Jump to content

Recommended Posts

Έχουμε 10 τσουβάλια με λίρες, στα οποία ο αριθμός των λιρών δεν είναι απαραίτητα ο ίδιος. Έχουμε και μια ζυγαριά αλλά μόνο ένα ζύγισμα. Η λίρα έχει βάρος 10gr και η κάλπικη 9gr. Πώς μπορούμε με ένα και μοναδικό ζύγισμα να βρούμε σε ποιο τσουβάλι είναι οι κάλπικες λίρες?

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο αλλά αφήνω να απαντήσουν άλλοι πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 10 λίρες από το πρώτο τσουβάλι, 20 από το δεύτερο, 30 από το τρίτο, ... , 90 από το ένατο. Κανονικά πρέπει να βγει:

(10*90)+(20*90)+(30*90)+(40*90)+(50*90)+(60*90)+(70*90)+(80*90)+(90*90)=

(10+20+30+40+50+60+70+80+90)*90=450*90=40.500 γραμμάρια.

Αν περισσεύουν, τότε βλέπεις πόσο είναι το περίσσευμα. Αν είναι 100 γραμμάρια τότε είναι από το πρώτο τσουβάλι, αν είναι 200 τότε είναι από το δεύτερο, αν είναι 300 από το τρίτο, ... , αν είναι 900 από το ένατο.

Αν δεν περισσεύουν, αλλά βγαίνουν ακριβώς, τότε είναι από το δέκατο τσουβάλι!

Τιμη και δοξα στο google :lmao::lmao::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βάζεις 10 λίρες από το πρώτο τσουβάλι, 20 από το δεύτερο, 30 από το τρίτο, ... , 90 από το ένατο. Κανονικά πρέπει να βγει:

(10*90)+(20*90)+(30*90)+(40*90)+(50*90)+(60*90)+(70*90)+(80*90)+(90*90)=

(10+20+30+40+50+60+70+80+90)*90=450*90=40.500 γραμμάρια.

Αν περισσεύουν, τότε βλέπεις πόσο είναι το περίσσευμα. Αν είναι 100 γραμμάρια τότε είναι από το πρώτο τσουβάλι, αν είναι 200 τότε είναι από το δεύτερο, αν είναι 300 από το τρίτο, ... , αν είναι 900 από το ένατο.

Αν δεν περισσεύουν, αλλά βγαίνουν ακριβώς, τότε είναι από το δέκατο τσουβάλι!

Τιμη και δοξα στο google :lmao:  :lmao:  :rasp:  :rasp:

29741[/snapback]

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ !!!!! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ, ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΟ ΚΑΘΕΞΗΣ....ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΕΥΟ ΨΗΦΙΟ ΤΟΥ ΖΥΓΙΣΜΑΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ. :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και αυτός ο γρίφος λύθηκε εύκολα, ας δούμε τι θα κάνετε σε αυτόν! :lmao: Είμαι 36+ χρόνια συνδεμένος στο ίντερνετ, πείτε γιατί! Έχω δοκιμάσει update στο firmware, reset και δεν ξέρω τι άλλο. Σε μια-δυο μέρες το πολύ βγάζει το τέρας που βλέπετε....

Γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αυτός ο γρίφος λύθηκε εύκολα, ας δούμε τι θα κάνετε σε αυτόν!  :rasp: Είμαι 36+ χρόνια συνδεμένος στο ίντερνετ, πείτε γιατί! Έχω δοκιμάσει update στο firmware, reset και δεν ξέρω τι άλλο. Σε μια-δυο μέρες το πολύ βγάζει το τέρας που βλέπετε....

Γιατί?

32194[/snapback]

ο απλούστερος γρίφος.

έχουν bug τα Windows Vista που έχεις βάλει. :lmao::rasp::lmao:

God Bless Bill gates. :ballistic::rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μιας και αυτός ο γρίφος λύθηκε εύκολα, ας δούμε τι θα κάνετε σε αυτόν!  ;) Είμαι 36+ χρόνια συνδεμένος στο ίντερνετ, πείτε γιατί! Έχω δοκιμάσει update στο firmware, reset και δεν ξέρω τι άλλο. Σε μια-δυο μέρες το πολύ βγάζει το τέρας που βλέπετε....

Γιατί?

32194[/snapback]

ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ!!! ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ FORMAT!!!!!!!!! B):thumbup::D

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΩΡΑ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ FORMAT ΚΑΙ ΑΝΑΚΤΙΣΗ ΤΩΝ XP ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 30ε. ΑΝ ΘΕΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΠΜ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αγαπητή Νάντια, αλλά δεν είναι σίγουρα ζήτημα format αυτό, κάτι με το router παίζει. B) Δυστυχώς εδώ έχασες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Σιγουρα φταει το router σου.

Εχεις δοκιμασει αυτο?

Σιγουρα θα δεις αποτελεσμα. ;)B)

post-1249-1156006986_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...