Jump to content

Είναι Πόσιμο Το Σκέτο Νερό Της Όσμωσης?


Recommended Posts

Φίλε μου σταμάτησα να διαβάζω το άρθρο ως μη αξιόπιστο από το σημείο που λέει ότι: Απιονισμένο ορίζεται το νερό που δεν έχει καθόλου μέταλλα όπως είναι το νερό της απόσταξης ή της αντίστροφης όσμωσης πράγμα που δεν ισχύει! Δώσε βάση στα ανόργανα και οργανικά ιχνοστοιχεία εκεί είναι το κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό?   Μόλις το νερό φτάνει στο στομάχι, τα οξέα του εξουδετερώνουν το PH του νερού γι 'αυτό πραγματικά δεν έχει σημασία και δεν επηρεάζουν το αίμα σας ή το pH του σώματός σας ούτε στο ελάχιστο. Ακόμα κι αν πιείτε όξινο νερό, τη στιγμή που θα φτάσει στο έντερο, όπου απορροφάται, έχει καταστεί αλκαλικό με τις εκκρίσεις του παγκρέατος μαζί με το υπόλοιπο του περιεχομένου του στομάχου.

Έτσι, ουσιαστικά η έννοια του «αλκαλικού νερού» δεν υφίσταται

Link to comment
Share on other sites

In this chapter, demineralised water is defined as water almost or completely free of dissolved minerals as a result of distillation, deionization, membrane filtration (reverse osmosis or nanofiltration), electrodialysis or other technology

 

μάλλον έγινε λάθος στη μετάφραση γτ δε λέει αυτό. δεν επιμένω όμως αν το θεωρείς μη αξιόπιστο :)

Link to comment
Share on other sites

In this chapter, demineralised water is defined as water almost or completely free of dissolved minerals as a result of distillation, deionization, membrane filtration (reverse osmosis or nanofiltration), electrodialysis or other technology

 

μάλλον έγινε λάθος στη μετάφραση γτ δε λέει αυτό. δεν επιμένω όμως αν το θεωρείς μη αξιόπιστο :)

Αυτό που έγραψα κατάλαβα δεν είναι και τα αγγλικά  μου κάτσε καλά! άρα δεν λέει αυτό που κατάλαβα?

Έγινε επεξεργασία - xenofonlive
Link to comment
Share on other sites

de-mineralised->minerals

de-ionised->ions

νερό χωρίς άλατα (μέταλλα, μεταλλικά άλατα, ορυκτά άλατα) ως αποτέλεσμα απόσταξης, απιονισμού κτλ. δεν ξέρω αν εξακολουθεί να ισχύει αυτό που έλεγες, η δική μου ένσταση ήταν μόνο στη μετάφραση

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταλλικά άλατα του νερού είναι άχρηστα και επικίνδυνα για την υγεία μας.Είναι ανόργανα τα άλατα του νερού δεν αφομοιώνονται από τον οργανισμό μας και κατακάθονται στα όργανα και δεν αποβάλλονται! Αν είχατε έλλειψη σιδήρου θα πηγαίνατε σε ένα σιδηρουργείο και θα ζητούσατε ρινίσματα σιδήρου??? Ωφέλιμα είναι τα ΟΡΓΑΝΙΚΑ ιχνοστοιχεία που βρίσκονται στις τροφές και αφομοιώνονται από τον οργανισμό μας.15 χρόνια έπινα φυσικά μεταλλικά νερά εμφιαλωμένα και πάντα τα αγόραζα σε γυάλινο μπουκάλι(ιολι) έβγαλα πέτρες και στα δύο μου νεφρά!!! Ο γιατρός μου είπε να σταματήσω μαχαίρι τα μεταλλικά νερά και να βάλω φίλτρο αντίστροφης όσμωσης,εδώ και 5 χρόνια πίνω μόνο νερό αντίστροφης όσμωσης και χαίρω άκρας υγείας,καμιά φορά που τυχαίνει να είμαι έξω και διψάω παίρνω κάνα μπουκάλι φυσικό μεταλλικό νερό από το περίπτερο μου φαίνεται σαν να πίνω γλυφό νερό!(την ίδια αντίδραση θα έλεγα! που είχα  τις πρώτες μέρες που έπινα αποκλειστικά νερό όσμωσης.) Αυτά σαν απάντηση στο αν το νερό της αντίστροφης όσμωσης είναι πόσιμο.

