Jump to content

Καινούργιος.. Μικρό ενυδρείο-ψάρια?


Recommended Posts

σε τετοια λιτρα η θα βαλεις εναν μονομαχο μονο του ή μπορεις να βαλεις τα ψαρακια που σου προανεφερα.ο μονομαχος καλυτερα μονος του...... :) ειναι ψαρι που δεν σηκωνει πολλα, πολλα.....

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι μ'αρέσουν αρκέτα τα guppies.. Αν βρώ χρωματισμούς κλπ που μ αρέσουν δηλαδή να βάλω 4 gupies (1 αρσενικό και 3 θηλυκά όπως μου είπες) ??? Θα είναι καλά?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως ναι θα εισαι οκ !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε είμαι ανάμεσα σε μονομάχο και guppies....

Σ ευχαριστώ πολύ..

Τώρα ελπίζω πως αν πάω σε guppies πως δεν θα τα φτύσουν τα κακομοιρα...

Απο σας περιμένω να μου πείτε αν είναι οκ να το κάνω γιατί στα pet shop..

τα πάντα μου είπαν να βάλω..

Link to comment
Share on other sites

μονο που τα guppy γεννανε χωρις να το παρεις χαμπαρι και συνεχεια οποτε πρεπει να εχεις σχεδιο τι θα κανεις τα μικρα.....

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

μονο που τα guppy γεννανε χωρις να το παρεις χαμπαρι και συνεχεια οποτε πρεπει να εχεις σχεδιο τι θα κανεις τα μικρα.....

ωχ ναι ε? Και κάνουν πολλά μωρά??????

Τι σχέδιο παίδες no money για άλλο ενυδρείο προς το παρόν :) αν και έχω ξετρελαθεί με το χομπυ.. :)

Link to comment
Share on other sites

αβερτα :):):) εγω δεν καταλαβα καν πως βρεθηκαν πανω απο 20 μωρα......

Link to comment
Share on other sites

A καλά τότε δεν μπορώ να πάρω guppies φίλε μου γιατί και για το 25 λιτρο περίπου ενυδρείο μου έφυγαν μπόλικα.. Ειδικά επειδή το θέλω φυτεμένο...

Οπότε με κόβω για μονομάχο...Ίσως το ψάξω πολύ θα βάλω αρχικα το μονομάχο και μετά θα ψάξω για κανένα ψαράκι που μπορεί να συμβιώσει μαζί του....

Θα κάνω κάποια προσπάθεια...

Ήξερα ότι τα neon tetra μπορούν με μονομάχο ισχύει??

Αλλά δεν μπορώ να βάλω εγώ ρε γ****......

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Συμβιβάσου με το μονομάχο για αρχή και βλέπεις... Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν 2μισή βδομάδες.. Με βακτήρια... Έλεγα να τον βάλω μόλις μπώ στην τρίτη...

Να βάλω και κερατόφυλλο και ανούμπια και κομπλέ...

Δηλαδή λέτε μονομάχο έ? Και όχι ένα χαρέμι guppies?

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική μου εμπειρία τα guppies είναι αρκετά ευαίσθητα! Φίλος είχε πάρει 5 πριν από κανα δίμηνο και τώρα έχει μείνει με 2. Σε ενυδρείο 20 λίτρα με θερμοστάτη κτλ. Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τα πρώτα ψάρια ή ψάρι στον 1 μήνα. Είπες ότι test δεν έχεις καθόλου???

Γιατί χρειάζονται για να διαπιστώσεις αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο, δηλαδή έτοιμο να δεχτεί τους πρώτους του κατοίκους!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικά δεν ήξερα ακριβώς (πριν γραφτώ στο πολύ όμορφο και επιμορφοτικό αυτό φορουμ) πως είναι τα πράγματα και σκεφτόμουν να ρίξω πρώτα ένα πλέκο για δοκιμή ..

Αλλά μου είπατε ότι πλέκο δεν θα την παλέψη στο ενυδρείο μου...

