Jump to content

ΈΛΕΟΣ! ! !


Recommended Posts

Τι άλλο θα δούνε τα ματάκια μας? Ότι ο Σωκράτης ήταν Αλβανός, ο Περικλής Άραβας και ο Φειδίας Αιγύπτιος? Δείτε τα παρακάτω να βγείτε από τα ρούχα σας...

http://www.geocities.com/makedonia007/

http://www.geocities.com./bulgarmak/history_greek.htm

Τους πέρασε τώρα ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήταν ομοφυλόφιλος και έπιασαν άλλα? Μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε πόλεμο σε αυτή τη βρώμικη προπαγάνδα? Η Μακεδονία λένε ανήκει στα Σκόπια, τη διεκδικούν κι οι Βούλγαροι, Ξάνθη-Αλεξανδρούπολη κλπ έχουν "καταληφθεί" από τους Τούρκους, δεν είμαι υπερ-εθνικιστής αλλά αναρωτιέμαι, πού βαδίζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ρε φίλε πως να το κάνουμε τώρα!

Μακεδόνας ήταν ο άνθρωπος και κατέλαβε τις νότιες πόλεις-κράτη και όλα τα υπόλοιπα μετά κλπ κλπ η γνωστή ιστορία!

Link to comment
Share on other sites

Προς george_hmmy

Μην αντιγράφεις λανθασμένα Links :wootwoot:

To Clopy - Paste βλάπτει σοβαρά την υγεία

Link to comment
Share on other sites

Kαλά έχω ακούσει εγώ ιστορίες για πολλά.Μην δίνετε σημασία σε

ότι λέγονται ή γράφονται...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ Βλέπω γιωργο ότι και σε θέματα που μας αφόρουν όλους υπεισερχονται "προτιμήσεις" επειδη ο συγγραφέας είναι απο τους "άλλους"...

Πετρο με το "μην δινετε σημασια " φτάσαμε σιγά σιγά εδώ που είμαστε....

Είδες τα αμερικανάκια να μην δίνουν σημασια όταν έστω νιώθουν ότι καποιος απειλεί τα συμφεροντα τους;( πές το στα παιδια που σκοτώνονται στο Ιρακ κάθε μέρα) Ή τα φιλαράκια μας στην απενατι πλευρά που εξανδραποδήσανε το ελληνικό στοιχείο , ενώ εργαζόνται ακαταπαυστα για να μεταφερουν την δικια τους εθνικη συνηδηση σε δικες μας ομαδές πληθυσμου... Σε βάθος χρόνου. και όχι με λύσεις μπαλώματα...

Αλλά βλέπεις το να έχεις ανθρώπους που να μην σκεπτωνται και να μην δινουν σημασια σου ερχεται ποιο βολικο όταν θες να ελεγχεις ενα λαό.

τι να πω...

Αστο Γιάννη, εγώ την προσπαθεια την εκανα ... Θα τα πουμε στο γνωστο μερός με ένα γιαουρτάκι

Αλέξανδρος Χαρωνιτακης

ahar

Έγινε επεξεργασία - mpoulis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ρε φίλε πως να το κάνουμε τώρα!

Μακεδόνας ήταν ο άνθρωπος και κατέλαβε τις νότιες πόλεις-κράτη και όλα τα υπόλοιπα μετά κλπ κλπ η γνωστή ιστορία!

28778[/snapback]

Οι Σπαρτιάτες κατέλαβαν την Αθήνα, οι Αθηναίοι κατέλαβαν τα μισά νησιά του Αιγαίου, οι Θηβαίοι κάναν τα ίδια και οι Μακεδόνες κατέλαβαν τις νότιες πόλεις-κράτη...

Τι σημαίνουν τα παραπάνω?

Ό,τι όποιος κατέλαβε στην αρχαιότητα άλλες πόλεις δεν ήταν Έλληνας ?

Απαιτείται σοβαρότητα για ορισμένα θέματα.

Ως γνωστό η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Έγινε επεξεργασία - safi
Link to comment
Share on other sites

"Οι Σπαρτιάτες κατέλαβαν την Αθήνα, οι Αθηναίοι κατέλαβαν τα μισά νησιά του Αιγαίου, οι Θηβαίοι κάναν τα ίδια και οι Μακεδόνες κατέλαβαν τις νότιες πόλεις-κράτη...

Τι σημαίνουν τα παραπάνω?

Ό,τι όποιος κατέλαβε στην αρχαιότητα άλλες πόλεις δεν ήταν Έλληνας ?"

Αγαπητέ μου φίλε κάτσε διάβασε λίγο ιστορία να δεις ποιος είπε πρώτος "είμαι Έλληνας" και τι ακριβώς εννοούσε με αυτό!

Οι Αθηναίοι πολίτες πάντως δεν θα συμμερίζονταν την άποψη σου όταν έσκασε στην πόλη τους ο «Μέγας» με τον στρατό του!

