Jump to content

Ενυδρειο που ειναι ετοιμο να καταρρευση!!!!!!!


Recommended Posts

το ιδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με το χαλίκι(πόσο εσύ με την άμμο).αν έχεις καλή φίλτρανση θα καθαριστεί από μόνο του(θα κάτσουν κάτω τα χοντρά και τα λεπτώτερα σωματίδια θα φιλτραρισούν).μεγαλήτερο πρόβλημα είναι οι κακες μετρίσεις παρά η θολούρα.ξεκίνα με μετρίσεις.

κάνε συχνές αλλαγές,χρησιμοποίησε σκούπα βυθού και θα στρώσει.και ενυμερώνεις.

εμπειρότεροι συγχομπίστες τα λέω καλα?

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχο στις μετρήσεις θέλει και ηρεμία στα ψάρια.Η θολούρα θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με το χαλίκι(πόσο εσύ με την άμμο).αν έχεις καλή φίλτρανση θα καθαριστεί από μόνο του(θα κάτσουν κάτω τα χοντρά και τα λεπτώτερα σωματίδια θα φιλτραρισούν).μεγαλήτερο πρόβλημα είναι οι κακες μετρίσεις παρά η θολούρα.ξεκίνα με μετρίσεις.

κάνε συχνές αλλαγές,χρησιμοποίησε σκούπα βυθού και θα στρώσει.και ενυμερώνεις.

εμπειρότεροι συγχομπίστες τα λέω καλα?

Και εγω παλια που δεν ειχα καλη φιλτρανση καθαριζοταν οποτε η θολουρα μην σε ανησυχει ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι συμβαινει αλλα εχω ανχωθει!!!

Την παρασκευη καθαρισα το ενυδρειο κ σημερα δευτερα δεν παρατηρησα καμια αλλαγη! Ειναι πολυ θολο.

Την αμμο την επλυνα καλα!

Μου πεθαναν κ2 ψαρακια!!

Πηγα να αγορασω sticks για να κανω μετρησεις κ μου ειπαν πως απο δευτερα θα φερουν!!! Με τα υγρα δεν τα παω καλα κ δεν ξερω πως δουλευουν παντα sticks eixa για μετρησεις.

Παντως αν δω οτι δεν ξεθολωνει το νερο κ οτι μου πεθαινουν ψαρια, οποιος μπορει κ μενει ηλιουπολη να περασει απ το σπιτι να το δει μην εχει συμβει κατι αλλο....

Τωρα τι μπορω να κανω??

Ξεχασα να πω πως σημερα το πρωι γυρω στις 6 που σηκωθηκα εριξα ενα φαρμακο που καθαριζει λεει το νερο.. καμια διαφορα ομως...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι συμβαινει αλλα εχω ανχωθει!!!

Την παρασκευη καθαρισα το ενυδρειο κ σημερα δευτερα δεν παρατηρησα καμια αλλαγη! Ειναι πολυ θολο.

Την αμμο την επλυνα καλα!

Μου πεθαναν κ2 ψαρακια!!

Πηγα να αγορασω sticks για να κανω μετρησεις κ μου ειπαν πως απο δευτερα θα φερουν!!! Με τα υγρα δεν τα παω καλα κ δεν ξερω πως δουλευουν παντα sticks eixa για μετρησεις.

Παντως αν δω οτι δεν ξεθολωνει το νερο κ οτι μου πεθαινουν ψαρια, οποιος μπορει κ μενει ηλιουπολη να περασει απ το σπιτι να το δει μην εχει συμβει κατι αλλο....

Τωρα τι μπορω να κανω??

Ξεχασα να πω πως σημερα το πρωι γυρω στις 6 που σηκωθηκα εριξα ενα φαρμακο που καθαριζει λεει το νερο.. καμια διαφορα ομως...

Τα στικ δεν εχουν απ'οσο ξερω μετρηση ΝΗ3 αμμωνιας. ΜΟνο σε υγρα. (Εκτος απο καποια της APi που ειναι μονο για αμμωνια στικς).

Και το θολο νερο οπως σου ειπα και πιο πανω σε συδνυασμο με θανατους ψαριων με παει για εξασρη αμμωνιας.

