Jump to content

ΈΛΕΟΣ! ! !


Recommended Posts

Αρχηγέ πιστεύω ότι η παγκοσμιοποίηση είναι κάτι αναπόφευκτο και ευτυχώς ή δυστυχώς θα μας ένωση όλους θέλουμε δεν θέλουμε!

Τότε ίσως να καταλάβουμε ότι οι τοπικισμοί και οι εθνικισμοί δεν βοηθάνε τους ανθρώπους σε τίποτα!

Αντίθετα, τα θετικά που έχουν παράγει οι άνθρωποι έχουν γίνει μέσα από την παγκόσμια συνεργασία!

Το βιβλίο αποτελεί τομή στο συγκεκριμένο θέμα και πίστεψε με είναι πολύ καλό!

28903[/snapback]

Τελικά είσαι περίπτωση. (Με την χαλαρή έννοια).

Τρεις ερωτήσεις μόνο και δεν θα σε προβοκάρω άλλο. (Δες το σαν παιχνίδι).

Αν θέλεις απαντάς. Αν απαντήσεις όμως κάντο με ειλικρίνεια.

-Έχεις στο ευρύ οικογενειακό περιβάλλον κάποιον πρόγονο που έπεσε θύμα πολέμου ή διωγμών ? (Ελληνοαλβανικό μέτωπο, κατοχή, εμφύλιο ή ακόμα παλαιότερα Σεπτεμβριανά '55, Μικρασία)

-Υπάρχει στον τόπο που ζεις κάποιο μνημείο για θύματα πολέμου ή μνημείο κάποιου συντοπίτη σου που διακρίθηκε σε εμπόλεμη κατάσταση ? Αν όχι γιατί ?

-Ποιό κατά την γνώμη σου έχει τις περισσότερες πιθανότητες να έχει σιωπήσει σε εγκλήματα πολέμου κατά την διάρκεια του Β παγκοσμίου πολέμου :

To Βατικανό ή το Πατριαρχείο της Κωνσταντινουπόλεως ?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον ανθρώπινο πόνο αλλά δεν θυσιάζω τίποτα μπροστά στα οφέλη που μπορούμε να έχουμε όλοι αν είμαστε ενωμένοι και όχι όπως θέλει η εξουσία για να μας ελέγχει καλύτερα χωρισμένοι σε ομάδες με ταμπελάκια, καλά η κακά!

Κατάλαβες;

Οι απαντήσεις μου:

Ναι

Ναι

Δεν καταλαβαίνω τον σκοπό της ερώτησης (το θέμα μας είναι ο εθνικισμός)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ Βλέπω γιωργο ότι και σε θέματα που μας αφόρουν όλους υπεισερχονται "προτιμήσεις" επειδη ο συγγραφέας είναι απο τους "άλλους"...

Πετρο με το "μην δινετε σημασια " φτάσαμε σιγά σιγά εδώ που είμαστε....

Είδες τα αμερικανάκια να μην δίνουν σημασια όταν έστω νιώθουν ότι καποιος απειλεί τα συμφεροντα τους;( πές το στα παιδια που σκοτώνονται στο Ιρακ κάθε μέρα)  Ή τα φιλαράκια μας στην απενατι πλευρά που εξανδραποδήσανε το ελληνικό στοιχείο , ενώ εργαζόνται ακαταπαυστα για να μεταφερουν την δικια τους εθνικη συνηδηση σε δικες μας ομαδές πληθυσμου... Σε βάθος χρόνου. και όχι με λύσεις μπαλώματα...

Αλλά βλέπεις το να έχεις ανθρώπους που να μην σκεπτωνται και να μην δινουν σημασια σου ερχεται ποιο βολικο όταν θες να ελεγχεις ενα λαό.

τι να πω...

