Jump to content

Ο «αμερικανός» βραχοκάβουρας


JDP

Recommended Posts

Πρόκειται για τον «βραχοκάβουρα» ή Percnon gibbesi, όπως ονομάζεται επιστημονικά, ένα είδος αυτόχθονο στις περιοχές από τη Χιλή ώς την Καλιφόρνια, από τη Φλόριντα ώς τη Βραζιλία και από τον Κόλπο της Γουινέας μέχρι τις Αζόρες. Στη Μεσόγειο πρωτοαναφέρθηκε το 1999 στη νήσο Linosa της Ιταλίας και στη συνέχεια στη Σαρδηνία, στη Σικελία, στη Μάλτα, καθώς και στο Αρχιπέλαγος των Βαλεαρίδων.



Percnon gibbesi ή βραχοκάβουρας: ακίνδυνος για τον άνθρωπο, φυτοφάγος, σχετικά μικρού μεγέθους

Οι πρώτοι βραχοκάβουρες βρέθηκαν στην Καλαμάτα τον Μάρτιο του 2004. Ενα χρόνο σχεδόν αργότερα, το καλοκαίρι του 2005, το είδος βρέθηκε στη θέση Πευκί της ανατολικής ακτής της Ρόδου, καθώς και στις ακτές της Κρήτης. Δηλαδή, μέσα σε πέντε χρόνια, το τροπικό καβούρι απλώθηκε σε όλη τη νότια Ελλάδα.

Τώρα το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Βιολογίας και Γενετικής του ΕΛΚΕΘΕ (Ελληνικό Κέντρο Θαλάσσιων Ερευνών), που εδρεύει στις Γούρνες Ηρακλείου, αρχίζει μια μελέτη για την εξάπλωση του είδους στο Αιγαίο. Ο ερευνητής και διευθυντής ερευνών του Ινστιτούτου Θαλάσσιας Βιολογίας και Γενετικής του ΕΛΚΕΘΕ, Κώστας Ντούνας, άρχισε να μελετά το καβούρι αυτό όταν το παρατήρησε στα βράχια κάνοντας βουτιές στην Κάτω Ζάκρο.

Ο βραχοκάβουρας είναι ακίνδυνος για τον άνθρωπο, φυτοφάγος, μικρού σχετικά μεγέθους που ζει σε βάθος 1-2 μέτρων σε βυθούς με κροκάλες, σε τοιχώματα προβλητών και γενικά σε αβαθή σκληρά υποστρώματα. Οπως επισημαίνει ο κ. Ντούνας, έχει συμβεί και σε άλλες ανάλογες περιπτώσεις η έλλειψη ανταγωνιστών του συγκεκριμένου είδους να προκαλέσει τοπικά έντονες εξάρσεις του πληθυσμού του που με τη σειρά τους μπορεί να έχουν σημαντικές συνέπειες στους γηγενείς πληθυσμούς άλλων οργανισμών της παράκτιας ζώνης.

«Τι ζημιά θα προκαλέσει στους άλλους πληθυσμούς; Ποια είδη πιθανόν εκτοπίζει; Τι βιολογία έχει; Είναι ερωτήματα που θα απαντήσουμε μέσα από την έρευνα», μας είπε ο κ. Ντούνας.

Αν διαπιστώσετε την παρουσία του βραχοκάβουρα, μπορείτε να επικοινωνήσετε στα τηλ. 2810-337814 και 2810-337801 (πληροφορίες δρ Κώστας Ντούνας) προκειμένου να βοηθήσετε να καταγραφεί η πορεία της εξάπλωσης του νέου αυτού «εισβολέα» στην περιοχή μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μήπως καλό θα ήταν να δωθούν οι διαφορές με τον κοινό

καβουράκι που έχουμε συνηθησει ώστε να το ξεχωρίζουμε και

πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μήπως καλό θα ήταν να δωθούν οι διαφορές με τον κοινό

καβουράκι που έχουμε συνηθησει ώστε να το ξεχωρίζουμε και

πιο εύκολα!

29763[/snapback]

Κείμενο από Ελευθεροτυπία :

Φέτος στις διακοπές μας μπορεί να μη δούμε στα βράχια μόνο τα γνωστά σκουρόχρωμα καβούρια του Αιγαίου αλλά και ένα τροπικό καβούρι, με έντονα χρώματα και λίγο τρομακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι αλγοφάγο θεωρητικά όταν μεγαλώσει αισθητά ο πληθυσμός του θα αποτελέσει πρόβλημα σε άλλα αλγοφάχα ασπόνδυλα όπως ερημίτες, σαλιγκάρια. Αυτό φυσικά είναι αλυσιδωτή αντίδραση σε όλη την τροφική αλυσίδα του μέρους οπού έχουν εξαπλωθεί διάφοροι τροπικοί εισβολείς σαν το εν λόγω καβούρι. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τροπικό πως επιβιώνει στα νερά μας, ειδικά το χειμώνα ;;

Προσαρμόστηκε ;

Link to comment
Share on other sites

οπως και πολλα αλλα ειδη που μας ηρθαν Ερυθρα Θαλασσα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τον βραχοκάβουρα τον συνάντησα, το μήνα Αύγουστο, στην Νότια Πελοπόννησο και συγκεκριμένα ανατολικά του όρμου της Φοινικούντας προς την Κορώνη.

