Jump to content

Ψυξη νερου


Kostas RS

Recommended Posts

Λογο καλοκαιριου η θερμοκρασια του νερου πιανει τους 29 C κυριως το απογευμα.

Στο ενυδρειο εχω μονο συσκευη θερμανσης, η οποια θα χρειαστει απο το φθινοπωρο και μετα.

Αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι τα τροπικα δεν αντεχουν πανω απο τους 29 C, αν δεν κανω λαθος, οποτε σκεφτομουν να φτιαξω μια συσκευη ψυξης του νερου.

Προς το παρων δεν εχω τα ψαρια μεσα (οπως μου προτεινατε) λογο στρωσιματος του ενυδρειου, αλλα τι θα γινει τον Αυγουστο που θα εχουμε καυσωνες?

Η ιδεα που εχω ειναι πολυ απλη:

Ενα ψυγειο λαδιου απο αυτοκινητο σε μεγεθος περιπου 30cm Χ 20cm θα ψυχει το νερο μεσω μιας μικρης αντλιας. Την αντλια θα την ελεγχει ενας θερμοστατης και για μεγαλυτερη αποδοση μπορει να μπει ενας μικρος ανεμιστηρας πανω στο ψυγειο.

Με λιγα λογια η ψυξη θα γινεται οπως ακριβως στα αυτοκινητα.

Εχω ηδη ενα τετοιο ψυγειακι και εψαχνα για αντλια, σωληνωσεις κλπ.

Ο λογος που ανοιξα το τοπικ ειναι οτι στο θεμα "θερμανση-ψυξη" δεν αναφερεται αυτος ο τροπος ψυξης, μηπως τελικα κατι μου διαφευγει και δεν πρεπει να προχωρισω στην κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω για αυτό που σκέφτεσαι μια και δεν σκαμπάζω από τέτοια πράγματα!

Ανάλογα με το κόστος πάντως μπορείς να προσανατολιστείς και σε επώνυμες εξειδικευμένες συσκευές ψύξης που υπάρχουν στην αγορά!

Μια λύση DIY είναι η τοποθέτηση ανεμιστήρα από υπολογιστή στο καπάκι του ενυδρείου!

Κάτι που εγώ όμως δεν το έχω επιχειρήσει μια και είμαι καλυμμένος με την μόνιμη χρήση του κλιματισμού (δεν ξεπερνάω του 27 βαθμούς και δεν έχω ξεφύγει οικονομικά στο θέμα του ρεύματος)!

Περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος την γνώμη του και μετά αποφασίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά θα κυκλοφορείς το νερό του ενυδρείου ΜΕΣΑ από το ψυγείο για να το ψύχεις?

Θα έχεις 2 προβλήματα:

1. Το ψυγείο είναι μεταλικό και θα σου βγάζει διάφορα επικίνδυνα μέσα στο ενυδρείο σου.

2. Η λειτουργία του βασίζεται στη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στο περιβάλον (δωμάτιο) και του ενυδρείου. Άρα κανονικά θα έπρεπε το δωμάτιο να είχε χαμηλώτερη θερμοκρασία από το ενυδρείο γεγονός που προφανώς δεν ισχύει. Μπορεί τεχνικά να μην είναι απόλυτα σωστό αυτό που γράφω, πρακτικά όμως είναι.

Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι :lmao:

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ψυγειο θα ειναι εξωτερικα, πισω απο το ενυδρειο και το νερο θα περναε απο μεσα του.

Ενα σωληνακι θα φερνει νερο στο ψυγειο, μεσω μιας αντλιας και ενα αλλο σωληνακι θα επιστρεφει το νερο πισω στο ενυδρειο.

Η ψυξη του νερου μπορει να γινει εαν βαλουμε ενα μικρο ανεμιστηρα πανω στο ψυγειο. Ετσι το νερο που περναει απο το ψυγειο θα αποβαλλει καποιο ποσο θερμοτητας.

Τωρα δεν ειμαι σιγουρος για τον βαθμο αποδοσης που θα εχει η κατασκευη αλλα πιστευω οτι θα δουλεψει...

Επισης το ψυγειο ειναι φτιαγμενο απο αλουμινιο, αυτο μπορει να κανει καποιο προβλημα στο νερο που θα περναει απο μεσα?