Αστο Γιάννη, εγώ την προσπαθεια την εκανα ... Θα τα πουμε στο γνωστο μερός με ένα γιαουρτάκι

Αλέξανδρος Χαρωνιτακης

ahar

28853[/snapback]

Ρε συ Αλέξανδρε καταλαβαίνεις τι έγραψα.Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο...Εγώ μίλησα για ιστορίες για αγρίους.Διλήματα του τύπου αν ο Μ.Αλέξανδρος ήταν αδερφή ή αν ο Μ.Ναπολέων ήταν ανίκανος και τέτοια.Δεν έκανα κουβέντα για σοβαρά θέματα τύπου Αμερικής-Ιράκ.

Link to comment
Share on other sites

Γιά χαλαρώστε λιγάκι....Και αυτό υσχύει για όλους.

Το Aquazone είναι ένα πόρταλ για το ενυδρείο και ΑΥΤΟ θα πρέπει να μας ενώνει όλους!

Σίγουρα σαν διαφορετικοί άνθρωποι που είμαστε θα έχουμε και διαφορετικές απόψεις και θα τις συζητούμε αλλά ο αλληλοσπαραγμός ΔΕΝ είχε και ούτε έχει θέση στο Aquazone.

Επίσης δέν μου άρεσαν κάποιες απαντήσεις φίλε/η Safi και απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά γιατί από το πουθενά πετάς τουλάχιστον 'άκομψους' χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη που απλώς δέν συμφωνούν μαζί σου.

Ειρήνη ημίν κύριοι και ας κοιτάξουμε και λίγο τα ψαράκια μας.

***και όπως λέει και ένα αγαπημένο μου συγκρότημα....."ΟΥΤΕ ΘΕΟΙ ΟΥΤΕ ΑΦΕΝΤΕΣ"

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το μακροσκελές του post. Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός, όμως κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα προσπερνάω.

@kouzman, λοιπόν:

Όχι ο ανταγωνισμός αλλά ο συναγωνισμός προάγει τα άτομα!

Ο συναγωνισμός κάνει το καλό, ο (υγιής) ανταγωνισμός το καλύτερο!!! Δεν πιστεύω να έχεις αντίρρηση και σε αυτό!

α) Το να ότι ανήκεις στην Ελλάδα επειδή γεννήθηκες εδώ δεν νομίζω ότι αποτελεί συνθήκη μια και όπως είπα πριν β)δεν σου προσφέρει τίποτα.

α)Αυτό πάλι, δεν το καταλαβαίνω με τίποτα... Δηλάδή θέλεις να πείς:

- Γεννήθηκα στην Ελλάδα, -πιθανολογώ: από Έλληνες γονείς- πήρα Ελληνική Παιδεία, αλλά δεν ανήκω εκεί για τον ένα ή τον άλλο λόγο.

Αν αυτό λές, είναι ουτοπικό. Ακόμα και στην παγκοσμιοποιημένη κοινωνία, το στίγμα του *-Έλληνα θα σε ακολουθεί. (Στο * βάλε ό,τι θες, καλό ή κακό). Θα σου πρότεινα να συμβιβαστείς με αυτό. Από την άλλη, αν δεν (θελεις να) ανήκεις στην Ελλάδα, που (θελεις να) ανήκεις; και μη μου πεις ένα εύκολο "στην ανθρωπότητα", όλοι ανήκουμε εκεί. Μαύροι, άσπροι, κίτρινοι, κόκκινοι, Έλληνες,Αλβανοί,Τούρκοι κ.ο.κ. Είναι όμως αναπόφευκτος ο περαιτέρω διαχωρισμός μας (όχι ταξικά ούτε ρατσιστικά).

