Jump to content

συχνές αλλαγές νερού,καλό ή κακό?


Recommended Posts

οι συχνές αλλαγές του νερού κάνουν καλό ή κακό?

στις αρχές έκανα αλλαγές του νερού κάθε 2-3 ημέρες περίπου 5-10%.μου είπανε απο το κατάστημα που ψωνίζω ότι είναι λάθος.χαλάω την βιολογία και είναι αντιοικολογικό(και κατεπέκταση πολυδάπανο λόγο προσθήκης αντιχλωρίου και βακτιριδίων)

ποιά είναι η γνώμη σας?υφηστανται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσαμε ολοι μας να αλλαζουμε εστω ενα λιτρο νερο καθε μερα................................... :)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δύσκολο.πάνω απο 5' δεν σου πέρνει...

άρα πιστέυεις ότι είναι σωστές οι συνεχείς αλλαγές

εγώ το έκανα επειδη έχω βρώμικο χαληκι(έχω ανοίξει άλλο θέμα σχετικά με αυτο)

Link to comment
Share on other sites

φρεσκο νερο ποτε δεν κανει κακο μεσα σε εναν ενυδρειο :) απλα δεν θελουμε υπερβολες του τυπου 80-90% καθε μερα γιατι θα εχουμε θεμα με βιολογια .

Link to comment
Share on other sites

αν ακους τους καταστηματαρχες σωθηκες.

Αν και οι αλλαγες νερου (ποσοητα/συχνοτητα) εξαρταται απο την καθε περιπτωση ωστοσο κατα κανονα εφαρμοζεται εβδομαδιαια κατα 20-30%. Εσυ λοιπον ακολουθεις αυτον τον κανονα σε περισσοτερες δοσεις.

Τα περι αντιοικολογικου και πολυδαπανου απαξιω να σχολιασω.

ΥΓ δεν νομιζω να βαζεις βακτιριδια σε καθε αλλαγη νερου ????

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι εχει το κακο οτι αφηνει να περναει η βρωμια και να κατακαθεται στον πατο του ενυδρειου.

Καθιερωσε καθε 15 μερες αλλαγη και σκουπα βυθου.

Link to comment
Share on other sites

αν ακους τους καταστηματαρχες σωθηκες.

Αν και οι αλλαγες νερου (ποσοητα/συχνοτητα) εξαρταται απο την καθε περιπτωση ωστοσο κατα κανονα εφαρμοζεται εβδομαδιαια κατα 20-30%. Εσυ λοιπον ακολουθεις αυτον τον κανονα σε περισσοτερες δοσεις.

Τα περι αντιοικολογικου και πολυδαπανου απαξιω να σχολιασω.

ΥΓ δεν νομιζω να βαζεις βακτιριδια σε καθε αλλαγη νερου ????

σε κάθε αλλαγή βάζω βακτήρια.χρεισημοπιώ το stability της Seachem.ποιά η γνώμη σας για το προιόν?

με ποια συχνότητα πρέπει να το ρήχνω.

είναι πρόβλημα το ότι σε κάθε αλλαγή έρηχνα?

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι εχει το κακο οτι αφηνει να περναει η βρωμια και να κατακαθεται στον πατο του ενυδρειου.

Καθιερωσε καθε 15 μερες αλλαγη και σκουπα βυθου.

μηπως είναι μεγάλο το διάστημα 15 μέρες?τι ποσοστο νερού αφερώ?βακτήρια σε κάθε αλλαγή?

κάνω τόσο συχνές αλλαγές γιατί έχω βρώμηκο χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το ποσο συχνα θα κανεις αλλαγες εχει να κανει με διαφορους παραγοντες

* ποσα λιτρα εισαι

*τι ψαρια εχεις μεσα

*ποσες φορες ταιζεις - τι ταιζεις

Γνωμη μου ειναι οτι το ποσο συχνα πρεπει να κανεις αλλαγη θα στο δειξουν οι μετρησεις σου .

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε αλλαγή βάζω βακτήρια.χρεισημοπιώ το stability της Seachem.ποιά η γνώμη σας για το προιόν?

με ποια συχνότητα πρέπει να το ρήχνω.

είναι πρόβλημα το ότι σε κάθε αλλαγή έρηχνα?

το συγκεκριμενο προΙον δεν το γνωριζω.

