φύλλο (και ήταν κι αρκετά) και καμιά δεκαριά απ' αυτά που βρίσκονταν στο τζάμι... Απ' όσα μετέφερα (γύρω στα 60 που έμειναν) δεν έχω δει κανένα μωρό μέχρι σήμερα να σουλατσάρει στο ενυδρείο που σημαίνει ότι φαγώθηκαν... Και μάλιστα σήμερα άνοιξα και το φίλτρο να δω αν υπάρχει κανένα μέσα και ούτε εκεί υπάρχει... Μέχρι σήμερα, από 6 γέννες που είχα με 100-150 αυγά η καθεμιά, έχουν επιβιώσει έως ότου να μην κινδυνεύουν μόνο 4 μωρά!

Έχω γίνει μερικές φορές μάρτυρας σε τέτοιο περιστατικό, λίγο μετά την εναπόθεση αυτών και ο αρσενικός και μια θηλυκιά έτρωγαν με μανία αυγά από τζάμια και φύλλα, το είδος ήταν Corydoras aeneus "albino", παρ' όλα αυτά μπορεί απλά να ήθελαν κάποια για συμπλήρωμα θρεπτικών και τα υπόλοιπα να τα άφηναν ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε μια φωτο να δουμε το ειδος... και να δωσουμε να διαβασεις το σωστο προφιλ ωστε να μαθεις όλες τις πληροφοριες!! <_<

Α ναι κι έλεγα τι ξέχασα να ρωτήσω... :D

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας στις ερωτήσεις σας:

1.- δεν έχω βάλει τελευταία καινούργια ψάρια, το ενυδρείο λειτουργεί με την ίδια σύνθεση από το Νοέμβριο

2.- Δυστυχώς δεν έχω προς το παρόν φωτογραφίες, αλλά θα έχω το συντομότερο δυνατόν. <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...