Jump to content

Καινούργιος.. Μικρό ενυδρείο-ψάρια?


Recommended Posts

Τα endlers αποτελουν ένα υποείδος των guppy. Oύτε αυτά δεν κάνουν για τα λίτρα σου δυστυχώς.

Να σου πω κάτι... ένα ενυδρείο με 1 ψάρι μπορεί να σου φαίνεται άδειο και εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Προσωπικά βέβαια αν είχα 20 λίτρα ελεύθερα θα βαζα γαρίδες και οχι μονομάχο αλλά είναι η τρέλα του καθενός :thumbup: .

Ομως με ένα σωστό στήσιμο, με μεράκι, φυτά, κλάδεμα και προσοχή μπορείς να φτιάξεις ένα μικρό θησαυρό και δεν θα σε χαλάει το 1 ψάρι με το όμορφο θέαμα που θα βλέπεις ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη δεν πρόσεξα τα λίτρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή είδα ότι τα endlers είναι για 30 λίτρα και άνω και εντάξει εγώ έχω 25...

Σε ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο λίγα endlers δεν θα αντέξουν??

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους εναν εναν ξεχωριστά!

Να μου λέτε την γνώμη και την άποψη σας αυστηρά και όχι χαριστικά..

ΑΝ ΔΕΝ αντέχουν ούτε λίγα endlers στα λίτρα αυτά πείτε το για να μην τα βάλω.

Απλά όπως σας είπα είδα ότι θέλουν 30 λτρ και μου αρέσουν κιολας και μου φάνηκε καλη περίπτωση..

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα βαλει 3-4 μονο αρσενικα edlers θα εχει προβλημα? ρωταω και γω να μαθω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ή 3-4 αρσενικά ή μόνο θυληκά.

Η 4 endlers χαρέμι...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως δεν θα εχει προβλημα γνωμη μου παντα.....τι φιλτρο εχεις με τι υλικα ?

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή είδα ότι τα endlers είναι για 30 λίτρα και άνω και εντάξει εγώ έχω 25...

Σε ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο λίγα endlers δεν θα αντέξουν??

Εχω κ εγω αυτα τα πανεμορφα ψαρακια.. ;) στα 25 λιτρα ναι....μπορει κ να αντεξουν! αλλα δεν πιστευω οτι αυτο ειναι το κριτήριο για να δουμε αν 'κανουν' καποια ψαρια για ενα ενυδρειο! Δεν θελουμε απλα "να αντεχουν" εκει μεσα... αλλα να ζουν οσο ποιο φυσιολογικά γινετε-οσο περναει απο το χερι μας! Αν κ δεν ειμαι ο πλεον καταλληλος για να σε συμβουλεψω-πιστευω το οτι ολα αυτα τα πανεμορφα ενυδρειακια (μεχρι κ 30λιτρα), που βλεπουμε εδω στο φορουμ ,εχουν καποιους αρκετα σοβαρους λογους που τα εχουν ητε με μονομαχους ητε με γαριδουλες! Προσωπικα πιστευω οτι για ενα "χαρεμακι" ή για μια ομαδουλα των 5 απο αυτα το μινιμουμ για να ζησουν μια ζωη 'χαρισάμενη' θα ηταν ενα ενυδρειο των 50-60 λιτρων...

Προσωπικη μου γνωμη βεβαια κ παντα φιλικα-Παναγιωτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ εγω αυτα τα πανεμορφα ψαρακια.. ;) στα 25 λιτρα ναι....μπορει κ να αντεξουν! αλλα δεν πιστευω οτι αυτο ειναι το κριτήριο για να δουμε αν 'κανουν' καποια ψαρια για ενα ενυδρειο! Δεν θελουμε απλα "να αντεχουν" εκει μεσα... αλλα να ζουν οσο ποιο φυσιολογικά γινετε-οσο περναει απο το χερι μας! Αν κ δεν ειμαι ο πλεον καταλληλος για να σε συμβουλεψω-πιστευω το οτι ολα αυτα τα πανεμορφα ενυδρειακια (μεχρι κ 30λιτρα), που βλεπουμε εδω στο φορουμ ,εχουν καποιους αρκετα σοβαρους λογους που τα εχουν ητε με μονομαχους ητε με γαριδουλες! Προσωπικα πιστευω οτι για ενα "χαρεμακι" ή για μια ομαδουλα των 5 απο αυτα το μινιμουμ για να ζησουν μια ζωη 'χαρισάμενη' θα ηταν ενα ενυδρειο των 50-60 λιτρων...

