Jump to content

Καινούργιος.. Μικρό ενυδρείο-ψάρια?


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.. Σας παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό διαβάζοντας μόνο. Τώρα που άρχισα να ασχολούμε με το χόμπυ θέλω την βοήθεια σας ...

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 22-25lt στο στρώσιμο..

Έχω ρίξει στο νερό αντιχλώριο και περιμένω για την 3 δόση βακτηρίων stress zyme της API.

Οπότε σε λίγες ημέρες θα μπούν τα πρώτα ψαράκια στο ενυδρείο μου..

Θα βλάλω πρώτα 1-2 pleco (γλείφτες νομίζω ε? ) για να δώ αν είναι οκ το νερό και μετά ψάρια επιλογής μου.

Δεν ξέρω όμως τι ψάρια να βάλω και θέλω να ακούσω τις δικές σας προτάσεις - συνδιασμούς.

Και επίσης θέλω αν γίνετε να μου πείτε τον αριθμό των ψαριών κάθε είδους που θα μπορέσει να συμβιώση άνετα στο ενυδρείο μου καθώς και το συνολικό αριθμο ψάριων που υπολογίζετε..

Τέλος μην ξεχάσω, στο ενυδρείο τοποθέτησα 2 εχινόδορους( δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα είδος. Είναι πράσινο-λαχανη με λεπτά ψηλά κοτσάνια και φύλλα μικρου-μεσαίου μεγέθους) και ίσως βάλω και άλλο ένα φυτό .. Προτείνετε μου κανένα εύκολο φυτό..

Σκεφτόμουν καμια ανουμπια...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας!!! :) Ειναι λιγα τα λιτρα για πλεκο και για πολλα ψαρακια.Θα σου προτεινα η εναν μονομαχο η γαριδες η λιγα endlers.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.. Σας παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό διαβάζοντας μόνο. Τώρα που άρχισα να ασχολούμε με το χόμπυ θέλω την βοήθεια σας ...

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 22-25lt στο στρώσιμο..

Έχω ρίξει στο νερό αντιχλώριο και περιμένω για την 3 δόση βακτηρίων stress zyme της API.

Οπότε σε λίγες ημέρες θα μπούν τα πρώτα ψαράκια στο ενυδρείο μου..

Θα βλάλω πρώτα 1-2 pleco (γλείφτες νομίζω ε? ) για να δώ αν είναι οκ το νερό και μετά ψάρια επιλογής μου.

Δεν ξέρω όμως τι ψάρια να βάλω και θέλω να ακούσω τις δικές σας προτάσεις - συνδιασμούς.

Και επίσης θέλω αν γίνετε να μου πείτε τον αριθμό των ψαριών κάθε είδους που θα μπορέσει να συμβιώση άνετα στο ενυδρείο μου καθώς και το συνολικό αριθμο ψάριων που υπολογίζετε..

Τέλος μην ξεχάσω, στο ενυδρείο τοποθέτησα 2 εχινόδορους( δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα είδος. Είναι πράσινο-λαχανη με λεπτά ψηλά κοτσάνια και φύλλα μικρου-μεσαίου μεγέθους) και ίσως βάλω και άλλο ένα φυτό .. Προτείνετε μου κανένα εύκολο φυτό..

Σκεφτόμουν καμια ανουμπια...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

φιλε καλη αρχαη καταρχας. ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για οποιοδηποτε pleco (γλύφτη οπως λες). δες στο fish and plant index...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Θα το κοιτάξω παιδιά απλά ήθελα να βάλω ενα ανθεκτικό ψάρη για να δώ αν αντέχει το ενυδρείο.

Γιατί λόγω οικονομικών δεν μπορώ να πάρω test.. δεν έχω και πολλά...

Neon tetra δεν θα την παλέψουν? Με κανένα μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Aνεβάζω κάποιες φωτό να δείτε και με τα μάτια σας το μέγεθος του ενυδρείου να μου κάνετε παρατηρήσεις κλπ.. :)

img0123gu.th.jpg

img0101u.th.jpg

img0100ll.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kανείς βρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έβγαζα τις πέτρες, θα έβαζα λίγο java, 1-2 μικρά ξυλάκια θα έδενα πάνω την ανούμπια και σε 3 μήνες θα έβαζα μερικές γαρίδες. Στην συνέχεια και μετά από 2 εβδομάδες θα έβαζα και ένα μονομάχο με πολύ παρατήρηση να δω αν πειράζει της γαρίδες 50-50% πιθανότητες. Στην περίπτωση που τις κυνηγάει αποφασίζω ή βγάζω τον μονομάχο ή βγάζω τις γαρίδες και βάζω ένα σαλιγκαράκι.Προσωπική άποψη πάντα, αλλά όπως προ ειπώθηκε τα λίτρα σου πάρα πολύ λίγα για οποιοδήποτε συνδυασμό ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω κανένα ζευγάρι ψαριών ? (θυληκό αρσενικό?)

