Jump to content

χελωνάκια


Recommended Posts

Γνωρίζει μήπως κανείς σας κάποιο site ανάλογο του aquazone που να ασχολείτε με ερπετά κατοικίδια???

Ξέρει κανείς από εδώ τι παίζει με τα χελωνάκια κατοικίδια?

Έχει ασχοληθεί κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θες να μαθεις;

Σε ενδιαφερει για χελωνες νερου ή ξηρας;

Ενα πολυ καλο φορουμ ειναι αυτο http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?act=idx

Link to comment
Share on other sites

Thnx Gin!! Γενικά θα ήθελα να μάθω για χελωνάκια νερού και το τι χρειάζεται ένα τεράριο... Έκανα ποστ και περιμένω απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ποιες χελωνιτσες θες να παρεις αυτες με τα κοκκινα αφτια, ειναι ειδος που δεν θα βρεις ευκολα πλεον γιατι ειχαν απαγορευτει. Θα πρεπει να παρεις ενα τεραριουμ μηκος 80ποντων με πολυ ισχυρο φιλτρο και να πρεπει να της βαλεις σε καποια σημεια πετρες ετσι ωστε να μπορει να βγαινει οποτε θελει για να ξεκουραζεται και να αναπνεει. Μην παρεις μια συσκευη που προκαλει ομιχλη δεν τους κανει καλο.Αλλαγες νερου καθε βδομαδα 40% παντα με αντιχλωριο να ξερεις πως ειναι αρκετα βρωμιλες. Θα βαλεις μονο χελωνακια μην βαλεις ψαρια μαζι τους θα στα φανε κυριως αν ειναι μικρα.

Θα πρεπει να παρεις βιταμινες εχει η ΣΕΡΑ ειδικες για χελωνιτσες οπως και ασβέστιο που χρειαζονται για το καβουκι τους. Τροφη μπορεις να τους δινεις τις γαριδουλες τις αποξηραμενες , αν εχεις για κιχλιδες κανουν κι αυτες, ή κατεψυγμενες σε μικρα κομματακια, τρωνε μαρουλι ωμό, ντοματες, εγω τους εδινα και μπανανα αλλα με μετρο γιατι ειναι πολυ λιπαρες και σε καποια φαση ειχαν χοντρυνει και εβλεπες μπουτακια :wootwoot:. Καποιοι τους δινουν και κροκετες που ειναι για γατες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυτες με τα κοκκινα αφτια, ειναι ειδος που δεν θα βρεις ευκολα πλεον γιατι ειχαν απαγορευτει

Τι εννοείς έχουν απαγορευτεί?? Γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Hταν red list ως ειδος υπο εξφανιση αν θυμαμαι καλα

Πηρες χελωνακια;

Link to comment
Share on other sites

Hταν red list ως ειδος υπο εξφανιση αν θυμαμαι καλα

Πηρες χελωνακια;

ναι πήρα εχτές ένα! και είχε πάρα πολλά!

Από μεγάλη αλυσίδα petshop που από ότι έχω παρατηρήσει πάντα έχει τέτοια χελωνάκια!!

ξέρει κανείς με τη ρυθμό μεγαλώνουν? τώρα είναι περίπου όσο ένα καπάκι από ένα μπουκάλι νερού! σε 6 μήνες πόσο θα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα σε 6 μηνες θα ειναι περιπου τοση. B):thumbup::D

Πλακα κανω εε!!Δεν εχω ιδεα. ;)

post-1249-1157549994_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει θερμοτητα και την ταϊζεις καλα θα μεγαλωσει 2-3 ποντους αλλα το χειμωνα θα πεσει σε ναρκη απ την ανοιξη θα δεις διαφορα.

Να σου ζησει το μωρουλι σου

Ειχα 2 που μου ειχαν γινει 15εκ σε 2,5 χρονια και επειδη ηταν και οι 2 αρσενικες γινοταν χαμος.

Μπορεις να την ταϊζεις διαφορα μαλακια εκτος της ετοιμης τροφης να τις παρεις βιταμινες και ασβεστιο για το καβουκι της οπως και τοματες αγγουρακι και μαρουλι

Σε ποσα λιτρα την εβαλες αν θες βαλε μια φωτο να την δουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Hello!!

To Savvato pou perase, apekthsa (DWRO :thumbup: ) ena mikro xelwnaki nerou ( prasinwpouli einai to kalo m!).

Pros to paron to exw se mia rhxh "gyala" (leme twra -ena exagwniko plastiko piato san μπώλ είναι.) Gia trofh mou edwsan poikilia garidwn (apo3hramenes miniatoures dhladh!!) , kai epishs mou edwsan kai mpoukalaki gia stagones- water conditioner leei - gia otan allazw nero.

