Jump to content

Aρχαριος κ εγω...


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομορφη παρέα!Ειμαι απο Βεροια κ ασχολουμαι πρωτη φορα με αυτο το χομπι!Πρόκειται να αποκτησω σε λιγες μερες ενα ενυδρειο περιπου 160lt, θα ηθελα να μου πειτε τι ψαρακια μπορω να βαλω μεσα ετσι ωστε να ξεκινησω το διαβασμα οσο το δυνατον γρηγοροτερα!Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! Να ξέρεις, ότι πρώτα θα πρέπει για 40 περίπου μέρες να μην βάλεις ψαράκια μέχρι να στρώσει το ενυδρείο! Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ

Καλή αρχή με το πρώτο σου ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :D

Ανοιξε θεμα στα γενικα γλυκου και συζητησε το θεμα του ενυδρειου σου πριν το στησεις.

Αναλογα το ειδος ψαριου που σου αρεσει θα πρεπει να στηθει και το ενυδρειο. :)

Μεχρι τοτε ριξε μια ματια στο φορουμ για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη ! Σαν αρχάριος και εγώ δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλές για το πώς θα στρώσεις το καινούριο σου ενυδρείο όμως επειδή Κάϊκε η γούνα μου από τους πετ σοπαδες μπορώ να σου πω μερικά πράγματα που έκανα λάθος σαν αρχάριος ώστε να τα αποφύγεις !!! Σκέψου να θες αληθινά φυτά αν ναι καλύτερα να βάλεις υπόστρωμα , αν θες άμμο η χαλίκι (δες και τι αρέσει στα μελλοντικά ψαράκια σου από fish index,αν βάλεις φυτά προτείνω σκούρο χρώμα υποστρωμα κάνει φοβερή αντίθεση ), Σωστό φίλτρο με σωστά υλικά μέσα ,τι διακοσμητικά θα βάλεις (εγώ προτείνω ξύλα και ρίζες αφού και εγώ ξεγελάστηκα και αγόρασα κάτι κιούπια και ένα Κολοσσαίο που τώρα σαπίζει στη βεράντα), σωστός φωτισμός και το πιο σημαντικό κανόνες για κάθε ψαρί /συμβατότητα . Για όλα τα ερωτήματα θα βρεις απαντήσεις άμα διαβάσεις το φόρουμ τα παιδιά έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά . Καλορίζικο και καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη ! Σαν αρχάριος και εγώ δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλές για το πώς θα στρώσεις το καινούριο σου ενυδρείο όμως επειδή Κάϊκε η γούνα μου από τους πετ σοπαδες μπορώ να σου πω μερικά πράγματα που έκανα λάθος σαν αρχάριος ώστε να τα αποφύγεις !!! Σκέψου να θες αληθινά φυτά αν ναι καλύτερα να βάλεις υπόστρωμα , αν θες άμμο η χαλίκι (δες και τι αρέσει στα μελλοντικά ψαράκια σου από fish index,αν βάλεις φυτά προτείνω σκούρο χρώμα υποστρωμα κάνει φοβερή αντίθεση ), Σωστό φίλτρο με σωστά υλικά μέσα ,τι διακοσμητικά θα βάλεις (εγώ προτείνω ξύλα και ρίζες αφού και εγώ ξεγελάστηκα και αγόρασα κάτι κιούπια και ένα Κολοσσαίο που τώρα σαπίζει στη βεράντα), σωστός φωτισμός και το πιο σημαντικό κανόνες για κάθε ψαρί /συμβατότητα . Για όλα τα ερωτήματα θα βρεις απαντήσεις άμα διαβάσεις το φόρουμ τα παιδιά έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά . Καλορίζικο και καλή τύχη

Δεν ειναι ολοι οι πετ σοπαδες ιδιοι και καλο θα ειναι να μην τους βαζουμε ολους σε ενα καζανι , υπαρχουν πετσοπαδες που πανω απο ολα ειναι χομπιστες :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολοι οι πετ σοπαδες ιδιοι και καλο θα ειναι να μην τους βαζουμε ολους σε ενα καζανι , υπαρχουν πετσοπαδες που πανω απο ολα ειναι χομπιστες :D

