Jump to content

Aπο μετρησεις πως παω?


Recommended Posts

Nh3:0

No2:0

No3:5mg/l

Ph:7.5

Gh:14

Kh:4

Ταιριαζουν???

Π.χ. ειναι δυνατον να εχω ph:7.5,gh:14 & kh:4 ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας δίνεις στοιχεία που θα μπορέσουν να βοηθήσουν στο αν τελικά είναι ΟΚ ή όχι. Εννοώ πως θέλουμε να ξέρουμε το νερό της βρύσης τι τιμές έχει, αν κάνεις καμία προετοιμασία στο νερό σου πριν το βάλεις στο ενυδρείο, αν έχει ξύλα, πέτρες και ποια είδη μέσα στο ενυδρείο...

Πάντως οι τιμές σου δεν είναι "παράλογες"...

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι μετρησεις ειναι απο το γαριδοενυδρειο μου!Κανω προετιμασια νερου μονο στην θερμοκρασια και βαζω αντιχλωριο στο νερο της βρυσης,εχω ασβεστολιθικο χαλικι (ελαχιστο) για αυτο αν αργω να κανω αλλαγες νερου το ph ανεβαινει!

Το ενυδρειο εχει μεσα red cherry και εχω γεμισει μικρα!!Για αυτο θελω να μεταφερω μερικες γαριδες στο αλλο ενυδρειο 80λιτρο αλλα εχει ph<7 συνηθως 6-6.5!

Μπορω να μεταφερω τις γαριδες απο το ph:7.5 σε ph:6.5 και φυσικα το αλλο ενυδρειο θα εχει και χαμηλοτερες σκληροτητες!

Εννοω θα παθουν κατι οι γαριδες απο τις αποτομες αλλαγες στις σκηροτητες?

;)

Μαλον το θεμα πρεπει να μεταφερθει στα "ασπονδυλα"!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς, αλλά όπως ήδη γνωρίζεις, οι γαρίδες είναι πολύ ευαίσθητες. Γι ' αυτό θέλουν καμιά 2ωρη προσαρμογή στο άλλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες δεν φτάνουν αν οι συνθήκες είναι πολύ διαφορετικές .Προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Exiz μπορεις να μου πεις τι μπορω να κανω για να τις μεταφερω?Οταν λες 2 ωρες δεν φτανουν,δηλαδη να τις αφησω 3 ωρες??Λεω να τις εχω δυο ωρες στο σακουλακι για προσαρμογη και καθε 5 λεπτακια να βαζω ελαχιστο νερο απο το ενυδρειο ωστε σιγα σιγα να πεφτουν οι σκληροτητες και να συνηθησουν οι γαριδες.

Ειναι σωστο?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βρω ένα παλιότερο ποστ του delta το οποίο είχε μέσα την τέλεια πατέντα για προσαρμογή. Είχε αδειάσει το περιεχόμενο της σακούλας σε ένα ταπεράκι και από πάνω είχε ένα μικρό σωληνάκι αεραντλίας με λίγο σφουγγαράκι στην έξοδο έτσι ώστε να τρέχει σταγόνα - σταγόνα νερό από το ενυδρείο που θα υποδέχονταν τα ψάρια για ένα ολόκληρο βράδυ. Τώρα μπορεί να είναι υπερβολικό το ολόκληρο βράδυ δεν ξέρω, το θέμα όμως είναι είναι η καλύτερη προσαρμογή. Περιττό να σου πως εγώ έκανα 3:30 ώρες προσαρμογή στης γαρίδες με τον τρόπο που προ ανέφερες και είχα απώλειες 4/5.

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις το λινκ να το διαβασω?δηλαδη να μην το επιχειρησω εε?

Ξερει καποιος να μου πει εναν τροπο η την δικια του εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Φίλος, ο οποίος πήρε amano, έκανε 2 ωρη προσαρμογή σε 7 γαριδούλες, και δεν είχε καμιά απώλεια! Κάθε λίγο, έριχνε νερό από το καινούργιο ενυδρείο στο σακουλάκι.

Αλλά είναι και 1 μονάδα διαφορά το pH... ;)

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...