Jump to content

Πως μπορώ να διαχωρίσω το ενυδρείο μου με καλαίσθητο αποτέλεσμα?


Recommended Posts

Το ενυδρείο μου ….

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=313684

Έχω γέννες και πέφτει ξύλο… γιατί τα ocellatous παραμένουν κοντά στη φώλια των punks …

Ευχαριστώ, περιμένω προτάσεις ... <_<

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποιον καλαισθητο τροπο για να το διαχωρισεις , εαν δεν εχεις προβλημα στο να το βλεπεις , παρε ενα σφουγγαρι 50χ50 κοφτο στις διαστασεις του ενυδρειου και βαλτο για χωρισμα .

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποιον καλαισθητο τροπο για να το διαχωρισεις , εαν δεν εχεις προβλημα στο να το βλεπεις , παρε ενα σφουγγαρι 50χ50 κοφτο στις διαστασεις του ενυδρειου και βαλτο για χωρισμα .

Πλέξυ γκλας με μία τρύπα με ανοξείδωτη σίτα. Θα είναι ακριβώς στις διαστάσεις του βάθους του ενυδρείου σου (μείον 2 mm για να περνάει) ενώ σε ύψος θα είναι υψηλότερο για να μπορείς να του βάλεις "αυτάκια" στο πάνω μέρος και να είναι σαν κρεμαστό. Όποτε θες το βγάζεις, όποτε θες το βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά....

Μαλών plexi glass με πολλές μικρές τρυπούλες ...

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι λιγότερο αεροστεγές αλλά περισσότερο φυσικό αγόρασε 2-3 φυτά Vallisneria και δημιούργησε έναν πυκνό τοίχο, αν χάσουν την οπτική επαφή νομίζω θα μειωθούν πολύ οι αφορμές για κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

<_<

εχω και μπολικες!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει παρομοιο πραγμα με τα πλεξι σε ενα ενυδρειο με μονομαχους ...απο αισθητικη αποψη ειναι πλ καλυτερο απο σφουγγαρι , βεβαια και αυτο εχει τα μειονεκτηματα του ( πιανει αλγη ) ..αν προχωρησεις το ολο εγχειρημα προσεξε πως θα κανεις τις τρυπες γτ το πλεξι κοβει ασχημα ( απο θαυμα δεν εκοψα κανα δακτυλο ) <_<:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα σε δυσκολεψει η οπτικη επαφη που θα εχουν με ενα απλο πλεξιγκλας...

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε τον τοιχο με τις Valisneries που σου ειπε και ο φιλος Γιωργος

Αλλιως ξεκαθαρισε τις περιοχες των ψαριων...Βγαλε τελειως τις πετρες απο τα δεξια και ασε μονο κοχυλια στα δεξια <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατέληξα σε μαύρο plexi γεμάτο με τρύπες ......

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας και ότι συμπεράσματα έχεις βγάλει από θέμα αποτελεσματικότητας και συμπεριφοράς των ψαριών.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Με το μαύρο χρώμα κατάφερα να μειώσω κατά πολύ την οπτική επαφή των δυο ειδών = τώρα το κάθε ένα ειδώς κάνει τα δικά του

2. Η κυκλοφορία είναι ευδιάκριτη καθώς κινούνται τα φυτά και τον δυο πλευρών.

3. Στο φαγητό η μοιρασιά είναι δίκαιη.

4. Τα ocellatus (3 θηλυκές) είναι ανήσυχα και διεκδικούν συνέχεια χώρο με αποτέλεσμα να επικρατεί το ισχυρότερο (είναι το ειδώς που ξεβολεύτηκε γιατί τα punk έμειναν στη φωλιά τους)

Η εξέλιξη του πειράματος θα την παρακολουθήσετε εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=400256

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1. Με το μαύρο χρώμα κατάφερα να μειώσω κατά πολύ την οπτική επαφή των δυο ειδών = τώρα το κάθε ένα ειδώς κάνει τα δικά του

2. Η κυκλοφορία είναι ευδιάκριτη καθώς κινούνται τα φυτά και τον δυο πλευρών.

3. Στο φαγητό η μοιρασιά είναι δίκαιη.

4. Τα ocellatus (3 θηλυκές) είναι ανήσυχα και διεκδικούν συνέχεια χώρο με αποτέλεσμα να επικρατεί το ισχυρότερο (είναι το ειδώς που ξεβολεύτηκε γιατί τα punk έμειναν στη φωλιά τους)

Η εξέλιξη του πειράματος θα την παρακολουθήσετε εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=400256

ευχαριστω.

θα μπορουσες βεβαια να κανεις ενα συνδιασμο για να μην κανει μπαμ το διαχωριστικο. μπορουσες πχ να βαλεις το διαφανο πλεξι γκλας και να εβαζες τις valisneras εκατερωθεν στις 2 πλευρες...ετσι θα ηταν πιο εμφανησιμο νομιζω...

αλλα αμα κανεις τη δουλεια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω τώρα το μόνο που μένει είναι τα ψαρια να μάθουν να παίζουν score4.. εεεε μου βγήκε να μη το πω?

καλή μόντα πάντως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

BGA ειναι αυτη κατω? :thumbup:

Αν εννοείς την άλγη….

Την έχω από τον πρώτο μήνα (6 μήνες τώρα).

Τώρα έχει περιοριστεί…. Αλλά επιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αλγη...Ειναι βακτηριο και θα πρεπε να το περιορισεις οσο μπορεις με το χερι ωστε σιγα σιγα να εξαφανιστει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...