Jump to content

Οι προσδοκίες μεγάλωσαν


trelllos

Recommended Posts

Παίδες ξανά γεια σας.

Ζητάω πάλι την βοήθειά σας.

Τελικά κατόπιν συζητήσεων με την σύζυγο – αφεντικό :wootwoot: θα φύγει το έπιπλο που προοριζόταν να υποδεχθεί ένα mini reef και έτσι έχω χώρο για ένα 120 Χ 45 ή και 50 Χ 60. το οποίο ασφαλώς θα γίνει reef. θα κατασκευασθεί έπιπλο βάσης που θα κρύβει μέσα του το sump.

Θα σας παρακαλούσα, αν είναι δυνατόν, να μου υποδείξετε κάποιον που να κατασκευάζει ενυδρεία. Τα χέρια μου πιάνουν μεν, (συντηρητής αρχαιοτήτων γαρ) αλλά για ένα τόσο σημαντικό εγχείρημα δεν θέλω να το ρισκάρω, και θα προτιμούσα να το φτιάξει κάποιος ειδικός.

Βέβαια αντί για Σεπτέμβρη – Οκτώβρη που το προγραμμάτιζα, μάλλον θα μας πάει πιο μακριά, αλλά ....χαλάλι

Αυτά για αρχή :wootwoot:

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια και είμαι από Κρήτη δεν ξέρω τα μαγαζιά της Αθηνάς αλλά ωστόσο μπράβο για την απόφαση για μεγαλύτερο reef δεν θα το μετανιώσεις :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;););)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και εσένα trellos,

ρίξε μια ματιά εδώ www.aquatech.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου αγαπητέ Φίλε trelllos για την επιλογή σου.

Θα σε συμβούλευα να μελετήσεις αρκετά τις επι μέρους συζητήσεις, που έχουν γίνει στην κατηγορία reef, όσο και τα άρθρα που αναφέρονται στο θαλασσινό, που πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν πολύ στα πρώτα βήματά σου.

Καλή επιτυχία στα σχέδιά σου.

Σου έχω στείλει πμ

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους με εφοδίασαν με τηλέφωνα και ιστοσελίδες κατασκευαστών. :wootwoot:

Είμαι τώρα με ένα τηλέφωνο ανά χείρας.

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και με custom ενυδρείο στο σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή την φωτογραφία στο θέμα του stefanou.

DIY%20fuge%20wwm.jpg

(πηγή)

Δεν ήθελα να χαλάσω το θέμα του γι αυτό κάνω εδώ την ερώτηση:αυτό το refigium ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ? :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Επίσης τι διαστάσεις θα πρέπει να έχει? Μιας και θα κατασκευαστεί εξ αρχής το sump αξίζει και πρέπει να το υπολογίσω?

Thanks

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει χώρος για την κατασκευή refugium θα πρότεινα να το κατασκευάσεις.

Οι διαστάσεις είναι ανάλογες με τον χώρο που διαθέτεις. Ισχύει πάντα το "όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο". Μην παραλήψεις στην όλη κατασκευή σου να υπάρχει αρκετός χώρος για να χωράνε τα χέρια σου και να μπαινοβγαίνουν εύκολα οι διάφορες συσκευές, που θα έχεις ή πρόκειται να αγοράσεις αργότερα.

Το refugium βοηθάει στην όλη ισορροπία του συστήματος και στην ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Επειδή η λέξη θαλασσινό ενυδρείο και reef είναι κάτι tabu για αυτούς που δεν έχουν ιδέα (όπως και εγώ άλλωστε) και με έχουν πρήξει με ατάκες του στυλ: τι πας να κάνεις, και είναι πανάκριβο χόμπι και είναι δύσκολο κ. α. τέτοια.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: το μηνιαίο κόστος στο περίπου ποιο είναι?

Είναι όντως δυσβάσταχτο ή είναι μέσα σε λογικά πλαίσια?

Link to comment
Share on other sites

Το θαλασσινό ενυδρείο έχει το κόστος συντήρησης ενός οποιουδήποτε τροπικού ενυδρείου, του ίδιου όγκου και επιπλέον τα έξοδα αγοράς αλατιού.