Προσωπικη μου γνωμη βεβαια κ παντα φιλικα-Παναγιωτης :thumbup:

Τα είπες όλα σε αυτη την πρόταση.

Εγω θα σε ρωτησω και κατι αλλο φιλε μου jimakosR21

Τα ψαρακια αυτα γεννανε... και γεννανε πολυ... τι θα τα κανεις τα μικρα??

Link to comment
Share on other sites

πριν ειπε για αρσενικα ή θυληκα μονο....τι λες θα ειναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μην τον μπερδευουμε αλλο..Ενυδρειο 25 μεικτων λιτρων+αναπαραγωγη=ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ-ΦΑΟΥΛ-ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ-οπως θες πες το!!!!!αρκετα τον μπερδεψαν στην αρχη!!! Οταν ειπα οτι καποια ζωντανα "μπορει" και να "'αντεξουν'" εκει μεσα, ειχα στο μυαλο μου μονο 5 αρσενικα endlers κ σε καμια περιπτωση χαρεμακι!! Αλλα ακομα κ για αυτα ειναι ΠΟΛΥ λιγα τα 25 μεικτα-αρα περιπου 20 καθαρα λιτρα στην καλυτερη!!!Πραγμα που σημαινει οτι για να τα διατηρησεις εκει μεσα -εστω προσωρινά-μεχρι να παρεις μεγαλυτερο(γιατι θα παρεις!!!στανταρ) οι ρουτινες που πρεπει να ακολουθηθουν ειναι πολλες κ πανω απο ολα κουραστικες! καθε 3 μερες αλλαγη κτλ...Το εχουν γραψει χιλιαδες εξαλου-Σε τετοια ενυδρειακια μπαινουν ΜΟΝΟ μονομαχοι-γαριδες κ σαλιγγαρια!! Οποτε θα προτεινα στον φιλο μας το εξης: (καταρχην να μην προσπαθησει να αποδειξει σε αυτους τους χιλιαδες το ανιθετο!!!) ;)

Εφοσον εχει ενυδρειο τετοιων διαστασεων κ ειναι κ καινουργιος στο χομπυ-ας προσπαθησει να φτιαξει-κανει κατι το οποιο να μην χρειαζετε επιπλεον ρουτινες-πραγμα που θα τον δυσκολεψει περισσοτερο στο να κρατησει ενα υγιες συστημα! Δηλαδη....Βαλε τον μονομαχο (εφοσον δεν σου αρεσουν οι γαριδες) μεχρι να μαθεις-κατανοησεις περισσοτερα μεσα απο αυτην σου την εμπειρια αλλα κ διαβαζοντας ταυτοχρονος εδω θα μαθεις πολλα περισσοτερα ωστε καποια στιγμή να καταλληξεις στο τι ακριβως ειναι αυτο που σου αρεσει αλλα κ τι σε περνεις να κανεις γενικοτερα.... :hysterical: Αργα κ σταθερα! Ειναι κριμα να κανουμε βιαστικες κινήσεις που στο μελλον -παντα- μετανιωνουμε!

@νικολουτσο...Θα στο εχουν πει εκαντονταδες αλλα πρεπει να στο πω και εγω!!! -ΟΠΟΤΕ κ να δω το avatar σου λιωνω...Το χαζευω -ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΡΕΣ!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

....τι λες θα ειναι οκ ?

Οχι ΔΕΝ θα ειναι οκ... Οτι κ να κανεις σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο για αυτα -απλα θα ζουν! ΔΕΝ θα εχουν ομως μια αξιοπρεπή ζωη . Μπορεις ομως να τα διατηρήσεις προσωρινα ΑΝ κ μονο εχεις βλεψεις για μεγαλυτερο ενυδρειο αμεσα!!(για κανα μηνα πχ...)

Ακομα κ ο μονομαχος κατα την γνωμη μου ΟΡΙΑΚΑ μπαινει στα 20λιτρα .