β) Δηλάδή σαν τί θα έπρεπε να σου προσφέρει η εθνικότητά σου και δεν στο προσφέρει; (Πρόσεξε, μη μου μπλέξεις την έννοια του (πολιτικού) κράτους εδώ.Υπάρχει σαφής διαχωρισμός και ως ανθρωπολόγος θα πρέπει να το ξέρεις). Εγώ νομίζω ότι σου προσφέρει πολλά. Σε κοινωνίες - πρότυπα της παγκοσμιοποίησης, η πλύση εγκεφάλου είναι τέτοια που ούτε καν θα σκεφτόσουν αυτά που εκφράζεις. Αμερική, η χώρα της Ελευθερίας...Άραγε έτσι είναι; )

α)Κατά συνέπεια, αφού δεν μπορεί η ανθρωπότητα να καταλάβει το συμφέρον της και να ενωθεί τότε ας το επιβάλει αυτό η παγκοσμιοποίηση με όλα τα αρνητικά συνεπακόλουθα που θα έχει!

β)Δεν είμαι υπέρ της ομογενοποίησης!

α)Φάσκεις και αντιφάσκεις. Είπες σε προηγούμενο Post ότι κινείσαι με γνώμονα το ατομικό σου συμφέρον. Από τη μία το ατομικό συμφέρον, από την άλλη η παραίτηση και "ας μου επιβάλλουν ό,τι θέλουν, αρνητικό ή θετικό". Εξάλλου, πότε θεωρείς ότι έχεις πιο δυνατή άποψη, όταν είσαι το 1% ή το (1/άπειρο)%; Στην Ελληνική κοινωνία είσαι ένα μικρό ποσοστό, στην παγκοσμιοποιημένη κοινωνία είσαι αμελητέος. Το ατομικό σου συμφέρον, το οποίο ο μόνος τρόπος να το διεκδικήσεις σε μια οργανωμένη κοινωνία (νομίμως και δημοκρατικώς, αυτό (το Νόμο και τη Δημοκρατία) τουλάχιστον ελπίζω να το αποδέχεσαι) είναι η "κοινωνική ομάδα", πάει λοιπόν για περίπατο.

Επίσης σε προηγούμενο post ανέφερες ότι τα έθνη τελείωσαν τον 19ο αιώνα. Αυτό που στην πραγματικότητα τελείωσε (και όχι πλήρως) είναι οι -αποικιοκρατικές- αυτοκρατορίες. Τα έθνη ποτέ δεν "τελείωσαν". Και σε ρωτάω:

Τι άλλο είναι η παγκοσμιοποιημένη κοινωνία, εκτός από μια μεγάλη αυτοκρατορία, υπό τον έλεγχο του πιο ισχυρού;(όχι ότι δε γινεται και τώρα , αλλά τουλάχιστον ας μη μας αρέσει. Ας έχουμε λιγη αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό).

β)Δεν υπάρχει παγκοσμιοποίηση χωρίς ομογενοποίηση. Αφού είσαι ένθερμος οπαδός της παγκοσμιοποίησης (είσαι ο πρώτος που συναντώ,πράγμα που μου "τσιγκλάει" την περιέργεια, θέλω να ακούσω επιχειρήματα), θα πρέπει να το έχεις καταλάβει. Τα σημάδια είναι ήδη ξεκάθαρα. Παγκόσμια γλώσσα, νέα τάξη πραγμάτων, κλπ.

Από την άλλη, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι "όλοι" θα συμμετέχουν; εγώ νομίζω ότι θα υπάρχουν 2 αντίπαλα στρατόπεδα και θα υπάρχουν συνεχώς συγκρούσεις (ήδη γίνεται. Ιράκ, Αφγανιστάν, προσεχώς Ιράν, Κορέα και ποιος ξέρει τι ακολουθεί).Ελπίζω τουλάχιστον να μην "χρειαστούν" (για την επιβολή) κάποτε πυρηνικά. Μήπως είσαι και οπαδός της "δια της βίας" επιβολής;

Κριτική σκέψη χρειαζόμαστε τίποτα άλλο!

Εδώ συμφωνώ και επαυξάνω-συμπληρώνω: και πλουραλισμό στην πληροφόρηση και σκέψη, ώστε να διαμορφώσουμε άποψη.

