Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 350Ν ΛΤ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ??Κ ΠΟΣΟ? ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΝ ΕΤΑΙΡΙΑ JUWEL Κ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ DOLPHIN.ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ?Κ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ Κ ΠΟΙΑ ΥΛΙΚΑ?????????ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΠΩΣ Κ ΠΩΣ !!ΕΠΕΙΓΩΝ!!!ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ!! ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΕΣ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΚΑΝΕ Μ ΑΠΑΝΤΗΑΣΑΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 350Ν ΛΤ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ??Κ ΠΟΣΟ? ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΝ ΕΤΑΙΡΙΑ JUWEL Κ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ DOLPHIN.ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ?Κ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ Κ ΠΟΙΑ ΥΛΙΚΑ?????????ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΠΩΣ Κ ΠΩΣ !!ΕΠΕΙΓΩΝ!!!ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ!! ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΕΣ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΚΑΝΕ Μ ΑΠΑΝΤΗΑΣΑΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....

  1. 1. Γραφε με μικρα γραμματα.
  2. 2. Συνηθως καθε μηνα το 10% του συνολικου ογκου νερου.Το συστημα σου με τις μετρησεις θα σου δειξει καθε ποτε.
  3. 3. Τι υλικα εχεις μεσα στα φιλτρα σου?
  4. 4. Και το κυριοτερο τι ειδος ειναι fish only η reef?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 350Ν ΛΤ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ??Κ ΠΟΣΟ? ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΝ ΕΤΑΙΡΙΑ JUWEL Κ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ DOLPHIN.ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ?Κ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ Κ ΠΟΙΑ ΥΛΙΚΑ?????????ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΠΩΣ Κ ΠΩΣ !!ΕΠΕΙΓΩΝ!!!ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ!! ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΕΣ ΑΛΛΑ ΔΝ ΕΚΑΝΕ Μ ΑΠΑΝΤΗΑΣΑΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....

Γεια σου φιλε μου, οσον αφορα το καθε ποτε εξαρταται απο σενα. 10% νερου καθε βδομαδα η 30% μια στο μηνα.Οσο για τα φιλτρα πες μας τι υλικα εχεις στο καθενα ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

  1. 1. Γραφε με μικρα γραμματα.
  2. 2. Συνηθως καθε μηνα το 10% του συνολικου ογκου νερου.Το συστημα σου με τις μετρησεις θα σου δειξει καθε ποτε.
  3. 3. Τι υλικα εχεις μεσα στα φιλτρα σου?
  4. 4. Και το κυριοτερο τι ειδος ειναι fish only η reef?

εχω ανθρακα, μακαρονια σιποραχ, υαλοβαμβακα..κ χοντρο σφουγγαρι,. ενω στο εσωτερικο juwel ανθρακα πρασινο βιλογικο σφουγγαρι, υαλοβμβακα,χοντρο σφουυγαρι...το ενυδρειο ειναι μονο ψαρια, αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τα φιλτρα καθε ποτε να καθαριζω κ καθε ποτε να αγοραζω καινουργια..σασ παρακαλω..-)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ μην επαναλαμβάνετε ως αντιπαράθεση, την ίδια ερώτηση κάτω απο κάθε μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου ζωντανο βραχο, θα πρεπει να εχεις πολυ βιολογικο υλικο στα φιλτρο σου για να υποστιριξει το ενυδρειο σου! το κακο σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι θα εχεις συνεχως αυξημενα νιτρικα....αν τα νιτρικα σου δεν ξεπερνανε τα 30-40 εισαι οκ με τα ψαρια. καλο ειναι το ενυδρειακο βαμβακι και τα σφουγγαρια να τα ξεπλενεις καθε βδομαδα.

τωρα για τις αλλαγες νερου θα σου προτεινα εβδομαδιαιες αλλαγες του 20% του συνολικου ογκου του ενυδρειου σου μονο και μονο για να κρατας τα νιτρικα σου χαμηλα! υπαρχουν χομπιστες που κανουν συχνες αλλαγες αλλα και αλλοι που τις καθυστερουν αρκετα, αυτο ομως επικροτει οτι το ενυδρειο εχει σωστες υποδομες.

ξεκινα το διαβασμα πριν κανεις το οτιδηποτε απο εδω και περα....και ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Έγινε επεξεργασία - paris_athens
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...