Jump to content

ξανα απο την αρχή


Recommended Posts

Συνχομπίστες χαίρεται.

Έχω ένα ενυδρείο 70 λίτρων καθαρού νερού από τα Χριστούγεννα. Ξεκίνησα αρκετά καλά χωρίς πολλά πολλά προβλήματα.

Κάποια στιγμή πείρα ένα ψαράκι από ένα pet shop της κακίας ώρας και από τότε κόλλησα όλες τις αρρώστιες του λοιμωδών! Επειδή με κούρασε σκέφτομαι να κάνω ευθανασία στα λιγοστά πλέον ψαράκια μου, να πετάξω την άμμο, να πετάξω τα φυτά, να πετάξω το φίλτρο, να το αφήσω χωρίς νερό για μερικές μέρες και μετά να το πάρω (γιατί μετακομίζω και όλας) και να του βάλω χαλίκι να το ξαναστρώσω με την ελπίδα ότι οι οργανισμοί θα έχουν πάψει και να το γεμίσω με κιχλίδες. Καθώς έχω και ένα ξύλο και κάτι διακοσμητικούς αμφορείς, αυτά θέλω να τα κρατήσω.

Στην σκέψη μου υπάρχει κάτι λάθος ή κάτι που πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

"Επειδή με κούρασε σκέφτομαι να κάνω ευθανασία στα λιγοστά πλέον ψαράκια μου"

Αν σε κούρασαν τα ψάρια βρες κάπου να τα δώσεις!

Τι πάει να πει θα τους κάνεις ευθανασία!

Δεν είναι διάκοσμος, ζωντανά πλάσματα είναι!

Δεν σε καταλαβαίνω!

Αν ήμουνα Αθήνα θα τα έπαιρνα εγώ και άρρωστα και ας μην έχω που να τα βάλω!

"Στην σκέψη μου υπάρχει κάτι λάθος ή κάτι που πρέπει να προσέξω?"

Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς και να μην ασχοληθείς με το χόμπι;

Αν σε ξανακουράσει θα σκοτώσεις και τις Κιχλίδες;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στις σκέψεις σου υπάρχει το μεγαλύτερο λάθος από όλα "Η ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ".

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να προσπαθήσεις να βρείς τι ασθένεια υπάρχει και που οφείλετε αυτή και φυσικά να την καταπολεμήσεις.

Δώσε μας στοιχεία για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε. Δώσε μας όσο πιο πολλά μπορείς και προπάντων μην απελπίζεσαι. Αυτά συμβαίνουν σε όλους.

Ας δούμε το νερό σου. Ας μας πείς τι τιμές έχεις σε Ph, NH3/NH4(Αμμωνία), ΝΟ2(Νιτρώδη), ΝΟ3(Νιτρικά), πες μας τι ψάρια έχουν μείνει και σε τι κατάσταση είναι, τι συμπτώματα παρουσιάζουν και βάλε και φωτογραφίες των ψαριών.

Όταν με το καλό καταφέρεις και τα σώσεις τότε μπορείς πολύ εύκολα να τα χαρίσεις σε κάποιος άλλους χομπίστες και να αλλάξεις το setup σου σε ότι άλλο σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο που σκέφτηκα είδη το είπα σε μερικούς φίλους αλλά όλοι φοβούνται μην τους χαλάσουν και τα δικά τους. Από αυτά που έχουν μείνει είναι ένα νέον μία μαύρη χείρα και ένα ψάρι που δεν ξέρω το όνομά του. Την μαύρη χείρα θα την χαρίσω γιατί είναι σε καλή κατάσταση και έχω βρει μία κοπέλα που την θέλει, το νέον και το άλλο θα προσπαθήσω να βρω μηχανή να τα τραβήξω, το άλλο έχει χοντρύνει υπερβολικό σε σημείο που φοβάμαι μην σκάσει και η ράχη του έχει τρύπες, Στο μαγαζί που πηγαίνω και προμηθεύομαι τα ψάρια μετά από τις θεραπείες όταν το είπα ότι και τα υπόλοιπα έχουν πρόβλημα, μου είπε (μαζι με εναν χομπίστα που ειναι και αυτός στο φορουμ) δεν αξίζει να επιβαρύνεις όλο το ενυδρείο για ένα δύο ψαράκια εφόσον δεν έχει καραντίνα και να ξεπεράσω τους συναισθηματισμούς.

Έγινε επεξεργασία - arsenio
Link to comment
Share on other sites

"το νέον και το άλλο θα προσπαθήσω να βρω μηχανή να τα τραβήξω"

Τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που έγραψες στην αρχή μας άγχωσες και πάει το μυαλό μας στο κακό!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν έχεις ψαράκια δένεσαι μαζί τους..

Αν τα αγαπάς και τύχει και αρρωστήσουν κάνεις ότι περνάει απο το χέρι σου για να γίνουν καλά και δεν το βάζεις κάτω με την πρώτη δυσκολία..

Κάνε λίγη υπομονή... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε arsenio

Θα πρότεινα να κοιτάξεις πρώτα απο οτιδήποτε άλλο τις παραμέτρους του νερούς σου και ιδιαίτερα τα νιτρώδη, ΡΗ και σκληρότητες.

Έχεις κάνει μετρήσεις? Δεν νας ανέφερες τιμές.

Κατόπιν να κοιτάξεις τα τεχνητά διακοσμητικά. Υπάρχει πιθανότητα να βγάζουν τοξίνες από το υλικό κατασκευής τους και από τα βερνίκια βαφής.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...