Εμένα λοιπόν η κριτική μου σκέψη -και αυτά που ξέρω- με κάνει να γελάω όταν διαβάζω ότι ο Αλέξανδρος κατά βάθος ήταν Ιλλιριός (Αλβανός), για λόγους που ήδη έχω αναφέρει. Στο κάτω-κάτω, η Ιστορία αναφέρει "Ελληνιστικούς Χρόνους" και τα μνημεία που έχουν απομείνει είναι καθαρά Ελληνιστικά (Με Ελληνικές γραφές, κ.ο.κ.).

Δεν μου αρέσει να αδιαφορώ για την πειρατεία της Ιστορίας "μου". Αυτό κάνει εμένα και όχι εσένα να ξεφεύγω από τα πλαίσια του κλασσικού (όχι και τόσο Νεο)Έλληνα: Ωχ αδερφέ.......

Υ.Γ. Αλήθεια, τι ηλικία έχεις? (Απλά απο περιέργεια.)

Link to comment
Share on other sites

Γιά χαλαρώστε λιγάκι....Και αυτό υσχύει για όλους.

Το Aquazone είναι ένα πόρταλ για το ενυδρείο και ΑΥΤΟ θα πρέπει να μας ενώνει όλους!

Σίγουρα σαν διαφορετικοί άνθρωποι που είμαστε θα έχουμε και διαφορετικές απόψεις και θα τις συζητούμε αλλά ο αλληλοσπαραγμός ΔΕΝ είχε και ούτε έχει θέση στο Aquazone.

Επίσης δέν μου άρεσαν κάποιες απαντήσεις φίλε/η Safi και απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά γιατί από το πουθενά πετάς τουλάχιστον 'άκομψους' χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη που απλώς δέν συμφωνούν μαζί σου.

Ειρήνη ημίν κύριοι και ας κοιτάξουμε και λίγο τα ψαράκια μας.

***και όπως λέει και ένα αγαπημένο μου συγκρότημα....."ΟΥΤΕ ΘΕΟΙ ΟΥΤΕ ΑΦΕΝΤΕΣ"

28989[/snapback]

Sorry, δεν είχα δει το post σου. Σταματάω λοιπόν εδώ.(Αν και δεν είμαστε εντελώς εκτός, στο Cafe είμαστε.. ;-))

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν είχα δει το post σου. Σταματάω λοιπόν εδώ.(Αν και δεν είμαστε εντελώς εκτός, στο Cafe είμαστε.. ;-))

28994[/snapback]

Δίκιο έχεις Λάμπρο στο καφέ είμαστε γιαυτό και δέν έγραψα να μήν το συνεχίσετε αλλά δέν μου άρεσαν κάποιες απαντήσεις...Δέν υπάρχει λόγος να σταματήσει το πόστ αλλά να συνεχιστεί πιό πολιτισμένα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Αλέξανδρε καταλαβαίνεις τι έγραψα.Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο...Εγώ μίλησα για ιστορίες για αγρίους.Διλήματα του τύπου αν ο Μ.Αλέξανδρος ήταν αδερφή ή αν ο Μ.Ναπολέων ήταν ανίκανος και τέτοια.Δεν έκανα κουβέντα για σοβαρά θέματα τύπου Αμερικής-Ιράκ.

28955[/snapback]

Εγώ δεν θυμάμαι να έγραψα πουθενά για το αν ο Αλέξανδρος είχε εναλλακτικές σεξουαλικές προτιμήσεις !

Έγραψα οτι γίνεται ξερή παραχάραξη της ιστορίας ΚΑΙ! προπαγάνδα και ότι τα δικά μας τα τζιμάνια στα διάφορα υπουργεία το αφήνουν και περνάει έτσι!. και έθεσα την σκέψη να κάνουμε όλοι εμείς σαν χρήστες μια κίνηση.

