Jump to content

ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ


Guest nasos

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΥΡΦΗ ΤΗΣ ΣΕΡΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ PH 7.0 ΑΠΟ 8,0 ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΤΟ KH 3 KAI GH 15 ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ 50lt ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΙΣΚΑΚΙΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ.ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟ ΡΗ , ΚΗ ΚΑΙ GH . AKOMH ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΠΑΦΕΡ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΥΡΦΗ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :wootwoot::wootwoot:

Υ.Γ. ΤΟ ΜΠΑΦΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ SEACHEM ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ,( ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΥΣΚΕΥΗ Α/Ο )

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου?

Μαλλον θα ασχοληθεις με δισκους εκτροφειου αν θυμαμαι καλα μετα απο κουβεντα που ειχαμε κανει με Π.Μ.

Η τιμη του PH 6,5 με 7 ειναι μια χαρα,το ΚΗ μια χαρα.

Τωρα για την GH θα ελεγα να την ριξεις κατω απο 10.

Buffer δεν εχω δοκιμασει ποτε,καλυτερα σε αυτο να σου απαντησει καποιος αλλος.

Παντος πολυ καλη επιλογη να βαλεις ΔΙΣΚΟΥΣ!! ;)

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Καλως τον!Αλλος ενας που βρηκε το φως του και ασχοληθηκε με αυτα τα υπεροχα ψαρια.Η διατηρηση των δισκων δεν ειναι κατι το δυσκολο αρκει να εχεις σωστες συνθηκες νερου.Εχουμε λοιπον και λεμε.Λογικα θα βαλεις δισκους εκτροφης και οχι αγριους(πιαστους) αρα τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.Το ph και το kh σου ειναι σε σωστα επιπεδα.Το προβλημα που βλεπω εγω ειναι στη γενικη σκληροτητα του νερου σου.15 Βαθμοι ειναι παρα πολυ ψηλα.Μεχρι 10dGh εισαι οκ για δισκους εκτροφης.Πρινα κανεις οτιδηποτε μετρα και μια το νερο της βρησης σου για να διαπιστωσεις αν η σκληροτητα αυτη οφειλεται στι δικτυο ή σε κατι που υπαρχει στο ενυδρειο σου.Ενας τροπος να ριξεις τη γενικη σκληροτητα (...αν οφειλεται στο δικτυο!) ειναι η χρηση ρητινων στο φιλτρο σου μεχρι να αγορασεις μια R/O και να βρεις την ησυχια σου.Απο εκει και περα εχει ξαναναφερθει η επικινδυνοτητα χρησης της τυρφης απ'ευθειας στο φιλτρο του ενυδρειου διοτι λειτουργει εντελως ανεξελενκτα!!!Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι η αγορα μιας πλαστικης δεξαμενης χωρητικοτητας περιπου το 1/3 με 1/2 των λιτρων του ενυδρειου σου και να ετοιμαζεις νερο εκει πριν την αλλαγη.Και το καλυτερο ακομα να επαιρνες καποιο φτηνιαρικο εσωτερικο φιλτρο και να εβαζες εκει την τυρφη και την ρητινη μεσα στο βαρελι σου!!!

Το Βuffer της SEACHEM ειναι οντως παρα πολυ καλο,αλλα επιδρα κυριως στο ph σου το οποιο ειναι σε καλο επιπεδο.Το μονο μειον του ειναι οτι περιεχει Φωσφορικα.Ή λοιπον κανεις χρηση αυτου παραλληλα με καποιο απορροφητικο φωσφορου ή χρησιμοποιεις κατι χωρις φωσφορικα οπως π.χ το True Ph Minus της KENT.Απο εκει και περα οπως προειπα το μεγαλο σου προβλημα ειναι η γενικη σκληροτητα.Ή κανεις χρηση ρητινων ή αγοραζεις συντομοτερα απο οτι υπολογιζες την οσμωση!

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

,,,.Ή κανεις χρηση ρητινων ή αγοραζεις συντομοτερα απο οτι υπολογιζες την οσμωση!

29273[/snapback]

Όταν λες ρητήνες για ποιές ενοείς? υπάρχει κάτι συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε το Water Softener Pillow της Aq. Pharmaceuticals! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον!Αλλος ενας που βρηκε το φως του και ασχοληθηκε με αυτα τα υπεροχα ψαρια.Η διατηρηση των δισκων δεν ειναι κατι το δυσκολο αρκει να εχεις σωστες συνθηκες νερου.Εχουμε λοιπον και λεμε.Λογικα θα βαλεις δισκους εκτροφης και οχι αγριους(πιαστους) αρα τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.Το ph και το kh σου ειναι σε σωστα επιπεδα.Το προβλημα που βλεπω εγω ειναι στη γενικη σκληροτητα του νερου σου.15 Βαθμοι ειναι παρα πολυ ψηλα.Μεχρι 10dGh εισαι οκ για δισκους εκτροφης.Πρινα κανεις οτιδηποτε μετρα και μια το νερο της βρησης σου για να διαπιστωσεις αν η σκληροτητα αυτη οφειλεται στι δικτυο ή σε κατι που υπαρχει στο ενυδρειο σου.Ενας τροπος να ριξεις τη γενικη σκληροτητα (...αν οφειλεται στο δικτυο!) ειναι η χρηση ρητινων στο φιλτρο σου μεχρι να αγορασεις μια R/O και να βρεις την ησυχια σου.Απο εκει και περα εχει ξαναναφερθει η επικινδυνοτητα χρησης της τυρφης απ'ευθειας στο φιλτρο του ενυδρειου διοτι λειτουργει εντελως ανεξελενκτα!!!Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι η αγορα μιας πλαστικης δεξαμενης χωρητικοτητας περιπου το 1/3 με 1/2 των λιτρων του ενυδρειου σου και να ετοιμαζεις νερο εκει πριν την αλλαγη.Και το καλυτερο ακομα να επαιρνες καποιο φτηνιαρικο εσωτερικο φιλτρο και να εβαζες εκει την τυρφη και την ρητινη μεσα στο βαρελι σου!!!