Καλο θα ηταν βεβαια για τους αρχαριους να ειναι αρκετα επιφυλακτικοί γιατι δεν μπορουν να ξεχωρισουν τον καλο πετ σοπα απο τον κακο !! υπαρχουν βεβαια κ περιτωσεις που κανουν "κρα" αλλα λεμε τωρα....Ας εχουμε το νου μας γενικοτερα! Ψαχνουμε κ πληροφορούμαστε μεσω ιντερνετ ΠΡΙΝ κανουμε καποια αγορα για να εχουμε το κεφαλι μας ήσυχο. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια!Μολις ερθει το ενυδρειο, θα σας κρατω ενημερους για ολη τη διαδικασια στρωσιματος!Η βοηθεια σας ξερω οτι θα ειναι πολυτιμη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Ήρθες στο κατάλληλο μέρος για να κάνεις μια σωστή αρχή!

Στα λίτρα που θα αποκτήσεις έχεις την δυνατότητα για πάρα πολλές επιλογές και όμορφους συνδυασμούς. Το βασικό είναι να βρεις εσύ ποια ψαράκια σου αρέσουν και από κει και πέρα βλέπεις αν μπορείς να τους δώσεις τις συνθήκες νερού που χρειάζονται, πως θα διαμορφώσεις το ενυδρείο σου και ποιους δυνατούς συνδυασμούς ψαριών μπορείς να κάνεις. Πριν κάνεις οποιανδήποτε αγορά για την οποία δεν είσαι απόλυτα σίγουρος, ρώτα εδώ ή άνοιξε θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία. Θα σε γλυτώσει από κόπο και χρήμα. Ζούμε σε δύσκολους και το χόμπυ μας δεν είναι από τα φθηνότερα :) Και έχει και να κάνει με ζωντανούς οργανισμούς...

Ξεκίνα όμως από τα βασικά :

Ο κύκλος του αζώτου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσιμο κοινόβιων ενυδρείων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Μην εμπιστεύεσαι και πάρα πολύ τους εμπόρους. Στους περισσότερους το βασικό τους κριτήριο είναι το κέρδος. Πάντως, όσο άσχημες και να είναι οι εμπειρίες μου από τα ενυδρειακά μαγαζιά, προσωπικά, ο όρος πετσοπάς μου φαίνεται πολύ υποτιμητικός και δε μου αρέσει καθόλου! Όπως και ο όρος ταρίφας, μπάτσος κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ πάλι,το ενυδρειο μου θα είναι 1,00χ0,40χ0,45m (ΜχΠχΥ). Προς τα τελη της εβδομαδας θα το εχω. Εχω σκεφτει υστερα απο σκεψη :blush: να βαλω 3-4 σκαλαρια, 1 ζευγαρι ραμιρεζι κ 5-6 corydoras,πως το ακουτε αυτο;;Θα μπορουσε να μπει κ ενα κοπαδακι;;Τι κοπαδακι ομως;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ πάλι,το ενυδρειο μου θα είναι 1,00χ0,40χ0,45m (ΜχΠχΥ). Προς τα τελη της εβδομαδας θα το εχω. Εχω σκεφτει υστερα απο σκεψη :blush: να βαλω 3-4 σκαλαρια, 1 ζευγαρι ραμιρεζι κ 5-6 corydoras,πως το ακουτε αυτο;;Θα μπορουσε να μπει κ ενα κοπαδακι;;Τι κοπαδακι ομως;; :buttrock:

Καλως ηρθες :thumbup:

Ανοιξε θεμα στα γενικα γλυκου και συζητησε το θεμα του ενυδρειου σου πριν το στησεις.

Αναλογα το ειδος ψαριου που σου αρεσει θα πρεπει να στηθει και το ενυδρειο. :bowdown:

Μεχρι τοτε ριξε μια ματια στο φορουμ για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο :wacko:

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...