Στα "οικογενειακά μου κοσμήματα" το τι έκανε ο Αλέξανδρος στο κρεβάτι του.

Αλλά με ενοχλεί πολύ σοβαρά όταν κάποιοι "κύριοι" αποφασίζουν και κλέβουν ξερά την ιστορία μας μονό και μόνο για την προσαιτεριστούν σαν δικιά τους.

Όπως πχ οι φίλοι μας απέναντι στο Αιγαίο που παρουσιάζουν τα Ιωνικά αρχαία σαν δείγμα τουρκικού πολιτισμού!

Όπως και να έχει, εγώ μια πρόταση έκανα και αντί να δούμε τι θα κάνουμε , αρχίσαμε τις φιλοσοφικές συζητήσεις και αντιπαραθέσεις.

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο.

Έπεσε μια καλή πρόταση στο "άλλο" φόρουμ , συναίνεσαν και 3-4 ακόμα admin σε αντίστοιχα φόρα , θα επικεντρώσω την προσπάθεια μου σε αυτήν.

Όσοι θέλουν να βοηθήσουν ευπρόσδεκτοι....

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην σταματησετε το post τωρα που ειμαστε στο ψητο.Εχω φτιαξει και

φραπεδακι για την συνεχεια. :wootwoot::wootwoot: Πλακα κανω ε!!Μην παρεξηγηθω.

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot::wootwoot: Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

“Ο συναγωνισμός κάνει το καλό, ο (υγιής) ανταγωνισμός το καλύτερο!!! Δεν πιστεύω να έχεις αντίρρηση και σε αυτό!”

Το βρίσκω λίγο οικονομικό αυτό (μιλάει για τις επιχειρήσεις και όχι για τους ανθρώπους!

«Είναι όμως αναπόφευκτος ο περαιτέρω διαχωρισμός μας (όχι ταξικά ούτε ρατσιστικά).»

Όχι απαραίτητα!

Αυτό το έφτιαξαν οι άνθρωποι για να τους διευκολύνει στην συγκρότηση τους σε ομάδες!

Αν μετά γίναμε «δούλη» αυτών των εννοιών δεν το βρίσκω θετικό!

Εγώ έμαθα να μην αναπαράγω θεσμούς και απόψεις, τα οποία κρίνω ανεπαρκή ή λανθασμένα!

Και στην περίπτωση του έθνους πίστεψε με είναι κάτι που δεν εξυπηρετεί καμία ανάγκη του ανθρώπου για να βελτιώσει την ζωή του! (όπως π.χ. η ταυτότητα του ακουαρίστα και η δουλειά που γίνετε εδώ προάγει τις απόψεις του ανθρώπου για το φυσικό περιβάλλον)

Μόνο αρνητικές συνέπειες έχει και τίποτα άλλο!

Είδες πουθενά να συναγωνίζονται με άμυλα τα έθνη (και μην ακούσω για παιχνίδια χωρίς σύνορα, Ολυμπιάδες κλπ);

«Δηλάδή σαν τί θα έπρεπε να σου προσφέρει η εθνικότητά σου και δεν στο προσφέρει;»

Καλύτερα να αναρωτηθείς εσύ τι σου προσφέρει τελικά, αν σου προσφέρει!

Εμένα προσωπικά δεν νομίζω να μου έχει προσφέρει κάτι!

«Φάσκεις και αντιφάσκεις. Είπες σε προηγούμενο Post ότι κινείσαι με γνώμονα το ατομικό σου συμφέρον.»

Μάλλον παρεξήγησες κάτι που έγραψα!

Δεν μιλούσα για το δικό μου συμφέρων μάλλον για τις ανθρωπότητας γενικά!

Και στο σημείο που αναφέρομαι στα οικονομικά μου θέματα δεν ανακατεύω τις υπόλοιπες δράσεις μου! Δεν μπορώ να μιλήσω για την ανθρωπότητα και την οικονομία ταυτόχρονα μια και το ένα λειτουργεί εις βάρος του άλλου!

