Jump to content

Sos Το ένα ψάρι τρώει το άλλο...??? Sos


Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια,

Αγόρασα ένα ενυδρείο 200lt, και έβαλα μέσα αρχικά κάποια χρυσόψαρα. Μη γνωρίζοντας πολλά πράγματα και κυρίως μην μπορώντας να καταλήξω σε μία γνώμη από κάποιον ειδικό (ο κάθε μαγαζάτορας μου έλεγε το κοντό του και το μακρύ του...!!!), κατέληξα μετά από 4 μήνες να έχω μείνει με τα μισά ψάρια και με μία μεγάλη απογοήτευση μέσα μου...

Είπα αρχικά να τα παρατήσω, κι έτσι χάρισα σε ένα φίλο όσα ψαράκια είχαν επιζήσει. Καθώς όμως είμαι και λίγο ξεροκέφαλος και επίμονος, μετά από 4-5 μήνες πήρα την απόφαση (και το θάρρος...), να κάνω τη δεύτερη προσπάθεια, με τροπικά αυτή τη φορά.

Το κακό είναι ότι και πάλι (και μάλλον αυτή τη φορά σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό), ο κάθε "ειδικός" με μπερδεύει με την αμάθεια ή την ημιμάθεια του, με αποτέλεσμα να σπαταλάω ψυχές, χρήματα και χρόνο, χωρίς σταθερό αποτέλεσμα. Έμπλεξα με αρρώστιες, άλγη και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς το τελευταίο 6μηνο!!!

Για να καταλήξω, πλέον έχω μέσα στο ενυδρείο μου ένα σωρό ψάρια (ότι έχει απομείνει δηλαδή, αφού κάποια έχουν φαγωθεί από κάποια άλλα...), που δεν ξέρω καν, αν είναι συμβατά μεταξύ τους. Και εδώ είναι που θέλω τη βοήθειά σας. Είμαι σίγουρος ότι από εδώ θα μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Σε 200lt νερό, έχω λοιπόν:

4 Ροδόστομους

3 Νέον

1 Clown loach

1 Σιαμέζο Καρχαρία

1 Balloon Molly

2 Red Balloon Platy

1 Δίσκο

7 Orange Buffalo Barb

1 Silver Shark

1 Red Torpedo Barb

3 Corydoras Aeneus

4 Columbian Red Fined Tetra

2 Chines Algae Eater

2 Bolivian Ram

2 Red Shiner Melanotaenia

...πολλά έτσι??? Είναι όλα μικρά εκτός αυτών που δίπλα γράφω το μέγεθός τους.

Θα σας είμαι υπόχρεος αν μου δίνατε πληροφορίες για το ποια είδη μπορούν να ζήσουν μαζί και κυρίως ποιο ή ποια πρέπει να αφαιρέσω άμεσα (ποιος είναι δηλαδή ο "πονηρός" που τρώει τους άλλους - υποπτεύομαι τον Silver shark)!!!

Σας υπέρ-ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Tι μεγεθος εχει ο σιαμεζος καρχαριας(pangasius) ;

99% αυτος κανει τη ζημια, ο ασημενιος καρχαριας(bala shark) δεν ειναι επιθετικο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

To τίγκαρες στο ψάρι.. Κάνε κάτι γιατί θα χάσεις και άλλα...

Να μου πείς τόσα ψάρια πόσα ενυδρεία να πάρεις..

Πρέπει να κρατίσεις στο ενυδρείο σου ένα σωστό συνδιασμό ψαριών και ότι ψάρι δεν κάνει...

Ή σε άλλο ενυδρείο ή κάπου να το δώσεις....

Η ουσία φίλε μου δεν είναι ποιο ψάρι τρώει ποιο.. Δεν είναι μόνο αυτό..

Θα χαθούν και άλλα ψαράκια και δίχως επιθέσεις... και να ζήσουν δυστιχισμένα θα είναι....

overcrowed tank...

Να σου πουν οι εμπειροι ποιοι συνδιασμοί ψαριών συμβιώνουν μαζί ..

Όταν λέμε συμβιώνουν δεν εννούμε μόνο αν το ένα ψάρι τρώει το άλλο..

Εννούμε και όταν ζούν στο ίδιο νερό γενικότερα.

Και όταν λέμε νερό εννούμε ίδιο ph, gh,kh (σκληρότητα) & λιτρα!

Για αυτό πρώτα απ'όλα κάνε τεστ (ελπίζω να έχεις) και ανέβασε το συντομότερο τα στοιχεία του νερού σου...... δώσε στοιχεία να σου απαντήσου τα μέλη... οι έμπειροι θα σου δώσουν λύσεις... ;)

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως όρισες.

Θα ήθελα να επισημανω οτι όπως αναφερεις κι εσυ γνωριζεις ότι στο ενυδρείο σου κατι δεν παει καλα... και θελεις να το διορθωσεις, οπότε θα έλεγα σε όλους όσους θελουν να απαντησουν να επισημανουν λύσεις και όχι το προβλημα.

ΠΑμε τωρα προς τη λύση του ππροβληματος σου.

Αρχικα ορισμενα απο τα ψαρακια σου δε θα χωρανε σε αυτό το ενυδρείο.

Ορισμενα, πανε σε κοπαδια των 12 ατομων και ανω. Θα μπορουσες κάλλιστα να αυξησεις τα κοπαδια αυτα.

Καποια πανε σε ομαδες τουλαχιστον των 5.

Αυτο που θα σου έλεγα ειναι πρωτα να μας πεις πια απο όλα αυτα τα ψαρακια σου αρεσουν περισσοτερο και πια θα ήθελες να βλεπεις μεσα στο ενυδρειο σου.

Κι απο κει και περα θα δουμε συμβατότητες και αριθμο ατομων σε καθε ειδος.

Αλλωστε μην ξεχναμε οτι εσυ θα το κοιτας καθημερινα το ενυδρειο σου και κυριως πρεπει να αρεσει σε εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...