Σου αναφέρω ότι με 20 Ευρώ περίπου αγοράζεις αλάτι για να φτιάξεις 120 λίτρα θαλασσινού νερού.

Το ενυδρείο reef έχει το κόστος συντήρησης ενός θαλασσινού ενυδρείου, του ίδιου όγκου και επιπλέον το κόστος της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι και στο reef ενυδρείο υπάρχουν διακυμάνσεις αφού στην ουσία χωρίζεται σε χαμηλών απαιτήσεων(soft corals)-μεσαίων(soft&lps corals) και υψηλών(sps corals only).

Προσωπικά το δικό μου reef 670 λίτρων συνολικά με διάφορα sps,lps αλλά και κάποια μαλακά κοράλλια σαν μηνιαίο πάγιο μου στοιχίζει περίπου 200e(Ρεύμα -αλάτι-ζουμιά).....

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά 200 ευρώ τον μήνα για ένα ενυδρείο!

Σαν πολλά μου φαίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ποσό αυτό μου φαίνεται υπερβολικό.

Κάποιο λάθος πρέπει να κάνει στους υπολογισμούς του, ο Φίλος μας ΤΑΝ, εκτός και αν έχει αναθέσει τη συντήρηση του ενυδρείου του, στη ...σύζηγο :wootwoot:

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ποσό αυτό μου φαίνεται υπερβολικό.

Κάποιο λάθος πρέπει να κάνει στους υπολογισμούς του, ο Φίλος μας ΤΑΝ, εκτός και αν έχει αναθέσει τη συντήρηση του ενυδρείου του, στη ...σύζηγο :wootwoot:

Φιλικά Νίκος

29063[/snapback]

;);)

;)

Άρα για 360 περίπου λίτρα "εύκολου" reef μιλάμε για έξοδα της τάξης των 3 ποτών.

Καλοοοοοοοοοοοοο

:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ποσό αυτό μου φαίνεται υπερβολικό.

Κάποιο λάθος πρέπει να κάνει στους υπολογισμούς του, ο Φίλος μας ΤΑΝ, εκτός και αν έχει αναθέσει τη συντήρηση του ενυδρείου του, στη ...σύζηγο

Μπορεί να έχω πέσει λίγο έξω στους υπολογισμούς μου. Θα τα βάλω κάτω αναλυτικά αλλά δεν νομίζω να έχω ξεφύγει πολύ. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει κάποιος μια ανάλυση εξόδων αν δούμε και εμείς που το σκεφτόμαστε ακόμα αν μας παίρνει οικονομικά!

Γιατί τι αξία θα έχει να μαζέψεις λεφτά να το στήσεις αν δεν μπορείς να το συντηρήσεις μετά!

Link to comment
Share on other sites

Τις διαφορές τροπικού-θαλασσινού-reef τις ανέφερα.

Το αρχικό κόστος και την απόσβεσή του, δεν τα υπολογίζω, γιατί είναι εντελώς σχετικό με αυτό που θέλει να φτιάξει ο καθένας.

Όπως άλλωστε έχω πει και σε άλλα post, το αρχικό κόστος δεν καταβάλεται εφ άπαξ στην αρχή, αφού το reef είναι κάτι που μπορεί να αναβαθμιστεί σταδιακά ανάλογα με τις οικονομικές δυνατότητες του καθένα. Αυτό είναι και το μεγαλείο του χόμπι μας. Δηλαδή συνέχεια να αναβαθμίζεται το σύστημά σου ταυτόχρονα με την δική σου εξέλιξη.

Το μηνιαίο κόστος είναι κάτι που αντιμετωπίζεται. Οι καινούργιοι reefάδες έχουν την τάση να ξοδεύουν αρκετά χρήματα, αγοράζοντας ότι βρουν και ότι τους πουλήσουν ορισμένοι έμποροι, που συνήθως και αυτοί δεν γνωρίζουν τόσο καλά και οι γνώσεις τους περιορίζονται στις ετικέτες των σκευασμάτων.

Όσο αποκτά εμπειρία ο χομπίστας, τόσο και το κόστος μειώνεται.