Το Βuffer της SEACHEM ειναι οντως παρα πολυ καλο,αλλα επιδρα κυριως στο ph σου το οποιο ειναι σε καλο επιπεδο.Το μονο μειον του ειναι οτι περιεχει Φωσφορικα.Ή λοιπον κανεις χρηση αυτου παραλληλα με καποιο απορροφητικο φωσφορου ή χρησιμοποιεις κατι χωρις φωσφορικα οπως π.χ το True Ph Minus της KENT.Απο εκει και περα οπως προειπα το μεγαλο σου προβλημα ειναι η γενικη σκληροτητα.Ή κανεις χρηση ρητινων ή αγοραζεις συντομοτερα απο οτι υπολογιζες την οσμωση!

29273[/snapback]

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ 200LT ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΡΦΗ.ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΜΕΡΕΣ Η ΤΥΡΦΗ.ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου?

Μαλλον θα ασχοληθεις με δισκους εκτροφειου αν θυμαμαι καλα μετα απο κουβεντα που ειχαμε κανει με Π.Μ.

Η τιμη του PH 6,5 με 7 ειναι μια χαρα,το ΚΗ μια χαρα.

Τωρα για την GH θα ελεγα να την ριξεις κατω απο 10.

Buffer δεν εχω δοκιμασει ποτε,καλυτερα σε αυτο να σου απαντησει καποιος αλλος.

Παντος πολυ καλη επιλογη να βαλεις ΔΙΣΚΟΥΣ!! ;)

:wootwoot:  :wootwoot:  :wootwoot:

29272[/snapback]

ΣΩΣΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ.ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ Η ΤΥΡΦΗ ΔΕΝ 8Α ΠΕΣΕΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΚΙ ΑΛΛΟ? ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ.ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ;)

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΜΕ ΤΑ200LT ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΡΦΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ.ΝΑ ΡΙΞΩ ΚΑΙ ΤΟ BLACK WATER EXPERT THΣ KENT?ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ?ΤΟ EASY BALANCE TETRA ΘΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ Η ΤΥΡΦΗ ΔΕΝ 8Α ΠΕΣΕΙ  Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΚΙ ΑΛΛΟ?

29317[/snapback]

Η χρηση της τυρφης δεν ενδεικνυται τοσο για την μειωση της γενικης σκληροτητας αλλα του Ph.Οποτε δεν νομιζω να καταφερεις πολλα ακομα!!!Το black water της Kent Θα βοηθησει στο να προστεθουν οφελιμες ουσιες στο νερου που μονο καλο θα κανουν στους δισκους σου!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση της τυρφης δεν ενδεικνυται τοσο για την μειωση της γενικης σκληροτητας αλλα του Ph.Οποτε δεν νομιζω να καταφερεις πολλα ακομα!!!Το black water  της Kent Θα βοηθησει στο να προστεθουν οφελιμες ουσιες στο νερου που μονο καλο θα κανουν στους δισκους σου!!! :wootwoot:

29325[/snapback]

ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΒΡΥΣΗΣ ΕΧΕΙ GH10 ENΩ ΣΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΕΧΩ 15.ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? :wootwoot: ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΣΜΑΛΤΟ ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΕΙΔΙΚΟ 200LT.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ.ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέπλυνες καθόλου το βαρέλι? Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό που θα μπορούσε να ανεβάσει τη γενική σκληρότητα στο βαρέλι... :wootwoot:

Όταν λες σμάλτο τι εννοείς? Είναι κατάλληλο για αποθήκευση νερού?

Link to comment
Share on other sites

Ξέπλυνες καθόλου το βαρέλι? ναι αρκετα καλα Όταν λες σμάλτο τι εννοείς? Είναι κατάλληλο για αποθήκευση νερού?

ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΓΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΧΡΙ ΩΡΑΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΛ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ nidal (ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ) ΕΒΓΑΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΜΙΣΑ ΜΕ ΝΕΟ (300LT ;) ) ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕΡΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ PH8,GH 9 (ΑΠΟ 10 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ) KH 5, NH3/NH4 0 ΕΠΙΣΗΣ EKANA KAI TO TEST ΣΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΤΑΣΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΤΑ 200LT ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΥΡΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΟ ΡΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΡΙΖΕΣ ΜΟΠΑΝΙ ΚΑΠΟΥ 4ΚΙΛΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΔΙΣΚΑΚΙΑ :wootwoot::wootwoot::wootwoot:;););) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΔΕΧΤΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ;);):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΕΒΓΑΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΜΙΣΑ ΜΕ ΝΕΟ (300LT :wootwoot: )

Να διευκρινησουμε οτι αυτο εγινε διοτι το παλιο νερο στο ενυδρειο ηταν απο Κιχλιδες Αφρικης αρα σκληρο και αλκαλικο!Απο το να μπλεκει σε συνεχεις αλλαγες για να ριξει τη σκληροτητα το αλλαξε μια και εξω και γλιτσε χρονο και ταλαιπωρια.Ουτως η αλλως τα φιλτρα ηταν αστρωτα οποτε προβλημα γενικης αλλαγης νερου.....μηδεν :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...