Jump to content

Νεος, νεος


Recommended Posts

Αν όλα πάνε καλά θα έπρεπε να έχεις αποτελέσματα!

Κάνε μια ανακεφαλαίωση της δράσης σου να δουμε τι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ενυδρείο το έστησα το Σάββατο 15.07 επειδή όμως άκουσα τον πετσοπά έβαζα μόνο DENITROL τις 5 πρώτες μέρες!

Την Τετάρτη (19.07) έβαλα πρώτη φορά αμμωνία! Αλλά δυστυχώς το παράκανα και βγήκα πολύ εκτός κλίμακας (>5) την Παρασκευή (21.07) έκανα μια αλλαγή νερού και η αμμωνία κατέβηκε στο 5

Δεν έκανα καμία άλλη κίνηση μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή (21.07) που παρότι είδα την αμμωνία να είναι στο 5 και το ΝΟ2 στο 0 επειδή θα έφευγα για σαββατοκύριακο είπα να ρίξω λίγο ακόμα αμμωνία ( μιλάμε για σταγόνες όμως)

Γυρίζω εχτές και περίμενα να δω τα ΝΟ2 ανεβασμένα αλλά τίποτα!!!!

Την αμμωνία θα την κοιτάξω σήμερα!

Έχουν περάσει 2 βδομάδες και αρχίζω να απογοητεύομαι!!!

Denitrol έβαλα μόνο για 10 μέρες σύμφωνα με την συσκευασία! Αλλά έχω πολύ ακόμα! Μήπως πρέπει να το ρίξω και αυτό! Εδώ που φτάσαμε τη άλλο μπορεί να συμβεί???

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έπρεπε να ακολουθήσεις τις οδηγίες του άρθρου και να κάνεις ότι κάνεις μετά από μετρήσεις!

Λογικά θα πρέπει να έχει αρχίσει η δημιουργία της αποικίας που διασπά την αμμωνία!

Αυτό όμως θα το διαπιστώσεις μόνο με τις μετρήσεις που θα κάνεις!

Τι τεστ χρησιμοποιείς;

Αν έχεις ακόμα τα στίκ μπορεί να μη δεις αποτέλεσμα μέχρι να ανέβουν αρκετά το ΝΟ2, τόσο ώστε να μπορεί να τα μετρήσει!

Καλό είναι να πάρεις υγρά τεστ για να έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις σου και να μην απογοητεύεσαι με τα αποτελέσματα!

Η φύση λειτουργεί με πιο αργούς ρυθμούς μια και δεν βιάζεται καθόλου!

Οπότε υπομονή και αποκλείεται να αλλάξει ο δρόμος που έχει πάρει το νερό σου!

Το σκεύασμα που αναφέρεις καλό θα είναι να το χρησιμοποιήσεις όταν βάλεις τα πρώτα ψάρια για να υποστηρίξεις τις δυνατότητες του ενυδρείου σου να ανταπεξέλθει στην ιχθυοφόρτωση!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έδωσες μια ελπίδα γιατί ακόμα τα στικ χρησιμοποιω!

Θα παω όμως πολύ σύντομα να πάρω υγρά!

Για τεστ αμμωνίας χρησιμοποιώ το TESTSET NH4 της JBL

Αν και όπως παω τα πρώτα ψάρια θα μπουν σε κανένα μήνα

Έγινε επεξεργασία - CHRISTOS222
Link to comment
Share on other sites

Κάλιο αργά παρά ποτέ!

Και μη ξεχνάς ότι η υπομονή πάντα ανταμείβετε!

Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω την τύχη να παρακολουθήσω τις μετρήσεις ενός ενυδρείου που στρώνει (αρχικά ήμουνα και εγώ βάρβαρος και τώρα τελευταία μπόλιασα) και να δω στην πράξη αυτά που λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο,

η παραπάνω αμμωνία που έπεσε δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Όσο στρώνεις μην ξανακάνεις αλλαγές νερού όμως. Όταν θα δεις την αμμωνία να αρχίσει να πέφτει τότε θα αρχίσουν να ανεβαίνουν και τα νιτρώδη. Μέχρι τότε υπομονή. Αν διάβασα καλά στο internet το denitrol είναι βακτήρια που βοηθούν στη διάσπαση της αμμωνίας και των νιτρωδών. Άρα μπορεί να κάνουν τη δουλειά τους και ότι νιτρώδη πάνε να δημιουργηθούν τα διασπούν. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα σκεύασμα όπως της ΑΡΙ stress zyme που περιέχει βακτήρια που βοηθούν τη δημιουργία των κατάλληλων αποικιών και να ρίξεις κάθε 3-4 μἐρες τη δοσολογία που λέει. Πρόβλημα με τα στικ δεν έχεις ακόμα, αφού αυτό που σε ενδιαφέρει είναι χονδρικά οι τιμές του νερού σου. Όταν όμως αργότερα που βάλεις ψάρια θα σε ενδιαφέρει για το αν η αμμωνία σου θα είναι 0.5 ή 1, τότε θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ και όσο το δυνατόν με ακρίβεια όπως της Trpic Marin που χρησιμοποιώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε η εξαγωγή του φίλτρου να ταράζει την επιφάνεια του νερού εννοούμε να είναι πάνω από το νερό η μέσα στο νερό?

Εγώ έχω εσωτερικό φίλτρο και η επιφάνεια του νερού είναι ακριβός πάνω από την έξοδο του φίλτρου! (περίπου 5 mm)

Σωστό είναι έτσι ή πρέπει να αφαιρέσω λίγο νερό?

Έγινε επεξεργασία - CHRISTOS222
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να είναι κοντά στην επιφάνεια του νερού ή λίγο πιο κάτω όμως η έξοδος θα πρέπει να κοιτάει επάνω.

Καλό είναι να μην την έχεις εκτός νερού διότι η ανατάραξη από το spray bar θα είναι μεγάλη.

Όπως το έχεις είναι μια χαρά, αν σε ενοχλεί ο θόρυβος θα μπορούσες να το κατεβάσεις λίγο πιο κάτω και να στρέψεις την έξοδο επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία στα ύψη, ΝΟ2 στο πάτωμα!!!

έκανα τεστ αμμωνίας εχτές και μου έβγαλε πάνω από 5!

τεστ ΝΟ2 (στικ) προχτές 0!!!

την αμμωνία την είχα βάλει στις 19.07

πόσο ακόμα να περιμένω???

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο σου τι βιολογικό υλικό έχεις? Ρίξε κάνα βακτήριο μέσα :lmao: Και μην ρίξεις άλλη αμμωνία, μέχρι να τη δεις να πέφτει. Από κυκλοφορία πόση έχεις?

Link to comment
Share on other sites

στο φίλτρο (εσωτερικό) έχω πρώτα υαλοβάμβακα, μετά μπε σφουγγάρι και μετά έβαλα εγώ ένα δυχτάκι micromec (JBL)

ο κυκλοφοριτής είναι 450 λ/ωρα

είναι ενυδρείο carrefour και μάλλον ο κυκλοφοριτής δεν είναι και ότι καλύτερο (μόνο μην μου πείτε να τον αλλάξω ακόμα)

πιο βακτιριδιο προτείνεις και υπάρχει σε όλα τα petshop (μένω δυτική Αττική)

Link to comment
Share on other sites

καμία ιδέα?

βακτηρίδια έχω μόνο DENITROL που προφανώς δεν κάνουν!

Λεω να το αφήσω στην ησυχία του το σαββατοκύριακο και από βδομάδα θα παω να πάρω stress zyme και θα ξανακάνω τεστ να δω που βρίσκομαι και αν έχει αλλάξει κάτι!!