Basikes apories:

1) Xreiazetai katitis allo?? :bowdown:

2) ka8e pote na allazw nero peripou? :lmao:

3) Katalavainw oti 8a megalwsei se mege8os me ton kairo.Meta 8a prepei na parw kanoniko enydreio? Giati exw dei se bitrines magaziwn oti ta exoun se sxetika rhxa , kai ka8ontai ki ektos nerou kai stegnwnoun! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρο σου. Ποιο ειδος πηρες;

Μονο του το εχεις ή πηρες και παρεα;

Θα σου ελεγα να του παρεις ενα ενυδρειο γιατι χρειαζονται χωρο και για κολυμπη αλλα και για να βγαινουν εξω. Το ενυδρειακι θα μπορεις να το κανεις κουκλα φτιαχνοντας και μερη για να μπορει να βγαινει εκτος νερου. Θελει λαμπες το ενυδρειο μην το αφησεις χωρις φως γιατι θα του κανεις ζημια και απο τροφη να του δινεις αυτα που εχω γραψει παρα πανω. Να ξερεις πως μεγαλωνουν αρκετα. Αν εχεις παιδακια στο σπιτι να μην τ αφηνεις να το πιανουν και στο καθαρισμα θα εχεις ενα σφουγκαρακι που θα του καθαριζεις το κελυφος, προσεχε αυτη η γλιτσα που πιανει ειναι βακτηρια και ειναι επικινδυνα για τον ανθρωπο. Αλλαγη νερου θα κανεις αν εχεις φιλτρο μια φορα τη βδομαδα αλλιως καθε 4 μερες. Οτι αλλο θες πες μας

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια!Μόλις χθες μου έκαναν δώρο οι φίλοι μου ένα χελωνάκι νερού!Τον λένε Ορέστη κ είναι

πανέμορφος!!Το πρόβλημα μου όμως είναι πως δεν τρώει!Του έριξα μια γαριδούλα μέσα αλλά δε την έφαγε..Τι να

κάνω για να φάει??Επίσης με πόσο νερό πρέπει να γεμίσω τη χελωνιέρα?Της έχω βάλει σχετικά λίγο νερό κ όλο

βγάζει το καφάλι του έξω..Please help me...

:buttrock:^_^

Link to comment
Share on other sites

Ποιες χελωνιτσες θες να παρεις αυτες με τα κοκκινα αφτια, ειναι ειδος που δεν θα βρεις ευκολα πλεον γιατι ειχαν απαγορευτει.

Ειναι αληθεια οτι εχει απαγορευτει το εμποριο τους? Αν γνωριζεις κατι περισσοτερο η καποιο σαιτ στειλτο μου

μιας και το θεμα με ενδιαφερει,παντως στην Γερμανια ακομα τις βλεπω στα Πετ Σοπ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια!Μόλις χθες μου έκαναν δώρο οι φίλοι μου ένα χελωνάκι νερού!Τον λένε Ορέστη κ είναι

πανέμορφος!!Το πρόβλημα μου όμως είναι πως δεν τρώει!Του έριξα μια γαριδούλα μέσα αλλά δε την έφαγε..Τι να

κάνω για να φάει??Επίσης με πόσο νερό πρέπει να γεμίσω τη χελωνιέρα?Της έχω βάλει σχετικά λίγο νερό κ όλο

βγάζει το καφάλι του έξω..Please help me...

:buttrock:^_^

Ενα πολυ καλο φορουμ ειναι αυτο http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?act=idx

:rasp::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Hello!!

To Savvato pou perase, apekthsa (DWRO :buttrock: ) ena mikro xelwnaki nerou ( prasinwpouli einai to kalo m!).

Pros to paron to exw se mia rhxh "gyala" (leme twra -ena exagwniko plastiko piato san μπώλ είναι.) Gia trofh mou edwsan poikilia garidwn (apo3hramenes miniatoures dhladh!!) , kai epishs mou edwsan kai mpoukalaki gia stagones- water conditioner leei - gia otan allazw nero.

Basikes apories:

1) Xreiazetai katitis allo?? ^_^

2) ka8e pote na allazw nero peripou? :rasp:

3) Katalavainw oti 8a megalwsei se mege8os me ton kairo.Meta 8a prepei na parw kanoniko enydreio? Giati exw dei se bitrines magaziwn oti ta exoun se sxetika rhxa , kai ka8ontai ki ektos nerou kai stegnwnoun! :wacko:

Θα σε συμβουλευα την αμεση αγορα ενος ενυδρειου.Με φιλτρο,θερμοστατη κ.τ.λ.Για αρχη μπορεις να αγορασεις

ενα εν. 60χ30χ30 αλλα θα το γεμισεις περιπου 15 με 20 εκατοστα τη σταθμη του νερου.Επεισης στο εμποριο θα βρεις πλαστικα βραχακια.Ψαχνοντας στο φορουμ θα βρεις αρκετα ενδιαφεροντα ποστ.Καλη συνεχεια σου ευχομαι

με τον καινουργιο σου φιλο. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...