Γιατί δεν τρελαίνομαι για γαρίδες και σαλιγκάρια...

Όσο για την φύτευση ίσως βάλω μια ανούμπια σε λίγο.

Γενικά θα φυτευθεί πλήρως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!! Τα neon δεν θα την παλεψουν γιατι ειναι κοπαδοψαρα(ομαδα ανω των 12 ατομων) και θελουν 100+ λιτρα!!!

Το καλυτερο ψαρι που μπορεις να παρεις ειναι εναν μονομαχο αρσενικο και 5 γαριδες (amano γιατι τις red cherry μπορει να τις πειραζει)....

Τωρα φυτα βαλε ευκολα (π.χ κερατοφυλο, μπορεις πανω στην πετρα να δεσεις java moss, anubias, egeria densa, και γενικα ευκολα φυτα που να μην θελουν υποστρωμα)

:):) Το ενυδρειακι σου θα γινει πολυ ωραιο!!!! :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω με μονομαχο θα εισαι αρχοντας...! :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, ότι τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για πολλά ψάρια. Με τον μονομάχο θα είσαι ok! Πρόσεξε όμως το φίλτρο σου να μην έχει δυνατή ροή, γιατί ο μονομάχος ενοχλείται, και βάλε και κανα φυτό επιφάνειας, όπως π.χ κερατόφυλλο, για να μπορεί ο μονομάχος σου να έχει κρυψώνες!

Link to comment
Share on other sites

ναι με κερατοφυλλο στην επιφανεια θα εισαι σουπερ...και ο μονομαχος βεβαια.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά...

Αν μπεί καμια μονομαχίνα θα σκωτοθούνε???

Ναι θα δοκιμάσω να φυτέψω ότι μου είπατε εντος βδομάδας πάνω στην υφεστιακή πέτρα..

Γμτ, οι εχινοδοροι μου "τον ήπιανε" λίγο απο την μεταφορά.

Ο ένας είναι σε καλή φάση εννοώντας ότι στην ρίζα του έχει πετάξει μικρά φυλλαράκια αλλά και στους 2 τα μεγάλα φύλλα, μέρα με την μέρα αργοπεθαίνουν..

μήπως να τους κλαδέψω?

Ο ένας πέταξε μικρά φύλλα ο άλλος όχι...

Πάντος προς το παρόν και οι 2 δείχνουν εν ζωή

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλεις μονομαχίνα γιατί ΝΑΙ θα τη σκοτώσει.

Το θέμα του ζευγαρώματος μονομάχων θέλει λίγο διάβασμα και δεν νομίζω ότι είναι της ώρας.

Όσο για τα φυτά κλάδεψε τα σάπια φύλλα και δώστους την ευκαιρία και την υπομονή να ξεθαρρέψουν από το σόκ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διαβάσει φίλε μου οτι σκοτώνονται εκτός αν έχουν μεγαλώσει μαζί, και εκτός αν είναι μέρες αναπαραγωγής..

Ναι θα κλαδέψω σε λίγες ημέρες τα σάπια...

Θα βάλω και ένα κερατόφυλλο και μια ανούμπια σε λίγο ...

Παιδία με 3-4 φυτά (ανουμπια κερατόφυλλο και τους 2 εχινόδορους που έχω ήδη)

θα χρειαστώ λίπασμα??

--

Απλά σας έλεγα για τα neon tetra γιατί ήθελα πολύ πριν πάρω το ενυδρείο να βάλω...

και σκεφτόμουν μήπως την πάλευαν 3-4neon tetra με ένα μονομάχο..

Εν το μεταξύ ο άλλος στο pet shop μου το πρότεινε δεν μου είπε οτι δεν θα αντέξουν και θα πεθάνουν. Όπως μου πρότεινε και να βάλω μονομάχο με μονομαχίνα..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jimakosR21, πολλές φορές στα pet shop, λένε πράγματα τα οποία δεν στέκουν, μόνο και μόνο για να πουλήσουν. Για τα 3-4 φυτά που θα βάλεις, το μόνο που θα τα βοηθούσε, θα ήταν ένα υγρό λίπασμα να αγοράσεις, υπάρχει σε όλα τα pet shop. Περαιτέρω δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς με διοξείδιο του άνθρακα κτλ. για 3-4 φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ...

Δηλαδή η προτάσεις σας είναι μόνο μονομάχο ε?

