Jump to content

Πτώση τάσης


Recommended Posts

Ψαροκαμμένοι.

Χθες το βραδυ και σήμερα το πρωι αντιμετωπισα ενα προβλημα. Πιο συγκεκριμενα χθες, κατα τις 23:30 είχαμε στο σπίτι πτωση τασης.

Συγκεκριμενα για 10 λεπτα ανεβοκατεβαινε η ταση και μετα έπεσ για 4 ώρες. Ετσι λοιπόν στα φίλτρα από τα ενυδρεια αρχισαν να μουγκριζουν οι φτερωτες και απο το μεγαλο ενυδρείο να μη δουλευει ουτε η κυκλοφορία.

Δε με ενοχλησε που δεν δουλευαν, γιατι οκ, μια διακοπη θα μπορουσε να ειναι, αλλα επειδή καποια υπολειτουργουσαν και καποια ΔΕΝ λειτουργουσαν καθολου. Έτσι έκλεισα της πρίζες μεχρι τις 3:30 που ήρθε.

Αλλα οκ.... ημουν σπιτι.

Σήμερα το πρωι 8:30 συνεβει το ιδιο αλλα ΔΕΝ ημουν σπιτι... με αποτελεσμα να συμβει το ιδιο και να μην ειναι κανενας που να γνωριζει και να τα κλεισει. Ευτυχως τωρα ενημερωθηκα οτι λυθηκε το προβλημα.

Η ερωτηση λοιπον ειναι..... εχει προβλημα κατι απο τον ενυδρειακο εξοπλισμο αν το ρευμα που έρχεται δεν ειναι ουτε 150volt??

Υπαρχει περιπτωσει να καει κατι αν ΔΕΝ το κλεισουμε??

Να πω οτι ακομα και το ups του υπολογιστη, ειχα σκοπο να παρω και για τα ενυδρεια, ΔΕΝ αντεξε να δουλευει πανω απο 30λεπτα με αυτες τις συνθηκες και ακουγονταν διαφορα τσιτσιρισματα απο μεσα.

Επισης να πω οτι παντου έχω στις πριζες την σταθεροποιητη τασης... αλλα αυτος ΔΕΝ την ανεβαζει αν ερθει χαμηλη.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητες να καουν και μεγαλες μαλιστα!!!

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι το εξης:

βαζεις ενα επιτηρητη τασης και τον ρυθμισεις στα 200 - 210 v

ο οποιος θα ελεγχει ενα ρελε το οποιο θα ελεγχει τις καταναλωσεις σου

Έγινε επεξεργασία - KATIR
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητες να καουν και μεγαλες μαλιστα!!!

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι το εξης:

βαζεις ενα επιτηρητη τασης και τον ρυθμισεις στα 200 - 210 v

ο οποιος θα ελεγχει ενα ρελε το οποιο θα ελεγχει τις καταναλωσεις σου

Ενα σπιτι ΔΕΝ εχει μονο τα ενυδρεια... αλλα και ψυγεια... και καταψυκτες... και τηλεοράσεις....

Να το κανω αυτο σε καθε πριζα?? Καήκαμε!!

Link to comment
Share on other sites

κανεις ενα κεντρικο στον πινακα!!

υπαρχει επιτρητης ραγας που μπαινει στον πινακα!!

επισης και ρελε ραγας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε όλα τα "κρίσιμα" ενυδρεία έχω βάλει UPS.... :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε όλα τα "κρίσιμα" ενυδρεία έχω βάλει UPS.... :)

Δημητρη οπως βλεπεις ουτε αυτο ηταν λύση....

.......Να πω οτι ακομα και το ups του υπολογιστη, ειχα σκοπο να παρω και για τα ενυδρεια, ΔΕΝ αντεξε να δουλευει πανω απο 30λεπτα με αυτες τις συνθηκες και ακουγονταν διαφορα τσιτσιρισματα απο μεσα.

..............

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ εχθές (Σαλαμίνα) την είχα πατήσει είδη, όμως μια φορά το καλοκαίρι και μου κάηκε η UV, οπότε έχω βάλει έναν σταθεροποιητή τάσης 1000VA ο οποίος τα 110 - 130 volt που έρχονται στην πρίζα όταν έχει πτώση τάσης μου τα κάνει 230 και είμαι μια χαρά αλλά και γενικότερα ακούω τα φίλτρα μου και δουλεύουν ποιο σταθερά μιας και έχει μόνιμα 230volt στην έξοδο και δεν σκαμπανεβάζει το ρεύμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη οπως βλεπεις ουτε αυτο ηταν λύση....

Να πάρεις καλύτερο UPS τότε! :)

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις καλύτερο UPS τότε! :)

Θα το γράψω στον Άγιο Βασίλη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις καλύτερο UPS τότε! :)

Στα δικά μου έχω συνδέσει φυσικά ΜΟΝΟ τα απαραίτητα και αυτά που ενδέχεται να την 'ακούσουν΄ από πτώσεις τάσης και δέν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ακόμα και σε πτώσεις τάσης και διακοπές διάρκειας μεγαλύτερης από 3 ώρες....