Άλλο πράγμα να βγάλουμε λεφτά για να επιβιώσουμε (έχω αναφέρει νομίζω ότι καμία δουλειά δεν προσφέρει τίποτα μια και λειτουργεί στα πλαίσια του Καπιταλισμού) και άλλο πράγμα να κάνω κάτι εδώ μέσα επειδή το θέλω και χωρίς να περιμένω κάποια ανταπόδοση!

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις; Μάλλον πρέπει να τα συζητήσουμε σε έναν καφέ αυτά μια και έχουμε ξεφύγει!

Πάντως διάβασε Φουκώ για να δεις πως δουλεύει η εξουσία και να καταλάβεις γιατί μας θέλουν χωρισμένους!

Η ενότητα μπορεί να μας παρέχει άλλες προοπτικές και αν τελικά μας ενώσει κάτι αρνητικό (παγκοσμιοποίηση) ίσως μετά να ξυπνήσουμε μια και δεν θα έχουμε άλλη επιλογή!

Το ξέρω ότι είναι τα τραγικό αυτό που λέω αλλά η ανθρωπότητα έτσι λειτουργεί και προς τα εκεί οδεύουμε οπότε ας το εκμεταλλευτούμε μια και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο!

Αν δηλαδή μας ενώσει το internet (είναι θετικό ή αρνητικό:wootwoot: που όπως λένε σε ελέγχουν από παντού εσύ τι θα πεις;

Δεν αδιαφορώ για την Ιστορία απλά δεν είναι η δικιά μου ιστορία είναι η Ιστορία κάποιων άλλων ανθρώπων που έζησαν εδώ πριν από πάρα πολύ καιρό και με επηρεάζει όσο με επηρεάζει και η Κινέζικη ιστορία (ότι ξέρω από αυτήν) κλπ!

Αν θες να το συζητήσουμε εκτενέστερα στείλε ΠΜ!

28

Link to comment
Share on other sites

“Ο συναγωνισμός κάνει το καλό, ο (υγιής) ανταγωνισμός το καλύτερο!!! Δεν πιστεύω να έχεις αντίρρηση και σε αυτό!”

Τ.

.

.

.

.

.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις; Μάλλον πρέπει να τα συζητήσουμε σε έναν καφέ αυτά μια και έχουμε ξεφύγει!

29008[/snapback]

Σέβομαι την επιθυμία σου να μην το συνεχίσουμε εδώ, μιας και όντως έχει ξεφύγει πάαααρα πολύ. Μπορώ να υποστηρίξω και να σου τεκμηριώσω αυτά που σου γράφω.Ας μη γινόμαστε όμως (και άλλο) κουραστικοί.

Μόνο 2 πράγματα:

1)Για την παράγραφο με την ιστορία: Δεν βλέπεις κάθε μέρα το Σινικό τείχος. Την Ακρόπολη * βλέπεις. Αυτό σε διαφοροποιεί από έναν Κινέζο (Τεράστιος και ιστορικός πολιτισμός και ο Κινεζικός). Η Ιστορία της σε επηρεάζει, θέλεις δε θέλεις. Δεν πιστεύω ότι είσαι από αυτούς που δεν "ψάχνονται" με αυτά που βλέπουν τριγύρω τους.

2) Δεν μπορώ να καταλάβω πως και που (αυτο)προσδιορίζεσαι.(κυρίως εθνικά, αλλά έχεις βάλει στο παιχνίδι και τα πολιτικά). Έχεις υιοθετήσει θεωρίες αναρχικές, καπιταλιστικές -μιλάω φυσικά για την παγκοσμιοποίηση- και κομμουνιστικές.Πράγματα αντίθετα μεταξύ τους. Νομίζω ότι δεν έχεις κατασταλάξει κάπου.