Έγινε επεξεργασία - Kostas RS
Link to comment
Share on other sites

Γα το αλουμίνιο δεν ξέρω, πάντως δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο και τα έξοδα.

Κατά την γνώμη μου, με απλά ανεμιστηράκια υπολογιστή θα έχεις καλύτερη απόδοση.

Μοναδικό μειονέκτημα η αυξημένη εξάτμιση και ανάγκη για αναπλήρωση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με το Φίλο Zorba_The_Freak

Πρώτον δεν ξέρεις τι άλλα μέταλλα έχει το ψυγείο που αναφέρεις. Η απαγωγή της θερμότητας στην περίπτωση αυτή θα εξαρτάται από την θερμοκρασία του χώρου του δωματίου. Άρα δεν θα αποβάλει θερμότητα αν το δωμάτιο έχει την ίδια ή μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Η δεύτερη περίπτωση με τον ανεμιστήρα να χτυπάει την επιφάνεια του νερού, νομίζω ότι είναι η καλύτερη, η απλούστερη, η οικονομικότερη, η δοκιμασμένη και η ασφαλέστερη.

Η απαγωγή της θερμότητας οφείλεται στην εξάτμιση του νερού. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θα πρέπει να συμπληρώνεις το νερό που χάνεται με νερό α/ο, για να διατηρείς τις παραμέτρους του συστήματός σου σταθερές.

Ακόμα καλύτερη λύση είναι να συνδέσεις το ανεμιστηράκι σε ένα ηλεκτρονικό θερμοστάτη, που θα του έχεις ρυθμίσει μια θερμοκρασιακή απόκλιση 0,2 του βαθμού. Οπότε θα εξασφαλίσεις τη λιγότερη δυνατή εξάτμιση και μία σταθερή θερμοκρασία στο σύστημά σου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ακυρη η ιδεα με το ψυγειο. Με κινησε σε υποψιες οτι δεν χρησιμοποιει κανεις τετοιο συστημα ψυξης!

Με ανεμιστηρες η κατασκευη ειναι απλουστατη οποτε θα ακολουθησω αυτη την λυση.

Οταν λετε να συμπληρωνω το νερο που χανεται με νερο α/ο εννοειτε απιονισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ακυρη η ιδεα με το ψυγειο. Με κινησε σε υποψιες οτι δεν χρησιμοποιει κανεις τετοιο συστημα ψυξης!

Με ανεμιστηρες η κατασκευη ειναι απλουστατη οποτε θα ακολουθησω αυτη την λυση.

Οταν λετε να συμπληρωνω το νερο που χανεται με νερο α/ο εννοειτε απιονισμενο?

29856[/snapback]

Το νερό α/ο είναι νερό από Αντίστροφη Όσμωση. ΔΕΝ είναι το απιονισμένο.

Επειδή όμως πιθανότατα δεν έχεις συσκευή Α/Ο, όπως και εγώ, υπάρχει και άλλος τρόπος.

Κάθε φορά που χρειάζεται να συμπληρώσης νερό, γεμίζεις πρώτα με νερό βρύσης το ενυδρείο (ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) και αμμέσως μετά κάνεις και αλλαγή νερού κανά κουβά νερό. Επίσης μπορείς να προσθέτεις και κανά μπετονάκι απιονισμένο (αυτό για τα σίδερα).

Εγώ με 2 ανεμιστηράκια 8 cm που δουλεύουν 24/7, έχω περίπου 2,5 λίτρα εξάτμιση την ημέρα. Έτσι κάθε τρίτη και πέμπτη προσθέτω νερό με τον τρόπο που σου είπα, και κάθε κυριακή που είναι η ημέρα συντήρησης, συμπληρώνω με νερό και μετά κάνω 2 ή 3 κουβάδες αλλαγή, περιπου 30%, και γεμίζω με 2 μπετονάκια απιονισμένο συν όσο νερο βρυσης χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με το Φίλο Zorba_The_Freak

Πρώτον δεν ξέρεις τι άλλα μέταλλα έχει το ψυγείο που αναφέρεις. Η απαγωγή της θερμότητας στην περίπτωση αυτή θα εξαρτάται από την θερμοκρασία του χώρου του δωματίου. Άρα δεν θα αποβάλει θερμότητα αν το δωμάτιο έχει την ίδια ή μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Η δεύτερη περίπτωση με τον ανεμιστήρα να χτυπάει την επιφάνεια του νερού, νομίζω ότι είναι η καλύτερη, η απλούστερη, η οικονομικότερη, η δοκιμασμένη και η ασφαλέστερη.