Προσωπικη μου αποψη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας...

Απλά ήμουν στα δειλλήματα endlers, guppies , beta..

Αρχικά nikoloutso ναι ξέρω για τις γέννες αν πήγαινα σε χαρέμι θα τα άφηνα να μεγαλώσουν λίγο και θα τα χάριζα θα τα έδεινα αλλά επειδή μου είπατε πως θα τα ζωρίσω θα τα κάνω να ζήσουν αλλα να ζήσουν ασφικτικά πιεστικά μη-φυσιολογικά δεν θα το κάνω.

Επίσης σήμερα σκεφτόμουν μήπως πάω σε 4 αρσενικά endlers ή σε 4 αρσενικά guppies για να αποφύγω και γενιτούρια αλλά όπως μου είπατε ούτε 3-4 μικρά ψαράκια στο μέγεθος των endlers και των guppies θα ζήσουν φυσιολογικά... (αν και ρε παιδιά για τα endlers λεει minimum 30 ltr.. )

Οπότε όπως το κόβω πάω προς μονομάχο και βλέπω..

Επί της ουσίας... Αύριο πάω για 1 κερατόφυλλο και 1 ανούμπια να ολοκληρωθεί το φύτεμα του ενυδρείου.

Οι εχινόδοροι χάνουν τα παλιά τους φύλλα και πετάνε καταπράσινα καινούργια ;)(μετά το απίστευτα σημαντικό για αυτούς κλάδεμα)

και αύριο θα μπούν και τα άλλα φυτά και μαζί με την πέτρα και το ξύλο με τις τρύπες πιστεύω πως το ενυδρειάκι μου θα είναι ωραίο.. Πείτε κ εσείς βέβαια πως σας φαίνεται....

Μια απορία μόνο: Τα ζωοτόκα αν δεν πάνε σε χαρέμι.. Δηλαδή 4 guppies ή 4 endlers... επηρεάζονται?? Εννοώ ζούνε.. δυστιχισμένα???

Link to comment
Share on other sites

Α! Και κάτι ακόμα... Ο μονομάχος είναι λίγο ανθεκτικός??? Γιατί το ενυδρείο το στρώνω ακόμη θα ρίξω την 3η δόση stress zyme της API και μετά θα τον βάλω... Οπως λέει και το μπουκάλι μετά την 1 7 και 14 τέταρτη μέρα μπορούν να μπούν τα πρώτα ψαράκια και μαζί με τα 4 φυτά νομίζω θα είναι κάπως εντάξη η συνθήκες... ε??

Γιατί στην αρχή έλεγα να ρίξω ένα πλέκο .. να δώ αν είναι εντάξει το νερό αλλά αφού δεν γίνετε.. Πρέπει αμέσως τον μονομάχο.. Αντέχει???????

Είδη το ενυδρείο έβγαλε άλατα.. και αυτά σιγα σιγα φεύγουν σε μεγάλες ποσότητες

Link to comment
Share on other sites

Α! Και κάτι ακόμα... Ο μονομάχος είναι λίγο ανθεκτικός??? Γιατί το ενυδρείο το στρώνω ακόμη θα ρίξω την 3η δόση stress zyme της API και μετά θα τον βάλω... Οπως λέει και το μπουκάλι μετά την 1 7 και 14 τέταρτη μέρα μπορούν να μπούν τα πρώτα ψαράκια και μαζί με τα 4 φυτά νομίζω θα είναι κάπως εντάξη η συνθήκες... ε??

Γιατί στην αρχή έλεγα να ρίξω ένα πλέκο .. να δώ αν είναι εντάξει το νερό αλλά αφού δεν γίνετε.. Πρέπει αμέσως τον μονομάχο.. Αντέχει???????

Είδη το ενυδρείο έβγαλε άλατα.. και αυτά σιγα σιγα φεύγουν σε μεγάλες ποσότητες

Link to comment
Share on other sites

1)Για τα endlers λεει minimum 30 ltr..

2)Μια απορία μόνο: Τα ζωοτόκα αν δεν πάνε σε χαρέμι.. Δηλαδή 4 guppies ή 4 endlers... επηρεάζονται?? Εννοώ ζούνε.. δυστιχισμένα???

