Jump to content

Καινούργιος.. Μικρό ενυδρείο-ψάρια?


Recommended Posts

Δηλαδή απο σημερα αύριο..

Πάντως σήμερα έκανα ένα τεστ άρχισα να ανοίγει το χρώμα δεν ήταν τόσο σκούρο μπορντο...Δεν έχει κιτρινίσει όμως και καθόλου ακόμη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

No2 .. 0 !!

Απο δευτέρα θα είναι το καινούργιο σπίτι για τον μονομάχο μου...!! :):thumbup:

Σε λίγο θα ανεβάσω αναλυτικά τα νούμερα του νερού μου...

Link to comment
Share on other sites

No2 .. 0 !!

Απο δευτέρα θα είναι το καινούργιο σπίτι για τον μονομάχο μου...!! :):thumbup:

Σε λίγο θα ανεβάσω αναλυτικά τα νούμερα του νερού μου...

:(:wacko::bowdown:

Γραψε και ενα περιληπτικο ιστορικο του στρωσιματος, ποσες μερες κρατησε, με ποια μεθοδο το εστρωσες, ποτε μηδενισε η αμμωνια κλπ

Και τις τιμες φυσικα κατα περιοδους.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό θα σας ετοιμάσω...

Με τι υγρά κλπ..

Σε αυτό το θρεντ ή σε καινούργιο??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Ως νέος σας δίνω την πρώτη μου εικόνα από το πρώτο μου στρώσιμο στο 25λίτρα ενυδρείο μου...

Δυστυχώς δεν είχα τέστ την πρώτη εβδομάδα.

Όμως με κάποιες μετρήσεις στο νερό της βρύσης ίσως βγάλετε κάποια συμπεράσματα...

Το λοιπόν.. :)

Η αμμωνία μου πρέπει να ξεκίνησε στο 1..

Το ενυδρείο μου εφοδιάστηκε αμέσως με φυτά, με υπόστρωμα ψιλο χαλίκι μια πέτρα υφαιστιακή (πετ σοπ προελεύσεος ) και 1 ξύλο με τρύπες για να παίζει το ψάρι..

Για το στρώσιμο του ενυδρείου χρησιμοποιήθηκαν.. Αντιχλωρικό της kent, και βακτήρια stress zyme της ΑPI

Αρχικές λοιπόν ενδείξεις... υπολογίζοντας και από νερό βρύσης .. 7/5/2010

NH3+NH4 1

Νο2 5

GH 10

KH 8

PH 8

(κάπως έτσι είναι και το νερό αυτό το καιρό στον Αγ.Δημήτριο Αττικής.. Κρύο νερό παγωμένο)

Ρίχνω λοιπόν πρώτη δόση βακτήρια την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα από την μέρα που έριξα αντιχλωρικό, και με το φως σβηστό γιατί διάβασα ότι τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται γρηγορότερα στο σκοτάδι..

Μετά απο μία βδομάδα ρίχνω δεύτερη δόση βακτηρίων (που πήρα πλέον και τα τεστ) 14/5/10

καμία αλλαγή στο νερό, εκτός απο μείωση της αμμωνίας...

Το ΝΗ3+ΝΗ4 είχε ακόμα πιο ελαφρή χρώμα όχι ξεκάθαρα λευκό..

Περίπου 0,5 την έκανα.. Τα υπόλοιπα στοιχεία ίδια..

Στις 18/5/10 ρίχνω 3 δόση βακτηρίων...

Παρατηρώ

NH3+NH4 0 η αμμωνία είχε μηδενιστή εντελών.

Νο2 5 !!

GH 7 , μειώθηκε..

KH 6, και αυτό..

PH 7,5 , μαλάκωσε λίγο..

Στις 19/5/10 και στις 20/5/10 δηλαδή στις επόμενες δύο μέρες καμία αλλαγή στα στοιχεία..

Ακόμα και το Νο2 ήταν στο 5! Ήταν μπορντο απλά σε σχέση με τις άλλες φορές δεν ήταν τόσο έντονο...

Σήμερα 22/5/10 κάνοντας πολλαπλά τεστ στο νερό μου έχω..

NH3+NH4 0

No2 0

GH 7

KH 5

PH 7,5

Παρατηρούμε λοιπόν ότι για να μηδενιστούν τα 2 βασικά για την διαβίωση των θαλασσινών, στοιχεία του νερού Νο2 και Αμμωνία χρειάζεται χρόνος και η μείωση τους (τουλάχιστον σε εμένα) δεν γίνετε σταδιακά αλλά ραγδαία!