"Απαιτείται σοβαρότητα για ορισμένα θέματα.

Ως γνωστό η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια."

Όπως τα λες φίλε μου!

Οπότε μάλλον θα πρέπει να ξαναμελετήσεις το όλο θέμα!

Και στο λέω μια και εγώ πήγε κάποια χρόνια στο Πανεπιστήμια για να καταλάβω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι πρώτα απ' όλα άνθρωποι και μετά οτιδήποτε άλλο (το οποίο αποτελεί μια κατασκευασμένη ταυτότητα, η οποία αλλάζει με τον καιρό)!

Αν εσύ θέλεις να είσαι Έλληνας αυτό είναι δική σου απόφαση και μόνο δική σου!

Τους υπόλοιπους αστους να αποφασίσουν μόνοι τους τι θέλουν να είναι!

Και για να μαθαίνεις και ορισμένα πράγματα, η δική μου δουλειά είναι να μελετάω και να κατασκευάζω τέτοιες αντιλήψεις.

Οπότε μάλλον έπεσες σε λάθος άνθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

Και στο λέω μια και εγώ πήγε κάποια χρόνια στο Πανεπιστήμια για να καταλάβω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι πρώτα απ' όλα άνθρωποι και μετά οτιδήποτε άλλο (το οποίο αποτελεί μια κατασκευασμένη ταυτότητα, η οποία αλλάζει με τον καιρό)!

Αν εσύ θέλεις να είσαι Έλληνας αυτό είναι δική σου απόφαση και μόνο δική σου!

Τους υπόλοιπους αστους να αποφασίσουν μόνοι τους τι θέλουν να είναι!

Εντάξει φίλε μου εφόσον είναι κατασκευασμένη η ταυτότητα μας, δεν πιστεύω να σε ενοχλήσει όταν θα αρχίσει να πληρώνεις την φορολογική σου δήλωση στην Άγκυρα έτσι;;; ή εάν ψηφίσεις τον Αλβανό δήμαρχο σου (μη Έλληνα πολίτη πάντα) , ή ακόμα καλύτερα όταν τους γεωφυσικούς πόρους της χώρας πχ τα πετρέλαια στο Αιγαίο τα πάρουν οι "7 αδελφές" και γίνει το νησί σου άλλο ένα Δέλτα του Νίγηρα και θα είσαι πολίτης ΣΤ' κατηγορίας στην ίδια σου την χώρα...

Είναι περίεργο πως όλοι αυτοί που διαφημίζουν στα πανεπιστήμια την άποψη "πρώτα ο άνθρωπος" (που και εγώ την υποστηρίζω αλλά όχι με την έννοια που την λένε αυτοί!) είναι τις περισσότερες φορές στυγνοί υπηρέτες του κατεστημένου και 1οι αυτοί θα αρχίσουν να φωνασκούν εάν υποπτευτούν ότι έστω και στο παραμικρό θίγονται τα "δικαιώματα τους". Όχι πως θα πάνε αυτοί βεβαία ή τα παιδιά τους να "πολεμήσουν για τα ιδεώδη τους" . Κοροΐδα υπάρχουν μπόλικα.

Δεν είδα κανένα συγγενή του Κου Μπους να είναι στο Ιράκ. Ή ακόμα καλύτερα του προέδρου του κυρίου Τσέϋνι.

Αστό δεν γράφω τίποτα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώνω φόρο στην Άγκυρα και να ψηφίζω έναν Αλβανό! Μια και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει προς το καλύτερο τίποτα στην ζωή μου!

Σε καμία περίπτωση δεν βάζω λεφτά στην τσέπη μου από τους πόρους τις χώρας! Ούτε εσύ φαντάζομαι και δεν πρόκειται να συμβεί αυτό όποιος και να τους εκμεταλλευτεί!

Η Κοινωνική Ανθρωπολογία που έχω την τιμή να αντιπροσωπεύω εδώ έχει διαπράξει τα χειρότερα εγκλήματα σε ολόκληρο τον πλανήτη!

Η Ελληνική Λαογραφία έφτιαξε την ταυτότητα που έχεις εσύ τώρα!

Και σήμερα η ίδια επιστήμη προσπαθεί να μας δώσει να καταλάβουμε ότι τελικά έκανε λάθος και ότι οι Αφρικάνικοι πληθυσμοί δεν έχουν λιγότερα χρωματοσώματα από τους υπόλοιπους ανθρώπους κλπ κλπ.

Παρόλα αυτά ακόμα κάποιοι συνάδελφοι μου προσπαθούν να πουλήσουν πατατάκια στην Κίνα, εγώ πάντως όχι!

Τα έθνη φίλε μου κατασκευάστηκαν λίγο πριν την Ελληνική επανάσταση του 1821 και ήδη έχουν αρχίσει να εκπνέουν τα λοίσθια λόγο παγκοσμιοποίησης! Οπότε αν αύριο σε καλέσουν να πολεμήσεις για την Ευρώπη μην χαλαστείς μια και πάλι δικός τους πολίτης θα είσαι!

