Jump to content

500 λιτρα κοινωνικο


Recommended Posts

Θα ηθελα τη γνωμη σας στο τι θα μπορουσα να βαλω μεσα σε ενα ενυδρειο 500 λιτρων .

κοινωνικο και φυτεμενο με ευκολα φυτα και λιγες απαιτησεις .

Μπορειτε να μου πειτε το ειδος του ψαριου και την ποσοτητα πχ 30 αρλεκινους

απο ποιοτητα νερου απο ολα εχει μπαξες και οσμωση και βρυση ;)

Καθε ιδεα δεκτη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι τι σου αρεσει περισσοτερο να βλεπεις.

Το μονο σιγουρο πάντως ειναι οτι σε τοσα λίτρα... τα κοπαδοψαρα θα δείξουν πραγματική συμπεριφορα κοπαδιου!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα ή σκαλάρια...

Ή ζωοτόκα.. με μικρά ψαράκια και με τέτοιο χώρο στο ενυδρείο σου μπορείς να το κάνεις πολύ ωραίο και πολύ βολικό για τα ζωοτόκα και τα παιδιά τους..

χαρέμια endlers ή guppies... φουλ φυτεμένο.. Κατεμε χωρίς γενίστρα απλά να είναι φουλ φυτεμένο ώστε να κρύβονται τα μικρά...

Δεν ξέρω αν μπορούν να μπούν με τα ζωοτόκα και tetras.. neonακια..

Link to comment
Share on other sites

μονο οι πλεκο δεν μου αρεσουν ολα τα αλλα πανε και ερχονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο απο Ασια αυτη τη φορα....

Ολοι οσοι εχουν μεγαλα ενυδρεια, πάνε ή σε αφεική ή σε αμαζονιο....

Κοιταξε το λίγο....

Δες τι ψαρια σου αρεσουν και μετα θα κανουμε συνδιασμους... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο απο Ασια αυτη τη φορα....

Ολοι οσοι εχουν μεγαλα ενυδρεια, πάνε ή σε αφεική ή σε αμαζονιο....

Κοιταξε το λίγο....

Δες τι ψαρια σου αρεσουν και μετα θα κανουμε συνδιασμους... :buttrock:

δεν το εχω και σε τιποτα να το κανω γαριδαδικο ... ;):thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω και σε τιποτα να το κανω γαριδαδικο ... ;):thumbup::hysterical:

Απο αυτη σου την απαντηση... θα αδραξω την ευκαιρία και θα πω..... γιατι όχι??

Και δεν αναφερομαι σε γαριδες αποκλειστηκά αλλα σε πολλα οστρακόδερμα - μαλάκια που ΔΕ μπορουμε να βαλουμε με ψαρια. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτη σου την απαντηση... θα αδραξω την ευκαιρία και θα πω..... γιατι όχι??

Και δεν αναφερομαι σε γαριδες αποκλειστηκά αλλα σε πολλα οστρακόδερμα - μαλάκια που ΔΕ μπορουμε να βαλουμε με ψαρια. :thumbup:

για δωσε λεπτομεριες ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατί δε βάζεις discus,αγγελόψαρα,κιχλίδες?δεν είμαι σήγουρος αν είναι ο ιδανικός συνδιασμός,αλλά ακόμα και ένα ίδος να βάλεις είναι όλα ερωτεύσιμα!!!με τόσα λίτρα και κροκόδειλο βάζεις!!!

πές μας τι αποφάσισες και βάλε φωτογραφείες!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί δε βάζεις discus,αγγελόψαρα,κιχλίδες?δεν είμαι σήγουρος αν είναι ο ιδανικός συνδιασμός,αλλά ακόμα και ένα ίδος να βάλεις είναι όλα ερωτεύσιμα!!!με τόσα λίτρα και κροκόδειλο βάζεις!!!

πές μας τι αποφάσισες και βάλε φωτογραφείες!!!!

Δισκους εχω τωρα μεσα :thumbup:

Απλα σκεφτομαι τι αλλο θα μπορουσα να το κανω ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτη σου την απαντηση... θα αδραξω την ευκαιρία και θα πω..... γιατι όχι??

Και δεν αναφερομαι σε γαριδες αποκλειστηκά αλλα σε πολλα οστρακόδερμα - μαλάκια που ΔΕ μπορουμε να βαλουμε με ψαρια. :hysterical:

+1 :buttrock:

Επισης με τοσα λιτρα ανετα μπορεις να κανεις ενα ενυδρειο αυτοσυντηρητο.... ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40626&hl=

Διαβασε αυτο το θεμα εχει ενδιαφερουσες απαντησεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δηξε μια εικονα του ενυδρειυου σου θα το ηθελα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχ να χα και εγώ ένα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

μονο οι πλεκο δεν μου αρεσουν ολα τα αλλα πανε και ερχονται ;)

Εντάξει, μη στεναχωριέσαι, κανείς δεν είναι τέλειος... :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μη στεναχωριέσαι, κανείς δεν είναι τέλειος... ;):thumbup:

Προς αποφυγη παρεξηγησεων ....