Δεν ενημέρωσα το ΕΛΚΕΘΕ γιατί θεωρώ ότι πρέπει να τους είναι γνωστό, αφού η Καλαμάτα δεν είναι πολύ μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Aν μιλάμε για το κάβουρα της φώτο τον συνάντησα στις παραλίες της Μάνης σε αρκετά μεγάλο πληθυσμό μάλιστα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Aν μιλάμε για το κάβουρα της φώτο τον συνάντησα στις παραλίες της Μάνης σε αρκετά μεγάλο πληθυσμό μάλιστα. ;)

Ακριβώς.

Η φωτογραφία είναι δική σου?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Η φωτογραφία είναι δική σου?

Βρε Νικόλα εννοείται δικιά μου είναι, αφού εγώ τον συνάντησα ;) και μάλιστα είχα μείνει έκπληκτος από αυτό το φανταστικό καβούρι! :thumbup: Αν θες μπορώ να στη στείλω στο πραγματικό της μέγεθος ή αν γνωρίζει κανείς περισσότερα στοιχεία να μπει και στο index. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Γιώργο.

Και εγώ έχω συναντήσει πολλούς τροπικούς οργανισμούς στις καλοκαιρινές καταδύσεις μου, αλλά δυστυχώς δεν διαθέτω υπαβρύχια κάμερα για να τους αποθανατήσω. Σκέφτομαι του χρόνου να οργανωθώ καλύτερα.

Πιθανά να βρείς περισσότερες πληροφορίες από το site του ΕΛΚΕΘΕ ή να έρθεις σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Ντουνα. Μπορείς να του αναφέρεις και τις περιοχές που συναντήσαμε αυτό το είδος, αφού τον ενδιαφέρει για την έρευνά του. Αν και νομίζω πως θα του είναι γνωστές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλου στην Ελλαδα αλλα στην Σαντορινη απο οπου ειμαι εχει εμφανιστει αλλο ενα καβουρι που δεν ειχα δει ποτε μου ,αλλα δεν ειναι αυτο της φωτογραφιας που ειδα στο πρωτο πρωτο ποστ- λινκ της ελευθεροτυπιας- το οποιο μοιαζει με το κλασικο καβουρι που βλεπαμε ολοι τοσα χρονια απλα ειναι ποιο "πλακε"-μεγαλυτερα κατα πολυ ποδια κ κιτρινες αρθρώσεις ,δαγκανες δεν εχω δει .. ή μηπως δεν φαινεται καλα στην φωτο εδω κ ειναι τα ιδια?! ο_Ο

Link to comment
Share on other sites

Βρε το καβουρακι που ξεστρατησε...(Μαλλον κατι ξερει....) Ολα αλλαζουν πανω σ αυτον τον πλανητη Γη ετσι και το κλιμα της χωρας μας. Εχοντας επισκευτει τον Τροπικο του Καρκινου, παρατηρω τα τελευταια χρονια πολλες ομοιοτητες του κλιματος που επικρατει στον Τροπικο με το κλιμα των τελευταιων ετων στην Ελλαδα. Ετσι το καβουρακι εχοντας την αισθηση των αλλαγων ανηφορησε. Η παγκοσμιοποιηση επιδρα και στα ζωντανα!! Σε λιγο θα συνανταμε Δισκους στον Ασωπο!!! :)

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλου στην Ελλαδα αλλα στην Σαντορινη απο οπου ειμαι εχει εμφανιστει αλλο ενα καβουρι που δεν ειχα δει ποτε μου ,αλλα δεν ειναι αυτο της φωτογραφιας που ειδα στο πρωτο πρωτο ποστ- λινκ της ελευθεροτυπιας- το οποιο μοιαζει με το κλασικο καβουρι που βλεπαμε ολοι τοσα χρονια απλα ειναι ποιο "πλακε"-μεγαλυτερα κατα πολυ ποδια κ κιτρινες αρθρώσεις ,δαγκανες δεν εχω δει .. ή μηπως δεν φαινεται καλα στην φωτο εδω κ ειναι τα ιδια?! ο_Ο

Σύμφωνα με την περιγραφή σου, αναφέρεσαι στον ίδιο οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...