Με όλα αυτά έχω απογοητευτεί

είναι σαν να έχω ένα "μπαούλο" σε μια γωνία!

Link to comment
Share on other sites

Μια και θα κάνεις την κίνηση πάρε και υγρό τεστ για ΝΟ2!

Υπομονή και επιμονή!

Εξάλλου δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο!

Μην απογοητεύεσαι ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

στο φίλτρο (εσωτερικό) έχω πρώτα υαλοβάμβακα, μετά μπε σφουγγάρι και μετά έβαλα εγώ ένα δυχτάκι micromec (JBL)

ο κυκλοφοριτής είναι 450 λ/ωρα

είναι ενυδρείο carrefour και μάλλον ο κυκλοφοριτής δεν είναι και ότι καλύτερο (μόνο μην μου πείτε να τον αλλάξω ακόμα)

32044[/snapback]

Μήπως λείπει κάτι από το φίλτρο μου

Το νερό εδώ και 3 βδομάδες είναι θόλο…

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστ μόλις τώρα!

Υγρά τεστ αμμωνίας = πάνω από 5 (η κλίμακα είναι ας το 5 και το υγρό ήταν ακόμα πιο σκούρο!

Τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3 (στικ) = 0!!!

Έχουν περάσει 3 βδομάδες!

Τι να κάνω?

Να κάνω μια αλλαγή νερού?

Να το αδειάσω όλο και να ξεκινήσω από την αρχή?

Να κάνω τον σταυρό μου?

Να κάνω αγιασμό???

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο τελευταία ίσως να σε βοηθήσουν τα πρώτα όμως όχι!

Περίμενε και θα αρχίσει η διαδικασία αργά ή γρήγορα!

Ας μας πεί και κάποιος άλλος!

Link to comment
Share on other sites

Δε ρίχνεις και τίποτα έτοιμα βακτηρίδια να "μπουστάρεις" λίγο τη διαδικασία? Ή αν έχεις κάποιον κοντά σου να σου στίψει κανένα σφουγγάρι να πάρεις έτοιμα? Τα τεστ στικ είναι πολύ κάτω του μετρίου, θα σου πρότεινα να πάρεις υγρά...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να δούμε ότι έχουμε καταλάβει σωστά. Έχεις το ενυδρείο 3 εβδομάδες και ακόμα δεν έχεις αρχίσει να βλέπεις νιτρώδη, ενώ η αμμωνία δεν πέφτει με τίποτα και είναι πάνω από 5 ppm. Αν κατάλαβα σωστά στο φίλτρο σου για βιολογικό υλικό έχεις μόνο σφουγγάρια. Το micromec είναι και αυτό βιολογικό υλικό από συνθετικό γυαλί το οποίο όμως κάθε 6 μήνες θέλει αλλαγή! Την επόμενη φορά που θα είναι να το αλλάξεις, θα το αλλάξεις σιγά σιγά σε δόσεις (λίγο κάθε 15 ημέρες) προτίμησε το API substrut pro. Κανονικά με μόνο αυτά τα υλικά (και τον υαλοβάμβακα) που έχεις στο φίλτρο και με τη χρήση βακτηριδίων που έριξες στο ενυδρείο θα έπρεπε να έχεις αρχίσει να βλέπεις νιτρώδη. Αν λέω κάτι λάθος πες μου!

Εγώ σε αυτήν την φάση θα έκανα μια αλλαγή 50% και θα ξαναμετρούσα αμμωνία ώστε αυτή να είναι γύρω στο 3-5 (αλλά μετρήσιμη για να δούμε τι γίνεται). Αν δεν πέσει σε μετρήσιμα επίπεδα η αμμωνία ξανακάνε στο καπάκι αλλαγή νερού (δεν έχεις να χάσεις τίποτα, αφού όπως φαίνεται δεν έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται ακόμα αποικίες βακτηριδίων) μέχρι να μπορείς να μετράς αμμωνία. Στη συνέχεια ρίξε stress zyme και μέτρα την αμμωνία μέρα παρά μέρα. Πρέπει να αρχίσει να πέφτει. Αν πέσει κάτω από 2 ξαναρίξε μέχρι να φτάσει στο 3-5 και συνεχίζουμε έτσι.