3)Οπότε όπως το κόβω πάω προς μονομάχο και βλέπω..

Φιλε jim αν κ εχουν απαντηθει, εμεσα ,ολα αυτα παραπανω θα σου απαντησω στα εξης 3 πραγματα.....κ μετα τα συμπερασματα δικα σου.

1) λεει 30 λιτρα μινιμουμ οπως λες..κ φυσικα εννοει30 καθαρα λιτρα.Αρα μιλαμε για ενυδρειο μεγαλυτερο των 30 λιτρων! Που κ παλι εμενα τα 30 λιτρα μου φαινοναι λιγα για ψαρακια που πρεπει να ζουνε σε ομαδες! Εσυ εχεις ενυδρειο οπου τα καθαρα του λιτρα ειναι με το ζορι 20....

2) Δυστυχισμένα δεν τα λες...απλα δεν ειναι κ φυσιολογικο! Αλλη συμπεριφορα θα εχουν τα αρσενικα μονα τους κ αλλη μια ολοκληρωμενη ομαδουλα με αρσενικα κ θηλυκά.(σε ενα κανονικο ενυδρειο γι'αυτα!!! κ οχι σε 20 λιτρα)

3) Εγω θα στο ξαναπω.Ειναι η καλυτερη επιλογη που εχεις(μονομαχος)!! Μεχρι τουλαχιστον να μαθεις τα βασικα κ να αποκτησεις τις δικες σου εμπειριες ωστε να μπορεις να κρινεις κ 2-3 πραγματα με γνωση κ οχι με φαντασια...

Αλλιως ψαξε στις αγγελιες για κανα μεγαλυτερο-μεταχειρισμενο- ενυδρειο (50-60 λιτρα) να κανεις την δουλεια σου ομορφα.....κ για εσενα -αλλα κ για τα ψαρακια που σκεφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.. Λογικά θα πάω σε μονομάχο.... Και αν ψηθώ για καμια γαρίδουλα ή κανα περίεργο σαλιγκαράκι ίσως βάλω......

Μια τελευταία πληροφορία... Για ψάρι θα πάω το σάββατο..

Θα έχω ρίξει 3 δόσεις stress zyme θα έχω και 4 φυτά μέσα... Νομίζω πως θα πάει καλα το ψαράκι ε? Θα συνεχίσω να ρίχνω stress zyme μέχρι να στρωθεί τελέιως το ενυδρείο και θα κάνω αλλάγες νερού κάθε βδομάδα....

πως σας φαίνεται???

Παιδιά κάτι άλλο, σκέφτομαι να πάρω υγρό λίπασμα... Για να βοηθήσω τα φυτάκια...

Το ρίχνω ενώ είναι το ψάρι μέσα ε? Το επηρεάζει σε τίποτα επηρεάζει την χημεία του ενυδρείου μου??? Stress zyme ρίχνω με το ψάρι μέσα ε??

Αντιχλώριο θα ρίχνω σε λεκανίτσα πριν ρίξω το νεράκι έτοιμο..!

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Α! Και κάτι ακόμα... Ο μονομάχος είναι λίγο ανθεκτικός??? Γιατί το ενυδρείο το στρώνω ακόμη θα ρίξω την 3η δόση stress zyme της API και μετά θα τον βάλω... Οπως λέει και το μπουκάλι μετά την 1 7 και 14 τέταρτη μέρα μπορούν να μπούν τα πρώτα ψαράκια και μαζί με τα 4 φυτά νομίζω θα είναι κάπως εντάξη η συνθήκες... ε??

Γιατί στην αρχή έλεγα να ρίξω ένα πλέκο .. να δώ αν είναι εντάξει το νερό αλλά αφού δεν γίνετε.. Πρέπει αμέσως τον μονομάχο.. Αντέχει???????