Εγώ προτιμώ να μάχομαι για τις δικές μου αρχές και συμφέροντα, λίγο πιο ανθρωπιστικά!

Εσύ μπορείς να υπερασπιστείς αυτή την χώρα που σίγουρα κάτι θα σου έχει προσφέρει για την αγαπάς τόσο!

Αλήθεια εσύ τι κατηγορίας πολίτης νομίζεις ότι είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε κάτσε διάβασε λίγο ιστορία να δεις ποιος είπε πρώτος "είμαι Έλληνας" και τι ακριβώς εννοούσε με αυτό!

Τι εννοούσε ?

Οι Αθηναίοι πολίτες πάντως δεν θα συμμερίζονταν την άποψη σου όταν έσκασε στην πόλη τους ο «Μέγας» με τον στρατό του!

Όταν έσκασαν στην πόλη τους οι Σπαρτιάτες ?

Και στο λέω μια και εγώ πήγε κάποια χρόνια στο Πανεπιστήμια για να καταλάβω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι πρώτα απ' όλα άνθρωποι και μετά οτιδήποτε άλλο (το οποίο αποτελεί μια κατασκευασμένη ταυτότητα, η οποία αλλάζει με τον καιρό)!

Τόσα χρόνια...για να καταλάβεις.

Συγχαρητήρια και εις ανώτερα.

Υπάρχουν και άλλες έννοιες και κλισέ τα οποία θα μάθεις με τον καιρό.

Καλό είναι σε παρόμοιες εκφράσεις να χρησιμοποιείς κεφαλαίο Α για την λέξη Ανθρωπος/οι (δίδεται μεγαλύτερη έμφαση στην έννοια της λέξης.)

Αν εσύ θέλεις να είσαι Έλληνας αυτό είναι δική σου απόφαση και μόνο δική σου!

Από που έβγαλες το συμπέρασμα για το τι μπορεί να θέλω να είμαι εγώ ?

Και για να μαθαίνεις και ορισμένα πράγματα, η δική μου δουλειά είναι να μελετάω και να κατασκευάζω τέτοιες αντιλήψεις.

Το δικό μου χόμπι είναι να εκθέτω όσους νομίζουν ότι κατέχουν.

Οπότε μάλλον έπεσες σε λάθος άνθρωπο!

Σωστό. Ελπίζω να γνωρίζεις ποια πράγματα είναι αήτητα.

Link to comment
Share on other sites

"Αγαπητέ μου φίλε κάτσε διάβασε λίγο ιστορία να δεις ποιος είπε πρώτος "είμαι Έλληνας" και τι ακριβώς εννοούσε με αυτό!"

Μπορείς να μας διαφωτίσεις πάνω σε αυτό?

".....όλοι οι άνθρωποι είναι πρώτα απ' όλα άνθρωποι και μετά οτιδήποτε άλλο (το οποίο αποτελεί μια κατασκευασμένη ταυτότητα, η οποία αλλάζει με τον καιρό)!

Αν εσύ θέλεις να είσαι Έλληνας αυτό είναι δική σου απόφαση και μόνο δική σου! "

Θα διαφωνήσω ότι η εθνική ταυτότητα αλλάζει με τον καιρό... Τι οδήγησε άραγε στην επανάσταση του '21; Δεν μπορεί να ήταν μόνο η οικονομική εξαθλίωση... Όσο για το κατασκευασμένη, το συζητάμε...

Επίσης, -δυστυχώς ή ευτυχώς- δεν νομίζω ότι είναι θέμα θελήσεως η εθνική ταυτότητα του καθενός μας. Γεννηθήκαμε σε μια χώρα, ανήκουμε σε μια -εθνική- ομάδα, για της οποίας το συμφέρον καλό είναι να μεριμνούμε όλοι μας. Σε τελική ανάλυση, το όφελος του συνόλου καταλήγει και στο άτομο...

"Και για να μαθαίνεις και ορισμένα πράγματα, η δική μου δουλειά είναι να μελετάω και να κατασκευάζω τέτοιες αντιλήψεις."

Να κατασκευάζεις; Πως μπορείς να κατασκευάζεις αντιλήψεις σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε να επηρεάζουν ταυτότητες;Μου είναι λίγο ασαφές....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε δεν θέλω να σου μάθω εγώ ιστορία μια και είναι πολλά τα χρόνια που υπάρχει ο άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη!

Πάντως η έννοια του «Έλληνα» στην αρχαία Ελλάδα έφτανε περίπου μέχρι την Θήβα, σίγουρα οι Θράκες ήταν βάρβαροι!

Και με τους Σπαρτιάτες δεν θυμάμαι να τα πήγαιναν και πολύ καλά οι Αθηναίοι!