Ωστοσο εκεινο που γνωριζω ειναι οτι οντως ειναι αντιοικονομικο να ριχνεις τετοια ζουμια. Δεν προσφερουν απολυτως τιποτα. Εκτος απο το να γεμιζουν τις τσεπες καποιων....

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το ποσο συχνα θα κανεις αλλαγες εχει να κανει με διαφορους παραγοντες

* ποσα λιτρα εισαι

*τι ψαρια εχεις μεσα

*ποσες φορες ταιζεις - τι ταιζεις

Γνωμη μου ειναι οτι το ποσο συχνα πρεπει να κανεις αλλαγη θα στο δειξουν οι μετρησεις σου .

δεν έχω κάνει μετρήσεις.... :)

για να μην ανοίξω άλλο θέμα μπορείτε να με βοηθήσετε?

60λ

3 μπαλλούν μόλλυ

4 πιγκοίνους

1 μονομάχος

~25 νεογέννητα μπαλλούν μόλλυ.

τα ταίζω flakes 2-3 φορές,τόσο ώστε να καταναλωθεί σε σχεδόν άμεσσα(λιγότερο απο 30'') δεν πεφτει σχεδόν ποτέ στον πηθμένα φαγητό

Link to comment
Share on other sites

μηπως είναι μεγάλο το διάστημα 15 μέρες?τι ποσοστο νερού αφερώ?βακτήρια σε κάθε αλλαγή?

κάνω τόσο συχνές αλλαγές γιατί έχω βρώμηκο χαλίκι

30%

Link to comment
Share on other sites

οι συχνές αλλαγές του νερού κάνουν καλό ή κακό?

στις αρχές έκανα αλλαγές του νερού κάθε 2-3 ημέρες περίπου 5-10%.μου είπανε απο το κατάστημα που ψωνίζω ότι είναι λάθος.χαλάω την βιολογία και είναι αντιοικολογικό(και κατεπέκταση πολυδάπανο λόγο προσθήκης αντιχλωρίου και βακτιριδίων)

ποιά είναι η γνώμη σας?υφηστανται κάτι τέτοιο?

Αγορασε ενα μπουκαλι seachem prime κοστιζει κοντα στα 10 ευρο , ενα καπακι ειναι για 200 λιτρα νερο ..... και εκτος αυτου δεν ειναι μονο αντιχλωριο ....

Product Description

Prime® is the complete and concentrated conditioner for both fresh and salt water. Prime® removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime® converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime® may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime® detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them. It will also detoxify any heavy metals found in the tap water at typical concentration levels. Prime® also promotes the production and regeneration of the natural slime coat. Prime® is non-acidic and will not impact pH. Prime® will not overactivate skimmers. Use at start-up and whenever adding or replacing water.

Aπο εκει μονο μειωνεις το κοστος κατακορυφα .

Μετα για να μην μπλεκεις με βακτηρια και ιστοριες βαλε μια αγγελια για μπολι μηπως μπορει να σου δωσει καποιος . ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΠΟΛΙ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο προΙον δεν το γνωριζω.

Ωστοσο εκεινο που γνωριζω ειναι οτι οντως ειναι αντιοικονομικο να ριχνεις τετοια ζουμια. Δεν προσφερουν απολυτως τιποτα. Εκτος απο το να γεμιζουν τις τσεπες καποιων....

μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?τα βακτήρια είναι πολύ συμαντικά για την βιολογία,και την μείωση αμμωνίας-νιτρικών.

πιστεύεις ότι είναι άχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?τα βακτήρια είναι πολύ συμαντικά για την βιολογία,και την μείωση αμμωνίας-νιτρικών.

πιστεύεις ότι είναι άχρηστο?

Αφου στρωσει το φιλτρο σου και ειναι επαρκες,δεν νομιζω οτι χρειαζονται

Link to comment
Share on other sites

μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?τα βακτήρια είναι πολύ συμαντικά για την βιολογία,και την μείωση αμμωνίας-νιτρικών.

πιστεύεις ότι είναι άχρηστο?

Πεταμενα λεφτα ΙΜΟ :)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασε ενα μπουκαλι seachem prime κοστιζει κοντα στα 10 ευρο , ενα καπακι ειναι για 200 λιτρα νερο ..... και εκτος αυτου δεν ειναι μονο αντιχλωριο ....

