Jump to content

Γεια σας!!! Βρε..., καλώς τα παιδιά τα ζουμπουρλούδικα!!!


Nard

Recommended Posts

Παίδες γεια σας κι από εμένα.

Αρχικά θέλω να δώσω ένα μεγάλο μπράβο αλλά και ένα ακόμη μεγαλύτερο ευχαριστώ, σε όλους εσάς που έχετε καταφέρει να δημιουργήσετε ένα τόσο όμορφο και χρήσιμο για εμάς τους αρχάριους, forum.

Εγώ αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό το τόσο όμορφο αλλά και τόσο δύσκολο χόμπι, μετά από την επιμονή του γιου μου (τώρα είναι 5), πριν από 1,5 χρόνο. Τότε δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο μαγικός είναι αυτός ο κόσμος, αλλά και πόσο δύσκολος για να τον ζήσεις με σωστές συνθήκες (δεν συζητάω να ταλαιπωρείς τα ψάρια ή να αδιαφορείς στον θάνατό τους...).

Αγόρασα λοιπόν ένα ενυδρείο 200lt, και έβαλα μέσα αρχικά κάποια χρυσόψαρα. Μη γνωρίζοντας πολλά πράγματα και κυρίως μην μπορώντας να καταλήξω σε μία γνώμη από κάποιον ειδικό (ο κάθε μαγαζάτορας μου έλεγε το κοντό του και το μακρύ του...!!!), κατέληξα μετά από 4 μήνες να έχω μείνει με τα μισά ψάρια και με μία μεγάλη απογοήτευση μέσα μου...

Είπα αρχικά να τα παρατήσω, κι έτσι χάρισα σε ένα φίλο όσα ψαράκια είχαν επιζήσει. Καθώς όμως είμαι και λίγο ξεροκέφαλος και επίμονος, μετά από 4-5 μήνες πήρα την απόφαση (και το θάρρος...), να κάνω τη δεύτερη προσπάθεια, με τροπικά αυτή τη φορά.

Το κακό είναι ότι και πάλι (και μάλλον αυτή τη φορά σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό), ο κάθε "ειδικός" με μπερδεύει με την αμάθεια ή την ημιμάθεια του, με αποτέλεσμα να σπαταλάω ψυχές, χρήματα και χρόνο, χωρίς σταθερό αποτέλεσμα. Έμπλεξα με αρρώστιες, άλγη και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς το τελευταίο 6μηνο!!!

Για να καταλήξω, πλέον έχω μέσα στο ενυδρείο μου ένα σωρό ψάρια (ότι έχει απομείνει δηλαδή, αφού κάποια έχουν φαγωθεί από κάποια άλλα...), που δεν ξέρω καν, αν είναι συμβατά μεταξύ τους. Και εδώ είναι που θέλω τη βοήθειά σας. Είμαι σίγουρος ότι από εδώ θα μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Σε 200lt νερό, έχω λοιπόν:

4 Ροδόστομους

3 Νέον

1 Clown loach

1 Σιαμέζο Καρχαρία

1 Balloon Molly

2 Red Balloon Platy

1 Δίσκο

7 Orange Buffalo Barb

1 Silver Shark

1 Red Torpedo Barb

3 Corydoras Aeneus

4 Columbian Red Fined Tetra

2 Chines Algae Eater

2 Bolivian Ram

2 Red Shiner Melanotaenia

...πολλά έτσι??? Είναι όλα μικρά εκτός αυτών που δίπλα γράφω το μέγεθός τους.

Θα σας είμαι υπόχρεος αν μου δίνατε πληροφορίες για το ποια είδη μπορούν να ζήσουν μαζί και κυρίως ποιο ή ποια πρέπει να αφαιρέσω άμεσα (ποιος είναι δηλαδή ο "πονηρός" που τρώει τους άλλους - υποπτεύομαι τον Silver shark)!!!

Σας υπέρ-ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

;):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

;)
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες,

η ερώτηση για τη συμβατότητα των ειδών μπορεί να αργήσει να απαντηθεί από τους συναδέλφους καθώς είναι μια ερώτηση που τίθεται συχνά και η απάντησή της προκύπτει αβίαστα χωρίς ειδικές γνώσεις κοιτάζοντας τις παραμέτρους νερού και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά στο προφίλ κάθε ψαριού :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο ΑΖ και καλο διαβασμα.

Και το χρειαζεσαι γιατι θα σε γλυτωσει απο απογοητευσεις και λαθη.

Τα ψαρια το καθενα εχει τα δικα του.