Στο ζήτημα της εμπειρίας και της κατανόησης μου πάνω στα κοινωνικά ζητήματα δεν νομίζω ότι μπορείς να εκφέρεις γνώμη!

Δεν με ξέρεις καν!

Το μόνο που έχω να σου απαντήσω είναι «κάλιο αργά παρά ποτέ»

Επίσης, δεν θυμάμαι να έβγαλα κάποιο συμπέρασμα για τις απόψεις σου!

Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις, δικαίωμα σου είναι εξάλλου!

Η εθνικιστική προπαγάνδα όμως δεν θέλω να περνάει έτσι μια και δεν βοηθάει κανέναν μας να βελτιώσει τις συνθήκες της ζωής του, το αντίθετο μάλιστα!

Το χόμπι σου αν δεν έχει αντικομφορμιστικές και εθνικιστικές καταβολές είναι καλό, το ίδιο κάνει και η επιστήμη μου!

Και για να ολοκληρώσω θα σου έλεγα ότι ο διάλογος δεν τελειώνει ποτέ αλλά καλό είναι να καταλαβαίνουμε μερικά πράγματα! Κάτσε διάβασε λίγο ιστορία (όχι αυτή του σχολείου) και θα δεις ότι έχω δίκιο!

Μήπως βλέπεις Λιακόπουλο;

Link to comment
Share on other sites

"Αγαπητέ μου φίλε κάτσε διάβασε λίγο ιστορία να δεις ποιος είπε πρώτος "είμαι Έλληνας" και τι ακριβώς εννοούσε με αυτό!"

Μπορείς να μας διαφωτίσεις πάνω σε αυτό?

".....όλοι οι άνθρωποι είναι πρώτα απ' όλα άνθρωποι και μετά οτιδήποτε άλλο (το οποίο αποτελεί μια κατασκευασμένη ταυτότητα, η οποία αλλάζει με τον καιρό)!

Αν εσύ θέλεις να είσαι Έλληνας αυτό είναι δική σου απόφαση και μόνο δική σου! "

Θα διαφωνήσω ότι η εθνική ταυτότητα αλλάζει με τον καιρό... Τι οδήγησε άραγε στην επανάσταση του '21; Δεν μπορεί να ήταν μόνο η οικονομική εξαθλίωση... Όσο για το κατασκευασμένη, το συζητάμε...

Επίσης, -δυστυχώς ή ευτυχώς- δεν νομίζω ότι είναι θέμα θελήσεως η εθνική ταυτότητα του καθενός μας. Γεννηθήκαμε σε μια χώρα, ανήκουμε σε μια -εθνική- ομάδα, για της οποίας το συμφέρον καλό είναι να μεριμνούμε όλοι μας. Σε τελική ανάλυση, το όφελος του συνόλου καταλήγει  και στο άτομο...

"Και για να μαθαίνεις και ορισμένα πράγματα, η δική μου δουλειά είναι να μελετάω και να κατασκευάζω τέτοιες αντιλήψεις."

Να κατασκευάζεις;  Πως μπορείς να κατασκευάζεις αντιλήψεις σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε να επηρεάζουν ταυτότητες;Μου είναι λίγο ασαφές....

28874[/snapback]

Φίλε μου οι απορίες σου είναι γόνιμες και θα σε οδηγήσουν σε πολλές αποκαλύψεις που δεν θα πιστεύεις ότι έτσι έγιναν τελικά τα πράγματα!

Ένα παράδειγμα θα σου πω για να καταλάβεις τι θα πει κατασκευή:

Το ξέρεις φαντάζομαι απ’ το σχολείο το γνωστό παραμύθι για το Παπά που ήταν στην Αγία Λαύρα και σήκωσε την σημαία της Επανάστασης κλπ κλπ!

Αυτό απεικονιστικέ από έναν ζωγράφο και εμείς το κάναμε πραγματικότητα για πολλά χρόνια γιατί έτσι βόλευε την εξουσία που ήθελε να μας ενώσει.

Σήμερα όλοι οι διαβασμένοι άνθρωποι ξέρουν την αλήθεια (ο εν λόγω παπάς ήταν τελικά κατά της επανάστασης και δεν έγινε ποτέ αυτή η συνάντηση).

Αυτό όμως δεν το ξέρει όλος ο κόσμος και κάποιοι από εμάς δεν θα το μάθουν ποτέ!

Αυτό νομίζω ότι είναι τραγικό!

Για αρχή αν διαβάζεις πάρε το εξής βιβλίο για να πληροφορηθείς για τα ζητήματα Εθνικής Ταυτότητας:

http://www.protoporia.gr/protoporia/produc...8VPU0Q4X5NGBRJ4

Ο συγγραφέας μας παρουσιάζει τα σαθρά επιχειρήματα του εθνικισμού και απορεί και ο ίδιος πώς μπορεί να έχει τόση απήχηση στις μάζες.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά.. Πολλά "Αγαπητέ μου φίλε και αγαπητέ μου φίλε" πέσανε τώρα τελευταία. :wootwoot:

Το ξέρεις φαντάζομαι απ’ το σχολείο το γνωστό παραμύθι για το Παπά που ήταν στην Αγία Λαύρα και σήκωσε την σημαία της Επανάστασης κλπ κλπ!