Δεν το λεω υποτιμιτικα για τα ψαρια Η για τους χομπιστες που τα εχουν στη κατοχη τους , απλα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει η εμφανιση τους , μπορει σαν χαρακτηρας να ειναι τελειος , δεν ξερω . Αλλα ειναι ενα ειδος που δεν με γεμιζει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετοιμαζω το 120αρι για γαριδοενυδρειο κ το 300αρι μου για cpd-endler-iriatherina werneri κ αλλα-τετοιου ιδους ψαρακια(ακομα το κοιταω)....Απο φυτα τι να σου πουμε?! υπαρχουν απειρα να διαλεξεις-ευκολα ή κ μετρια στις απαιτησεις τους...Το ενυδρειο αυτο γινετε πραγματικα οτι θελεις!!! εχεις πολυ χωρο να "παιξεις" εκει μεσα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγη παρεξηγησεων ....

Δεν το λεω υποτιμιτικα για τα ψαρια Η για τους χομπιστες που τα εχουν στη κατοχη τους , απλα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει η εμφανιση τους , μπορει σαν χαρακτηρας να ειναι τελειος , δεν ξερω . Αλλα ειναι ενα ειδος που δεν με γεμιζει :thumbup:

Καλά προς Θεού, μην απολογείσαι. Κάνουμε και λίγη πλάκα..., είμαστε χιουμοράκια! ;)

Πολύ ωραίο ενυδρείο! Πανέμορφα τα παιδιά σου και το ξύλο στη μέση εντυπωσιακό! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για να αποπροσανατολίσω την συζήτηση και να την στρέψω λίγο προς την Αφρική, προτείνω δύο φυλές από την ομάδα των tropheus. Κοπάδι με όλη την σημασία της λέξεως. Πληροφορίες εδώ. Ποιες είναι οι ακριβής διαστάσεις του ενυδρείου;

;)

Link to comment
Share on other sites

Για να αποπροσανατολίσω την συζήτηση και να την στρέψω λίγο προς την Αφρική, προτείνω δύο φυλές από την ομάδα των tropheus. Κοπάδι με όλη την σημασία της λέξεως. Πληροφορίες εδώ. Ποιες είναι οι ακριβής διαστάσεις του ενυδρείου;

;)

1,50*0,50*0,70

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στα οστρακοδερμα και μαλακια....

Δηλαδη... καβουρια, αστακους, κοχυλια και οτιδηποτε φοβομαστε να βαλουμε στα κοινωνικα ενυδρεια μας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να αποπροσανατολίσω την συζήτηση και να την στρέψω λίγο προς την Αφρική, προτείνω δύο φυλές από την ομάδα των tropheus. Κοπάδι με όλη την σημασία της λέξεως. Πληροφορίες εδώ. Ποιες είναι οι ακριβής διαστάσεις του ενυδρείου;

;)

:thumbup:

Λοιπον..

Άνετα φίλε geosid..

Θα το ευχαριστηθείς ειλικρινά.. Πέτα 2 λόφους έναν αριστερά έναν δεξιά και θα είσαι οκ..

1)Εύκολη συντήρηση. Ούτε α/ο τίποτα.. Προετοιμασία νερού κάνα 2ωρο.

2)Συμπεριφορές.

3)Είναι πολύ δυνατά ψάρια, δεν χαμπαριάζουν. Θα τολμήσω να πω, ότι συγχωρούν λάθη αρκεί να μην γίνονται συνέχεια..

Africise it.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η λιμνη Βικτώρια σου λέει κατι?Δυσκολο μεν να βρεθούν ψάρια,αλλά τα σπάνε και δεν έχουν πολλοί στην κατοχή τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν και αφρικάνος (με πινελιές φυτεμένου ;) ) να τολμήσω να προτείνω κάτι φυτεμένο προς Ασία και Νέα Γουινέα μεριά, με κύρια φυλή μελανοταινίες (rainbow fish, δες και εδώ και εδώ) . Τρομερά ψαράκια και πολύ αδικημένα στο χόμπυ ! Φοβερά χρώματα, ωραίο κοπάδιασμα και κάτι πολύ διαφορετικό από τα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...