Είδη το ενυδρείο έβγαλε άλατα.. και αυτά σιγα σιγα φεύγουν σε μεγάλες ποσότητες

'

Τι εννοεις "λιγο" ανθεκτικος?!Το οτι ενα ψαρι ειναι ανθεκτικο στις κακουχιες δεν σημαινει οτι μπορουμε να το βασανιζουμε γιατι μονο αυτο μπορουμε να κανουμε!!!!!!!!!!!!!!!!! Για να δεις αν ειναι ενταξη οι συνθηκες πρεπει να εχεις κανει μετρησεις στο νερο του ενυδρειου σου....εχεις κανει?! εχεις παρει τα τεστακια?! αν ναι γραψε μας κ τις τιμες που εχει το νερο σου. Αν οχι ΜΗΝ βαλεις ψαρι μεσα μεχρι να κανεις μετρησεις.

Ας βαλει καποιος τα λινκ με τον κυκλο του αζωτου ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ;)

Κ ας βοηθησει κ καποιος αρμοδιος! Σιγουρα θα εχετε κατι να μας πειτε που να μην εχει αναφερθει!! :thumbup:

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω διαβάσει και για το κύκλο του αζώτου και 7 άρθα για στρωσίματα..

Όπως δήλωσα στην αρχή δεν έχω χρήματα για τεστάκια...Δεν έχω δυστυχώς 20 ευρώ στο προυπολογισμό για το ενυδρείο..

Σκεφτόμουν πριν μάθω ότι είναι τόσο λίγα τα λίτρα να βάλω πλέκο να δώ τι παίζει..

Όμως δεν γίνετε πλέκο στα λίτρα μου ( αλήθεια την άλγη ποιος θα την τρώει? )

Πάντως το stress zyme είναι καλό έχω διαβάσει και τα λίτρα μου είναι λίγα και αυτό βοηθάει.. Όλα τα συμπτώματα τα έχω δεί (άλατα λίγη θωλούρα κλπ.. )

Πιστεύω ότι με την τρίτη δόση θα είναι σε "σχετικά καλή" κατάσταση το νερό

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

1)Φίλε μου έχω διαβάσει και για το κύκλο του αζώτου και 7 άρθα για στρωσίματα..

Όπως δήλωσα στην αρχή δεν έχω χρήματα για τεστάκια..

2)Σκεφτόμουν πριν μάθω ότι είναι τόσο λίγα τα λίτρα να βάλω πλέκο να δώ τι παίζει..

Όμως δεν γίνετε πλέκο στα λίτρα μου ( αλήθεια την άλγη ποιος θα την τρώει? )

3)Πάντως το stress zyme είναι καλό έχω διαβάσει και τα λίτρα μου είναι λίγα και αυτό βοηθάει.. Όλα τα συμπτώματα τα έχω δεί (άλατα λίγη θωλούρα κλπ.. )

4)Πιστεύω ότι με την τρίτη δόση θα είναι σε "σχετικά καλή" κατάσταση το νερό

1) Κ τι καταλαβες απο αυτα?! οτι βαζεις το stress zyme 3 φορες κ πετας το ψαρι μεσα?! καλυτερα να μην επερνες ουτε ενα "ζουμι" (ολα αχρηστα ειναι - εκτος του αντιχλωριου κ των φαρμακων οταν τα χρειαζεσαι.) κ να επερνες τα τεστακια.

2)Για να δεις αν θα τι?! αν θα ζησει ή αν θα πεθανει?! ;) Αυτο προσπαθω να σου πω τοση ωρα.....Ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να δεις αν εισαι "οκ" με το νερο σου ειναι να κανεις τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΕΣΤΑΚΙΑ Κ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.

3) Σε τι σε βοηθαει το οτι εχεις λιγα λιτρα?!?! το οτι εχεις δει τα συπτωματα που λες τι σημαινει δλδ?!!?(η θολουρα ειναι γιατι δεν οξυγονώνετε το νερο σου-δημιουργησε αναταραξη στην επιφανεια του νερου με την εξοδο του φιλτρου σου)- Αλλατα εχω δει μονο σε εξωτερικα σημεια του τζαμιου οπου καμια φορα τρεχει νερο απο τις αλλαγες ...αυτο εννοεις?!

4)Αυτο ειναι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ λαθος του καθε νεου χομπιστα. Τα "πιστευω" προκυπτουν απο εμπειριες που εσυ δεν εχεις αποκτήσει ακομα. Πως μπορεις να εισαι λοιπον σιγουρος οτι οι συνθηκες του νερου σου θα ειναι ενταξη για το ψαρι που θελεις?! για το ψαρι που λες να παρεις διαβασες καθολου?! το οτι θελει κ λιγο μαλακο νερακι το παρατηρησες?! τι εχεις κανει για αυτο!?