Αυτό απεικονιστικέ από έναν ζωγράφο και εμείς το κάναμε πραγματικότητα για πολλά χρόνια γιατί έτσι βόλευε την εξουσία που ήθελε να μας ενώσει.

Σήμερα όλοι οι διαβασμένοι άνθρωποι ξέρουν την αλήθεια (ο εν λόγω παπάς ήταν τελικά κατά της επανάστασης και δεν έγινε ποτέ αυτή η συνάντηση).

Αυτό όμως δεν το ξέρει όλος ο κόσμος και κάποιοι από εμάς δεν θα το μάθουν ποτέ!

Αυτό νομίζω ότι είναι τραγικό!

28876[/snapback]

Αναφέρεσαι προφανώς στον Παλαιών Πατρών Γερμανό ο οποίος ήτο Μητροπολίτης και όχι απλός παπάς.

Όντως δεν ήθελε να παρασθεί όπως λές αλλά σε πληροφορώ ότι τον πήρανε οι κλέφτες δέρνοντας και τον φέρανε στα Καλάβρυτα για να ευλογήσει το λάβαρο και τα άρματα.

Αν τώρα δεν έγινε ποτέ όπως λες και είναι απλά μια απεικόνηση του ζωγράφου θα πρέπει να δεχτούμε οτι δεν υπήρξε και Φιλική Εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Που το έχεις διαβάσει αυτό;

Γιατί οι πηγές λένε άλλα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι "απλα" προπαγανδα, υπαρχουν και αναλογα Ελληνικα σαιτ, πχ απο κατι Ελληναρες που ζουν στην Αμερικη κλπ! Καπιοι βγαζουν μερικα ευρα απο τιποτα πρακτορες, δηπλοματες και ιστορικους! Αν καποιος (ξενος) ψαξει και βρει ενα τετιο σαιτ θα βρει σηγουρα και ενα αντιστηχο Ελληνικο! Αξηζει να τσακονεστε? Και μην πειτε οτι απλα σηζητατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μπούν λίγο τα πράγματα στην θέση τους.

Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου ως Εθνικής Επετείου, καθιερώθηκε το 1838 με διάταγμα του βασιλιά Οθωνα. Ιστορικοί επιμένουν ότι κανένα σημαντικό γεγονός δεν συνέβη την 25η Μαρτίου 1821. Η γνωστή σκηνή που απεικονίζεται σε εκατοντάδες πίνακες και λαϊκές λιθογραφίες, όπου ο Παλαιών Πατρών Γερμανός φέρεται να κηρύσσει (επισήμως) την Επανάσταση και να ευλογεί το λάβαρο της Ελευθερίας και τους επαναστάτες είναι κατά τον Φιλήμονα «παχυλόν ψεύδος»!

Ο Σπ. Τρικούπης, στην Ιστορία της Ελληνικής Επαναστάσεως, γράφει: «Ψευδής είναι η εν Ελλάδι επικρατούσα ιδέα, ότι εις την Μονήν της Αγίας Λαύρας ανυψώθη κατά πρώτον η σημαία της Ελληνικής Επαναστάσεως». Αλλά και ο ίδιος ο Παλαιών Πατρών Γερμανός στα «Απομνημονεύματά» του διευκρινίζει ότι αρκετές μέρες πριν από την 25η Μαρτίου είχε φύγει από τη Μονή της Αγίας Λαύρας και ότι την 24η Μαρτίου βρισκόταν στην επαναστατημένη ήδη Πάτρα, όπου προήδρευσε συσκέψεως προκρίτων και επισκόπων. Από τους νεότερους ο Δ. Φωτιάδης παραθέτει χρονολογικό πίνακα συμβάντων από τις 22 Φεβρουαρίου 1821 που ο Αλέξανδρος Υψηλάντης διέβη τον ποταμό Προύθο και εκήρυξε την Επανάσταση στη Μολδοβλαχία, ώς τις 26 Μαρτίου, που το «Επαναστατικό Διευθυντήριο» Πατρών με πρόεδρο τον Μητροπολίτη Γερμανό επέδωσε στους ξένους προξένους «προκήρυξη», με την οποία γνωστοποιούσε την κήρυξη της Επανάστασης και ζητούσε την υποστήριξη των κυβερνήσεών τους. Είναι το τρίτο διπλωματικό κείμενο του επαναστατημένου έθνους. Το πρώτο είναι η προκήρυξη του Υψηλάντη της 22 Φεβρουαρίου και το δεύτερο και ίσως σημαντικότερο όλων είναι η «προειδοποίησις» που την 23η Μαρτίου επέδωσαν οι επαναστάτες στους ξένους προξένους της Καλαμάτας, κατά την κατάληψη της πόλης. Φέρει την υπογραφή: «Πέτρος Μαυρομιχάλης, αρχιστράτηγος του σπαρτιατικού και μεσσηνιακού στρατού». Το χειρόγραφο φυλάσσεται στα αρχεία του υπουργείου Εξωτερικών της Αγγλίας. Εάν, λοιπόν, έπρεπε να εορτάζεται μια μέρα ως επέτειος επισήμου έναρξης της Επανάστασης, αυτή θα έπρεπε να είναι η 22 Φεβρουαρίου (του Υψηλάντη) ή η 23η Μαρτίου του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη. Κατηγορήθηκε ο βασιλιάς Οθων που πρώτος είχε την «υστερόβουλη σκέψη» να συνδέσει την επέτειο της Επανάστασης με τη θρησκευτική γιορτή του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και με το θρησκευτικό της συμβολισμό. Η κατηγορία αυτή είναι μάλλον υπερβολική και άδικη, όπως άδικη είναι και η άλλη: ότι θέλησε να συνδέσει την Επανάσταση με την επίσημη Εκκλησία, της οποίας, καθολικός ο ίδιος, ήταν «αρχηγός»! Η Εκκλησία, εκούσα άκουσα, συνδέεται ούτως ή άλλως με τις πρώτες επαναστατικές πράξεις, οποτεδήποτε και αν σημειώθηκαν.