Υπομονή χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

έκανα μόλις ένα ακόμα τεστ με μισό νερό ενυδρείο και μισό βρύσης!

αποτέλεσμα= πιο σκούρο από την κλίμακα του 5!

Αυτό σημαίνει ότι η αμμωνία είναι πάνω από 10-12!!!!

θα κάνω τώρα μια μεγάλη αλλαγή νερού!

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά μια μεγάλη πρέπει να υπολογίζεις τα ποσοστά. :lmao:

Η κάνε διαδοχικές 50% όπως σου λέει ο istellas ή κάνε κατευθείαν μια 75% και ξαναμέτρα. Εάν και τότε είναι εκτός κλίμακας συνέχισε τις αλλαγές. Έχεις ρίξει υπερβολική ποσότητα αμμωνίας μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Συφφνώμη, αλλά όταν έριχνες αμμωνία μέσα δεν μέτρησες πόση έριξες ??? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Συφφνώμη, αλλά όταν έριχνες αμμωνία μέσα δεν μέτρησες πόση έριξες ???  :lmao:

32374[/snapback]

Δεν μέτρησα σε ml έριξα απλά μισό καπάκι από το μπουκάλι της αμμωνίας για τη νόμιζα ότι θα χρειαζόταν και άλλο! Τελικά ήταν υπεραρκετό αφού μετά από 2 μέρες που την έριξα έκανα μια αλλαγή 40%

Τώρα αδειάζω περίπου το 70% και θα ξανακάνω μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσουμε περισσότερο μέτρα και πες μας πόσα ml χωράει μισό καπάκι από το μπουκάλι που έχεις και τι περιεκτικότητα σε αμμωνία (%) είναι το διάλυμα που αγόρασες. (θα πρέπει να το γράφει επάνω στο μπουκάλι).

Τώρα για να δοκιμάσεις το sticks:

Μέτρα με τα sticks που έχεις στο νερό βρύσης τι ένδειξη έχεις.

Και μια ακόμη δοκιμή με τα sticks ρίξε μια σταγόνα αμμωνία σε ένα λίτρο νερό βρύσης και ξαναμέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού (70%)

Και προτού λίγο έκανα πάλη τεστ αμμωνίας!

Έκανα πρώτα τεστ μόνο με νερό ενυδρείου και βγήκα πάλι εκτός κλίμακας!

Ξανακάνω με 1/3 νερό ενυδρείου και 2/3 βρύσης και μου βγάζει 3

(λίγο πιο σκούρο από το 3 αλλά όχι όπως το 5)

Δηλαδή η αμμωνία μου είναι κάπου στα 10 ppm?

Τι να κάνω? Να κάνω και άλλη αλλαγή νερού?

Για αμμωνία έχω υγρό τεστ! Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα τα τεστ της JBL αλλά όταν έκανα στην αρχή προτού να βάλω αμμωνία μου εμφάνιζε 0

Στικ έχω για ΝΟ2 και ΝΟ3, θα πάρω όμως σύντομα υγρά!

Η αμμωνία δεν έλεγε πάνω τη διάλυμα είναι! Αυτή μου δώσανε στο φαρμακείο για καθαρή αμμωνία (ξέρω μόνο ότι όταν την άνοιξα κάναμε γλέντι εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αλλαγή ώστε η αμμωνία να πέσει στο 3 στο ενυδρείο και μετά το παρακολουθείς να δούμε αν θα αρχίσει να πέφτει. Εννοείται ότι με τις αλλαγές νερού θα πρέπει να μπαίνει και η αντίστοιχη ποσότητα αντιχλώριου στο νερό :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...