Jump to content

DIY CO2 Κατασκευή ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ!


TaitO

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Χθες το βράδυ στις 21:40 ολοκληρώθηκαν 2 κατασκευές CO2 για τα 2 ενυδρεία μου

Μετά από 2 ώρες ξεκίνησαν να βγάζουν φυσαλίδες και η αγωνία μου σταμάτησε :wootwoot:

Στο ενυδρείο των 100 λίτρων έφτιαξα 1 μπουκάλι 1,5 lt το οποίο βγάζει 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο.

Το σωληνάκι καταλήγει στο εσωτερικό φίλτρο από την είσοδο που μπαίνει το οξυγόνο.

Στο ενυδρείο των 300 lt έφτιαξα 2 μπουκάλια των 1,5 lt τα οποία μου δίνουν 3-4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο.

Το σωληνάκι καταλήγει στον κυκλοφορητή βυθού από την είσοδο που μπαίνει το οξυγόνο.

Η μέτρηση είναι στο περίπου... Ακριβώς δεν μπόρεσα να μετρήσω...

Τα ενυδρεία είναι άνω των 10 φυτών μέσα (anubias, vellisneria,cryptocyne και κάποια άλλα που δεν ξέρω τι είναι. )

Το PH και στα 2 ενυδρεία από 8,4 μέσα σε ένα βράδυ έπεσε στο 7,6! Επιτέλους!!!!

Τώρα έχω κάποιες ερωτήσεις :

1ον : Το έχω συνέχεια σε λειτουργία ? ή πρέπει το βράδυ να βγάζω το σωληνάκι από το ενυδρείο ? και να το ξαναβάζω το πρωί...

2ον : Είναι σωστός ο τρόπος που διαχέεται το CO2 μέσα από την είσοδο του οξυγόνου των φίλτρων?

3ον : Τι πρέπει να ελέγχω και κάθε πότε ώστε να ξέρω ότι όλα πάνε καλά?

Ευχαριστώωω!!!!

DIY Rulez!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Χθες το βράδυ στις 21:40 ολοκληρώθηκαν 2 κατασκευές CO2 για τα 2 ενυδρεία μου

Μετά από 2 ώρες ξεκίνησαν να βγάζουν φυσαλίδες και η αγωνία μου σταμάτησε :wootwoot:

Στο ενυδρείο των 100 λίτρων έφτιαξα 1 μπουκάλι 1,5 lt το οποίο βγάζει 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο.

Το σωληνάκι καταλήγει στο εσωτερικό φίλτρο από την είσοδο που μπαίνει το οξυγόνο.

Στο ενυδρείο των 300 lt έφτιαξα 2 μπουκάλια των 1,5 lt τα οποία μου δίνουν 3-4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο.

Το σωληνάκι καταλήγει στον κυκλοφορητή βυθού από την είσοδο που μπαίνει το οξυγόνο.

Η μέτρηση είναι στο περίπου... Ακριβώς δεν μπόρεσα να μετρήσω...

Τα ενυδρεία είναι άνω των 10 φυτών μέσα (anubias, vellisneria,cryptocyne και κάποια άλλα που δεν ξέρω τι είναι. )

Το PH και στα 2 ενυδρεία από 8,4 μέσα σε ένα βράδυ έπεσε στο 7,6! Επιτέλους!!!!

Τώρα έχω κάποιες ερωτήσεις :

1ον : Το έχω συνέχεια σε λειτουργία ? ή πρέπει το βράδυ να βγάζω το σωληνάκι από το ενυδρείο ? και να το ξαναβάζω το πρωί...

Επειδή το βράδυ η λειτουργία των φυτών αντιστρέφεται, δηλαδή αποροφούν οξυγόνο και αποβάλλουν CO2 ενδέχεται τα ποσοστά να ανέβουν. Το ιδανικότερο είναι ένας controller ο οποίος ελέγχει το ph και το κρατάει σταθερό κόβωντας την παροχή του Co2. Όπως καταλαβαίνεις πάμε σε πλήρες σύστημα CO2 με μπουκάλα υπο πίεση βελόνες και δε συμαζεύται. Δεν νομίζω όμως ότι με DIY CO2 θα έχεις πρόβλημα οπότε άστο σε λειτουργία 24 ώρες το 24ωρο.

Εκτός και αν δείς ότι η πτώση του ph είναι μεγάλη

2ον : Είναι σωστός ο τρόπος που διαχέεται το CO2 μέσα από την είσοδο του οξυγόνου των φίλτρων?