Όμως δυστηχώς δεν έχω λεφτά για τεστάκι..

Ήδη έδωσα πολλά και θα πάρω και 1-2 κερατόφυλλα οπότε... θα χαλάσω και άλλα και όπως γνωρίζουμε όλοι ζούμε δύσκολους καιρούς... Δουλεύω part time (είμαι φοιτητής) και δεν έχω μεγάλη άνεση ούτε καν της τάξεως τον 20 ευρό όσο λίγα και αν φαίνονται μπροστά σ αυτά που χάλασα...

Πίστευα πως με 1-2 ακόμα δώσεις του stress zyme της API και με τα φυτά μου στο αντιχλωριούχο νερό που έχω φτιάξει θα αντέξουν τα πρώτα ψαράκια...

Απλά σίγουρα μ'αρέσει ο μονομάχος , μ'αρέσει πολύ όμως κοιτάω αν υπάρχουν κάποιες εναλλακτηκές για να βάλω στο ενυδρείο μου 2-3 ψαράκια αντί του ενός...:)

Για αυτό σας ρωτάω.. Διαβάζω πολύ απο το φόρουμ έμαθα και για τα guppies και κυρίως οι γέννες τους με προβληματίζουν... Για κακή μου τύχη με το μονομάχο όλοι έχουν αμφιβολίες για το τι θα αφήσει ήσυχο και είναι και μικρό το ενυδρείο..

Επίσης βλέπω τους εχινόδορους μου να μην είναι και στα καλύτερα τους... Δεν τα τίναξαν αλλα τα φύλλα τους (όχι ολα ολα αλλά τα περισσότερα) μαυρίζουν μερικός (όχι ολοκληροτικά) και αυτό με προβληματίζει. Κλάδεψα τα μεγάλα μαυρισμένα και άφησα τα μικρότερα... Σκεφτόμουν μήπως πάρω κανένα υγρό λίπασμα λέτε να βοηθήσει??

Μήπως η λάμπα δεν είναι αρκετή για το φωτισμο?

ΥΓ: Συγνώμη αν σας κούρασα παιδιά με τις μαζεμένες απορίες μου (κλασσικός αρχάριος) σας ευχαριστώ όλους για τις υπερπολιτιμες πληροφορίες σας

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική μου εμπειρία τα guppies είναι αρκετά ευαίσθητα! Φίλος είχε πάρει 5 πριν από κανα δίμηνο και τώρα έχει μείνει με 2. Σε ενυδρείο 20 λίτρα με θερμοστάτη κτλ. Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τα πρώτα ψάρια ή ψάρι στον 1 μήνα. Είπες ότι test δεν έχεις καθόλου???

Γιατί χρειάζονται για να διαπιστώσεις αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο, δηλαδή έτοιμο να δεχτεί τους πρώτους του κατοίκους!

φιλε psaroukla,το οτι στον φιλο σου τα guppies δεν αντεξαν δεν σημαινει πως τα ψαρια ειναι ευαισθητα.οι λογοι που δεν αντεξαν ισως να οφειλονται σε μη καλο στρωσιμο,ακομα τα guppies ειναι ευκολα ψαρια και γενικα πολυ ευκολα στην συντηρηση τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπε κανένας ότι δεν θα αντέξουν τα ψαράκια! Δεν χρειάζεται να πιέζεσαι οικονομικά για να αγοράζεις συνέχεια ενυδρειακά προιόντα! Σιγά - σιγά.

Όσο για τον εχινόδορο μην ανυσηχείς, τα κάτω φύλλα θα σαπίζουν μέχρι να σαπίσουν όλα τα φύλλα που είχε όταν τον πήρες, ενώ ταυτόχρονα θα πετάει άλλα από πάνω. Δηλαδή μέσα στο ενυδρείο σου θα έχεις έναν νέο εχινόδορο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.. Μακάρι γιατί θέλω πολύ να φυτέψω στο φούλ το ενυδρείο μου...