Κανένα άλλο ψαράκι? :)

Ούτε endlers κλπ..?

Eπειδή το παιδί είπε οτι μπορώ endlers.

Να βάλω? Και αν ναι πόσα?

Γιατί δεν μ αρέσουν παιδιά γαρίδες σαλιγκάρια....

Πάντως μικρό δεν λέω το ενυδρείο αλλά είναι γουστόζικo :) ειδικά φυτεμένο :)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η προτάσεις σας είναι μόνο μονομάχο ε?

Κανένα άλλο ψαράκι? :)

Ούτε endlers κλπ..?

Eπειδή το παιδί είπε οτι μπορώ endlers.

Να βάλω? Και αν ναι πόσα?

Γιατί δεν μ αρέσουν παιδιά γαρίδες σαλιγκάρια....

Αφού δεν σου αρέσουν οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια, γιατί να βάλεις τότε κάτι στο ενυδρείο σου που δεν σου αρέσει???

Αν θες τόσο πολύ να βάλεις endlers σκέψου ότι το ενυδρείο σου είναι 24 λίτρα μικτά. Αν σκεφτείς το χώρο που πιάνει το φίλτρο, τα φυτά και οι πέτρες, τα καθαρά λίτρα είναι λιγότερα. Τώρα αν θες τα ψαράκια να είναι στριμωγμένα, δική σου απόφαση....

Link to comment
Share on other sites

Aπλά έλεγα 1 μονομάχο και 2-3 μικρά ψαράκια όχι τίποτα τρελό...

Όμως θα ήθελα να ξέρω αν είναι αποδεκτό αν είναι εντάξει..

Ήδη έχω αρχίσει ακούγοντας αυτά που μου λέτε και (δυστυχώ) δεν θα βάλω neon tetra..

Link to comment
Share on other sites

Τα neon tetra ειδικά και γενικώς όλα τα tetra καλό είναι να τα ξεχάσεις προς το παρόν. Και αυτό γιατί θέλουν pH γύρω στο 6-6,5. Και εγώ θέλω να βάλω στο καινούργιο μου ενυδρείο cardinal tetra και προσπαθώ να ρίξω το pH οπωσδήποτε! Νομίζω πως δεν θες να μπλέξεις από τώρα με τέτοιες ιστορίες, άσε που τα tetra όπως είπαν και οι παραπάνω, πάνε σε κοπαδάκι, δηλαδή άνω των 10 ατόμων!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γ******... Εγώ δεν έχω και τεστάκι....

Και αρχικά έλεγα να ρίξω τίποτα που να αντέχει...

Ο μονομάχος αντέχει???? Μετά την 3ή δώση βακτηρίων πάντα ...

Ρε σις το νεράκι είναι στους 27C ..και εγώ έχω ρυθμίσει θερμοστάτη στους 25.. Πολλές φορές το βλέπω και στους 28..

Είναι λόγο ζέστης ή δεν κάνει καλα ο θερμοστάτης την δουλειά του?

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γ******... Εγώ δεν έχω και τεστάκι....

Και αρχικά έλεγα να ρίξω τίποτα που να αντέχει...

Ο μονομάχος αντέχει???? Μετά την 3ή δώση βακτηρίων πάντα ...

Ρε σις το νεράκι είναι στους 27C ..και εγώ έχω ρυθμίσει θερμοστάτη στους 25.. Πολλές φορές το βλέπω και στους 28..

Είναι λόγο ζέστης ή δεν κάνει καλα ο θερμοστάτης την δουλειά του?

Καλησπέρα.

Είναι προφανώς λόγω ζέστης, σε συνδυασμό με το μικρό μέγεθος του ενυδρείου. Θα το διαπιστώσεις ακόμα και αν βγάλεις το θερμοστάτη από την πρίζα.

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να ανοίγεις όσο μπορεις το καπάκι...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Thanx :)

Τελικά παιδιά θα καταλήξω σε μονομάχο αρχικά ..

Να πάρω λίγο αργότερα 2-3 endlers?? Ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω δεν ειμαι τοσο απολυτος στο να μην βαλεις endlers ή guppies.ομως αυτα τα ψαρια ειναι ζωοτοκα και η αναλογια τους πανε 1 αρσενικο με 3 θυληκα....αν επιλιξεις να βαλεις endlers ή guppies σε καμια περιπτωση δεν θα εχεις μονομαχο μεσα διοτι θα τα τσακισει !

Link to comment
Share on other sites

Α... μαλιστά... Με μονομάχο τι ψαράκι θα μπορούσα να βάλω ? Σε φάση 2-3 ψαράκια μαζί του και τίποτε άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...