Το Νο2 μέσα σε 2 ημέρες μετά και την 3 δόση βακτηρίων μηδενίστικε!!

Η αμμωνία υπολογίζω μετά την 2 δόση..

Καθ'όλη την διάρκεια του στρωσίματος εννοείτε δεν υπήρχαν ψάρια και δεν έγινε καμία αλλαγή νερού..

Για να στρωθεί λοιπόν το ενυδρείο σε εμένα χρειάστηκε 15 ημέρες όμως προσέξτε..

Είναι 25 λίτρα... Και από την 3 ημέρα μπήκαν φυτά....! που βοηθάνε...

Επίσης η ελάχιστη μεν μείωση της σκληρότητας ΊΣΩΣ οφείλετε στην εμφάνιση των σαλιγκαριών alge cleaners :thumbup:

Τα οποία βέβαια μόλις έκανα σήμερα έκανα μια μικρή αλλαγή νερού φάγανε ήττα :(

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια πως δινεις μετρησεις για τις 7/5 αφου δεν ειχες ακομα παρει τεστ?

(Μετα θα σου δωσω και ενα λινκ για να ανεβασεις την εμπειρια σου να υπαρχει)

Link to comment
Share on other sites

Από μετρήσεις στο νερό βρύσης που έκανα Σπύρο..!

Όπου δεν είμαι σίγουρος το λέω....τεστ, στο ενυδρείο είναι οι απο κάτω ενδειξεις.. Η πρώτη απο νεράκι της βρύσης με αντιχλώριο μόνο..

Πήρα μια λεκάνη έριξα λίγα χαλίκια πλημένα έριξα αντιχλώριο και μετά απο 3 ώρες έκανα τεστ.. (σήμερα) απλά έβαλα εκείνη την ημερομηνία γιατί τότε πήρα το ενυδρείο και ήταν σε κάποια τέτοια φάση.

Δώστο :)

Παιδιά με σκληρότητα δεν θα ασχοληθώ μάλλον...

GH , KH είμαι στα ειδανικά για μονομάχο..

ph μέσα στα όρια...

Μετά και την αλλαγή με κρύο νεράκι θερμοκρασία: 26 C ..

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Μισο, κατι δεν παει καλα.

Αυτες οι μετρησεις ειναι στο νερο της βρυσης?

Αρχικές λοιπόν ενδείξεις... υπολογίζοντας και από νερό βρύσης .. 7/5/2010

NH3+NH4 1

Νο2 5

GH 10

KH 8

PH 8

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί? Λες να ξανα κάνω να δώ??

Βασικά αμμωνία δεν μέτρησα.. Αλλά επειδή μόλις πήρα είχα 0,5 είπα πως κάπου τόσο θα ήταν :)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος.. Kh 5 , GH 7 ph 8 αμωνία 0 βρήκα τώρα με ένα γρήγορο τεστ στην τουαλέτα!

Μάλλον κάτι δεν έκανα καλά στο πρώτο τεστ με το χαλίκι...

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Κανε update λοιπον με νεο ποστ του ιστορικου χωρις υποτιθεμενες τιμες.

Για την αρχη δωσε τιμης βρυσης απλα.

Για το πεχα της βρυσης πρεπει κανονικα να περιμενει μερικες ωρες το νερο πριν μετρησεις, γιατι θεωρητικα μπορει να περιεχει πολυ διοξειδιο και να ειναι πλασματικη η μετρηση. Τεσπα καλου κακου αστο να μεινει σε δοχειο 3-4 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία τώρα... Ελπίζω τα παιδιά να δούν τα παρακάτω ποστ..

Πως σου φαίνονται Σπύρο οι τιμές για μονομάχο???

Σαλιγκάρι θα αργήσω να βάλω (zebra) να στρωθεί ο βυθός πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπορώ να βάλω κάποιο φωτισμό neon ή led στο ενυδρείο μου, όχι πανω στο καπάκι με πατέντα αλλά στα πλάγια για να δόση χρώμα στο ενυδρείο??

Επαναλαμβάνω ο φωτισμός να είναι μόνο για αισθητική και ομορφιά.. Ούτε για φωτοσυνθεση ούτε τίποτα και θα είναι καπου στα πλάγια ή στην "πλάτη" του οικοσυστήματος μου...

Γίνεται ή θα ενοχλεί το ψάρι ή τα φυτά????

Το ενυδρείο έχει στο καπάκι μια φθορίου λάμπα, και όπως είχα συζητήσει σε άλλο θέμα δεν σκοπεύω να κάνω πατέντα για κάτι πιο δυνατό....

