Jump to content

Προβλημα με Ζευγαρι Δισκων


Geosid

Recommended Posts

Και κατι ακομη.

Ο Μ. cerebralis (myxospores) είναι μόλυνση απο Tubifex tubifex, αν και καποιοι επιστήμονες καλούν αυτήν την περίοδο Τ. tubifex μπορει στην πραγματικότητα να είναι περισσότερα από ένα είδη.

Δινετε σκουληκια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νίκο δεν ήταν σπιντα με τίποτα

έχω χάσει ψαρια απο σπιντα και από wirling

όταν πήγα το ένα ψάρι ήταν στην επιφανεια οριζοντια και το άλλο ξινόταν σαν τρελλό με μαυρισμένα μάτια και διαφορετικό χρώμα όχι από ξίσιμο σε διαφορα σημεία

Φυσικά και δεν έχει περάσει ούτε έχει θεραπευτεί

Link to comment
Share on other sites

Ο Χρηστος εκανε πολυ καλα και προτεινε την θεραπεια που θεωρει οτι μπορει να βοηθησει τον φιλο μας μιας και ειδε απο κοντα τα ψαρια.

Ειναι πολυ νωρις ομως να μιλαμε για επιτυχια θεραπειας η οποια δεν εχει κλεισει καν ενα 24ωρο.

Στην δικη μου περιπτωση για 1 ολοκληρο μηνα ,μετα τις πρωτες μου προσπαθειες οταν ειχα δει την "σπιντα", τουλαχιστον οταν ημουν εγω μπροστα το ψαρι φαινοταν φυσιολογικο. Νομιζα οτι περασε. Αλλα δεν...

ΥΓ. Ευχομαι ξανα για να μην παρεξηγηθω στον φιλο Geosid να ειναι περαστικα και να πετυχει η θεραπεια και να σωθουν τα ψαρια του γιατι ειναι πολυ κριμα να χανονται ετσι ψαρια.

Δεν υπαρχει λογος Νικο να παρεξηγηθουμε αλοιμονο αν κατσω και χαλασω την καρδια μου και τη φιλια μου με καποιον για τετοια πραγματα :D

Κουβεντα κανουμε ολα ειναι πιθανα και ολα ειναι απιθανα , ο χρονος θα μας το δειξει <_<

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τί μπορεί να έχει πάει στραβά?

* Ο Γιώργος είπε ότι έιχε προηγηθεί γέννα αποτυχημένη. Και πως δεν είχε αλλάξει κάτι στις συνηθισμένες ρουτίνες του.

* Στο video δείχνει ψάρι που έχει γέννα...

* Στου Νίκου (Reb), το ίδιο!

Όσοι το έχετε αντιμετωπίσει, είχατε γεννητούρια?

Το πιο πιθανό, να είναι εντελώς άστοχη σαν σκέψη <_< αλλά... προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει "παίξει". Μπας και ορισμένα ψάρια δεν αντέχουν το stress της αναπαραγωγικής διαδικασίας?

Υγ. Θα αναρωτηθεί κάποιος γιατί στον παππού ΔΕΝ εμφανίζονται τέτοια παρόλες τις συνεχόμενες αναπαραγωγές.... donknow

Έγινε επεξεργασία - Jeepas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τί μπορεί να έχει πάει στραβά?

* Ο Γιώργος είπε ότι έιχε προηγηθεί γέννα αποτυχημένη. Και πως δεν είχε αλλάξει κάτι στις συνηθισμένες ρουτίνες του.

* Στο video δείχνει ψάρι που έχει γέννα...

* Στου Νίκου (Reb), το ίδιο!

Όσοι το έχετε αντιμετωπίσει, είχατε γεννητούρια?

Το πιο πιθανό, να είναι εντελώς άστοχη σαν σκέψη <_< αλλά... προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει "παίξει". Μπας και ορισμένα ψάρια δεν αντέχουν το stress της αναπαραγωγικής διαδικασίας?

κατα καιρους η θηλυκια ηταν αυτη που κυνηγαγε τον αρσενικο για ζευγαρωμα , ομως μετα την τελευταια γεννα η θηλυκια ειναι αυτη που απομακρυνοταν απο τον αρσενικο και η πρωτη που ξεκινησε την ολη ασθενεια , εμενα μου φαινεται περιεργο το οτι εκανε 2 φορες η θηλυκια τις στροφες της και της ζειμπεκιες της και μετα αφου εφαγε και τα αλατια της και τα σιροπια της ηρεμησε αλλα ξεκινησε ο αρσενικος και δεν ξερω εαν το ξεκινημα του αρσενικου ειναι απο καποιο στρες Η αν οντως κυλησε η ασθενεια και σε αυτον .

