Jump to content

μικρο ενυδρειο


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο απο το jumbo 13 litra το πηρα για την κορη μου αλλα το κρατησα εγω, εχω βαλει αμμο (απο μαντρα οικοδομων)θαλλασης και 5-6 βοτσαλα λευκα τα εχω βραση και τα εχω ξεπλυνη 10 φορες και ενα ψευτικο φυτακι.δεν εχει φωτισμο μονο το μαμα φιλτρακι στο οποιο ειχε σφουγγαρι μαυρο το εκοψα και εεβαλα και ενα μικρο κομματακι μπλε, υαλοβαμβακα και 2 μακαρονια απο το εξωτερικο φιλτρο που εχω για μηχανικη φιλτρανση.απο ζωντανα εχω βαλει 2 apple και 1 μονομαχο και τρεχει μια βδομαδα ακριβως ρολοι.βεβαια ο μονομαχος θα φυγει θα μπει σε ενα μεγαλυτερο αλλα αφου μου τον φερανε τι να κανω.προς το παρων ο μονομαχος πεταει απο την χαρα του και δεν βλεπω κατι παραξενο.

το ενυδρειακι στρωθηκε κατευθειαν απο το μεγαλο

μετρησεις ειχα κανει με στικ 2 μερες πριν. δεν τις θμαμε τωρα αλλα ουτε στις μετρησεις ειδα κατι παραξενο μονο στην σκληροτητα του νερου οτι ηταν πολυ πως την καταβαζω με μια αλλαγη και να βαλω απιονισμενο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν μπορείς να κατεβάσεις την σκληρότητα κι αυτό εξ΄αιτίας της άμμου θαλάσσης που έχεις και των βότσαλων.Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι Αφρικανοί χρησιμοποιούν άμμο και πέτρες ασβεστολιθικές από θάλασσες και ποτάμια. Καλά θα ήταν να μην χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό γιατί θα προκαλέσεις απότομη πτώση του Ph κάτι που ο μονομάχος δεν θα το αντέξει. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αντικαταστήσεις την υφιστάμενη διακόσμηση με άλλη όχι ασβεστολιθική.

Link to comment
Share on other sites

εχω και πετρες ασβεστολιθηκες να βγαλω τα βοτσαλα και να βαλω 3-4 κομματια?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι ασβεστολιθικές πέτρες είναι εκείνες που ανεβάζουν τις μετρήσεις σου. Πρέπει να τις απομακρύνεις.

ρίξε μια ματιά εδώ και θα βγάλεις κάποια άκρη, κάνε και μία έρευνα και θα βρεις αρκετές δημοσιεύσεις μ΄αυτό το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Ουπς λάθος :thumbup:

εδώ εννοούσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...