Απλά δυστυχώς κατά την μεταφορά του εχινόδορου κάποιες ριζούλες καταστράφικαν λίγο (οι μεγάλες αντεξαν) και γενικά εγινε μια μάχη στο βυθό για να τον θαψω :)

Τώρα είναι καλά θαμένοι και οι 2 και δείχνουν να φωτοσυνθέτουν (βλέπω φυσαλίδες στα φύλλα) καλό σημάδι??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βγάζουν οξυγόνο! Ωστόσο ταμπλέτες για φυτά ή υγρο λίπασμα θα βοηθούσε! Γύρω στα 5-7 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον θα πάρω ... Απο τρίτη τετάρτη μαζί με 1-2 κερατόφυλλα...

Παρασκευή ρίχνω παλι βακτήρια και στα μέσα της βδομάδας θα πάω για ψαράκια...

όπου ακόμα είμαι αναποφάσιστος... και μπερδεμένος!!!

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που δηλώνεις ότι δεν σου αρέσουν γαρίδες και σαλιγκάρια, προσωπική μου άποψη είναι ότι για τα λίτρα σου ο μονομάχος είναι μονόδρομος και αναγκαστικά μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που δηλώνεις ότι δεν σου αρέσουν γαρίδες και σαλιγκάρια, προσωπική μου άποψη είναι ότι για τα λίτρα σου ο μονομάχος είναι μονόδρομος και αναγκαστικά μόνος του.

Δηλαδή απορρήπτης εντελώς την όποια άλλη ενταξη ψαριών ε ??Με ή χωρίς μονομάχο?

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο, γιατί σε τόσα λίγα λίτρα θα ενοχλείται και ο μονομάχος! Τώρα χωρίς μονομάχο, θα αισθάνονται τα άλλα ψαράκια στριμωγμένα σε τόσα λίγα λίτρα!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

:) Δεν λέω είναι πανέμορφος... Και όπως με βλέπω για το καλό και των ζωνατών σ αυτό θα καταλήξω.. Απλά προτίμουσα 2-3-4 μικρά ψαράκια... όμως αφού δεν γίνετε....

Ο μονομάχος μόνο με σαλιγκάρια ή γαρίδες συμβιώνει δηλαδή ε? Αν το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο??

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τι σαλιγκάρια θα πάρεις, γιατί μπορεί να σου φάνε τα φυτά!

Αν και αφού δεν σου αρέσουν, πάρε μόνο μονομάχο! Μια χαρά! Γιατί δηλαδή το ενυδρείο πρέπει να είναι γεμάτο από ψάρια??? Ένα και θα αισθάνεται βασιλιάς!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι άλλες συμβουλές έχετε να δώσετε για το ενυδρείο μου, επιλογές κλπ πείτε της

είναι απαραίτητη η γνώμη σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα endlers πανε σε χαρεμι; Οπως τα γκαπυ; Ειναι παρόμοια; Ζωοτοκα;; Σκεφτομουν μήπως βάλω αν είναι σαν τα γκαπυ 1 αρσενικό 3 θυληκα νομίζω θα είναι καλά δεν ξέρω τι λέτε ; Αν είναι δώστε μου γνώμη και πληροφορίες.. Για τα endlers

Link to comment
Share on other sites

Είναι ζωοτόκα.Δεν πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρείο μαζί με Guppy καθώς υβριδίζουν.

Είναι καλή επιλογή διότι ταυτόχρονα μελετάς κίνηση,εύκολες γέννες και δε σε προβληματίζουν με επιθετική συμπεριφορά.Πρέπει όμως να τα κρατήσεις σε χαρέμια 1 αρσενικού προς 3 θηλυκών.Τα αρσενικά είναι πιο μικρόσωμα αλλά πολύ ευκίνητα και αν χαλάσεις αυτή την αναλογία η θηλυκιά θα στρεσάρεται από το συνεχόμενο κυνήγι των αρσενικών για αναπαραγωγή.Κάνε μια αναζήτηση για το συγκεκριμένο ψάρι και αν έχεις κάποιες απορίες εδώ είμαστε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...