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ξεχάστηκα με τις σκέψεις... περαστικά σου εύχομαι <_<

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ξεχάστηκα με τις σκέψεις... περαστικά σου εύχομαι :D

Να σε καλα <_<

Δεν σε παρεξηγω , λιγο η ηλικια λιγο το μπασκετ .... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εχω απλά θα σου προτεινω να κρατησεις φώτο και αναλυτικό αρχείο με όσα συμβαίνουν,η εμπειρια και η αποκτηθεισα γνώση αργα ή γρηγορα θα χρειαστεί.Καλη συνέχεια <_<

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι ακομη.

Μεσα σε λιγες ωρες τετοια ραγδαια εξελιξη ειναι πολυ περιεργη.

Πιστευω οτι ισως κατι σου ξεφυγε Γιωργο. Οι δισκοι χαρακτηριζοντε για την ανοχη τους

που συμφωνει με τα λεγομενα του Νικου. Αρα βρεθηκες σε σχεδον τελικο σταδιο

καποιου προβληματος. Αν, λεω, σου ξεφυγε κατι. <_<

Γενα και μωρα = επιβαρυνση του οργανισμου = στρες αρα

μια καλη αιτια για προβληματα που παντα περιμενουν να εκδηλωθουν.

Link to comment
Share on other sites

κατα καιρους η θηλυκια ηταν αυτη που κυνηγαγε τον αρσενικο για ζευγαρωμα , ομως μετα την τελευταια γεννα η θηλυκια ειναι αυτη που απομακρυνοταν απο τον αρσενικο και η πρωτη που ξεκινησε την ολη ασθενεια , εμενα μου φαινεται περιεργο το οτι εκανε 2 φορες η θηλυκια τις στροφες της και της ζειμπεκιες της και μετα αφου εφαγε και τα αλατια της και τα σιροπια της ηρεμησε αλλα ξεκινησε ο αρσενικος και δεν ξερω εαν το ξεκινημα του αρσενικου ειναι απο καποιο στρες Η αν οντως κυλησε η ασθενεια και σε αυτον .

Αυτο φωναζει απο μακρια Γιωργο για το προβλημα. <_<

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τί μπορεί να έχει πάει στραβά?

* Ο Γιώργος είπε ότι έιχε προηγηθεί γέννα αποτυχημένη. Και πως δεν είχε αλλάξει κάτι στις συνηθισμένες ρουτίνες του.

* Στο video δείχνει ψάρι που έχει γέννα...

* Στου Νίκου (Reb), το ίδιο!

Όσοι το έχετε αντιμετωπίσει, είχατε γεννητούρια?

Το πιο πιθανό, να είναι εντελώς άστοχη σαν σκέψη <_< αλλά... προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει "παίξει". Μπας και ορισμένα ψάρια δεν αντέχουν το stress της αναπαραγωγικής διαδικασίας?

Υγ. Θα αναρωτηθεί κάποιος γιατί στον παππού ΔΕΝ εμφανίζονται τέτοια παρόλες τις συνεχόμενες αναπαραγωγές.... donknow

Οταν εμφανισθηκε σε μενα η "σπιντα" ηταν μετα απο την δευτερη επιτυχημενη γεννα του ζευγαριου αμεσως μετα την γονιμοποιηση των αυγων την επομενη μερα. Η γεννα εγινε σε ph 4.4. Ριχνωντας methylene blue προληπτικα για τα αυγα και με αρκετο stress coat+ και με πολυ χαμηλο φωτισμο το ψαρι εδιξε να "ισιωσε" και σταματησε να τα κανει αυτα για 1 μηνα μεχρι που εμφανισθηκαν ξανα τα συμπτωματα και πολυ πιο εντονα σε φαση να χασω το ψαρι μεσα σε ωρες. Το salt bath δεν βοηθησε τουλαχιστον την δικη μου περιπτωση.

Τα μικρα οπως και η θυληκια δεν επηρεαστηκαν και ακομα και σημερα ζουν και μεγαλωνουν

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Εχω απλά θα σου προτεινω να κρατησεις φώτο και αναλυτικό αρχείο με όσα συμβαίνουν,η εμπειρια και η αποκτηθεισα γνώση αργα ή γρηγορα θα χρειαστεί.Καλη συνέχεια <_<