Ίσως όχι. Το ιδανικότερο είναι να βάλεις το σωληνάκι του CO2 στην είσοδο του φίλτρου για να διαχέεται όσο το δυνατόν καλύτερα ή να χρησιμοποιήσεις μια σκάλα διάχυσης ειδικά για αυτη τη δουλειά.

3ον : Τι πρέπει να ελέγχω και κάθε πότε ώστε να ξέρω ότι όλα πάνε καλά?

Πάνω απο όλα το ph. Μέτρα και το KH να δείς τι γίνεται μιας και αφού το CO2 το ρίχνει, αν πέσει πολύ ενδέχεται να έχεις ph Crash. Αν είναι πάνω απο 3 είσαι εντάξει. Κάνεις και εναν υπολογισμό με τον πίνακα ph - KH για να δεις τα επίπεδα του Co2 και εσυ μια χαρά.

Ευχαριστώωω!!!!

DIY Rulez!!!

28417[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω τον τροπο διάχυσης οπως εχεις και εσυ τωρα στο 100lt, το νερο του ενυδρειου ειχε πολλες μικρες φυσαλιδες γιατι ετσι της εσπαγε η προπελα του εσωτερικου φιλτρου, μια μερα επεσε πολυ η μαγια στο μιγμα και εβγαζε πολλες φυσαλιδες/sec (δεν εδωσα σημασια και το αφησα) αποτελεσμα ηταν να γεμιση το νερο με αμετρητες αιωρούμενες φυσαλιδες που της εβγαζε το φιλτρο η οποιες κοντεψανε να πνηξουν τα ψαρακια μου..

Θεωρο οτι καλυτερη λυση ειναι η σκαλα..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω τον τροπο διάχυσης οπως εχεις και εσυ τωρα στο 100lt, το νερο του ενυδρειου ειχε πολλες μικρες φυσαλιδες γιατι ετσι της εσπαγε η προπελα του εσωτερικου φιλτρου, μια μερα επεσε πολυ η μαγια στο μιγμα και εβγαζε πολλες φυσαλιδες/sec (δεν εδωσα σημασια και το αφησα) αποτελεσμα ηταν να γεμιση το νερο με αμετρητες αιωρούμενες φυσαλιδες που της εβγαζε το φιλτρο η οποιες κοντεψανε να πνηξουν τα ψαρακια μου..

Θεωρο οτι καλυτερη λυση ειναι η σκαλα..

28422[/snapback]

Φίλε mopani

Οι φυσαλίδες είναι εγκλωβισμένος αέριο ή οξυγόνο ή διοξείδιο του άνθρακα και πάνε προς την επιφάνεια. Δεν υπάρχει περίπτωση να αιωρούνται μέσα στην στήλη του νερού.

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύσουν τα ψάρια σε ενυδρείο 60 70 και ανω λίτρων απο υπερβολικό DIY CO2 εκτός και αν βάλεις 5 μπουκάλες μαζί να ρίχνουν CO2 μέσα.

Βάζοντας στην είσοδο του φίλτρου CO2 το πιθανότερο είναι αν το φίλτρο δεν είναι ισχυρό να ξενερίζει και να πετάει μαζί με το νερό και το CO2 και αέρα επίσης.

Η καλύτερη λύση πάντως είναι η σκάλα και κάποιο άλλο είδος diffuser.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ :wootwoot:

Το PH μου από χθες μέχρι σήμερα και στα 2 ενυδρεία έπεσε στα 7,5 και έμεινε εκει !!!!

Τέλειο αποτέλεσμα (ελπίζω και για τις επόμενες μέρες :wootwoot:

Το πρόβλημά μου (άσχετο με το ποστ βέβαιαααα) Έχω 2mg/l ΝΗ3/ΝΗ4 στο μεγάλο ενυδρείο μου και δεν ξέρω τι να κάνω... πέρασε 1 εβδομάδα ρε γμτ και έχω αλλάξει σήμερα και το 15% του νερού του...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου (άσχετο με το ποστ βέβαιαααα) Έχω 2mg/l ΝΗ3/ΝΗ4 στο μεγάλο ενυδρείο μου και δεν ξέρω τι να κάνω... πέρασε 1 εβδομάδα ρε γμτ και έχω αλλάξει σήμερα και το 15% του νερού του...

28482[/snapback]

Ανοιξε νεο θεμα στην σωστη θεματικη ενοτητα.

Γραφοντας επισης ολες τις λεπτομερειες του ενυδρειου για να βρουμε το προβλημα.

2 mg/l ειναι επικινδυνο για τα ψαρια σου,εαν εχεις ψαρια!