Αν ΔΕΝ παρεις τα τεστακια να ΜΗΝ παρεις το ψαρι! Κ ας περιμενεις μια ή κ 2 βδομαδες παραπανω! Ειναι κριμα να παρεις ενα ψαρακι ΠΡΙΝ βεβαιωθεις οτι το ενυδρειο σου αλλα κ το νερο μεσα σε αυτο ειναι ετοιμο να το φιλοξενησει! Κ λεω "ειναι κριμα" γιατι το ψαρι ΑΝ δεν πεθανει-αργα κ βασανιστικα-θα βασανιζεται απλα κ ομορφα-για εσενα- ΜΕΧΡΙ να καταλαβεις το λαθος σου......κ στις περισσοτερες απο αυτες τις περιπτωσεις το λαθος το καταλαβενεις αργα....ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες 5 W λάμπα φθορίου είναι πολύ "λίγη" για 24lt φυτεμένο?

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι ακόμα παιδιά...

img0128dl.th.jpg

Στο φίλτρο που βλέπετε το σφουγκάρι έχει βρωμίσει νομίζω αρκετά γιατί τα χαλίκια δεν είχαν πληθεί τέλεια...

Να το αλλάξω?

Και επίσης τι είναι αυτά που βλέπουμε στα ΑΡΙΣΤΕΡΑ του φίλτρου??

Ο τύπος απο το πετ σοπ που μου αράδιασαν κάποια ψέματα μου είπε ότι αυτά τα αλλάζουμε κάθε μήνα νομίζω.

Και πήρα με ένα ευρό το μαύρο που φαίνεται και αυτό λέει δεν το αλλάζουμε ποτέ...

Το έβαλα μαζί με τα άλλα.. Πειράζει?

Γενικά τι κάνω με δαύτα??

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ζητησες τη γνωμη στο θεμα σου την παραθετω.

Κατ'αρχην συμφωνω με οσα σε συμβουλεψαν οι φιλοι του aquazone.

Να προσθεσω οτι αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε μονομαχο και μερικα μικρα ψαρακια (πχ edlers κλπ) που ειπωθηκαν, θα επελεγα ασυζητητι μονομαχο και ας ειναι ενα ψαρι.

Και αυτο γιατι ο μονομαχος ειναι κανονικο πετ. Θα σε γνωριζει, θα αναοτυξετε φιλικες σχεσεις και δεν θα ειναι ενα απλο ψαρι μεσα σε μια γυαλα που θα κρυβεται οταν βλεπει κινηση και θα περιμενει απλα να πεσει φαγητο κλπ.

Θα το δεις να σε παρατηρει ενω κανεις κατι, και να σε ξεχωριζει απο αγνωστα ατομα κλπ κλπ

Το ψαρι αυτο ειναι μια κατηγορια μονο του.

Ακομα και σε 40λιτρο ενυδρειο παλι μονομαχο θα επελεγα.

Εκει θα εβαζα και 1-2 applesnail ή zebra nerite snail και μερικες amano γαριδες που ειναι πιο μεγαλες απο τις red cherry.

Για το θεμα των τεστ.

Αν δεν ειχα τη δυνατοτητα για τεστ θα εξαντλουσα τα χρονικα περιθώρια για να στρωσει σωστα το φιλτρο πρν βαλω ψαρι, πχ 40+ μερες

(ψαρια πειραματοζωα δεν θα δεχομουν να χρησιμοποιησω για κανενα λογο)

Θα κοιταγα αν μπορουσε καποιος γνωστος φιλος να με εξυπηρετησει με τα δικα του υγρα τεστ, για μια μετρηση στο τελος οταν θα πιστευα οτι εχει στρωσει σιγουρα.

Πως τρεφεις τη βιολογια, ριχνεις κανενα φυλαρακι τροφη τριμενο σε σκονη?

Για το φιλτρο σου.

Μια χαρα μου φαινεται.

