Jump to content

Προβλημα με Ζευγαρι Δισκων


Geosid

Recommended Posts

εγω παιδες ειχα το ιδιο προβλημα με τις σπιντες αλλα εριξα τις sera Nematol και ολα ειναι μια χαρα...και τρωει και το χρωμα του κανονικο και το ματι καθαρο.........δοκιμασετο εαν προλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω παιδες ειχα το ιδιο προβλημα με τις σπιντες αλλα εριξα τις sera Nematol και ολα ειναι μια χαρα...και τρωει και το χρωμα του κανονικο και το ματι καθαρο.........δοκιμασετο εαν προλαβαινεις

Ποσος καιρος εχει περασει απο το τοτε που ειδες να το κανει για τελευταια φορα ?

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες ειχα το ιδιο προβλημα με τις σπιντες αλλα εριξα τις sera Nematol και ολα ειναι μια χαρα...και τρωει και το χρωμα του κανονικο και το ματι καθαρο.........δοκιμασετο εαν προλαβαινεις

Μεχρι το σαββατο δεν μπορω να κανω κατι γιατι ιδη βρισκομαι σε αγωγη για το ψαρι , σπιντες παντος δεν μου εχει ξανακανει εδω και μερες

Ευχαριστω για την συμβουλη ;)

Link to comment
Share on other sites

εκανα την θεραπεια πριν 3 βδομαδες και απο την 2 μερα ειναι ενταξει,για αρχη σταματησε τις σπιντες και μετα επανηλθε και το χρωμα και το φαγητο του

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια.

Σε παρακαλω παρακολουθησε το ψαρι και ενημερωνε μας μιας και το δικο μου ενω για διαστημα 1 μηνα ειχε ηρεμησει και ετρωγε και συμπεριφεροταν κανονικα, ξαφνικα μετα απο 1 μηνα αρχισε σε πολυ πιο εντονους ρυθμους και τελικα η καταληξη δεν ηταν καλη.

Ευχομαι να το ξεπερασες.

Link to comment
Share on other sites

εκανα εχτες και δευτερη θεραπεια οπως λενε οι οδηγιες,αυριο θα αλλαξω νερο και βλεπουμε.....εσυ με τι ειχες κανει θεραπεια εαν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ψαρι ηρεμησε μετα απο χρηση methylene blue ,και χαμηλωμα φωτισμου, που εριξα κυριως για τα αυγα μιας και ειχα γεννα.

Οταν το ξαναεβγαλε μετα απο 1 μηνα το μονο που προλαβα να κανω ηταν salt bath και τιποτε αλλο μιας και το ψαρι ηταν αρκετα μεγαλο σε μεγεθος και απο τα χτυπηματα που εκανε για 1-2 ωρες εφτασε να ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση και μετα απο λιγο ψοφησε.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι περιπου 18-20 εκατοστα και χτυπουσε στα τζαμια με δυναμη και τρομαζαμε,το εκανε για 3-4 μερες συχνα πυκνα και μετα εκανα την θεραπεια..μεχρι στιγμης ειμαι τυχερος και το ψαρακι μου ζει,ελπιζω να πανε ολα καλα και στη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

δες εδω το βιντεακι και πες μας αν σου εκανε τα ιδια. Αν οχι ισως περασε το ψαρι κατι αλλο.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοια εκανε και μενα,ηρεμουσε για λιγο μετα χτυπιοτανε στα τζαμια στα φυτα στα ξυλα,μετα ηρεμουσε και ξανα παλι,καθοταν πλαγια στο νερο μαυρισμενος εκανε κατι γυροβολιες και μετα ξεκινουσε παλι........νομιζω ητανε το ιδιο κατα 99%

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοια εκανε και μενα,ηρεμουσε για λιγο μετα χτυπιοτανε στα τζαμια στα φυτα στα ξυλα,μετα ηρεμουσε και ξανα παλι,καθοταν πλαγια στο νερο μαυρισμενος εκανε κατι γυροβολιες και μετα ξεκινουσε παλι........νομιζω ητανε το ιδιο κατα 99%

Η λεγομενη σπιντα ειναι το τελικο σταδιο του whirling αν ειναι.

Aρχικα το ψαρι γερνει και μαλιστα θα παρατηρησες οτι στρεσαρεται με το παραμικρο,

αρχιζει τις σβουρες, σταματα για λιγο, μενει πλαγια και τελος επανερχεται.

Αργοτερα περα απο τις σβουρες αρχιζει τις σπιντες και χτυπαει παντου.

Αυτο επαναλαμβαενεται αρκετες φορες ωσπου....

Στις <<απλες>> σπιντες γενικοτερα βοηθα και το nematol.

Link to comment
Share on other sites

Η λεγομενη σπιντα ειναι το τελικο σταδιο του whirling αν ειναι.

Aρχικα το ψαρι γερνει και μαλιστα θα παρατηρησες οτι στρεσαρεται με το παραμικρο,

αρχιζει τις σβουρες, σταματα για λιγο, μενει πλαγια και τελος επανερχεται.

Αργοτερα περα απο τις σβουρες αρχιζει τις σπιντες και χτυπαει παντου.

Αυτο επαναλαμβαενεται αρκετες φορες ωσπου....

Στις <<απλες>> σπιντες γενικοτερα βοηθα και το nematol.

Δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω αλλα στην δικη μου περιπτωση κανενα στρες δεν υπηρξε πριν. Με εντονες σβουρες ξεκινησε μια μερα και με εντονες σβουρες κατεληξε μετα απο 1 μηνα ηρεμιας. Περιπτωση με περιπτωση ειναι προφανως διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω αλλα στην δικη μου περιπτωση κανενα στρες δεν υπηρξε πριν. Με εντονες σβουρες ξεκινησε μια μερα και με εντονες σβουρες κατεληξε μετα απο 1 μηνα ηρεμιας. Περιπτωση με περιπτωση ειναι προφανως διαφορετικη.

Σιγουρα Νικο, καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και αντιδρα αναλογα.

Το στρες ειναι πολυ εντονο ειδικα κατα την περιοδο της αναπαραγωγης.(προστασια αυγων-μικρων)

Η δικια μου οταν εβλεπε να πλησιαζει καποιος τοτε πλαγιαζε και αρχιζε τις σβουρες οπως ειδες

και τελος τις σπιντες. Ακολουθησε επακριβως την βιβλιογραφια.

Σε γενικες γραμμες αυτα ειναι τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες ναι συμφωνω μαζι σου.

Το θεμα ειναι να μην σου εμφανισθει...

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες ναι συμφωνω μαζι σου.

Το θεμα ειναι να μην σου εμφανισθει...

Aυτο ξαναπες το γιατι δεν σταματαει εκει.....

Link to comment
Share on other sites

επιτελους τα καλα νεα ....

Ο αρσενικος εχει ερθει στο φυσιολογικο του χρωμα , τα ματια του φυσιολογικα , τρωει κανονικα και η πληγη του επουλωνεται με την χρηση καθημερινου μελαφιξ , σπιντα δεν εχω ξαναδει απο τοτε που μας ''αφησε'' η θηλυκια ( και αρκετες μερες ποιο πριν θα ελεγα )

Οποτε μεχρι τωρα ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γενικα περασανε 1,5 μηνας και κατι απο την θεραπεια και μεχρι στιγμης ολα ειναι καλα......

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο. :D

Δωσε μπολικο φαγακι και βιταμινες να παρει τα πανω του.

Ευχομαι να μην σου ξανασυμβει τιποτα οπως και σε ολους. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...