Συγκεκριμένα πάνω σε UPS έχω φίλτρα και αντλίες,οι θερμοστάτες φυσικά δέν χρειάζεται να είναι πάνω χώρια ότι είναι απίστευτα ενεργοβόροι.

Σκέψου ότι ένα φίλτρο π.χ. 2217 έχει κατανάλωση 30Watt (άν θυμάμαι καλά) και μία Tunze Nano περίπου 7Watt..Έτσι με ένα UPS 1500KVA είσαι καλυμμένος για παραπάνω από 3 φίλτρα και 6 αντλίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δές αυτό...--->http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Perip...-UPS-1500SD.htm

Οικονομικό,1500ΚVΑ,900Watt,USB δοκιμασμένο σε ακραίες συνθήκες.... :)

4Χ2217+2Χ2213+2Χ6045 nano+2xLG22"Monitor TV

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

katir μπορεις να προτεινεις ενα καλο επιτηρητη τασης; Αυτα τα εξαρτηματα εχουν διαβαθμισεις του στυλ 25Α, 40Α κλπ; Θα χρειαστει και ενα ρελε ραγας μαζι για να κανουν δουλεια;

Εαν εχω καταλαβει καλα ελεγχει καθε στιγμη την ταση, οταν αυτη πεσει η ανεβει εξω απο τα ορια τοτε δινει εντολη στο ρελε να απομονωσει ΟΛΟ το σπιτι απο την ΔΕΗ, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο Δημήτρης.πολύ καλό μηχάνημα το έχει φίλος και του κρατάει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και εγώ ντράβαλα με τη ΔΕΗ πέρυσι έβαλα τα παρακάτω...

Σε σπίτι με μονοφασικό ενισχυμένο (63Α) μπαίνουν αυτά:

Hager ES263 Ρελέ 63Α (προτιμήστε το αθόρυβο είναι 20 ευρώ πιο ακριβό αλλά δε θυμάμαι τον κωδικό)

Hager EU102 Μονοφασικός επιτηρητής φάσης ψηφιακός

Hager EZN001 Ρελέ χρονοκαθυστέρησης για να μην ανοιγοκλείνει το ES263 ο EU102 σαν τρελός άμα το ρεύμα κάνει τα δικά του.

Παιδιά μόνο άμα δε το κατέχετε το άθλημα πολύ καλά μην βάλετε χέρι στον πίνακα φωνάξτε ηλεκτρολόγο...

Σε σπίτι με μονοφασικό απλό ρεύμα (35Α) μπαίνουν ακριβώς τα ίδια εξαρτήματα μόνο που δε χρειάζεται να πληρώσετε το ES263 (63A) βάλτε κάποιο πιο μικρό. Το κόστος σαν υλικά εάν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 300 ευρώ αλλά μιλάμε για ΠΟΛΥ καλά υλικά, υπάρχουν και φτηνότερα.

Οι λύσεις με UPS και σταθεροποιητές είναι λειψή για μένα γιατί δεν υπάρχει προστασία σε όλο το σπίτι, εκτός εάν πάμε σε επαγγελματικά μηχανήματα ντουλάπες που μπορούν να υποστηρίξουν ολόκληρο σπίτι αλλά πάει μακριά η βαλίτσα.

Φιλικά Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

.....................

Παιδιά μόνο άμα δε το κατέχετε το άθλημα πολύ καλά μην βάλετε χέρι στον πίνακα φωνάξτε ηλεκτρολόγο...

.................

Link to comment
Share on other sites

katir μπορεις να προτεινεις ενα καλο επιτηρητη τασης; Αυτα τα εξαρτηματα εχουν διαβαθμισεις του στυλ 25Α, 40Α κλπ; Θα χρειαστει και ενα ρελε ραγας μαζι για να κανουν δουλεια;

Εαν εχω καταλαβει καλα ελεγχει καθε στιγμη την ταση, οταν αυτη πεσει η ανεβει εξω απο τα ορια τοτε δινει εντολη στο ρελε να απομονωσει ΟΛΟ το σπιτι απο την ΔΕΗ, σωστα;

ο hager που προτεινει πιο πανω ο φιλος ειναι μια χαρα!!! δεν εχουν διαβαθμισεις οι επιτηρητες αλλα τα ρελε που ελεγχουν!!!

υπαρχουν επιτηρητες διαδοχης κα ασυμετριας σε τριφασικους αλλα ολοι οι επιτηρητες δουλευουν + - επι τοις εκατο

απο το set που τους δινουμε.

αν για οποιοδηποτε λογο το ρευμα φυγει απο την τιμη την οποια εχουμε ωρισει κοβει (μεσο του ρελε) το ρευμα σε

ολο το σπιτι!!

αν δεν εισαι ηλεκτρολογος μην το πρασπαθησεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - KATIR
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...