Jump to content

Moorish Idol fish


Yautja

Recommended Posts

Καθώς έψαχνα στο δυκτιο για τους μελλοντικούς μου κατοίκους έπεσα πάνω σε αυτό το ψάρι και πραγματικά με άφησε αφονω. Είναι υπέροχο και θα ήθελα να μου πείτε αν μπαίνει σε reef ενυδρείο και ποιες είναι οι απαιτήσεις του.

Ευχαριστω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα….

Το Moorish Idol είναι από τα ψάρια που κανονικά δεν έπρεπε να πούλιουνται στο χόμπι πράγμα που έχουν καταλάβει οι ξένοι εισαγωγείς και δεν το προωθούν στις χώρες τους.Στην Ελλάδα φυσικά που τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά και εφόσον το αγοράζουν σε ευτελή τιμή κατά καιρούς εμφανίζεται.

Γιατί τα γράφω αυτά μπορεί να απορήσεις. Είναι ένα ψάρι με ποσοστά θνησιμότητας 99%,που από τι ξέρω οι χομπιστες που το έχουν κρατήσει στην ζωή είναι ελάχιστοι και στα συστήματα τους μπορούσαν να του παρέχουν τους ζωντανούς σπάγκους που τόσο έχει ανάγκη. Πρόσφατα άκουσα κάποιον Έλληνα χομπιστα που ισχυριζόταν ότι το ταΐζε flakes όταν ζήτησα κάποιες photo η το να δω το ψάρι μου απάντησε ότι δεν το έχει ποια και βάση αυτόν δεν μπορώ να λάβω την πηγή αξιόπιστη. Από την άλλη στεναχωριέμαι όταν βλέπω παιδιά που ξεκινάνε τώρα το χόμπι να τους φορτώνουν και αυτό το ψάρι καθώς είναι αδαείς και να απογοητεύονται μετά από την απώλεια του….

Αν έχεις άλλα ψάρια κατά νου καλό είναι να μας τα πεις(Διάθεση για βοήθεια υπάρχει απεριόριστη) αλλά μακριά από αυτό το ψάρι… :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..... :)

Ευχαριστω φιλε TAN μαλλον με γλυτωσες απο μια κακη αγορα...

Υπαρχουν καποια ψαρια reef safe που μπορω να βαλω σε ενα νεο tank και να ανταποκρινονται σε λογικες απαιτησης για εναν αρχαριο στο Θαλασσινο σαν και μενα...

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..... :)

Ευχαριστω φιλε TAN μαλλον με γλυτωσες απο μια κακη αγορα...

Υπαρχουν καποια ψαρια reef safe που μπορω να βαλω σε ενα νεο tank και να ανταποκρινονται σε λογικες απαιτησης για εναν αρχαριο στο Θαλασσινο σαν και μενα...

:D

1002[/snapback]

Βεβαιως υπαρχουν, απο εκει και περα το μονο που πρεπει να ξερουμε ειναι τα λιτρα σου για να μπορεσουμε να σου προτεινουμε οτι καλυτερο! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ΤΑΝ ότι το Idol δεν πρέπει να το αγοράζουμε. :D

Αυτό το ψάρι πρέπει να το αφήνουν ήσυχο στο φυσικό του περιβάλλον γιατί όσο

και να προσπαθήσει κανείς δεν πρόκειται να φάει και σε λίγο καιρό θα πεθάνει. :rolleyes:

Ειναι κρίμα να καταδικάζεις σε θάνατο ένα τόσο υπέροχο πλάσμα. :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα,πρωτη φορα που γραφω σε αυτο το forum!το moorish idol ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου ψαρια,προσφατα επισκεφτηκα ενα καταστημα με κοραλια στην γερμανια και στο ενυδρειο με τα sps ειχαν 5-6 απο αυτα,επειδη εχω ακουσει και εγω οτι ειναι δυσκολο να ταισεις ενα τετοιο ψαρι ρωτησα τι τα ταιζουν και ο τυπος εριξε flakes και εφαγαν κανονικοτατα!επισεις ενα καταστημα στην θεσ/νικη εχει ενα τετοιο το οποιο τρωει flakes (το εχω δει)αλλα το δινει λιγο ακριβα,και απο οτι ξερω δεν ειναι reefsafe :)

Link to comment
Share on other sites

Φωτη και Κωστα αν και έχω εκφράσει πιο πάνω την θέση μου σχετικά με τα Moorish Idol παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρoν post από το reef central… :)

http://reefcentral.com/forums/showthread.p...threadid=607477

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπερα!ειναι η πρωτη φορα που γραφω και ειμαι πολυ χαρουμενος για την αποφαση που πηρα(να ξεκινησω ενα reef 400Λ)ποια ψαρια ειναι καλυτερα για αυτην την πρωτη μου επαφη με τον χωρο?

Link to comment
Share on other sites

Θα με βρείτε και εμένα σύμφωνο με τις αναφορές του Φίλου μας ΤΑΝ.

Παλαιώτερα είχα προσπαθήσει αρκετές φορές να διατηρήσω ένα τέτοιο ψάρι. Όλες, οι προσπάθειες, ήταν αποτυχημένες παρόλο που αρκετά από αυτά τα ψάρια έτρωγαν κατεψυγμένη τροφή.

Οι διατροφικές του ανάγκες είναι πολύ μεγάλες, που είναι αδύνατο να καλυφθούν με τις γνωστές μας τροφές. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υποστρέφει συνεχώς και να καταλήξει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Όσο για την ασφάλεια σε reef, θεωρείται reef safe με επιφύλαξη.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αν γινεται μπωρει καποιος να μου πει τι εννωουμε οταν λεμε

reef safe.Ευχαριστω και συγνωμη ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοούμε ψάρια που μπορούμε να βάλουμε σε ένα ενυδρείο με κοράλλια χωρίς να φοβόμαστε μήπως τα κοράλλια μας γίνουν τροφή για τα ψάρια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

reef safe νομιζω χωριζονται σε δυο κατηγοριες αυτα που δεν τρωνε κοραλια και αυτα που δεν τρωνε τα ψαρια που ζουνε με τα κοραλια πχ. lion

Έγινε επεξεργασία - WATER_INN
Link to comment
Share on other sites

reef safe νομιζω χωριζονται σε δυο κατηγοριες αυτα που δεν τρωνε κοραλια και αυτα που δεν τρωνε τα ψαρια που ζουνε με τα κοραλια πχ. lion

Σωστα...και ισως εχουμε και μια ακομα κατηγορια....αυτα που δεν τρωνε κοραλλια ή ψαρια αλλα τρωνε αλλα χρησιμα ασπονδυλα του ενυδρειου μας οπως για παραδειγμα γαριδες!

Το θεμα reef safe ειναι πραγματικα ευρη και μπερδεμενο αφου καποιος μπορει να εχει ανετα ενα ενυδρειο με υπεροχα κοραλλια και ενα Lionfish και να μην τον πειραζει αφου δεν εχει μικρα ψαρια, ενω καποιος αλλος μπορει να μην θεωρει ασφαλες το ιδιο ψαρι καθως στο ενυδρειο του υπαρχουν πολλα μικροψαρα...

Τα παντα ειναι θεμα σχεδιασμου και προτιμησης ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...