Jump to content

ΚΟΡΑΛΙΑ


alex

Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΚΟΡΑΛΙΑ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΤΡΟΦΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα γραφε με μικρα ελληνικα.

Δωσε πληροφοριες για το ενυδρειο .. Κοραλλια , μ****α? σκληρα? για να σε βοηθησουμε για τα σωστα σκευαμαστα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν ειμαι σιγουροσ τη να βαλω. θελω καποια που να ειναι ανθεκτικα και ομορφα. στο παρλθον ειχα παρει κατι πανακριβα και μετα απο 7 μηνεσ :D:) πεθαναν . ακομα εχω ενυδρειο rio 125 και sump 50 λιτρα. απο ψαρια+ασπονδιλα εχω 1 clown percula 1 αστερια 1 Longspine Black Urchin 2 chromis 3 cardinals 1 damsel 1 βελοσ 2 gobby 1 εριμιτι 1 γιατρο (wrasse).....αυτα :D επεισησ βαζω trace element reef trace reef plus reef complete

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική... το κάθε είδος έχει και διαφορετικές ανάγκες, τόσο από διατροφή όσο και από τις κατάλληλες συνθήκες σε φωτισμό και κυκλοφορία, και το πρώτο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι το όχι τι θα τα ταΐσεις, αλλά αν το ενυδρείο σου είναι ικανό να φιλοξενήσει κοράλλια.

Εφ όσον καταλήξεις σε κάποια και ποια, επιλέγεις μια σειρά τροφών των εταιριών: KENT, TROPIC MARIN, SEACHEM..κλπ και είστε όλοι ευτυχισμένοι !!!

Το ενυδρείο σου όμως είναι αρκετά μικρό και απ ότι βλέπω είναι αρκετά γεμάτο από ζωντανά σύμφωνα με τα λίτρα του.

Θα ήταν καλό να μας έγραφες και τον βασικό του εξοπλισμό σε φωτισμό, κυκλοφορία, ποσότητα βράχου, φιλτράρισμα κλπ, καθώς και τις ρουτίνες που ακολουθείς, ώστε να έχουμε μια εικόνα.

Το ότι έχασες τα πανάκριβα κοράλλια μπορεί να ευθυνόταν ο ελλιπείς εξοπλισμός για την υποστήριξη που απαιτούν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα skimmer sera για 400 λιτρα hang on αραγωνιτι περιπου 4 cm μεσα στο ενυδρειο λειτουργουν 2 φιλτρα για 200 λιτρα και ενα power head για 1000 λιτρα βραχο πρεπει να εχω 10 κιλα μπορει και παραπανω ακομα εχω μια τροφι για κοραλια tropic marin zootoon απο φιλτρα εχω ενα εξωτερικο και sump .....................ποτε στην ζωη μου δεν εχω κανει test και φωτισμοσ 2 blue lamp

Έγινε επεξεργασία - alex
Link to comment
Share on other sites

.....................ποτε στην ζωη μου δεν εχω κανει test και φωτισμοσ 2 blue lamp

και μέ τι τρόπο παρακολουθείς την σωστή ποιότητα του νερού ???

Link to comment
Share on other sites

με κανεναν......... :).....γιατι οταν εχεισ μονο ψαρια δεν χρειαζετε :D τωρα ομωσ που 8α βαλω κοραλια θα παρω test βαλιτσακι που τα εχει ολα :D

Link to comment
Share on other sites

........ποτε στην ζωη μου δεν εχω κανει test και φωτισμοσ 2 blue lamp

Ε τώρα το θέλεις το.. "αστειάκι" σου !!!....

Με Ταρό ή με το φλιτζάνι του καφέ βλέπεις τις παραμέτρους του νερού?

Αυτό φίλε μου είναι ένα από τα σημαντικότερα που πρέπει να κοιτάμε.....

Και ο φωτισμός σου είναι ανεπαρκείς για κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια :D παντωσ ποτε δεν μου εχουν πεθανει τα ψαρια τα εχω εδω και 2 χρονια .................γιατι ο φωτισμοσ ειναι ανεπαρκης????????????

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια (εξαρτάται και από το είδος) έχουν περισσότερες ανοχές στις παραμέτρους του νερού, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν ενοχλούνται και τελικά σε βάθος χρόνου μειώνεται ο χρόνος ζωής τους.

Αντίθετα τα κοράλλια και ειδικά τα σκληρά δεν έχουν αυτές τις ανοχές και αυτός θα είναι ο λόγος που έχασες αυτά που είχες.

Επίσης τα κοράλλια έχουν υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό, τόσο σε ένταση όσο και σε χρωματική θερμοκρασία (Kelvin) και το μπλε που έχεις καλύπτει μόνο ένα φάσμα των αναγκών τους.

Link to comment
Share on other sites

αρα τι αλλα πραγματα χρειαζεται να παρω ??? ....................... επισεισ εχω ενα Longspine Black Urchin αμα βαλω κοραλια θα τα φαει ???? προσ το παρον γδερνει τισ μετρεσ και τρωει την αλγη επεισησ 2 κοραλια που εχω δεν τα ακουμπα........ :D ακομα μηπωσ ξερεισ κανεισ κανα φτηνω βαλητσακι με test

Έγινε επεξεργασία - alex
Link to comment
Share on other sites

τα τεστ πού έπρεπε να έχεις αγοράσει, και θα το κάνεις το συντομότερο είναι τα ΝΗ3 - ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PH, KH, CA, MG, PO4 ....

H γνώμη μου είναι να μη πάρεις πακέτο σε βαλιτσάκι, αλλά μεμονομένα και σε υγρή μορφή....

μια αξιόπιστη μάρκα είναι η salifert...

Link to comment
Share on other sites

....μια αξιόπιστη μάρκα είναι η salifert...

:D

Και για μη παιδεύεσαι με τις οδηγίες (αν τελικά αγοράσεις αυτά) υπάρχουν εδώ σε πολύ πρακτική μορφή που σου εξηγούν τα βήματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ .... :D αλλα που 8α τα βρω οπου και να παω βρισκω sera tetra jbl κλπ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολουσ...............................θα ξαναμιλησουμε οταν 8α κανω τα τεστ να μου πειτε αν ειναι ενταξη.............................αλλη μια σοβαρη ερωτηση ειναι αν ξερεται καταστηματα στην ελλαδα αλλα στο ιντερνετ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...