Δεν ειναι τιπορα δυσκολο τα υγρα τεστ.

Σ'αυτα που χρησιμοποιω, βαζεις νερο απο το ενυδρειο στο γυαλινο αντιδραστηριο, ριχνεις και μερικες σταγονες απο το υγρο τεστ (που εχεις ανακινησει πολυ καλα πριν) το κουνας λιγο και το αφηνεις 5 λεπτα.

Κοιτας το χρωμα στο αντιδραστηριο και το συγκρινεις με τα χρωματα σε ενα καρτελακι και βρισκεις την τιμη της αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι συμβαινει αλλα εχω ανχωθει!!!

Την παρασκευη καθαρισα το ενυδρειο κ σημερα δευτερα δεν παρατηρησα καμια αλλαγη! Ειναι πολυ θολο.

Την αμμο την επλυνα καλα!

Μου πεθαναν κ2 ψαρακια!!

Πηγα να αγορασω sticks για να κανω μετρησεις κ μου ειπαν πως απο δευτερα θα φερουν!!! Με τα υγρα δεν τα παω καλα κ δεν ξερω πως δουλευουν παντα sticks eixa για μετρησεις.

Παντως αν δω οτι δεν ξεθολωνει το νερο κ οτι μου πεθαινουν ψαρια, οποιος μπορει κ μενει ηλιουπολη να περασει απ το σπιτι να το δει μην εχει συμβει κατι αλλο....

Τωρα τι μπορω να κανω??

Ξεχασα να πω πως σημερα το πρωι γυρω στις 6 που σηκωθηκα εριξα ενα φαρμακο που καθαριζει λεει το νερο.. καμια διαφορα ομως...

Που ακριβώς Ηλιούπολη;

Στείλε πμ.

Αν είναι να σου φέρω και μπόλι.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Ola kala με το ενυδρειο ξεθολωσε!

Το πως εγινε αυτο ειναι απλο... εβγαλα ενα ψαρι κ το χαρισα!!!!

Ειχα ενα μεγαλο δολλαριο κ παρατηρησα πως εσκαβε συνεχεια βαθια κ εβγαζε το λιπασμα!!!!!!!!

Τωρα ειναι ολα καλα! Περιμενω να γινει τελειως καθαρο για να βαλω κ καμια εικονα να δειτε! ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ola kala με το ενυδρειο ξεθολωσε!

Το πως εγινε αυτο ειναι απλο... εβγαλα ενα ψαρι κ το χαρισα!!!!

Ειχα ενα μεγαλο δολλαριο κ παρατηρησα πως εσκαβε συνεχεια βαθια κ εβγαζε το λιπασμα!!!!!!!!

Τωρα ειναι ολα καλα! Περιμενω να γινει τελειως καθαρο για να βαλω κ καμια εικονα να δειτε! ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Ola kala με το ενυδρειο ξεθολωσε!

Το πως εγινε αυτο ειναι απλο... εβγαλα ενα ψαρι κ το χαρισα!!!!

Ειχα ενα μεγαλο δολλαριο κ παρατηρησα πως εσκαβε συνεχεια βαθια κ εβγαζε το λιπασμα!!!!!!!!

Τωρα ειναι ολα καλα! Περιμενω να γινει τελειως καθαρο για να βαλω κ καμια εικονα να δειτε! ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!

Είχες βάλει υπόστρωμα για τα φυτά;;;; Αν ναι και στο ξέθαψε το Δολάριο δυστυχώς θα γεμίσεις άλγη... :)

Όσο για το ποια ψαράκια δεν ταιριάζουν τα Σκαλάρια που προέρχονται από τον Αμαζώνιο θέλουν χαμηλό PH ενώ τα μόλυ θέλουν υψηλό PH (όπως όλα τα ζωοτόκα)

Επίσης τα Scats είναι ψάρια που ζουν σε υφάλμυρο νερό θα έλεγα θαλασσινό και απαιτούν εκτός από υψηλό PH και υψηλή σκληρότητα. Είναι πολύ όμορφα ψαράκια αλλά δεν κάνουν στο δικό σου ενυδρείο απευθύνονται σε ενυδρεία Brackish Water όπως και οι μονοδάκτυλοι για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ

Όποια άλλη πληροφορία θες ρώτα ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...