* Όπου Ακρόπολη , βάζεις ένα αρχαίο μνημείο που βρίσκεται στον τόπο σου.(Αντίστοιχα και για το Σινικό τείχος)

Χάρηκα για τη συζήτηση.

Φιλικά,

Λάμπρος

Υ.Γ. Δεν διαβάζω όσο θέλω, αλλά διαβάζω! και όχι μόνο "τεχνικά" (τεχνοκρατικά) βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πώς μπορείς να κατασταλάξεις κάπου μια και τότε θα λύσεις το πρόβλημα της ανθρωπότητας και θα είσαι χαλαρός και ήσυχος μετά!

Πάντως το κάθε τι έχει κάτι να μας προσφέρει!

Ακόμα και αυτά που δεν μπορούν να κρατήσουν και καταρρέουν (όπως ο καπιταλισμός) έχουν κάτι να μας πουν για το τι δεν πήγε καλά και πού απέτυχε!

Ακόμα και αποτυχία μιας έρευνας στο πεδίο κάτι μας δίνει!

Συμφωνείς φίλε μου!

Γιατί λοιπόν να μην εκμεταλλευτείς ότι υπάρχει γύρω σου μπας και βρούμε μια άκρη!

Τι δεν πήγε καλά ρε παιδί μου και οι άνθρωποι συμπεριφέροντε έτσι!

Πας στις συναντήσεις των παιδιών εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν πήγε καλά ρε παιδί μου και οι άνθρωποι συμπεριφέροντε έτσι!

Είναι φυσιολογικό. Είναι ο ανθρώπινος χαρακτήρας. Σειρά μου να σου προτείνω ένα βιβλίο:

http://www.protoporia.gr/protoporia/produc...WLQAC2C35JW42AB

Άν δεν καταλάβεις κάτι (έχει πολλούς επτανησιακούς ιδιωματισμούς), εδώ είμαστε....

Πας στις συναντήσεις των παιδιών εδώ;

Όχι ακόμα. Έχω κάνει την αποκέντρωσή μου και είμαι μακρυούτσικα (Ανατ.Αττική). Αυτό σε συνδυασμό με κάποιες υποχρεώσεις προς το παρόν δε μου το έχουν επιτρέψει...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ Βλέπω γιωργο ότι και σε θέματα που μας αφόρουν όλους υπεισερχονται "προτιμήσεις" επειδη ο συγγραφέας είναι απο τους "άλλους"...

Χαίρομαι που με παρακολουθείς αλέξανδρε, να σου πω όμως ότι η "αποκλειστικότητα της πληροφορίας" είναι κάτι που έχει σταματήσει εδώ και καιρό και κυκλοφορούν πολλά πράματα σε email. Μην στηρίζεις τα λεγόμενα σου σε τυχαία γεγονότα. :wootwoot: Όσον αφοράν στην καθυστερημένη απάντηση οφείλεται σε αυξημένες (για την εποχή) υποχρεώσεις και όχι σε "προτιμήσεις".

Από κει και πέρα γνώμη μου είναι ότι οφείλουμε να υπερασπιζόμαστε την ιστορία μας, και στο βαθμό που είναι εφικτό, να σταματήσουμε φαινόμενα που μας μειώνουν ως έθνος. Δε λέω να γίνουμε Λιακοπουλάκια, όλη η γη μας χρωστάει ευγνωμοσύνη κλπ, αλλά τουλάχιστον αυτά που ξέρουμε, έχουμε κερδίσει και μας κάνουν εθνικά υπερήφανους θεωρώ ότι πρέπει να τα διαφυλάξουμε σαν κόρη οφθαλμού.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε μια καλή πρόταση στο "άλλο" φόρουμ , συναίνεσαν και 3-4 ακόμα admin σε αντίστοιχα φόρα , θα επικεντρώσω την προσπάθεια μου σε αυτήν.

Όσοι θέλουν να βοηθήσουν ευπρόσδεκτοι....

28998[/snapback]

Η πρόταση ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...