Jump to content

Στησιμο μετα από ασθένεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, πριν μέρες (περίπου μια εβδομάδα) παρατήρησα κάποια άσπρα σημάδια στα ψαράκια μου. Στην αρχή πίστεψα ότι ήταν Ich. Από την πρώτη μέρα της παρατήρησης βέβαια πήγα σε μαγαζί και πήρα φαρμακάκι (protozin της waterlife). Διάβασα τις οδηγίες και είδα ότι ήταν και για oodinium μιας και διαβάζοντας κατάλαβα ότι οι δυο ασθένειες έμοικαζαν μεταξύ τους. Βέβαια όλα τα ψαράκια είχαν την ίδια κατάληξη. Και φυσικά βγάζοντάς τα από το νερό είχαν πάνω τους ένα χνούδι (χαρακτηριστικό της ασθένειας). Τώρα θέλω να ξαναρχίσω πάλι το στήσιμο. Θα πρέπει να βάλω κάποιο φάρμακο για απολύμανση; Πόσες μέρες θα πρέπει να περιμένω για να τοποθετήσω πάλι ψάρια. Το φίλτρο θα πρέπει απλά να το πλύνω στο ενυδρείο ή θα πρέπει να κάνω και κάτι άλλο. Το φίλτρο είναι εσωτερικό της juwel με substrat σφουγγάρι και υαλοβάμβακα. Μέσα στο ενυδρείο έχω φυτά και στο βυθό υπόστρωμα λίπασμα και από πάνω ενυδρειακή λευκή άμμο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Το ενυδρείο στρώθηκε με αμμωνία βοηθούμενο με βακρηρια protozyn και το πρώτο ψάρι τοποθετήθηκε ύστερα από 2-2,5 μήνες.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια μου δώσετε.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ανθρακα για 3-4 ημερες(μετα να τον βγαλεις) να τραβηξει το φαρμακο,κανε μια καλη αλλαγη

νερου και ριχνε ετοιμα βακτηρια για να ενισχυσεις την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ανθρακα για 3-4 ημερες(μετα να τον βγαλεις) να τραβηξει το φαρμακο,κανε μια καλη αλλαγη

νερου και ριχνε ετοιμα βακτηρια για να ενισχυσεις την βιολογια.

Το νερό θα είναι απαλλαγμένο από το παράσιτο του oodinium; Δεν γνωρίζω αν και με ποιες συνθήκες καταστρέφεται. Αλλαγη νερού (σχεδόν 100%) έχω κάνει ήδη, με το που μου ψόφησε και το τελευταίο ψαράκι. Τώρα έχω ρίξει λίγη τροφή και λίγη αμμωνία και έχω προσθέσει βακτήρια. Θα χρειαστώ μόνο άνθρακα; Ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν συνεχισεις την θεραπεια και ανεβασεις την θερμοκρασια στους 30 βαθμους πιστευω να

απολυμανθει το ενυδρειο.Μετα κανεις την διαδικασια που σου ανεφερα στο προηγουμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...