Θα συνιστούσα στους νέους της κατηγορίας reef να μην προσπαθόυν να ανακαλύψουν την Αμερική, αλλά να ακολουθήσουν την πεπετημένη. Για αυτό υπάρχει και το Aquazone.

Αυτό όμως που δεν μπορεί να μειωθεί είναι το κόστος της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος. Δυστυχώς η αγαπημένη μας μονοπωλειακή ΔΕΗ, αντί να αμοίβει τους καλούς πελάτες της, όπως συμβαίνει παντού, φροντίζει να τους χαρατσώνει με αύξηση του κόστους της κιλοβατώρας.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Εγώ πάντως που χρησιμοποιώ και κλιματισμό για ψύξη των ενυδρείων (όλα σε ένα δωμάτιο) δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ρεύμα!

Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα ας γίνω πιο αναλυτικός στα πάγια έξοδα του ενυδρείου μου.

Κατανάλωση ρεύματος

Καθημερινά

Φωτισμός Κατανάλωση ανά ημέρα

Κύριο ενυδρείο

8x56w T5 12 ώρες ημερησίως 2688w

Refigium

2x36w T5 24 ώρες ημερησίως 1728w

κυκλοφοριτές skimmer

Οcean runner 3500/56w 24 ώρες ημερησίως 1344w

Eheim 1260/56w 24 ώρες ημερησίως 1344w

Κυκλοφοριτής επιστροφής από το sump

Eheim 1262/80w 24 ώρες ημερησίως 1920w

Κυκλοφορητές στο κύριο ενυδρείο

4 Maxijet 1200l\h 13w πάνω σε wavemaker (εναλλασσόμενη λειτουργία) 1248W

Turbelle stream 6080/19w 24 ώρες ημερησίως 456W

Chiller Teco TR15/400W Περίπου 6 ώρες ημερησίως 2400W

Λοιπά meter(ph,redox,ozonizer with pump,temp,moonlight) 720w

Σύνολο 13848w ανά ημέρα

Έξοδα συντήρησης

Αλάτι 30e τον μήνα

Extra Ζουμιά 20e τον μήνα

Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι….

Όσον αφορά την κυκλοφορία.

Λέω εγώ τώρα….. μιας και θα βγουν οι nanostream της Tunze, να περιμένω λίγο. Φαντάζομαι ότι το όνομα είναι εγγύηση από μόνο του, και ας πρόκειται για καινούριο προϊόν. Ρωτάω λοιπόν εγώ τώρα: 4 των 2500 l/h είναι καλά ή μήπως είναι υπερβολή για ένα ενυδρείο 360 l ? και αν χρειαστεί να μπει και κάποια επιπλέον για την κυκλοφορία? Περνάμε τα 30 Χ. ποια είναι η γνώμη σας? Πως θα έπρεπε να κινηθώ?

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα τους κλασικούς maxi jet που είναι δοκιμασμένοι και έχουν άριστα αποτελέσματα, ακόμα και σε πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία, παρ' όλο που έχουν ροή 1000-1200 λίτρα ανα ώρα.

Όσο για το κόστος αγοράς δεν χρειάζεται να το συγκρίνουμε με αυτούς που αναφέρεις.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι δοκιμασμένοι (το πλήρες τους όνομα είναι maxi jet PH??) απλά έλεγα μήπως αυτή η ροή νερού που υπόσχεται η Tunze, η όχι σημειακή δηλαδή, είναι καλύτερη. Διαφορά στο κόστος υπάρχει αλλά δεν είναι και απαγορευτική. Την nanostream που η Τunze την κοστολογεί στα 55 ευρώ, σε internetικό μαγαζί την βρήκα 48 έναντι των 30 που έχει η maxi jet 1200 PH. Η διαφορά λοιπόν, για 4 πάντα κυκλοφορητές, είναι 72 ευρώ. Έστω ότι η διαφορά είναι επιτρεπτή, από άποψη κυκλοφορίας τι γίνεται? Με τους maxi jet είμαι στο 12,2 Χ των λίτρων μου ενώ με τους nanostream στο 27, 8. Tι είναι καλύτερο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...