Μπορώ να βάλω εκτός ενυδρείου κοντά σε αυτό κάτι τέτοιο για να του δώσω χρώμα???

Ευχαριστώ :)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Kανείς ρε παλικάρια???

Α! Αύριο πέρνω τον μονομάχο..

Τι τροφη να ζητήσω? Ζητω και τίποτε άλλο καμια βιταμίνη??

Πείτε μου τα καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπορώ να βάλω κάποιο φωτισμό neon ή led στο ενυδρείο μου, όχι πανω στο καπάκι με πατέντα αλλά στα πλάγια για να δόση χρώμα στο ενυδρείο??

Ευχαριστώ :)

Πολλοι εχουν βαλει κ led στο ενυδρειο τους αλλα οχι χρωματιστα.....το μονο χρωμα που εχω δει ειναι το απαλο μπλε(moonlight).....Νομιζω παντως οτι δεν το εκαναν ,απλα για αισθητικους λογους-αλλα ας περιμενουμε καποιον εμπειροτερο να μας πει με σιγουρια.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι επιεπλεον εκτος απο ενα Moonlight για 1-2 ωρες αφου κλεισει το φως το βραδυ.

Και μπορει να χρησιμοποιείται και λιγο προιν ανοιξουν τα φωτα παλι για 15 λεπτα για να προετοιμαζεται το ψαρι.

Αυτα με ψηφιακο χρονοδιακοπτη.

Για τις τροφες σου γραψαμε στο αλλο τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::(:wacko:

Το καμάρι μουυυυ!!

:)

img0180c.th.jpg

img0166jz.th.jpg

img0163vc.th.jpg

Περιμένω να πετάξουν φυλαράκια οι εχινόδοροι μου και θα είναι κομπλέ..

Θα πάρω και μια αφίσα απο πίσω...

Ο μικρός το απολαμβάνει!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το ενυδρείο σου. :thumbup::(:wacko:

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση?

Ο Άγιος Δημήτριος δεν έχει νερό απο το γενικό αγωγό της Αθήνας?

Γιατί οι περισσότεροι έχουμε ph 7,5? :)

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το ενυδρείο σου. :(:wacko::bowdown:

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση?

Ο Άγιος Δημήτριος δεν έχει νερό απο το γενικό αγωγό της Αθήνας?

Γιατί οι περισσότεροι έχουμε ph 7,5? :thumbup:

7,5 έχω βρε.. Κάποια στιγμή νόμιζα 8 .. Λάθος μέτρηση.. :))

Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το ενυδρείο έχει πολύ οξυγόνο σε όλα τα ύψη του βυθού γι αυτό ο μονομάχος μου κόβει βόλτες παντού και αράζει ώρες και κάτω..

Όμως παρατήρησα ότι μετα από 12 ώρες με το φως κλειστό δεν πολυ κατεβαίνει.. Κατεβαίνει αλλά δεν είναι όλη την ώρα κάτω.. Μάλλον επειδή τα φυτά πέρνουν οξυγόνο και βγάζουν Co2 με κλειστό φως ε? Ή λέω βλακείες..

- Παίδες λάμπα έλεγα να βάλω όχι στην οροφή για λόγους φυτων φωτοσύνθεσης κλπ αλλά έξω απο το ενυδρείο κάπου κοντά(στ πλάτη του ενυδρείου χαμηλά) μια χρωματιστή καθαρά για λόγους αισθητικής... και ρωτάω αν θα ενοχλεί τα ψάρια ή τα φυτά... μια απλή χρωματιστεί.. είτε led είτε neon..

Link to comment
Share on other sites

.....τα φυτά πέρνουν οξυγόνο και βγάζουν Co2 με κλειστό φως ε? Ή λέω βλακείες..

- Παίδες λάμπα έλεγα να βάλω όχι στην οροφή για λόγους φυτων φωτοσύνθεσης κλπ αλλά έξω απο το ενυδρείο κάπου κοντά(στ πλάτη του ενυδρείου χαμηλά) μια χρωματιστή καθαρά για λόγους αισθητικής... και ρωτάω αν θα ενοχλεί τα ψάρια ή τα φυτά... μια απλή χρωματιστεί.. είτε led είτε neon..

1. Σωστο.

2. Με ανοιχτο το μεγαλο φως δεν θα βλεπεις νομιζω κατι (εκτος κι αν εινα πολυ δυνατος ο εφφε-φωτισμος). Μονο οταν κλεισει θα φανει το led.