Το βέβαιο είναι ότι τον Φεβρουάριο και Μάρτιο επικρατούσε αναβρασμός σε κάθε γωνιά της Βαλκανικής και της Μ. Ασίας, όπου ζούσαν Ελληνες και λειτουργούσαν ελληνικές κοινότητες. Ολοι περίμεναν «κάτι»! Είναι πειστικός ο Παπαρρηγόπουλος που στην «Επίτομο Ιστορία» δεν δίνει και μεγάλη σημασία στις έριδες για το ποια ήταν η μέρα επίσημης έναρξης της Επανάστασης. Τονίζει ότι οι συνθήκες ήταν τόσο ώριμες, ώστε θα μπορούσε να ξεσπάσει οπουδήποτε, οποτεδήποτε. Πράγματι, από τα μέσα Μαρτίου και μετά, σε διάφορα σημεία της Πελοποννήσου, χωρίς γρήγορη επικοινωνία μεταξύ τους, σημειώνονται επαναστατικές πράξεις οι οποίες πυκνώνουν γύρω στις 25 Μαρτίου. Τρία ήσαν τα «επαναστατικά κέντρα»: Η Μάνη, όπου είχε αποβιβασθεί και ο Θ. Κολοκοτρώνης, τα Καλάβρυτα και η Πάτρα. Ηταν μάλλον φυσικό να επιλεγεί η ημέρα που συνέπιπτε με μεγάλη θρησκευτική τελετή. Η Αγία Λαύρα ίσως είναι «παχυλό ψεύδος» και παραμύθι. Παραμύθι μάλλον γνήσιο και αυθόρμητο και όχι άσχετο με την ιστορία εκείνων των ημερών...

Και αυτά καθότιν γιορτάζω την 25η Μαρτίου και πάντα προσπαθούσα να καταλάβω πόσες και ποιές γιορτές είναι εκείνη την μέρα.

Όσο για αυτό που είπα προηγούμένως το είδα σε ένα ντοκυμαντέρ στην τηλεόραση που μιλούσε για την Νεότερη Ιστορία του Ελληνικού Κράτους.

Συμπέρασμα :

Ζούν μεγαλώνουν και πεθαίνουν οι Έλληνες μέσα στο ψέμα και στην ανακρίβεια!

Όσο και να το ψάξουμε δεν νομίζω να βρούμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο με ενα ψάξιμο στο Διαδύκτιο άλλες πληροφορίες λένε τα εξής :

Η 25η Μαρτίου ορίστηκε ως ημέρα εθνικού πανηγυρισμού με το διάταγμα που εξέδωσε ο βασιλιάς Όθων την 27η Μαρτίου 1838.

Ουδεμία σχέση έχει λοιπόν με την Έναρξη της Επανάστασης.

Ωστόσο λέει πιο κάτω για τον Παλαιών Πατρών Γερμανό....

Καθοριστικός ήταν ο ρόλος του δε στην Έναρξη της Επανάστασης από τα Καλάβρυτα στις 21 Μαρτίου 1821.

Ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ευλόγησε στην Ιερά Μονή της Αγίας Λαύρας τα όπλα των αγωνιστών και ύψωσε τη σημαία της Επαναστάσεως, το λάβαρο του Αγώνα για την ανεξαρτησία και την αποτίναξη του Τουρκικού Ζυγού.

Πολύ ωραία..