Product Description

Prime® is the complete and concentrated conditioner for both fresh and salt water. Prime® removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime® converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime® may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime® detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them. It will also detoxify any heavy metals found in the tap water at typical concentration levels. Prime® also promotes the production and regeneration of the natural slime coat. Prime® is non-acidic and will not impact pH. Prime® will not overactivate skimmers. Use at start-up and whenever adding or replacing water.

Aπο εκει μονο μειωνεις το κοστος κατακορυφα .

Μετα για να μην μπλεκεις με βακτηρια και ιστοριες βαλε μια αγγελια για μπολι μηπως μπορει να σου δωσει καποιος . ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΠΟΛΙ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ

άρα η γώμη σου να καταργήσω το αντηχλωριο(JBL) και τα βακτήρια (stability - seachem) και να τα αντικαταστησω με το prime.σωστα?

θα το χρησημοποιώ σε κάθε αλλαγή νερού και θα ρήχνω τόσο όσο αντοιστηχεί στα λίτρα που αλλάζω?

Link to comment
Share on other sites

άρα η γώμη σου να καταργήσω το αντηχλωριο(JBL) και τα βακτήρια (stability - seachem) και να τα αντικαταστησω με το prime.σωστα?

θα το χρησημοποιώ σε κάθε αλλαγή νερού και θα ρήχνω τόσο όσο αντοιστηχεί στα λίτρα που αλλάζω?

Η γνωμη μου ειναι ενα μπουκαλι prime αντι για για αυτο που εχεις τωρα και αντι για βακτηρια ζητα μπολι απο καποιον χομπιστα .Στα 60 λιτρα που εχεις ενα μπουκαλι prime θα σε βγαλει για πολληηηηηηηηηηηηη καιρο

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι ενα μπουκαλι prime αντι για για αυτο που εχεις τωρα και αντι για βακτηρια ζητα μπολι απο καποιον χομπιστα .Στα 60 λιτρα που εχεις ενα μπουκαλι prime θα σε βγαλει για πολληηηηηηηηηηηηη καιρο

τι είναι το μπολι?

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το μπολι?

Μπολι ειναι ετοιμες αποικιες βακτηριων που παιρνουμε απο αλλο ενυδρειο για να βαλουμε στο ενυδρειο μας.

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοείς στρωμένο νερο....σωστα?σε τι ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

Μπολι ειναι ετοιμες αποικιες βακτηριων που παιρνουμε απο αλλο ενυδρειο για να βαλουμε στο ενυδρειο μας.

τι μορφή είχει?πώς το ζητάω?τι κόστος έχει?

Link to comment
Share on other sites

τι μορφή είχει?πώς το ζητάω?τι κόστος έχει?

με πληγωνεις .... :)

Δεν το ζητας απο πετ σοπ .

Κοστος ΤΣΑΜΠΑ

Μορφη . μερικα ( μακαρονια - σιποραξ - βιολογικο υλικο ) και λιγη μουργα απο το φιλτρο ειναι οτι πρεπει :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι!

Πρώτα από όλα πρέπει να μας πεις και τι φίλτρο έχεις και τι υλικά έχει μέσα..

Αν έχεις εσωτερικό πχ χωρίς βιολογικό υλικό θα πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές νερού μην σου πω να διώξεις και ψάρια..

Αν έχεις εξωτερικο.. (μεγάλος κάδος) και καλά υλικά (siporax) αλλάζει το πράμα..

Τα βακτήρια δεν χρειάζονται να τα ρίχνεις καθόλου απο τη στιγμή που έχεις στρωμμένο φίλτρο/ενυδρείο.

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις αντιχλώριο το ίδιο χρησιμοποιώ κι εγώ. Είναι συμπηκνωμένο και αρκετά οικονομικό θα έλεγα.

:)

Link to comment
Share on other sites

με πληγωνεις .... :)

Δεν το ζητας απο πετ σοπ .

Κοστος ΤΣΑΜΠΑ

Μορφη . μερικα ( μακαρονια - σιποραξ - βιολογικο υλικο ) και λιγη μουργα απο το φιλτρο ειναι οτι πρεπει :)

είσαι θεός σε ευχαριστώ πολύ και ζητώ συγνώμη αν σας πρίζω με τις απορείες μου και τα πολλά θέματα που έχω ανοίξει.

είμαι πολύ νεος στο χομπυ,και το λατρεύω!θέλω να τα μάθω όλα και να έχω ένα ωραίο ενυδρείο.

κατά καιρούς ακούω διάφορες απόψεις και με έχουνε μπερδέψει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...