Jump to content

Ποιά είναι η πραγματική θερμοκρασία του ενυδρείου?


Recommended Posts

Λύστε μου ρε παιδιά μια απορία σας παρακαλώ.Έχω τον θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 23 βαθμούς.Εδώ και μέρες το θερμόμετρο που έχω στην άλλη άκρη του ενυδρείου είναι κολλημένο στους 28 βαθμούς.Και παρόλα αυτά ο θερμοστάτης ανάβει αρκετά συχνά με το θερμόμετρο να συνεχίζει να δείχνει 28.Ποιά είναι η πραγματική θερμοκρασία του νερού μου?Το ενυδρείο είναι 180 λίτρα με μήκος 1 μέτρο και βρίσκεται σε διαδικασία στρωσίματος.Ο θερμοστάτης είναι 200 Watt.

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα ειναι ο Θερμοστατης ?

Τον εχεις καλιμπραρει ?

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου ρε παιδιά μια απορία σας παρακαλώ.Έχω τον θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 23 βαθμούς.Εδώ και μέρες το θερμόμετρο που έχω στην άλλη άκρη του ενυδρείου είναι κολλημένο στους 28 βαθμούς.Και παρόλα αυτά ο θερμοστάτης ανάβει αρκετά συχνά με το θερμόμετρο να συνεχίζει να δείχνει 28.Ποιά είναι η πραγματική θερμοκρασία του νερού μου?Το ενυδρείο είναι 180 λίτρα με μήκος 1 μέτρο και βρίσκεται σε διαδικασία στρωσίματος.Ο θερμοστάτης είναι 200 Watt.

Μηπως ειναι Jagger της Eheim;

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα ειναι ο Θερμοστατης ?

Τον εχεις καλιμπραρει ?

Αν είναι καινούριος χρειάζεται καλυμπράρισμα? <_<

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis78
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το καλιμπράρισμα?Και πως γίνεται?Δεν ξέρω τι μάρκα είναι.Ηταν μαζί με το φίλτρο Biobox2 του Aquatlantis.

Έγινε επεξεργασία - Xlapatsas
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη θερμοκρασια ειναι αυτη που δειχνει το θερμομετρο (εκτος και αν ειναι χαλασμενο ή αναξιοπιστο)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το καλιμπράρισμα?Και πως γίνεται?Δεν ξέρω τι μάρκα είναι.Ηταν μαζί με το φίλτρο Biobox2 του Aquatlantis.

ΚΑΛΥΜΠΡΑΡΙΣΜΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35808

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36159

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30708

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26907

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6040

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! <_<

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο θερμοστάτης μου είναι Hydor Theo και στο manual του δεν λέει τίποτα για calibration!<_<Δεν υπάρχει κάποια λύση για να μου ανάβει στην σωστή θερμοκρασία?Έχει απόκλιση 3 βαθμών περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο θερμοστάτης μου είναι Hydor Theo και στο manual του δεν λέει τίποτα για calibration!<_<Δεν υπάρχει κάποια λύση για να μου ανάβει στην σωστή θερμοκρασία?Έχει απόκλιση 3 βαθμών περίπου.

Θα τον κατεβάσεις μέχρι το θερμόμετρο να δείχνει την επιθυμητή θερμοκρασία, επίσης και τα θερμόμετρα μπορεί να έχουν απόκλιση έως και 4 βαθμούς (συνήθως 1-2) οπότε αν κάποιος φίλος ή πετσόπ έχει ηλεκτρονικό θερμόμετρο βούτα το θερμόμετρό σου στο ίδιο ενυδρείο για να δεις τη διαφορά του και να την υπολογίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Και τα ηλεκτρονικα θερμομετρα εχουν αποκλισεις. Η πιο ασφαλη μεθοδος ειναι οταν αγοραζουμε θερμομετρο να κοιταμε στο καταστημα τον μεσο ορο και να αποριπτουμε τις ακραιες ενδειξεις. Παραδειγμα εχει το καταστημα στο ραφι 10 θερμομετρα, και δειχνουν στον ιδιο χωρο που βρισκονται 20, 18, 22, 21, 19, 20, τοτε θα διαλεξουμε καποιο απο αυτα που λενε 20 και σε καμια περιπτωση τα ασχετα που λενε 18 και 22.

Εαν ο θερμαντηρας δεν εχει δυνατοτητα καλιμπραρισματος τοτε απλα τον ρυθμιζεις περισσοτερο η λιγοτερο μεχρι να φτασει η ενδειξη στο θερμομετρο εκει που θες, δεν εχει σημασια τι λεει ο θερμαντηρας σου.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Και τα ηλεκτρονικα θερμομετρα εχουν αποκλισεις. Η πιο ασφαλη μεθοδος ειναι οταν αγοραζουμε θερμομετρο να κοιταμε στο καταστημα τον μεσο ορο και να αποριπτουμε τις ακραιες ενδειξεις. Παραδειγμα εχει το καταστημα στο ραφι 10 θερμομετρα, και δειχνουν στον ιδιο χωρο που βρισκονται 20, 18, 22, 21, 19, 20, τοτε θα διαλεξουμε καποιο απο αυτα που λενε 20 και σε καμια περιπτωση τα ασχετα που λενε 18 και 22.

Εαν ο θερμαντηρας δεν εχει καλιμπραρισμα τοτε απλα τον ρυθμιζεις περισσοτερο η λιγοτερο μεχρι να φτασει η ενδειξη στο θερμομετρο εκει που θες, δεν εχει σημασια τι λεει ο θερμαντηρας σου.

Και εγώ έτσι διαλέγω θερμόμετρα αλλά μέχρι να τα συγκρίνω με κάποιο αξιόπιστο ψηφιακό δεν ξέρω τίποτα... <_<

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει 3 θερμόμετρα και όλα έδειχναν την ίδια θερμοκρασία.Επομένως βασίζομαι στο θερμόμετρο και όχι στον θερμοστάτη! <_< Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει 3 θερμόμετρα και όλα έδειχναν την ίδια θερμοκρασία.Επομένως βασίζομαι στο θερμόμετρο και όχι στον θερμοστάτη! <_< Ευχαριστώ!

:D

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισε τον θερμαντηρα σου στους 21 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...