Τι να πιστέψω εγώ και τι να πιστέψετε και σεις τώρα ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις και εσύ κάτι βγαίνει αν προσέχεις τι λες και δεν αναπαράγεις ότι πληροφορία ακούσεις χωρίς να την επεξεργαστείς πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις και εσύ κάτι βγαίνει αν προσέχεις τι λες και δεν αναπαράγεις ότι πληροφορία ακούσεις χωρίς να την επεξεργαστείς πρώτα!

28897[/snapback]

Τι πάει να πεί να επεξεργασθώ μια πληροφορία ;

Και αν ακόμα την επεξεργασθώ πως θα μαι σίγουρος οτι είναι έγκυρη και σωστή την στιγμή που όλοι οι Έλληνες διδάσκονται παραμύθια όπως είπες και συ πιο πάνω πριν καλά καλά μάθουν πως αναπαράγεται το ανθρώπινο είδος.

Με ποια κριτήρια δέχεσαι την εγκυρότητα ενός άρθρου ;

Η ακόμα χειρότερα με ποια κριτήρια έχεις δεχθεί την εγκυρότητα της μέχρι τώρα Ιστορία μας ;

Link to comment
Share on other sites

" Ένα παράδειγμα θα σου πω για να καταλάβεις τι θα πει κατασκευή:

Το ξέρεις φαντάζομαι απ’ το σχολείο το γνωστό παραμύθι για το Παπά που ήταν στην Αγία Λαύρα και σήκωσε την σημαία της Επανάστασης κλπ κλπ!

Αυτό απεικονιστικέ από έναν ζωγράφο και εμείς το κάναμε πραγματικότητα για πολλά χρόνια γιατί έτσι βόλευε την εξουσία που ήθελε να μας ενώσει."

Να σου ξεκαθαρίσω κάτι.. Δεν είμαι εθνικιστής. Για την ακρίβεια είμαι αντίθετος με τέτοιες λογικές. Αυτό που με ώθησε να σου απαντήσω είναι ότι αποκόμισα (από τα γραφόμενά σου) την εντύπωση της πλήρους αδιαφορίας για το κοινωνικό σύνολο που -ευτυχώς ή δυστυχώς και θέλοντας ή μη - ανήκουμε. (Το να αρνείσαι ότι ανήκεις εκεί είναι ουτοπικό. Αλλιώς δεν θα πρέπει να έχεις πάει στο στρατό, ούτε να έχεις ψηφίσει, αλλά και σημαίνει ότι θεωρείς ότι είσαι αρκετά ώριμος -και δυνατός, γιατί δεν είναι όλοι ώριμοι- ώστε να ζήσεις χωρίς κανόνες. Από την άλλη όμως σε βλέπω και ασπάζεσαι την παγκοσμιοποίηση. Η όχι; Πραγματικά, εδώ δε σε καταλαβαίνω.)

Για το παράδειγμα με την Αγία Λαύρα: Εγώ ξέρω (από αυτά που έχω διαβάσει) ότι έχει γίνει στην πραγματικότητα. Άσχετο αν το ήθελε ή όχι ο "παπάς". (Με το ζόρι το έκανε, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο).

Γενικά πάντως, όταν κάποιος διαβάζει Ιστορία (δεν είμαι ιστορικός ούτε το παίζω ειδικός) πιστεύω ότι θα πρέπει να ψάχνει -κατά το μέτρο του δυνατού- πρωτογενή πληροφορία και κατά το δυνατόν ανεξάρτητη --> ανεπηρρέαστη. Συμπέρασμα: κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα. Μόνο αν βάλεις κάτω τις πληροφορίες σου και τη λογική σου, ίσως πλησιάσεις την πραγματικότητα. Και στην περίπτωση αυτή, δεν βλέπω κάπου να υπάρχει πληροφορία ότι ο Μέγας Αλέξανδρος μιλούσε σλαβόφωνη γλώσσα. Αντίθετα, οι ιστορικές πηγές του δίνουν Ελληνική Παιδεία (Αριστοτέλης). Αυτό, κατά κοινή παραδοχή, τον κάνει "Έλληνα"

"Για αρχή αν διαβάζεις πάρε το εξής βιβλίο για να πληροφορηθείς για τα ζητήματα Εθνικής Ταυτότητας:

http://www.protoporia.gr/protoporia/produc...8VPU0Q4X5NGBRJ4

"

Ομολογώ ότι δεν το έχω διαβάσει. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια οι υποχρεώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να διαβάζω όσο θα ήθελα. Για το συγκεκριμένο βιβλίο πάντως, είδα το βιογραφικό του συγγραφέα (http://www.english.emory.edu/Bahri/Anderson.html). Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι αντικειμενικός πάνω στο θέμα που πραγματεύται.

"Ο συγγραφέας μας παρουσιάζει τα σαθρά επιχειρήματα του εθνικισμού και απορεί και ο ίδιος πώς μπορεί να έχει τόση απήχηση στις μάζες."

