Jump to content

απορια...


Recommended Posts

Όσον αφορά το πρόβλημα σου με τις συνεχείς απώλειες των θηλυκών που πέρνεις, είναι φανερό πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο σου. Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και σε τι ποσοστό; Χρησημοποιείς αντιχλώριο; Φροντίζεις το νερό που προσθέτεις στις αλλαγές να έχει την ίδια περίπου θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου; Τι και πόσα άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου; Τι φίλτρο έχεις και με τι υλικά είναι γεμάτο; Μήπως καθαρίζεις συχνά το φίλτρο σου; Αν ναι, με ποιόν τρόπο;

Πες μου σε παρακαλώ και αυτά που τόνισα. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι,χρησιμοποιω αντιχλωριο,οσον αφορα την θερμοκρασια δεν το προσεχω αλλα δεν νομιζω να ειναι μεγαλη η διαφορα απο το νερο βρυσης με αυτου του ενυδρειου.τωρα το φιλτρο δεν το καθαριζω και πολυ συχνα απλως τωρα με την μεγαλη αλλαγη νερου που εκανα,το καθαρισα κι αυτο.συνηθως το κεραμικο υλικο το ξεπλενω σε νερο ενυδρειου επειδη εχω διαβασει πως διατηρουνται καποιοι απαροιτητοι οργανισμοι για το ενυδρειο.αυτη την φορα ομως ξεχαστηκα και το ξεπλυνα με νερο βρυσης...+το σφουγγαρι το καθαριζω με νερο βρυσης.....

Link to comment
Share on other sites

αυτη την φορα ομως ξεχαστηκα και το ξεπλυνα με νερο βρυσης.

Καλό είναι τώρα να κάνεις χρίση κάποιου σκευάσματος για την

ενίσχυση της βιολογίας σου, καλό είναι να είναι της ίδιας εταιρίας

με το αντιχλώριο για μέγιστη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

divak ,οταν λες για την ενισχυση της βιολογιας σου τι εννοεις?επισης θα μπορουσατε να μου πειτε ποια απο τα pH,GH,KH,NO2,NO3 πρεπει να αλλαξω και με ποιον τροπο(π.χ για την σκληροτητα διαβασα πως πρεπει να ειναι χαμηλη για kribensis κι εγω εχω >14 d,εαν δηλαδη βγαλω μερικες πετρες και προσθεσω ξυλα θα κατεβει η σκληροτητα?) ?οσον αφορα την αμμωνια ποσο περιπου κοστιζουν αυτα τα τεστ ?μηπως τελικα πρεπει να περιμενω καμια βδομαδα και να ξανακανω τεστ επειδη ειχε προηγηθει μεγαλη αλλαγη νερου,πανω απο 50%.

Link to comment
Share on other sites

divak ,οταν λες για την ενισχυση της βιολογιας σου τι εννοεις?επισης θα μπορουσατε να μου πειτε ποια απο τα pH,GH,KH,NO2,NO3 πρεπει να αλλαξω και με ποιον τροπο(π.χ για την σκληροτητα διαβασα πως πρεπει να ειναι χαμηλη για kribensis κι εγω εχω >14 d,εαν δηλαδη βγαλω μερικες πετρες και προσθεσω ξυλα θα κατεβει η σκληροτητα?) ?οσον αφορα την αμμωνια ποσο περιπου κοστιζουν αυτα τα τεστ ?μηπως τελικα πρεπει να περιμενω καμια βδομαδα και να ξανακανω τεστ επειδη ειχε προηγηθει μεγαλη αλλαγη νερου,πανω απο 50%.

Ενίσχυση της βιολογίας, σημαίνει επιπλέον βακτήρια.

Το πώς αλλάζουν οι παραμέτρους του νερού μπορείς να το δεις εδώ.

Αν οι πέτρες σου είναι ασβεστολιθικές, τότε ναι πρέπει να τις βγάλεις γιατί ανεβάζουν την σκληρότητα.

Τα υγρά test αμμωνίας κοστίζουν γύρω στα 14-15 ευρώ.

Θα πρότεινα, εκτός από υγρά test αμμωνίας, να πάρεις και NO2, NO3.

Link to comment
Share on other sites

το μπολι τι ειναι παλι? :buttrock:

Μπόλι είναι η ποσότητα βακτηρίων που παίρνουμε από ένα ήδη στρωμένο φίλτρο, που τη μεταφέρουμε και εμβολιάζουμε με αυτή το νέο άστρωτο φίλτρο.

Για περισσότερες πληροφορίες επί της διαδικασίας δες το παρακάτω άρθρο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E9%E1%F3%EC%E1

:)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα παρακάτω είναι τα βασικά ότι δεν καταλαβαίνεις κάνε άφοβα όσες ερωτήσεις θέλεις.

Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

Ο κύκλος του αζώτου

Άρθρο στρωσίματος

Υ.Γ. Όλα μετά θα αρχίσουμε να ρωτάμε εμείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...