Η απαγωγή της θερμότητας οφείλεται στην εξάτμιση του νερού. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θα πρέπει να συμπληρώνεις το νερό που χάνεται με νερό α/ο, για να διατηρείς τις παραμέτρους του συστήματός σου σταθερές.

Ακόμα καλύτερη λύση είναι να συνδέσεις το ανεμιστηράκι σε ένα ηλεκτρονικό θερμοστάτη, που θα του έχεις ρυθμίσει μια θερμοκρασιακή απόκλιση 0,2 του βαθμού. Οπότε θα εξασφαλίσεις τη λιγότερη δυνατή εξάτμιση και μία σταθερή θερμοκρασία στο σύστημά σου.

Φιλικά Νίκος

29757[/snapback]

Έχεις δημιουργήσει κάποια τέτοια κατασκευή με ανεμιστηράκι από υπολογιστές. Τι τροφοδοσία πρέπει να του δόσεις. Αν είναι εύκολο μπορείς να μας περιγράψεις την κατασκευή σου ώστε να το δοκιμάσουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δημιουργήσει κάποια τέτοια κατασκευή με ανεμιστηράκι από υπολογιστές. Τι τροφοδοσία πρέπει να του δόσεις. Αν είναι εύκολο μπορείς να μας περιγράψεις την κατασκευή σου ώστε να το δοκιμάσουμε και εμείς.

29864[/snapback]

Κανονικά δουλεύει με 12 V αλλά με ένα ρυθμιζόμενο μετασχηματιστή μπορεί να ρυθμιστεί και χαμηλότερα για μεγαλύτερη ησυχία.

Εγώ τα δικά μου τα κόλλησα απλά με θερμοκόλλα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ από το καπάκι, έκανα στο καπάκι ακριβώς από πάνω τρύπες με το τρυπάνι και έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δημιουργήσει κάποια τέτοια κατασκευή με ανεμιστηράκι από υπολογιστές. Τι τροφοδοσία πρέπει να του δόσεις. Αν είναι εύκολο μπορείς να μας περιγράψεις την κατασκευή σου ώστε να το δοκιμάσουμε και εμείς.

29864[/snapback]

Η κατασκευή είναι πάρα πολύ απλή.

post-358-1153399697_thumb.jpgΑνεμιστηράκι 220V. Βιδωμένο σε λεπτό έλασμα αλουμινίου και συγκρατείται με ισχυρά μανταλάκια- νταβίδιαpost-358-1153399697_thumb.jpgpost-358-1153399765_thumb.jpg Ηλεκτρονικός θερμοστάτης με ρύθμιση differential 0,2 του βαθμούpost-358-1153399765_thumb.jpg

post-358-1153399790_thumb.jpg Ανεμιστηράκι 12V. Συνδέεται με μετασχηματιστή, που έχει και ροοστάτη για να ρυθμίζεται η δύναμη και να ελέγχεται ο θόρυβοςpost-358-1153399790_thumb.jpg

post-358-1153399720_thumb.jpg

post-358-1153399743_thumb.jpg

post-358-1153399821_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ανεμιστηρακι απ οτι βλεπω απο τις φωτογραφιες το εχεις αρκετα ψηλα και λιγο πλαγια.

Ετσι αποδιδει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα η ιδέα με το ψυγείο δουλεύει άνετα καθότι πρόκειται περί εξαναγκασμένης ψύξης (όσοι θυμούνται από θερμοδυναμική κάτι πράγματα ο χώρος που περιβάλλει το ενυδρείο μας αποτελεί μια τεράστια δεξαμενή θερμότητας) οπότε από αυτό δε θα έχεις πρόβλημα. Και για του λόγου το αληθές, αν ίσχυε αυτό που είπε ο αγαπητός Νίκος, για διαφορά θερμοκρασίας με το περιβάλλον, με τη ίδια λογική αν έχεις θερμοκρασία περιβάλλοντος μεγαλύτερη από αυτή του ενυδρείου (σχεδόν πάντα έτσι γίνεται...) τότε θα ζέσταινες το νερό και δε θα το κρύωνες! :lmao: Παρόλαυτα, αυτό που είπε ο φίλος zorbas για την αλλοίωση της χημικής σύστασης του νερού με το αλουμίνιο είναι ένα θέμα -αν και με γλυκό νερό θεωρητικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Να πω επίσης ότι το αλουμίνιο ανήκει στα μέταλλα που έχουν μεγάλη τάση απαγωγής/αποβολής θερμοκρασίας, το κόστος αγοράς μια αντλίας είναι μικρό οπότε εγώ θα το προχωρούσα φίλε Κώστα. Σχετικά και με τον ελεγκτή που ανέφερε ο αγαπητός Νίκος να πω ότι ο ελεγκτής έχει δυνατότητα να ρυθμίσεις εσύ τη διαφορά θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Το ανεμιστηρακι απ οτι βλεπω απο τις φωτογραφιες το εχεις αρκετα ψηλα και λιγο πλαγια.