Δεν είμαι εθνικιστής. Ο (υπερ)Εθνικισμός (όπως και ο θρησκευτικός φανατισμός, αλλά και κάθε είδους φανατισμός) οδηγεί σε ακρότητες και στην περίπτωσή μας (Ελλάδα) σε ταπεινώσεις (π.χ. 1897,1922). Δεν πιστεύω επίσης ότι το να αντιστέκομαι στη διεκδίκηση της ιστορίας του τόπου μου από άλλους, με κάνει εθνικιστή. Τι άλλο θα απομείνει, εκτός από την απαξίωσή μας ως σύνολο, αν τελικά δεν αντισταθούμε (ή τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε να μην πιστεύουμε) σε ό,τι μας σερβίρουν (οργανωμένα ή άτακτα);

Φιλικά,

Λάμπρος

Έγινε επεξεργασία - labros
Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ πιστεύω ότι η παγκοσμιοποίηση είναι κάτι αναπόφευκτο και ευτυχώς ή δυστυχώς θα μας ένωση όλους θέλουμε δεν θέλουμε!

Τότε ίσως να καταλάβουμε ότι οι τοπικισμοί και οι εθνικισμοί δεν βοηθάνε τους ανθρώπους σε τίποτα!

Αντίθετα, τα θετικά που έχουν παράγει οι άνθρωποι έχουν γίνει μέσα από την παγκόσμια συνεργασία!

Το βιβλίο αποτελεί τομή στο συγκεκριμένο θέμα και πίστεψε με είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ πιστεύω ότι η παγκοσμιοποίηση είναι κάτι αναπόφευκτο και ευτυχώς ή δυστυχώς θα μας ένωση όλους θέλουμε δεν θέλουμε!

Τότε ίσως να καταλάβουμε ότι οι τοπικισμοί και οι εθνικισμοί δεν βοηθάνε τους ανθρώπους σε τίποτα!

Αντίθετα, τα θετικά που έχουν παράγει οι άνθρωποι έχουν γίνει μέσα από την παγκόσμια συνεργασία!

Το βιβλίο αποτελεί τομή στο συγκεκριμένο θέμα και πίστεψε με είναι πολύ καλό!

28903[/snapback]

Άλλο παγκόσμια συνεργασία και άλλο παγκοσμιοποίηση. Η παγκόσμια συνεργασία είναι κάτι θεμιτό και επιθυμητό, ιδιαίτερα σε θέματα επιστήμης, ανθρωπισμού και πολιτισμού (εφόσον δεν υπάρχει -που υπάρχει- διαφθορά.Βλέπε πρόσφατες αποφάσεις ΟΗΕ κλπ).

Η παγκοσμιοποίηση είναι ισοπέδωση, πάνω στα πρότυπα του πιο ισχυρού.Τουλάχιστον έτσι εκφράζεται μέχρι σήμερα. (Είμαι αντίθετος π.χ. στο να μου επιβάλλουν να τρώω γενετικά μεταλαγμένα προϊόντα ή ζώα ταϊσμένα με ζωάλευρα (κονιορτοποιημένα αδέσποτα δηλαδή) επειδή αυτό συμφέρει κάποια "παγκόσμια" επιχείρηση-ονόματα δε λέμε-).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα βιώματα που ο καθένας μας έχει είναι δεμένα με τον τρόπο και τον τόπο ζωής μας. Αυτό μας εντάσσει σε ομάδες και μας κάνει να διαφοροποιούμαστε από άλλες ομάδες, ακόμα και μέσα στο υπερσύνολο που λέγεται "Ελλάδα". Επειδή ανήκουμε σε κάποιο σύνολο, δεν σημαίνει ότι είμαστε καλύτεροι (μάλλον χειρότεροι είμαστε) από άλλους, αλλά νομίζω ότι μας δημιουργεί την υποχρέωση να είμαστε ανταγωνιστικοί και να διεκδικούμε, με μέτρο και σύνεση. Αυτό (η ανταγωνιστικότητα) δεν είναι που κάνει τους ανθρώπους (μεμονωμένα ή σαν σύνολο) να προχωρούν μπροστα;

Η αδιαφορία και η παθητική στάση είναι ό,τι χειρότερο.

Χαιρετώ,

Λάμπρος

Έγινε επεξεργασία - labros
Link to comment
Share on other sites

Όχι ο ανταγωνισμός αλλά ο συναγωνισμός προάγει τα άτομα!

Το να ότι ανήκεις στην Ελλάδα επειδή γεννήθηκες εδώ δεν νομίζω ότι αποτελεί συνθήκη μια και όπως είπα πριν δεν σου προσφέρει τίποτα.

Κατά συνέπεια, αφού δεν μπορεί η ανθρωπότητα να καταλάβει το συμφέρον της και να ενωθεί τότε ας το επιβάλει αυτό η παγκοσμιοποίηση με όλα τα αρνητικά συνεπακόλουθα που θα έχει!

Δεν είμαι υπέρ της ομογενοποίησης!

Κριτική σκέψη χρειαζόμαστε τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...