εχω κρατησει και φωτογραφικο υλικο και εχω βιντεοσκοπιση καποια λεπτα σχετικα με την συμπεριφορα τους , το απογευμα που θα ειμαι σπιτι θα ετοιμασω 2 βιντεο ενα που τραβηξα το πρωι στις 7 και ενα απογευματινο για να δουμε ολοι μαζι μπας και βγαλουμε καποια ακρη και να υπαρχουν σαν αρχεια και σε μενα αλλα και στο φορουμ .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φωναζει απο μακρια Γιωργο για το προβλημα. <_<

ναι μεν φωναζει αλλα και παλι δεν αλλαξα κατι στις ρουτινες μου ,στις ωρες φωτισμου , στη διατροφη , καθε αλλο βλεποντας αυτη την συμπεριφορα την ελαβα ως στρεςς και εγω και εριχνα με την αλλαγη μου stress coat . O αρσενικος ομως γιατι δεν ειχε την ιδια συμπεριφορα και ξεκινησε ξαφνικα τις ζεμπεκιες?

Link to comment
Share on other sites

ρε μπαμ έκανε ότι ήταν παρασητο στον μπλε .

μήπως τα νέα ψαρακια φέρανε κάτι μια και μπλεκεις τους σωλήνες αλλαγών

Link to comment
Share on other sites

Υγ. Θα αναρωτηθεί κάποιος γιατί στον παππού ΔΕΝ εμφανίζονται τέτοια παρόλες τις συνεχόμενες αναπαραγωγές.... donknow

Νομιζω αν δεν κανω λαθος , καποια στιγμη που τα λεγαμε με τον Γιαννη και την περιοδο που χτυπησε εμενα η "σπιντα" οτι καταλαβα οτι και αυτος ειχε θεμα με "σπιντες" και δοκιμαζε καποιες θεραπειες. Βεβαια ο πιο καταληλος να μας πει ειναι ο ιδιος.

Παντως το συγκεκριμενο φαινομενο εχει χτυπησει την πορτα παρα πολλων δισκαδων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε παρεξηγω , λιγο η ηλικια λιγο το μπασκετ .... :D:D

Για την ηλικία... δεν με νοιάζει γιατί δεν μασάω. Για το άλλο όμως... ρεμάλι, μη παίζεις με τον πόνο μου, είμαστε και κοντά... μη το ξεχνάς <_<

Νομιζω αν δεν κανω λαθος , καποια στιγμη που τα λεγαμε με τον Γιαννη και την περιοδο που χτυπησε εμενα η "σπιντα" οτι καταλαβα οτι και αυτος ειχε θεμα με "σπιντες" και δοκιμαζε καποιες θεραπειες. Βεβαια ο πιο καταληλος να μας πει ειναι ο ιδιος.

Παντως το συγκεκριμενο φαινομενο εχει χτυπησει την πορτα παρα πολλων δισκαδων.

Νίκο, εγώ έκανα μια σκέψη μήπως και συνδέεται με την αναπαραγωγική διαδικασία αυτή η συμπεριφορά/εκδήλωση ασθένειας ή ό,τι άλλο είναι. Με το δικό μου σκεπτικό λοιπόν, θα έπρεπε να έχει όχι μια φορά αλλά μόνιμα το πρόβλημα αυτό... Αλλά ΔΕΝ!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για να μην εχει μονιμο προβλημα οπως λες τοτε δεν ισχυει το οτι μπορει να συνδεεται με την αναπαραγωγικη διαδικασια μιας και ο Γιαννης διατηρει επαξια τον τιτλο του "πατερα δισκογκαπυ <_< "....

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Οποτε για να μην εχει μονιμο προβλημα οπως λες τοτε δεν ισχυει το οτι μπορει να συνδεεται με την αναπαραγωγικη διαδικασια μιας και ο Γιαννης εχει τον τιτλο του "πατερα δισκογκαπυ"....

Ή φροντίζει πολύ καλά τα ψάρια του ώστε να μην φτάσουν σε αυτό το σημείο. Προετοιμάζει, επιλέγει, "βλέπει" κλπ...

Απλά προσπάθησα να βρω κάτι "κοινό" Νίκο... πιθανόν και να μην ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Ή φροντίζει πολύ καλά τα ψάρια του ώστε να μην φτάσουν σε αυτό το σημείο. Προετοιμάζει, επιλέγει, "βλέπει" κλπ...

Απλά προσπάθησα να βρω κάτι "κοινό" Νίκο... πιθανόν και να μην ισχύει.

Σαφως και δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα σε μενα και στο Γιαννη δεν τιθεται τετοιο θεμα .

Αλλα δεν εχουμε ολοι τον ιδιο χρονο στο να βλεπουμε , εγω για να πω οτι θα μπορω να βλεπω καλα και να ενεργο γρηγορα θα πρεπει να περιμενω αλλα 30-40 χρονια (μεχρι να γινω συνταξιουχος ) <_<:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κατι να παιζει με το νερο. (Παρατηρειται και σε ψαρια που δεν ειναι σε αναπαραγωγη.)