Ετσι αποδιδει καλυτερα?

29920[/snapback]

Με τον τρόπο αυτόν ο αέρας σκορπίζεται σε μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας του νερού.

Επίσης έχω παρατηρήσει, ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα όταν το μεσαίο τμήμα της επιφάνειας του νερού, είναι σκεπασμένο με καπάκι. Έτσι το ρεύμα αέρα, που δημιουργείται από τον ανεμιστήρα, περνάει από μία στενή περιοχή μεταξύ καπακιού και νερού και ψύχεται καλύτερα από όταν η επιφάνεια είναι εντελώς ξεσκέπαστη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα η ιδέα με το ψυγείο δουλεύει άνετα καθότι πρόκειται περί εξαναγκασμένης ψύξης (όσοι θυμούνται από θερμοδυναμική κάτι πράγματα ο χώρος που περιβάλλει το ενυδρείο μας αποτελεί μια τεράστια δεξαμενή θερμότητας) οπότε από αυτό δε θα έχεις πρόβλημα. Και για του λόγου το αληθές, αν ίσχυε αυτό που είπε ο αγαπητός Νίκος, για διαφορά θερμοκρασίας με το περιβάλλον, με τη ίδια λογική αν έχεις θερμοκρασία περιβάλλοντος μεγαλύτερη από αυτή του ενυδρείου (σχεδόν πάντα έτσι γίνεται...) τότε θα ζέσταινες το νερό και δε θα το κρύωνες! :lmao: Παρόλαυτα, αυτό που είπε ο φίλος zorbas για την αλλοίωση της χημικής σύστασης του νερού με το αλουμίνιο είναι ένα θέμα -αν και με γλυκό νερό θεωρητικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Να πω επίσης ότι το αλουμίνιο ανήκει στα μέταλλα που έχουν μεγάλη τάση απαγωγής/αποβολής θερμοκρασίας, το κόστος αγοράς μια αντλίας είναι μικρό οπότε εγώ θα το προχωρούσα φίλε Κώστα. Σχετικά και με τον ελεγκτή που ανέφερε ο αγαπητός Νίκος να πω ότι ο ελεγκτής έχει δυνατότητα να ρυθμίσεις εσύ τη διαφορά θερμοκρασίας.

29928[/snapback]

Όταν ομιλούν οι ειδικοί εγώ τι να πω. Και δεν το λέω ειρωνικά, απλά γνωρίζω τον Φίλο george hmmy και την ιδιότητα με την οποία μιλάει.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως, είναι που πηγαίνει η θερμότητα που απάγεται από το πιο πάνω ψυκτικό μηχάνημα? Μήπως θα έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας του κλειστού χώρου, στον οποίο βρίσκεται με συνέπειες φαύλου κύκλου?

Εκτός αν θεωρούμε ότι η συσκευή βρίσκεται σε ανοικτό χώρο πχ μπαλκόνι.

Παραδειγματικά θέτω τα ερωτήματα:

-Θα μπορούσε να ψυχτεί η εν λειτουργία μηχανή του αυτοκινήτου μας, από το ψυγείο που φέρει, αν το αυτοκίνητο μας βρίσκεται μέσα στο κλειστό γκαράζ?

-Θα μπορούσε να λειτουργήσει το ψυγείο τροφίμων του σπιτιού μας αν έχουμε ανοιχτή την πόρτα του?

-Θα μπορούσε να κρυώσει ο Ελληνικός καφές μας, που τον απολαμβάνουμε μια ημέρα Αθηναϊκού καύσωνα, φυσώντας τον διαρκώς με το στόμα μας?

