Jump to content

παιδια διαφωτιστε μας μια και καλη


Recommended Posts

εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=3100

λεει οτι τα κοριντορας πανε με γκαπι και μαλιστα οτι ειναι οι ιδανικοι συγκατικοι: Εάν το νερό είναι αλατισμένο

στο ενυδρείο με τα guppy, επιλέξτε ψάρια που ανέχονται αυτό το περιβάλλον. Το

γατόψαρο Corydoras αποτελεί άριστο συγκάτοικο με τα guppies. Επίσης το αλμιρό νερό

δεν τα επηρεάζει.

ολοι μου εχεται πει οτι δεν πανε και απο το index αυτο προκυπτει.

τελικα τι ισχυει?

ευχαριστω παιδες!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ομολογήσουμε πως το άρθρο έχει μία μικρή ατέλεια η οποία οφείλεται στην μη αποσαφήνιση κάποιων πραγμάτων.

Τα Corydoras καταρχήν είναι μία τεράστια οικογένεια γατόψαρων, που ζουν σε διαφορετικά μέρη και έχουν διαφορετικές απαιτήσεις στην ποιότητα του νερού τους. Παλιότερα (3-5 χρόνια πριν) όταν λέγανε Corydoras εννοούσαν ως επί τω πλείστον τα Aeneus, όπου είναι μεν ανθεκτικά ψάρια, αλλά και οι απαιτήσεις τους δεν είναι τόσο ιδιαίτερες σε θέμα σκληροτήτων. Ένα το κρατούμενο των Corydoras...

Τα γκάπυ είναι ψάρια ανθεκτικά και με τεράστιο εύρος αντοχής στο θέμα ποιότητας νερού. Μπορούν να ζήσουν και να αναπαραχθούν από PH 5.5-6 έως και 8.5. Μέσα σε αυτό το εύρος μπορούμε να βρούμε την κοινή γραμμή που μπορεί να ενώσει την συμβίωση των 2 ειδών. Σε καμία των περιπτώσεων αν ρίχνουμε αλάτι στο νερό δεν πρέπει να έχουμε Corydoras.

Τέλος να αναφέρω πως πέραν όλων των άλλων, μέρα με την μέρα, υπάρχουν πολλά νέα πράγματα που ανακαλύπτονται και μαθαίνονται πάνω στο χόμπι μας, είτε όσον αφορά τον εξοπλισμό, είτε τις συνθήκες που ζουν τα ψάρια, είτε την συντήρησή τους κ.ο.κ.

Το άρθρο που παραθέτεις είναι ένα αξιόλογο άρθρο που θέλει απλά κάποιες αποσαφηνίσεις για να γίνει τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που παραθέτεις είναι ένα αξιόλογο άρθρο που θέλει απλά κάποιες αποσαφηνίσεις για να γίνει τέλειο!

για αυτο και ρωτησα, ειναι ολα τοσο κατατοπιστικα και αυτο μονο μου κεντρισε το ενδιαφερον...

ευχαριστω φιλε μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...