Δεν παιζει ρολο μονο ποιο ειναι αγριο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεια σας κι από εμένα.

Αρχικά θέλω να δώσω ένα μεγάλο μπράβο αλλά και ένα ακόμη μεγαλύτερο ευχαριστώ, σε όλους εσάς που έχετε καταφέρει να δημιουργήσετε ένα τόσο όμορφο και χρήσιμο για εμάς τους αρχάριους, forum.

Εγώ αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό το τόσο όμορφο αλλά και τόσο δύσκολο χόμπι, μετά από την επιμονή του γιου μου (τώρα είναι 5), πριν από 1,5 χρόνο. Τότε δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο μαγικός είναι αυτός ο κόσμος, αλλά και πόσο δύσκολος για να τον ζήσεις με σωστές συνθήκες (δεν συζητάω να ταλαιπωρείς τα ψάρια ή να αδιαφορείς στον θάνατό τους...).

Αγόρασα λοιπόν ένα ενυδρείο 200lt, και έβαλα μέσα αρχικά κάποια χρυσόψαρα. Μη γνωρίζοντας πολλά πράγματα και κυρίως μην μπορώντας να καταλήξω σε μία γνώμη από κάποιον ειδικό (ο κάθε μαγαζάτορας μου έλεγε το κοντό του και το μακρύ του...!!!), κατέληξα μετά από 4 μήνες να έχω μείνει με τα μισά ψάρια και με μία μεγάλη απογοήτευση μέσα μου...

Είπα αρχικά να τα παρατήσω, κι έτσι χάρισα σε ένα φίλο όσα ψαράκια είχαν επιζήσει. Καθώς όμως είμαι και λίγο ξεροκέφαλος και επίμονος, μετά από 4-5 μήνες πήρα την απόφαση (και το θάρρος...), να κάνω τη δεύτερη προσπάθεια, με τροπικά αυτή τη φορά.

Το κακό είναι ότι και πάλι (και μάλλον αυτή τη φορά σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό), ο κάθε "ειδικός" με μπερδεύει με την αμάθεια ή την ημιμάθεια του, με αποτέλεσμα να σπαταλάω ψυχές, χρήματα και χρόνο, χωρίς σταθερό αποτέλεσμα. Έμπλεξα με αρρώστιες, άλγη και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς το τελευταίο 6μηνο!!!

Για να καταλήξω, πλέον έχω μέσα στο ενυδρείο μου ένα σωρό ψάρια (ότι έχει απομείνει δηλαδή, αφού κάποια έχουν φαγωθεί από κάποια άλλα...), που δεν ξέρω καν, αν είναι συμβατά μεταξύ τους. Και εδώ είναι που θέλω τη βοήθειά σας. Είμαι σίγουρος ότι από εδώ θα μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Σε 200lt νερό, έχω λοιπόν:

4 Ροδόστομους

3 Νέον

1 Clown loach

1 Σιαμέζο Καρχαρία

1 Balloon Molly

2 Red Balloon Platy

1 Δίσκο

7 Orange Buffalo Barb

1 Silver Shark

1 Red Torpedo Barb

3 Corydoras Aeneus

4 Columbian Red Fined Tetra

2 Chines Algae Eater

2 Bolivian Ram

2 Red Shiner Melanotaenia

...πολλά έτσι??? Είναι όλα μικρά εκτός αυτών που δίπλα γράφω το μέγεθός τους.

Θα σας είμαι υπόχρεος αν μου δίνατε πληροφορίες για το ποια είδη μπορούν να ζήσουν μαζί και κυρίως ποιο ή ποια πρέπει να αφαιρέσω άμεσα (ποιος είναι δηλαδή ο "πονηρός" που τρώει τους άλλους - υποπτεύομαι τον Silver shark)!!!

Σας υπέρ-ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Νίκος

Καλως ηρθες :)

φιλε γινεται ενας πανικος μεσα στο ενυδρειο σου , το καθε ψαρι εχει τις δικες του συνθηκες και τους δικους τους συγκατοικους , πρεπει να αρχισεις να διωχνεις αρκετα ψαρια απο εκει και να κανεις μια νεα αρχη , βρες ενα ειδος που σου αρεσει και απο εκει και περα θα μπορουσαμε να σε βοηθησουμε οσων αφορα τους συγκατοικους .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε καλώς ήλθες και καλή διαμονή.Θα ήταν καλό να ανοίξεις ενα θέμα εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=13 όπου θα θέσεις τα ερωτήματα σου για να γίνει η ανάλογη συζήτηση.

Και πάλι καλώς ήλθες :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...