 

Λοιπόν το νερό πού πίνω εδώ και πέντε χρόνια το μέτρησα πριν λίγο!! PH 6.53 και ppm 19 οπότε υπάρχει πάλι μία μικρή αγωγιμότητα δηλαδή κάποια ιχνοστοιχεία αλάτων, το νερό της κεντρικής παροχής μου περνάει μόνο από φίλτρο άνθρακα έχει  PH 7.51 ppm 275, έκανα και μία δοκιμή σε ένα εμφιαλωμένο νερό PH 8.02 και ppm 207 δεν θα έπρεπε το μεταλλικό νερό να έχει μεγαλύτερη αγωγιμότητα από το νερό της βρύσης???Θεσσαλονίκη μένω και μόλις είχα κάνει βαθμονόμηση στα όργανα.

 

Ας δούμε όμως και τη διαδρομή του νερού!! Ουσιαστικά το νερό που πίνουμε είναι θαλασσινό! Ο ήλιος εξατμίζει το νερό της θάλασσας(απόσταξη!) δημιουργούνται σύννεφα και το αποσταγμένο νερό πέφτει κάποια στιγμή στη Γη. Περνάει μέσα από χώματα και πετρώματα κι έτσι βρομίζει αλλά και καθαρίζετε καθώς και εμπλουτίζετε(βαρέα μέταλλα ιχνοστοιχεία αλάτων)! και φτάνει στις λίμνες στα ποτάμια και στις υπόγειες πηγές και το συλλέγουμε και το πίνουμε.

Ας πάρουμε παράδειγμα τα φυτά.Τα φυτά δέχονται το αποσταγμένο θαλασσινό νερό μέσο της βροχής,τα φυτά όμως δεν έχουν κάποια αντλία στη ρίζα τους για να τραβήξουν το νερό ούτε είναι πορώδες(σφουγγάρια) για να το πάρουν μέσα τους! Ο τρόπος που παίρνουν μέσα τους τα φυτά και τα λαχανικά το βρόχινο(αποσταγμένο) νερό είναι μέσο του φυσικού φαινομένου της όσμωσης!

To βρόχινο νερό εφοσον περναει απο το χωμα εμπλουτιζεται με ιχνοστοιχεια και μέταλα.

Οπότε και ποια η διαφορα αν πινεις απο την πηγη?

Τα φυτα κανεις λάθος , τραβάνε το νερο , δεν μπορουν να αναπτυχουν χωρις τα μεταλα, και τις σκληροτητες.

Ολα τα στοιχεια ειναι χρησιμα για τα φυτα, αλλα περισσοτερο αλλα λιγότερο, το ιδιο ισχυει και σε εμας.

Παρε δοκιμασε, και βρες μου ενα φυτο ενυδρειακο το οποιο μπορει να αναπτυχθει σε νερό μονο οσμωσης, ή ακομη καλυτερα εναν οργανισμο ψαρι-γαριδα-σαλιγκάρι.

Στην οσμωση υπαρχει φιλτρο το οποιο προσθετει τα απαραιτητα στοιχεια στην οσμωση,

 

 Τωρα για το νερο σου που λές ο ανθρακας δεν κατεβάζει ουτε την σκληροτητα ουτε το ph.

Link to comment
Share on other sites

εμ...  :blush:

να βάλω το αποτέλεσμα της αναζήτησης στο google αντί αυτού? :D

Link to comment
Share on other sites

εμ...  :blush:

να βάλω το αποτέλεσμα της αναζήτησης στο google αντί αυτού? :D

 

Αν δεν έχουμε άδεια ή δεν το αναφέρει πουθενά , τότε ναι είναι προτιμότερο. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε άδεια αναδημοσίευσης ; :)

Direct link είναι Δημήτρη από την πηγή,δεν είναι αναδημοσίευση κειμένου οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα!

 

Πριν από λίγο καιρό εγκατέστησα σύστημα αντίστροφης ώσμωσης 5 σταδίων για παραγωγή πόσιμου νερού από το δίκτυο.

 

Το νερό της βρύσης έχει ph 6,87 και το σύστημα αντίστροφης ώσμωσης χαμήλωσε το ph στο 5,66!

 

Τί πρέπει να κάνω; Είναι πόσιμο το νερό αυτό που βγαίνει από την ΑΟ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εχεις βαλει προσθηκη ιχνοστοιχιων?

Μου είπαν από εκεί που  πήρα την ΑΟ, ότι το τελευταίο στάδιο της είναι το φυσίγγιο εμπλουτισμού με ιχνοστοιχεία!

 

Έγινε επεξεργασία - mikidis
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία που να πουλάει φίλτρα πιστοποιημένα από τον NSF για αντίστροφη ώσμωση 5 σταδίων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...