Προς το παρον θα σου ελεγα συχνες αλλαγες νερου και εαν εχεις ψαρια λιγοτερο ταισμα.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε mopani

Οι φυσαλίδες είναι εγκλωβισμένος αέριο ή οξυγόνο ή διοξείδιο του άνθρακα  και πάνε προς την επιφάνεια. Δεν υπάρχει περίπτωση να αιωρούνται μέσα στην στήλη του νερού.

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύσουν τα ψάρια σε ενυδρείο 60 70 και ανω λίτρων απο υπερβολικό DIY CO2 εκτός και αν βάλεις 5 μπουκάλες μαζί να ρίχνουν CO2 μέσα.

Βάζοντας στην είσοδο του φίλτρου CO2 το πιθανότερο είναι αν το φίλτρο δεν είναι ισχυρό να ξενερίζει και να πετάει μαζί με το νερό και το CO2 και αέρα επίσης.

Η καλύτερη λύση πάντως είναι η σκάλα και κάποιο άλλο είδος diffuser.

28426[/snapback]

Και ομως εχει γινει στο δικο μου ενυδρειο (85λτ), με 5λτ μπουκαλα που ειχε περιπου 1,5 φακελακι μαγια 1κ ζαχαρη στους 27 βαθμους κελσιου. Το αεριο πιγενε στην προπελα του εσωτερικου φιλτρου η οποια το εσπαγε σε πολυ μικρες φυσαλιδες... απο αυτες καπιες χανονταν στην επιφανεια αλλα η περισοτερες ειχαν γεμιση σε ολο των ογκο του νερου εκεινη την ημερα δεν εκανα κατι αλλο εκτος απο το μιγμα αυτο και μετα απο καπιες ωρες ειδα τα ψαρια να ανασενουν γρηγορα στην επιφανεια να ειναι αναποδογυρισμερα καπια αλλα... ευτηχος δεν εχασα τα ψαρια γιατι προλαβα και εκανα αλλαγη νερου και φυσικα εβγαλα το αεριο.

Δεν εχω λογο να πω ψεματα η να κοροιδεψω αλλους χομπιστες ειχα γραψει γι'αυτο που μου ετυχε πριν καιρο σε αλλο ποστ. Αν πιστευεις οτι ειναι αδυνατο να συμβη αυτο τοτε μην εισαι τοσο σιγουρος για το αν εχει συμβει σε καπιων αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντα σχεδόν είναι με φυσαλίδες όλο το ενυδρείο αλλά έχω και οξυγόνο που δίνει παράλληλα οπότε κανένα άγχος...

Θέλω να πιστεύω ;Ρ

Link to comment
Share on other sites

Και ομως εχει γινει στο δικο μου ενυδρειο (85λτ), με 5λτ μπουκαλα που ειχε περιπου 1,5 φακελακι μαγια 1κ ζαχαρη στους 27 βαθμους κελσιου...και μετα απο καπιες ωρες ειδα τα ψαρια να ανασενουν γρηγορα στην επιφανεια να ειναι αναποδογυρισμερα καπια αλλα...Αν πιστευεις οτι ειναι αδυνατο να συμβη αυτο τοτε μην εισαι τοσο σιγουρος για το αν εχει συμβει σε καπιων αλλο...

Είναι φυσικό να σου δημιουργηθεί πρόβλημα με τέτοιες αναλογίες (turbo τόκανες!).

Χρησιμοποιώ 5λιτρα μπιτονάκια (με 4 λίτρα μίγμα και το υπόλοιπο κενό) σε 3 από τα φυτεμένα μου εδώ και μερικούς μήνες, αλλά με άλλη δόση: με 2 κουταλάκια του γλυκού μαγιά και περίπου 1/2 κιλό ζάχαρη, μου δίνουν ικανοποιητικό αποτέλεσμα παροχής για 25-30 ημέρες. Τη διάχυση την κάνω με μικρή στρογγυλή αερόπετρα (βγάζει πολύ ψιλή φυσαλίδα), κοντά στην είσοδο του φίλτρου. Ποτέ δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα (έχω και ανεπίστροφες στα σωληνάκια) και το αποτέλεσμα είναι να μην προλαβαίνω να κλαδεύω...

Αν προσέχεις κάθε φορά τις αναλογίες, αν κάνεις τακτικές αλλαγές πριν "πέσει" το μίγμα, αν έχεις ικανοποιητική διάχυση και το σωστό κενό μέσα στη φιάλη, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα DIY co2. Και γλυτώνεις και λεφτά. Απλά χρειάζεται χρόνος μέχρι να βρεις τις ισορροπίες. Βέβαια σε φυτεμένα υψηλών απαιτήσεων ενυδρεία, μάλλον η καλύτερη και πιο σίγουρη λύση είναι η μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...