Εκει η ανθεκτικοτητα του καθε ψαριου εξαρταται απο την φυσικη του κατασταση.

Παντως θελει προσοχη και δεν χρησιμοποιουμε τον ιδιο εξοπλισμο σε διαφορετικα

ενυδρεια, ποσο μαλλον σε γεννηστρα και με ψαρια νεα και διαφορετικου εκτροφεα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κατι να παιζει με το νερο. (Παρατηρειται και σε ψαρια που δεν ειναι σε αναπαραγωγη.)

Εκει η ανθεκτικοτητα του καθε ψαριου εξαρταται απο την φυσικη του κατασταση.

Παντως θελει προσοχη και δεν χρησιμοποιουμε τον ιδιο εξοπλισμο σε διαφορετικα

ενυδρεια, ποσο μαλλον σε γεννηστρα και με ψαρια νεα και διαφορετικου εκτροφεα.

αυτο οντως ειναι ενα θεμα , οπως ειπε και ο Χρηστος μηπως εφεραν τιποτα τα γερμανακια που δεν το εχουν περασει τα κινεζακια και παθανε κοκομπλοκο και μπακακαου .

Επειτα και απο το χτεσινο αρθρο που εβαλε ο Νικος και διαβασα πεταχτηκαν λαστιχα , σκουπες , αποχες και θθα παρω για το καθε ενυδρειο τα δικα του τσιτσιμπλικια και κοκοψωνια

Link to comment
Share on other sites

αυτο οντως ειναι ενα θεμα , οπως ειπε και ο Χρηστος μηπως εφεραν τιποτα τα γερμανακια που δεν το εχουν περασει τα κινεζακια και παθανε κοκομπλοκο και μπακακαου .

Επειτα και απο το χτεσινο αρθρο που εβαλε ο Νικος και διαβασα πεταχτηκαν λαστιχα , σκουπες , αποχες και θθα παρω για το καθε ενυδρειο τα δικα του τσιτσιμπλικια και κοκοψωνια

Εχεις δικιο ξεχασα να αναφερω και Ασιατες με Γερμανους που θελει

ακομη περισσοτερη προσοχη και καραντινα μακροχρονια.

Με αλλα λογια Γεωργιε οτι μπορουσες να κανεις λαθος το εκανες ρεμαλι

για να μην πω και το ταισμα απο αλλους μεσω τηλεφωνου που σιγουρα

δεν ξερουν τι θα πει σιγα να μην στρεσσαρω τα ψαρια.

Μωρε καλα εκανε και σε πλακωνε μετα. <_<

Μονος σου το ειπες. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο Geosid θα επρεπε να το ειχες κανει εδω και καιρο. Δεν χρειαζονταν να βαλω εγω το αρθρο.

Ειναι νομος πλεον. Καθε ενυδρειο τα δικα του συμπραγκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ξεχασα να αναφερω και Ασιατες με Γερμανους που θελει

ακομη περισσοτερη προσοχη και καραντινα μακροχρονια.

Με αλλα λογια Γεωργιε οτι μπορουσες να κανεις λαθος το εκανες ρεμαλι

για να μην πω και το ταισμα απο αλλους μεσω τηλεφωνου που σιγουρα

δεν ξερουν τι θα πει σιγα να μην στρεσσαρω τα ψαρια.

Μωρε καλα εκανε και σε πλακωνε μετα. <_<

Μονος σου το ειπες. :D

αυτο με το ταισμα δεν ειναι κατι το δυσκολο . η καρδια ειναι κομμενη σε κομματια , περνει ενα κομματι , το ξεπαγωνει παει ταιζει και φευγει . Τι στρες δηλαδη μπορει να προκαλεσει αυτο το πραμα ?Και να εισαι σιγουρος και ησυχος οπως ειμαι και εγω οτι η γυναικα βλεπει ποιο πολλες ωρες τα ψαρια απο μενα και τα σεβεται .Οπως ανεβαινουν πανω και τρωνε απο μενα ετσι ανεβαινουν και στη γυναικα μου και στη μεγαλη μου την κορη . :D

Υ.Γ.. εχεις καποιο καλυτερο τροπο να ταιζω καρδια οσο δεν ειμαι σπιτι ? Εγω δεν εχω .

Αν μιλαγαμε για ξηρα τροφη τοτε το προβλημα μου θα ειχε λυθει μιας και υπαρχει αυτοματη ταιστρα στο σπιτι ( που δεν θελει τηλεφωνο )

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...