-Θα μπορούσε να ψυχθεί το σώμα μας σε ένα χώρο όπου η θερμοκρασία είνα 40+ βαθμοί, αν σταθούμε μπροστά σε έναν ανεμιστήρα?

Με εκτίμηση Νίκος

Link to comment
Share on other sites

-Θα μπορούσε να ψυχτεί η εν λειτουργία μηχανή του αυτοκινήτου μας, από το ψυγείο που φέρει, αν το αυτοκίνητο μας βρίσκεται μέσα στο κλειστό γκαράζ?

-Θα μπορούσε να λειτουργήσει το ψυγείο τροφίμων του σπιτιού μας αν έχουμε ανοιχτή την πόρτα του?

-Θα μπορούσε να κρυώσει ο Ελληνικός καφές μας, που τον απολαμβάνουμε μια ημέρα Αθηναϊκού καύσωνα, φυσώντας τον διαρκώς με το στόμα μας?

-Θα μπορούσε να ψυχθεί το σώμα μας σε ένα χώρο όπου η θερμοκρασία είνα 40+ βαθμοί, αν σταθούμε μπροστά σε έναν ανεμιστήρα?

Με εκτίμηση Νίκος

29943[/snapback]

1 Ναι. Εκτος αν το γκαραζ ειναι οσο το αυτοκινητο και αεροστεγος κλεισμενο.(μεχρι καποια ωρα)

2 Ναι αν ειναι σε μικρο δωματιο και ειναι αρκετα δυνατο μοτερ(μετα απο καποια ωρα).

3 Ναι αν μασουσες ντεντιν αις :rasp:

4 Ναι γιατι με 40 βαθμους θα ιδρωναες και ο αερας αν και ζεστος θα εξατμιζε τον ιδρωτα αρα....

:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω την ιδεα με το ψυγειακι την ειχα βασιζομενος στο εξης σκεπτικο:

Ας υποθεσουμε οτι στο σπιτι εχουμε θερμοκρασια 30C βαθμους, και στο ενυδρειο 28C και θελουμε να διατηρησουμε την θερμοκρασια του ενυδρειου σταθερη.

Λογικα το ψυγειο δεν μπορει να αποβαλλει την θερμοτητα στο περιβαλλον επειδη το νερο που ρεει μεσα του εχει μικροτερη θερμοκρασια.

Ομως το ψυγειο συγκριτικα με το μεγεθος του εχει τεραστια επιφανεια (κυψελες).

Εαν οι κυψελες ψυχονται απο ενα ανεμιστηρα τοτε εχουμε διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ μεταλλου και νερου.

Η πλεοναζουσα θερμοκρασια του νερου απορροφαται απο το μεταλλο και διαφευγει στο περιβαλλον.

Προς το παρων θα χρησιμοποιησω την λυση με τον ανεμιστηρα να φυσαει κατευθειαν στο νερο, αλλα αργοτερα θα δοκιμασω και το ψυγειο να δουμε τι θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νίκο, αν και απάντησε ήδη ο φίλος Στράτος, η ερώτηση απευθυνόταν σε μένα και επειδή σε σέβομαι θα απαντήσω και εγώ.

-Ναι θα μπορούσε για πάντα με μοναδική εξαίρεση την περίπτωση που είναι κλεισμένο σε δωμάτιο με θερμομόνωση ως προς το εξωτερικό περιβάλλον.

-Ό,τι ακριβώς είπε ο φίλος Στράτος.

-Είναι ο ίδιος ακριβώς λόγος που ψύχεις το νερό στο ενυδρείο με τα ανεμιστηράκια, εξατμίζεται κάποια ποσότητα καφέ και κρυώνει η υπόλοιπη.

-Ακριβώς αυτό που είπε ο φίλος Στράτος, όταν ένα υγρό εξατμίζεται απορροφά θερμότητα από το σύστημα στο οποίο ανήκει και όσο πιο πτητικό είναι ένα υγρό τόσο μεγαλύτερη ψύξη έχεις. Όταν έχουμε πυρετό μας αλείφουν με οινόπνευμα, ο λόγος είναι αυτός ακριβώς: μεγάλη πτητικότητα (άρα μεγάλη εξάτμιση) και βοηθά στην πτώση της θερμοκρασίας του σώματος! :lmao:

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...