Jump to content

Ετσι στα ξαφνικά


froso

Recommended Posts

Αγαπητοίμου συνχομπίστες

Τόσα χρόνιαπου ασχολούμαι με τον άντρα μου ποτέ δεν είχαμε σκεφθεί για κατι διαφορετικό απο τα ήρεμα τροπικά ψάρια.Διαβάζοντας και δεδομένου οτι υπάρχει ένα ενυδρείο που φιλοξενεί 4 συνοντόντις 20 εκ το καθένα μου κόλλησε να βάλουμε και mbuna η ταγκανίκα.

Θάθελα λοιπόν να μου πείτε κάποιες ιδέες για αρχάριο!!Τι σύνθεση να κάνω ωστε

1.Να μην επιτεθουν στους γέρους μου,και να μην φαγωθουν μεταξύτους.

2.Να μη γεννάνε συνέχεια γιατι έχουμε ενυδρεία παντου.

3.Να είναι σχετικά μικρόσωμα.Μ΄'αρέσουν τα leleupi tropheus melanochromis cynotilapia mbamba labidochromis caeruleus.

4.Να μη σκάβουνε το βυθό για να μπεί και κανένα φυτάκι.

Βεβαίως αν προχωρήσω θα δημιουργηθεί το κατάλληλο περιβάλλον που θέλουν αυτ'α τα ψάρια και ίσως....επανέλθω με απορίες όρεξη νάχετε. :lmao:

Σας ευχαριστώ πολύ

Καλό απόγευμα.

ΥΓ το ενυδρείο είναι πάνω απο 350 l

Link to comment
Share on other sites

Εάν δε σκάβουν και δεν αναπαράγονται τότε σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με τα ψάρια σου ή με το στήσιμο του ενυδρείου σου. Όσο για τα φυτάκια = τροφή εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Και οι παππούδες από τη μεριά τους δε θα είναι και πολύ ευχαριστημένοι από τους καινούργιους ενοχλητικούς και άγριους συγκάτοικους που θα προσπαθούν να κυριαρχήσουν στην παραμικρή γωνιά του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ

Κατάλαβα μάλλον να το ξεχάσω. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα άλλο κακό που μπορεί να συμβεί και με την συμβίωση καθώς πολλά από τα είδη synodontis είναι parasitic spawners δηλαδή αφήνουν τα αυγά τους μαζί με αυτά των κιχλίδων και έτσι το θηλυκό τα παίρνει στο στόμα μαζί με τα δικά της. Μόλις βγουν τα μικρά των synodontis καθώς εκκολάπτονται αρκετά νωρίτερα τρέφονται με τα αυγά ή τα μωρά των κιχλίδων.

Άρα δεν νομίζω ότι θα ήθελες να δείς κάτι τέτοιο να συμβαίνει στο ενυδρείο σου. Αρα μαζί με τους synodontis θα έλεγα να ξεχάσεις τα mouthbrooder ψαρια Φρόσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...