Βιομπαλες (για μηχανικη φιλτρανση) ειναι αυτες δεξια και μακαρονι αριστερα (αν ειναι sera siporax ειναι καλο βιολογικο υλικο).

Σαν να μου φαινεται οτι χωραει κι αλλα.

Το φιλτρο δεν το πειραζουμε χωρις λογο.

Ο λογος θα ειναι η πολυ μειωμενη ροη του νερου ή/και τα πολλα αιωρουμενα σωματιδια στο νερο.

Τοτε θα καθαριζα ελαφρα τα μηχανικα υλικα και οχι τα βιολογικα.

Πχ θα εστιβα ελαφρα τα σφουγγαρια μεσα σε νερο που θα ειχα βγαει απο το ενυδρειο (και οχι βρυσης) να φυγει το χοντρο σκουπιδι, αλλα οχι να τα κανω καινουρια απο το καθαρισμα. Να μεινει μποιχλιτσα (ειναι βιολογια, δλδ βακτηρια απονιτροποιησης μεσα στη μπιχλα).

Θα τα καταλαβεις αυτα στο τελος αν τα διαβαζεις επανειλημμένως στο φορουμ.

Διαβασε για τον κυκλο του αζωτου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Delta κατ αρχας να σε ευχαριστίσω ιδιαιτέρος που ανταποκρίθηκες στο κάλεσμα μου για βοήθεια.. Σε ευχαριστώ πολύ ;):buttrock:

Ναι σε μονομάχο θα πάω όπως το κόβω...

Πειράζει που δεξία το μακαρόνι που λες είναι 2 διαφορετικών ειδών?

Είναι κάτι ασπρο-κίτρινα και 1 μαύρο που λέει ο άλλος στο πετ ότι δεν καταλαβαίνει τίποτα απο χρόνο.....

Πολύτιμες οι συμβουλές σας παιδιά σας ευχαριστώ πολύ..

Ρωτάω πριν κάνω το οτιδήποτε..

Και ότι έκανα το έκανα ενώ είχα διαβάσει το μισό φορουμ :thumbup: (το υπόλοιπο με το καιρο :hysterical:)

Συνεπώς το φίλτρο το πειράζω και μονο το σφουγκάρι του αν δω μειωμένη ροή ή πως δεν κάνει την δουλειά του! κατάλαβα νομίζω..

Κοιτάξτε λογικά θα πάρω τεστ χαλάλι για το καλό του ψαριού....

μπορείτε να μου δώσετε ειδανικά νούμερα? και πάνω-κάτω?

Παίδες δεν μου είπε κανείς για την λαμπίτσα..

Ευχαριστώ όλους σας παρα μα παρα πολύ..

φοβερό φορουμ

Link to comment
Share on other sites

1)Πειράζει που δεξία το μακαρόνι που λες είναι 2 διαφορετικών ειδών?

Είναι κάτι ασπρο-κίτρινα και 1 μαύρο

2)Συνεπώς απο το φίλτρο το πειράζω μονο το σφουγκάρι του αν δω μειωμένη ροή ή πως δεν κάνει την δουλειά του!

3)μπορείτε να μου δώσετε ειδανικά νούμερα? και πάνω-κάτω?

4)Παίδες δεν μου είπε κανείς για την λαμπίτσα..

1) Οχι δεν πειραζει-Το ασπρο ειναι "siporax" κ το μαυρο "βιομπαλες" .Καλο θα ηταν να προσθεσεις μερικα ακομα (siporax κατα την γνωμη μου-τις βιομπαλες δεν εχει τυχει να τις χρησιμοποιησω)-Στον περισσευούμενο χωρο αριστερα...οπως προτεινε κ ο φιλος, delta66 !

2)καθαρισμο περιπου μια φορα το μηνα(αναλογα) ή αν γινει κατι απο αυτα που ειπες(παντα με νερο του ενυδρειου κ οχι βρυσης!) :thumbup:

3) Υπαρχουν στο προφιλ του συγγεκριμενου ψαριου--->ΕΔΩ.(για τιμες του νερου μιλας φανταζομαι!)

4) Για την λαμπα ας μιλησουν οι ειδικοι καλυτερα....αλλα τα 5w μου ακουγονται λιγα-Δεν ξερω... ;)

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...