Jump to content

Μονομάχος σε 40 λίτρα


alex8974

Recommended Posts

Καλησπέρα, σκέφτομαι να στήσω ένα καινουργιο ενυδρειο 40 λίτρα με κάποια πράγματα που βρέθηκαν στα χέρια μου και ήθελα να ρωτήσω για μονομάχο σε φυτεμένο με εύκολα φυτά -egeria, κερατοφυλλο, anubia, rotala- αρκεί το φίλτρο resun magi 200 και φωτιστικο γραφειου με λάμπα 11w; υπαρχει και μαύρο χαλικάκι, θερμοστάτης και ξύλα. Επίσης εκτός απο γαρίδες και σαλιγκάρια επειδή τα λίτρα είναι οριακά θα μπορούσα να βάλω και κάποια άλλα ψάρια ή μια θηλυκιά τα οποία όμως σε περίπτωση που μας βγει μουτρο ο μονομάχος να μπορέσω να τα μεταφέρω στο 120 λίτρα που έχω ήδη με ζωοτόκα; ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να στήσω ένα καινουργιο ενυδρειο 40 λίτρα με κάποια πράγματα που βρέθηκαν στα χέρια μου και ήθελα να ρωτήσω για μονομάχο σε φυτεμένο με εύκολα φυτά -egeria, κερατοφυλλο, anubia, rotala- αρκεί το φίλτρο resun magi 200 και φωτιστικο γραφειου με λάμπα 11w; υπαρχει και μαύρο χαλικάκι, θερμοστάτης και ξύλα. Επίσης εκτός απο γαρίδες και σαλιγκάρια επειδή τα λίτρα είναι οριακά θα μπορούσα να βάλω και κάποια άλλα ψάρια ή μια θηλυκιά τα οποία όμως σε περίπτωση που μας βγει μουτρο ο μονομάχος να μπορέσω να τα μεταφέρω στο 120 λίτρα που έχω ήδη με ζωοτόκα; ευχαριστώ πολύ

το φιλτρο φτανει απλα βαλε και το σπρει μπαρ που εχει και γυρνα το στο τζαμι να μην κανει μεγαλη ροη και βαλε και siporax mini οσο χωραει. κατα τα αλλα θα εισαι σουπερ. για τη θυληκια θα ακουσεις αρνητικα σχολια γτ δεν ταιριαζει με τα ζωοτοκα και γτ μπορει να τα πειραζει...εγω δεν ξερω γιαυτο...θα σου πουν οι εμπειροι, καλη συνεχεια :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Οι μονομάχοι πειράζουν γκάπυ και στο λέω γιατί...

ενώ γενικά ποτέ δεν μπορείς εγγυημένα για το αν το ο μονομάχος θα πειράξει κάτι καθώς είναι θέμα του χαρακτήρα του μονομάχου και της μονομαχίνας.. Οι μονομάχοι έχουν θέμα με τις ουρές.. Τα γκάπυ έχουν ουρές...Θα τα κυνηγήσει και ακόμα και αν συμβιώσουν στις γέννες θα έχεις πρόβλημα... Βάλε το μονομάχο μόνο του στο ενυδρείο αν είναι άρχοντας και μην επηρεάσεις τις ζωές των guppy....

Αν θες αναπαραγωγή μονομάχος, χώρισε το ενυδρείο των 40 λίτρων με διαχωριστικώ και βάλε μονομάχο και μονομαχίνα αφού πρώτα διαβάσεις για αναπαραγωγή μονομάχων καλά..

Η γνώμη μου πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

επειδή μάλλον δεν σας μετέφερα σωστά την σκέψη μου, δεν εννοώ μονο μονομαχίνα αλλά οποιοδήποτε άλλο ψάρι το οποίο σε περίπτωση που δεν ταιριάξει με τον μονομάχο να το μεταφέρω στο ενυδρείο με τα ζωοτοκα ωστε να μην χρειαστεί να το επιστρέψω στο pet shop. καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

κανεις; βλεπω να προχωράω σε 60 λίτρα που υπάρχουν πιο πολλές επιλογές συμβίωσης μονομαχου με άλλα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το κλασσικό, ο μονομάχος καλύτερα μόνος του. :)

Μην βάλεις μονομάχο με άλλα ψάρια. Ακόμα και ενυδρείο 60 λίτρων να πάρεις, ο μονομάχος προτιμά την μοναξιά, και θα ενοχλείται από τα άλλα ψάρια.

Γιατί όμως θέλεις να βάλεις σίγουρα μονομάχο, σου αρέσει τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

τον θεωρώ ψάρι με προσωπικότητα....σίγουρα υπαρχουν πολλά όμορφα ψαράκια με προσωπικότητα.καμία άλλη πρόταση για ψαράκια σε 60 λίτρα; με γαρίδες μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογος τον μονομαχο μπορεις να τον εχεις σε ενυδρειο με ψαρια και να μην τα αγγιζει αλλα μπορει και να τα σκοτωνει.Με τις γαριδες εμενα δεν εχει καποιο προβλημα αλλαθα πρεπει να εχεις πολλα φυτα για να μην τρωει τις νεογεννητες γαριδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναλογος τον μονομαχο μπορεις να τον εχεις σε ενυδρειο με ψαρια και να μην τα αγγιζει αλλα μπορει και να τα σκοτωνει.Με τις γαριδες εμενα δεν εχει καποιο προβλημα αλλαθα πρεπει να εχεις πολλα φυτα για να μην τρωει τις νεογεννητες γαριδες. :D

Και να μην τα σκοτώνει ή να μην τα κυνηγάει τα ψάρια δεν σημαίνει πως δεν τον ενοχλεί η παρουσία τους στο μέρος του...

φίλε τα πράγματα είναι απλά.. Αν πας σε μονομάχο θα πας να τον έχεις μόνο του..

Αλλιώς αν πας σε άλλα ψάρια βάζεις ένα κοπάδι από cpd, ή ενα χαρέμι endlers ή guppy ..

Ή 5 tetra που θα στριμωχτούν λίγο....

Γενικά θα βρείς επιλογές χωρίς μονομαχό.

Με μονομάχο καμία επιλογή.

1 ψάρι μονομάχος.

Αν θες σαλιγκάρια και γαρίδες...

Και επειδή όπως λες έχει προσωπικότητα ακόμα και τα ασπόνδυλα και τα οστρακοδερμα θα τα κυνηγήσει κατα πάσα πιθανότητα μόλις δει να εισβάλλουν στο βασίλειο του άλλα ζωντανά...

Αλλά θα αποδεχθεί την παρουσία τους.. Εκτός αν είναι τρελά ζόρικος και σφάξει καμια γαρίδα μικρού μεγέθους (όπως red cherry) .

Ο δικός μου για παράδειγμα ειναι ψευτόμαγκας :) Είναι μικρός αμα βάλεις χέρι μέσα στο ενυδρείο στο τσιμπάει αλλά ούτε τα σαλιγκάρια λαθρομετανάστες πειράζει ούτε το zebra snail!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα πάντως να μη βάλεις γαρίδες. Αρκετοί μονομάχοι τις βλέπουν ως μεζεδάκι, ειδικά τις μικρές. Αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση υπάρχουν δύο τινά. Ή θα σου φάει τις γαρίδες, ή θα επιβιώνουν μεν κρυμμένες, αλλά θα ζουν μόνιμα με το φόβο. :)

Τα σαλιγγάρια είναι καλύτερη επιλογή. :D

Link to comment
Share on other sites

αν θες γαριδες μπορεις να βαλεις αμανο....ειναι μεγαλουτσικες και μαλλον δεν θα τις πειραζει....... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...