...Θα πάρω και μια αφίσα απο πίσω...
Καλο ειναι και ετσι. Συνηθιζεται να μην βαζουμε σε μονομαχο αφισα (ιδιως σκουροχρωμη) γιατι καθρεφτίζει και στρεσαρεται και κουραζεται το ψαρι με συνεχες flaring.

Τα ψηλα φυτα τα βαζουμε στην πλατη συνηθως. Τα εχεις μπροστα φυτεμενα?

Αν αποφασισεις να τα αλλαξεις, μη κανεις αναταραξεις στο βυθο. Δες αν γινεται να γυρισεις το ενυδρειο μπρος πισω, φερνωντας το θερμομετρο απο την αλλη μερια κλπ ή καλυτερα το θερμομετρο στο πλαινο τζαμι, να μην ειναι φατσα καρτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Σωστο.

2. Με ανοιχτο το μεγαλο φως δεν θα βλεπεις νομιζω κατι (εκτος κι αν εινα πολυ δυνατος ο εφφε-φωτισμος). Μονο οταν κλεισει θα φανει το led.

Καλο ειναι και ετσι. Συνηθιζεται να μην βαζουμε σε μονομαχο αφισα (ιδιως σκουροχρωμη) γιατι καθρεφτίζει και στρεσαρεται και κουραζεται το ψαρι με συνεχες flaring.

Τα ψηλα φυτα τα βαζουμε στην πλατη συνηθως. Τα εχεις μπροστα φυτεμενα?

Αν αποφασισεις να τα αλλαξεις, μη κανεις αναταραξεις στο βυθο. Δες αν γινεται να γυρισεις το ενυδρειο μπρος πισω, φερνωντας το θερμομετρο απο την αλλη μερια κλπ ή καλυτερα το θερμομετρο στο πλαινο τζαμι, να μην ειναι φατσα καρτα.

Ναι και εγώ δεν ήθελα να έχω τα φυτά φάτσα φόρα απλά έπρεπε να κάνω ολοκληρες αλλαγές για να μπούνε πίσω και με δυσκολεύει πολύ το φύτεμα γιατί τα κάνω λίγο κ0λος με τα νερά .. Επίσης δεν θέλω να τρομάξω το ψαράκι... Σε λίγο καιρό θα πάρω μερικά φυτά θα τα βάλω στα πλάγια.. και μετά θα φέρω πιο μπροστά την ανούμπια και θα πάω πίσω τις υπόλοιπες βαλσνεριες... Αλλά σιγά σιγά γιατί όποτε επιχειρώ να φυτέψω κάτι στο έδαφος τα κάνω λίγο σκ@τ@!! :)

Εντάξει ο μικρός τα σπάει...Έχει γυρίσει το ενυδρείο 100 βόλτες...

Φαινεται του αρέσει τρελά.. Πάει στο βυθό ψάχνει να ενοχλήσει τα σαλιγκάρια..μετά ανεβαίνει αράζει ανάμεσα στα φύλα τον φυτών και κάθετε... γιατί το κάνει αυτό?

Μέρα με την μερα ξεψαρώνει ο ψάρακας και ανακαλύπτει το χώρο του.. Είναι ξετρελαμένος με τα φυτά...

Ακόμα και με κλειστά τα φώτα πάντως το ενυδρείο δείχνει πως έχει πολύ οξυγόνο.. γιατί το ψάρι αράζει με τις ώρες τελικά στο βυθό.. και αυτό με ικανοποιεί δεν θα ήθελα να είναι συνέχεια στην επιφανεια..

Δεν του αρέσει η επιφάνει προτιμάει να αράζει στα φυτά.... και να είναι στην πλευρά του τζαμιού που εγώ αράζω να με κοιτάει!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

..μετά ανεβαίνει αράζει ανάμεσα στα φύλα τον φυτών και κάθετε... γιατί το κάνει αυτό?...

..... και να είναι στην πλευρά του τζαμιού που εγώ αράζω να με κοιτάει!!!!! :thumbup:

1. Το κανουν και γουσταρουν.

Δες τον δικο μου που εχει σκαλωσει η ουρα του σε ενα φυτο και γουσταρε και στεκοταν ετσι καμια ωρα, αφασια.

th_P3060063_resize.jpg

2. Δεν στο΄πα? :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μορφή!!!! Και εμένα πάει και σκαλώνει εσκεμένα την ουρά του σε σημεία...!

Άλλες φορές στο φίλτρο..

Πάντως ο μικρος απο χθες μέχρι σήμερα καμία σχέση..

χθες ήταν κρυμμένος δεν έβγαινε καθόλου.. Σήμερα δεν τον έχω χάσει από τα μάτια μου κάνει το ενυδρείο σβούρες!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...